Bij Helderse Zeewering worden millioenen te water gesmeten Welvoorziene Helder-kermis door burgemeester geopend Belangrijk werk voor Rijkswaterstaat Veertig grote zinkstukkenaan weerszijden van Kaap Hoofd De enige van 1 April 1872? Dierenbescherming f 600.- rijker Gemeenteraad bijeen op 6 April Regen ,,maar toch prachtig weer! IN HET KORT Geslaagde ontvangstavond in de MOOC-sociëteit Rake worpen in „Vrolijke keuken Witte Gejaagd door het verleden" DONDERDAG 1 APRIL 1954 BU DEN HELDER worden millioenen in het water gesmeten.... Dat gebeurt op klaarlichte dag en we moeten er zelfs blij om zijn. Want deze millioenen worden ten koste gelegd aan het onderhoud van de Hel derse Zeewering, één van de allerzwaarste bolwerken die ons lage land tegen de Noordzee beschermen. Het is een bijzonder interessant werk, dat bij „Kaap Hoofd" het meest bedreigde punt wordt verricht. Een legertje Sliedrechters brengt daar op vakkundige wijze een serie zinkstukken aan, die de zeebodem onder aan de teen van de zeedijk be hoeden voor de sterke uitschurende werking der eb- en vloedstromen. „We hebben daar prachtig weer bij nodig", had ir Boekweit van de Rijkswaterstaat ons toevertrouwd. Welnu, gistermorgen was het dan blijkbaar zulk ptachtig weer, want een enorm zinksluk kon naar zijn plaats van bestemming worden gebracht. Wij kwamen daarbij aan de weet, dat „prachtig weer" in zo'n geval iets anders is dan de vacantie- ganger daaronder pleegt te verstaan. De lucht was zwaar betrokken, er stond een aardig briesje en het regende af en toe pittig. Honden weer...., dat was onze gedachte, maar de zee lag er rustig bij, weldra zou het „stil van laag" zijn en daar ging het om. Woelig water en stroom kan men bij het zinken allerminst gebruiken. Dinsdagavond is de Marine-onder- officierenclub als gastheer opgetreden van de onderofficieren van Hr Ms „De Zeven Provinciën" en de onderofficie ren van de Engelse mijnenveger „Al- coston". Deze avond zou Maandag zijn geweest, doch kon toen geen doorgang vinden daar Hr Ms „De Zeven Pro vinciën" later arriveerde dan was ver- verwacht. Niettemin kon Dinsdagavond het programma worden gebracht, dat men zich had voorgesteld. Het echtpaar „Béla Angela" trad met komische muzieknummers voor het voetlicht en oogstte veel succes. Béla bespeelde een aantal instrumenten en werd op charmante wijze door Angela bijge staan. Bijzonder aardig was het num mer met de verlichte plastic viool. Voorts werd medegewerkt door Theo Schaatsenberg (piano) en „The MLD Swing College". Een extra attractie vormde het optreden van sergeant-hof meester T. J. M. Kleef van „De Zeven Provinciën", die de stemming verhoog de met liedjes en goede mimiek. De heren H. J. Ras en T. van de E'st zorgden met ernstige liederen voor wat afwisseling. Uitgaande van de afdeling Den Hel der van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is gistermid- da| in Tivoli een voorstelling gegeven van de film „Lassy komt thuis De zaal was uitverkocht; zowel kinderen als volwassenen beleefden enkele mSeo"pKSt d«e voorstelling, ongeveer zeshonderd gulden bedra gend, werd door de directie van het theater geheel aan de Dierenbescher ming ovfrgedragen. De heer en me vrouw Bakker leverden aldus een be langrijke bijdrage in de totstandko ming van een dierenasyl, waarvoor de plannen al in een vergevorderd sta dium zijn. Op Dinsdagavond 6 April komt de gemeenteraad weer ten raadhuize bij een. De agenda bevat voorlopig 21 punten. Bii de ingekomen stukken is een mededeling van Gedeputeerde Staten, dat de beslissing op het raadsbesluit van 25 Augustus 1953 inzake de vast stelling van het uitbreidingsplan „Zuid- Oost" door genoemd provinciaal col lege is verdaagd. Ter tafel komen voorts o.m. een voorstel tot 't verbeteren van wegen te Julianadorp en een voorstel tot het treffen van voorzieningen aan dc ver binding van de Jan Verfailleweg met het strand bij „Den Helder aan Zee". yOLGENS ons horloge was er van de dageraad amper sprake toen het grote zinkstuk 65 meter lang en 24 meter .breed van zijn geboorteplaats achter het Kuitje naar Kaap Hoofd, halverwege de Windwijzer en Huis duinen, werd gesleept. Daar kregen de vier zijden van deze „drijvende volkstuin" hun flankering van zwaar- geladen bakken vol bazaltblokken, de zinksteen die het stuk straks naar de bodem ging jagen. Het was drie uur voor laag water, een periode die niet met stilzitten voorbij kon gaan. Het stuk moest „in de raai" worden gebracht, dat wil zeg gen nauwkeurig worden geplaatst tus sen de lijnen, die door vlaggetjes op de Dijk werden aangeduid. Nijvere motorbootjes en roeivletten zetten de ankers uit, die het zinkstuk op zijn Vanavond om zeven uur wordt in „Formosa" de sporttentoonstelling van de Helderse Sportraad geopend; in het kader van deze tentoonstelling houdt de heer C. Ras uit Den Haag om negen uur een korte causerie over de orga nisatie van het verenigingsleven. In de gymnastiekzaal van de ULO Molenstraat wordt vanavond om zeven uur een tentoonstelling van Volks onderwijs geopend; deze tentoonstel ling, die het werk van leerlingen dei- openbare lagere scholen omvat, wordt tot en met Zaterdag gehouden. EEN ADHAESIEBETUIGING De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier heeft een adhaesiebetuiging doen uit gaan aan een adres van de midden standsverenigingen te Den Helder, ge richt tot de directie van de Rijkswerf om te geraken tot uitbetaling van dc lonen op een andere dag dan Zaterdag. Het eerst wordt het midden van het zinkstuk verzwaard. De acht meter lange peilstok geeft aan, hoeveel meter het enorme stuk vlechtwerk al gezonken is. Het puntje van deze stok zit over een paar uur twintig meter beneden de oppervlakte. plaats moesten houden. De in oliegoed geklede arbeiders van de fa. Van dei- Vlies de onderaannemer van het zinkwerk kregen eerst hun handen vol om met mankracht aan de trossen te sjorren. Van hun werk hing veel af, want zij zorgden er voor, dat het zinkstuk vrijwel op een decimeter nauwkeurig 'in zijn positie kwam. Toen kon allengs midden op het grote vierkant van rijswerk met het eigenlijke „zinken" worden begonnen. De eerste bazaltblokken werden van twee kanten „doorgemand" naar het middelpunt, waar een acht meter lange peilstok verticaal stond opge steld. Langzaam maar zeker groeide de waterplas in het centrum. Om half elf, na bijna twee uur stug doorwer ken, waren alleen nog de vier randen van het zinkstuk boven water. De „zinkbaas" van Van der Vlies, Alles met mankracht! Deze stoere kerels trekken aan de trossen, die het zinkstuk met de ankers verbin den. Zo brengen zij decimeter voor decimeter het stuk „in de raai". toen het grote ogenblik aanbrak. Eén machtige roep en een brede armzwaai van de zinkbaas waren het sein om de trossen los te gooien. Het stuk was op het punt van zinken en werd alleen nog aan de oppervlakte gehouden door de touwen, die aan de bolders van de bakken bevestigd waren. Twee secon den na die brede armzwaai waren de ze trossen los en zakte het zinkstuk als een baksteen naar de zeebodem. Nog twee seconden later spanden zich de trossen, die de tegenover elkaar liggende .bakken met elkaar verbon den. Daar gingen ze, langzaam maar zeker, door gespierde mannenarmen getrokken, naar de lengte-as van het zinkstuk. Onder hevig geplons ver dwenen duizenden kilogrammen zink steen in het water, tot alle bakken leeg waren en het zinkstuk door ton nen bazalt belast op de bodem veran kerd lag. Op een halve mijl afstand hielden andere bakken op en neer, met de grote stortstenen, die nog moesten vol gen. Eén ton stenen op drie vierkante meter zinkstuk. En dit ene zinkstuk had een oppervlakte van zo'n vijftien honderd vierkante meter. Is het won der, dat het aanbrengen van zo'n zinkstuk circa veertig gulden per vier kante meter kost? Zo moeten er, aan beide zijden van Kaap Hoofd, veertig zinkstukken worden aangebracht, op de plaatsen waar de zeebodem door de eb- en vloedstromen is uitgevreten. Tweehonderdduizend kubieke meter keileem is verleden jaar gestort in de onderzee t kuilen, die de wervelende stromingen aan weerszijden van Kaap Hoofd, hadden uitgeslepen, op sommi ge plaatsen wel twaalf meter diep. Zij vormden een ernstige bedreiging van de Helderse Zeewering, maar dat ge vaar zal voor vele jaren geweken zijn als de N.V. Van Hattum en Blanke voort klaar is met dit belangrijke kar wei. De millioenen, die hier in het water worden gesmeten, betalen ons aller veiligheid. Het zinkstuk is bijna geheel onder water verdwenen. Zware touwenvast gemaakt op de bolders van de bakken, houden het gevaarte nog zwevende Op dit moment gaf zinkbaas Vermeij het bevel: „Zinken!" Ieder wist wat hem te doen stond, zodat het zinkstuk twee seconden later snel de zeebodem opzocht. In het voormalige „Extase" is gisteravond de fancy-fair van de voetbalvereni ging „Helder" geopend. Zulks geschiedde door de burgemeester, mr G. D. Rehorst, met een tweetal welgemikte worpen in „De vrolijke keuken", zodat de scherven er af vlogen. Tevoren waren de genodigden welkom geheten door de voorzitter van het Trainingsfonds, de heer A. J. Krab, die hulde bracht aan de werkers van de vereniging door wie een knap stuk arbeid is verricht. Twee namen noemde de heer Krab in het bijzonder: die van de heren Bal en Trap. hij zich naar „De vrolijke keuken", waar hij met vaardigheid een aantal flessen onherstelbaar vernielde. Aan het applaus bemerkte de burgemees ter wel, dat hij zijn taak naar behoren had volbracht. Ook de wethouders P. Th. Luyckx en J. J. Landman uitten hun bewondering. Vermelden wij nog, dat aan de ope ning luister werd bijgezet door het Ste delijk, dat in de Koningstraat pittige muziek ten gehore bracht. De fancy- fair tenslotte zit, zoals wij gisteren al berichtten, uitstekend in elkaar. Men kan er tot en met Zondagavond te recht. Een attractie, welke wij nog niet meldden, is het optreden van de heer Henk Haak van Overloop als buik spreker. opzichter Vermeij, vond dat toen zijn koren te bloeien stond. Met een stem als een orkaan liet hij zijn bevelen daveren over de honderdtwintig man nen, die op de bakken in de weer wa ren om het zinkstuk gelijkmatig met stenen te verzwaren. Kwart voor elf wees ons horloge* De nauwkeurig aangehouden slag orde is ogenschijnlijk verbroken. De bakken, die aan weerszijden van het zinkstuk hebben gelegen, naderen elkaar, terwijl het restant van hun lading zinksteen overboord wordt gesmeten. Het zinkstuk zal door de sterkste stroom niet meer van zijn plaats worden getrokken. De voorzitter van Helder, de heer A. Wiersma, leidde de toespraak van de burgemeester in. Ook de heer Wiers ma had alle waardering voor de kern van verenigingsmensen, die deze „Hel der-kermis" had tot stand gebracht Hij schroomde niet te zeggen, dat er geld nodig is; geld voor het Trainigs- fonds en dus voor de jeugd. Na even te hebben aangetipt, dat deze fancy- fair wordt gehouden in het kader van het vijf en veertig-jarig bestaan van Helder, wenste hij de „Helder-kermis" een klinkend succes toe. Burgemeester Rehorst begon met te vermelden, dat onlangs in hetzelfde ge bouw de „Kaspoca" een succes is ge worden. Hij sprak de wens uit, dat dit door Helder zou worden geëvenaard of zelfs overtroffen. Met .betrekking tot het verzoek, de opening te verrichten met een worp in „De vrolijke keuken" zei de heer Rehorst, te hopen, dat de vrolijkheid in ruime mate aanwezig zou zijn. Wat de „keuken" betreft was hij al erg optimistisch, daar hem reeds allerhande heerlijke geuren waren te gemoet gekomen. De worp in „De vrolijke keuken" wilde hij gaarne naar zijn beste vermogen volbrengen. „Intussen", zo vervolgde de burge meester, „is ook het gemeentebestuur bezig, een belangrijke gooi te doen. Ik moge de wens uitspreken, dat die gooi eveneens goed zal zijn. Ik heb al eens eerder gezegd, dat het onmo gelijk is het iedereen bij een nieuwe situatie direct naar de zin te maken, doch met elkander kunnen wij, inzake de nieuwe sportterreinen, in overleg ongetwijfeld de juiste oplossing vinden. Na „ingeschoten" te zijn op een be paalde toestand, kunnen wij dan straks wellicht zeggen, dat het goed is gegaan". De burgemeester wees er nog op, dat de sfeer in een vereniging van zeer groot belang is. Gezien deze fancy-fair bleek er bij Helder weinig aan te man keren. De heer Rehorst wenste de or ganisatoren nogmaals succes en tevens een goed voetbalseizoen. Daarna begaf Op 1 April 1872 was het driehonderd jaar ge leden, dat Den Briel werd ingenomen. Ter gelegen heid daarvan werd over al uitbundig gefeest; óók in Den Helder. Hoe één en ander is verlopen, heeft men in onze editie van Dinsdag jongstleden kunnen lezen. Nu schijnt het even wel, dat men op 1 April 1872 zo druk is geweest met festiviteiten, dat er geen tijd was om kinde ren ter wereld te bren gen. Dit vernamen wij althans van de heer Hen- drikus Kwast uit de Kroonstraat te Den Hel der, die gisteren perti nent kwam beweren, dat hij de enige Nederlander is die op 1 April 1872, vandaag twee en tachtig jaar geleden, werd gebo ren. Het is verre van ons, dit tegen te spreken. Luisterende vaar de kras se baas hoorden wij, dat eertijds al eens is onder zocht, of hij inderdaad de enige Nederlander was die op bovengenoemde datum het levenslicht mocht aanschouwen. Hoe het zij, Louise Bruin en Hendrikus Kwast, zijn ouders, mochten trots zijn op dit zevende kind van hun tiental, in Den Hel der geboren. Hij redde 'te Rotterdam als politie agent een twaalftal men sen van de verdrinkings dood en was gedurende vier en twintig jaar sto ker eerste klasse bij de Marine. En op deze staat van dienst ziet de jarige heer Kwast terug. Alleen al zijn verdiensten als men senredder rechtvaardigen op deze voor hem en zijn familie zo heuglijke dag zijn portret, menen wij. Kirk Douglas, de held van talloze bioscoopbezoekers, is eens een niet zo n machtige figuur in „Gejaagd door het verleden", de rolprent, die vanavond voor het laatst in de Witte draait. Als Hans Müller arriveert hij met een schip vol emigranten in Haifa. Hij is een zieke man, die in de concentra tiekampen van de nazi's veel te lijden heeft gehad en daarvan een hevige angst, om opgesloten te worden, heeft overgehouden. Hans geraakt in moei lijkheden, wanneer een politieman om zijn identiteitsbewijs vraagt. Niet be seffend, dat dit in Israël (1949) een formaliteit is, na de oorlog met de Arabieren, verwondt hij de agent. Hans denkt dat hij een moord heeft begaan en vlucht. Het verhaal is wel interessant, doch de film is niet ten volle boeiend. Zo is men er niet in geslaagd, profijt te trekken van Müller's beroep: clown jongleur. In de laatste meters, wan neer Hans hoort, de politieman niet te hebben gedood, had Douglas een on vergetelijke rol kunnen spelen, Het is morgen hoog water om 7.00 en 19.00 uur, en laag water om 0.50 en 12.55 uur. De temperatuur van hetzee water was 5,0 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5