Eindproducten van het menselijk brein verrassender dan ooit Gillette Drie jaar geëist wegens een steekpartij in Kalverstraat Een uitneembare koe naast kerstliedjes zingende engeltjes Egalisatie prijzen huisbrand Federatie V.V.V.'s doet beroep Opnieuw arrestatie in de zaak van Anneke Beekman Westduitse E.V.G.- oorkonden in Parijs gedeponeerd Op reis door fantastisch Jaarbeursland mmÊf* m Nederlandse industrie is paraat Prins Bernhard op de voorjaarsbeurs Schoenmaker had een 1 pathologische roes Prijsstijgingen overal, maar. Vacan tiespreiding KLM breidt vluchten op Oslo uit „Kris Krasdoor Jeugdland Bloemen van „Keukenhof" voor Landsvrouwe OISPENSER NU SLECHTS GEESTELIJK LEVEN Jonge theologen tonen een zekere matheid Katholiek raadslid bewerkte beroeping van dominee Strijd om vrije Zondag in Zweden Arnhem helpt Berlijnse gemeente Internationaal Katholiek migratiecongres Bronzen kop van Erasmus naar Djakarta BEROEPINGSWERK Eisenhower licht rede Dulles toe DONDERDAG 1 APRIL 1954 ln de Mexicaanse stand is het beeld van een landbouwer te zien. De hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de Nederlandse regering gemachtigd tot en met 31 Maart 1955 een stelsel van egalisatieregelingen te bleven toe passen voor het bepalen van prijzen van huisbrand in Nederland. Dit evenwel onder voorbehoud, dat de regering zo spoedig mogelijk maat regelen zal treffen, die een verdere aanpassing van de binnenlandse prij zen voor huisbrand aan het P^s" niveau in de gemeenschap zullen waarborgen. Dit voorbehoud laat toe, dat in ieder geval gedurende het lo pende stookseizoen, dat op 1 Mei ein digt, de egalisatie voor huisbrand nog volledig zal worden toegepast, op basis van de bestaande verbruikersprijzen. Daar de minister reeds eerder heeft besloten de prijs- en vrachtegalisatie- regeling voor industriekolen met in gang van 1 April op te heffen, zal het rijkskolenbureau met ingang van de zelfde datum worden geliquideerd. De resterende egalisatieregelingen zullen worden voortgezet door de afdeling Kolen van het ministerie van EconO' mische Zaken. ZONDER pas en visum, zonder deviezen zelfs, kan men op de jaarbeurs een wereldreis ondernemen, die voert langs de mooiste plekjes van de wereld, die de toerist bovendien zeer leerzame dingen bijbrengt en die nog niets (of bijna niets) kost ook. Men be gint in Zwitserland, waar een enorme „koeienbel" de grenspaal vormt. Wie zich in dit land bevindt, zal ongetwijfeld met meer dan gewone belangstelling blijven staan voor de etalages, waarin men hier zijn nationale product tentoonstelt: het horloge. Het zijn niet alleen fantasierijke verfraaiingen, die de Zwit- eerse horloge-industrie nastreeft; het zijn ook tech- W Joegoslavië speelt de houtexport een belangrijke rol. Een prachtig land is het, waar hyper-elegante kindermeubelen gemaakt worden en waar de deegrollers als het ware aan de bomen hangen. Het hout wordt ook verwerkt tot allerlei producten, van de mooiste parketvloeren tot de eenvou digste lepelbakjes. Vervolgens Mexico, het land van de zuidvruchten, van het zilver en de mooie kleuren. In Mexico vindt men al les wat het hart begeert: ertsen, niet alleen koper, maar ook opelan, prach tig Indiaans handwerk, zoals vaasjes en pulletjes", maar ook beeldjes en niet te vergeten zilver. Waar ter wereld wil men meer en mooier zilversmeedwerk vinden dan hier, waar het edele metaal in zo groten getale voorradig is? Verder zijn er de katoenen stoffen en de katoe nen dekens, uitgevoerd in prachtige Naar Oostenrijk, waar alles zoveel burgerlijker is dan in het warme Mexi co. De mensen zijn er anders, nuchter der. De producten van het land zijn daarvan een weerspiegeling. Zie de stoffen: dikker zijn ze, minder gracieus en met ruwere motieven. In Tirol heeft men alleraardigste bewerkte stroken, die men tussen rokken in kan zetten. Ze zijn keurig gedrapeerd om een Meiboom. MAAR in dit land vindt men ook mo derne zaken, zoals bromfietsen en scooters, breimachines en wire-recor- ders, optiek en nylonkousen. Waar Oostenrijk ophoudt, begint Oost-Duitsland. Het Biedermayerporse- lein is zeer geliefd. Het speelgoed is er ingesteld op de „smaak". Men ziet en geltjes kerstliederen zingen en sleetje glijden. Uitneembare koeien vindt men er ook (voor het onderwijs) en veel sportartikelen, want in een volksdemo cratie is sport belangrijk. Canda toont koren, laarzen en land bouwwerktuigen. Het is allemaal even stoer en fors, wat dit land exporteert, net zo als de Canadese boer zelf. Tenslotte België, dat we op weg naar huis nog even „meenemen". Tenten en kampeer,benodigheden, daar ^ijn de Belgen sterk in. Voor de rest zijn ze even druk met wasmachines (die di rect drogen), ijskasten, broodroosters, gaspannen en gasfornuizen en brood- en worstsnij apparaten, als wij ook. nische verbeteringen. Stelt u zich eens voor, dat u de wereld op de duur door zou moeten met een klokje, dat niet zou aangeven, hoe laat het op alle andere plaatsen van de aardbol waar u juist niet kan zijn is. Of dat u eerst zou moeten vragen, of het nu eb of vloed is, terwijl u dat ook op uw eigen pols zou kunnen zien. En dat u in de winkel zou moeten uitrekenen, hoeveel u moet betalen, terwijl u met een draaitje aan uw horloge-rekenscliijf het zelfde onfeilbaar zou kunnen weten. Nu, dan maakt Zwitserland het u veel gemakkelijker: al die mo derne horloges zijn te koop. DAT was dan het „Landenpaviljoen" van de 62ste jaarbeurs. Het heeft al veel belangstelling getrokken uit bin nen- en buitenland. Het zal nog veel meer bezoekers trekken, want het is het interessantste deel van deze jaar beurs. Maar er is meer te zien. De Nederlandse industrie zet haar beste beentje voor om de export te verho gen. Men vindt allerlei nieuwe snufjes op het gebied van de zware industrie, de bouwmaterialen e. d. De belangstelling van de kijker-niet- koper zal echter meer uitgaan naar al die andere snufjes, die binnen niet al te lange tijd in de Nederlandse winkels te koop zullen zijn. Men kan er letterlijk alles zien: van wimpers en nagels, tot de stoomwals op rupsbanden. Verder de keukenafval- vernietiger, die men gewoon onder de gootsteen zet en die alle afvalstoffen vermaalt en verpulvert. Dan is er een nieuw model strijkplank in vier standen te verstellen alleraardigste mandjes uit China, fleurig porcelein in de mooiste decoraties uit Volendam, een ballpoint met parels afgezet en ge vuld met geparfumeerde inkt (uit U.S. A. natuurlijk), een gestroomlijnde groentensnijder en een electrische klok die op elk gewenst ogenblik de radio laat spelen of theelichtje en kook plaat je in werking stelt. Behalve de technische apparatuur waarvan vooral de nieuwe soort televisiemasten in allerlei vorm en uitvoering, is er nog een eeuwigdurende kalender, een potlood, dat men aan ieder voorwerp kan vasthechten, een sigarettendoos, die doordat hij magnetisch is, aan het dashboard van een auto blijft zitten, een sigarettenaansteker, met ingebouw de speeldoos, rubber voetballen, die met een fietspomp opgepompt worden en dan de afmeting en het gewicht hebben van een gewoon „leren monster". Een vitrine met Mexicaans zilver werk op de jaarbeurs. Voor de jeugd tenslotte is de speel goedafdeling, waar een speelgoedbeer tje onvermoeibaar -bellen zit te blazen, een waar paradijs. Er is een electrisch aangedreven autotje, dat helemaal ge demonteerd kan worden, er zijn schit terende poppen, bouwdozen, fototoe stellen en nog veel meer. Eén ding tenslotte willen we niet verzuimen te vermelden: de juke-box heeft z'n intrede gedan, het heerlijke instrument, waarmee men automatisch gramofoonplaten kan draaien voor een dubbeltje of een kwartje. Vandaag zal Z.K.H. Prins Bern hard een bezoek aan de jaarbeurs brengen. Bij deze gelegenheid zullen de officiële gasten van de jaarbeurs uit Mexico en de An tillen aan de Prins worden voor gesteld. In tegenwoordigheid van de ministers prof. dr W. J. A. Kern kamp, prof. dr Zijlstra en mr F. J. F. M. van Thiel zal daarna een rondgang over de beurs worden gemaakt. In het landenpaviljoen zal een bezoek worden gebracht aan de collectieve Mexicaanse in zending. Hier zal ter ontvangst gereed staan de gezant van Mexi co dr Manuel A. Chavez, broer van de minister van Waterstaat van Mexico ir E. Chavez, die gast van de jaarbeurs is. J7EN VRIJ tengere jongen met zwart krullend haar, die volgens de offi cier van Justitie veel berouw heeft ge toond, heeft zich gisteren voor de Am sterdamse rechtbank moeten verant woorden voor het feit, dat hij op een Zaterdagavond in Januari in de Kal verstraat iemand met een zakmes zo danig heeft toegetakeld, dat de man kort daarop is overleden. De jongen een 24-jarige schoenmaker, had zich een pathologische roes gedronken, en zegt thans, dat hU zich van het voorge vallene niets meer weet te herinneren In verband met dit alles is drie jaar gevangenisstraf met aftrek alsmede een voorwaardelijke terbeschikking stelling met drie jaar proeftijd tegen hem geëist. Als speciale voorwaarde werd gevorderd, dat h(j nimmer meer drank zal gebruiken. De jongeman had nog een blanco strafregister en een uitstekende con duitestaat van de Kon. Marine. Hij was op de bewuste Zaterdagavond met een vriend utigeweest en liep Zondag morgens om half drie met deze door de Kalverstraat. Volgens de vriend had hij een kwade dronk over zich en trachtte ruzie te zoeken met enkele voorbijgangers, echter tevergeefs. Op zeker moment sloeg hij echter bij de Heiligeweg aan het vechten met een man uit Haarlem. Hij had een geopend zakmes in de hand en stak hem daar mede herhaaldelijk in hoofd, hals en borst, waarbij de halsslagader werd geraakt. Het slachtoffer viel in een grote plas bloed. Dat bracht blijkbaar de dader even tot bezinning. Zijn he vig geschrokken vriend spoorde hem aan, het op een lopen te zetten. Samen renden zij een steeg in naar het Rokin. maar al gauw werd de schoenmaker door andere voorbijgangers gegrepen. Het slachtoffer overleed voor er hulp kon worden geboden. Getuigen verklaarden, da* de dader „een wilde blik" in zijn ogen had en bijzonder vreemd reageerde. Als raadsman betoogde mr S. Slag ter, dat de verdachte een algemeen geliefde, zachtaardige jongeman is, die nauwelijks verantwoordelijk kon wor den geacht omdat hij zich als een amokmaker had gedragen. Hij drong aan op uiterste clementie. Met ingang van 1 April 1954 wordt de vaste brandstoffendistributiebeschikking 1950 ingetrokken. Dit betekent, dat het afleveren aan en het in ontvangst nemen van vaste brandstoffen niet meer aan een toewijzing is gebonden. De Federatie van V.V.V.'s in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal heeft zich per circulaire gericht tot de directies van alle in haar gebied ge vestigde en niet collectief sluitende bedrijven en ondernemingen met het verzoek om in het komende seizoen zo veel mogelijk medewerking te wil len verlenen aan de vacantiespreiding. In deze circulaire wordt er op aange drongen, dat de vacanties zo veel mo gelijk zullen worden verleend vóór 15 Juli of na 15 Augustus, voor zover men althans niet is gebonden aan de gebruikelijke vacantieperiode van jon ge schoolgaande kinderen. In verband hiermede wordt o.m. gewezen op het a.s. grote zomerfestival van de Stich ting „Alkmaar 700 jaar Stad" van 21 Juli tot en met 15 Augustus, waardoor vooral ook de belangstelling van vele buitenlanders zal worden gevestigd op Alkmaar en de omliggende toeristen centra. Uiteraard willen wij dit beroep van harte gaarne onderschrijven, omdat het in het kader van de landelijke actie voor vacantiespreiding van groot nut kan zijn. Voor het overige zien wij het zo, dat slechts een gering percentage van de Noordhollanders boven het Noordzeekanaal hotelruimte in de eigen woonstreek zal reserveren, zo dat Noord-Holland ten deze meer pro fijt zal hebben van dergelijke acties, die in andere provincies en eventueel buiten de landsgrenzen worden onder nomen. Aan de KLM is gistermorgen ver zocht, het aantal vluchten op de lijn AmsterdamOslo te vergroten, nu het vliegveldpersoiieel van de SAS in Oslo en Stavanger in staking is. Nor maal vliegt de KLM drie keer per week van en naar Oslo. Op het ogen blik wordt nagegaan, of er voldoende materieel is om frequenter te vlie gen. De Britse maatschappij BEA is al begonnen met een dagelijkse dienst op haar lijn OsloLonden, waarop onder gewone omstandigheden vier maal per week wordt gevlogen. Ver der helpt men de reizigers door hen per trein te vervoeren van Oslo naar Kopenhagen. Vandaar kunnen zij dan vliegen. In opdracht van de officier van Ju stitie te Amsterdam heeft de rijksre cherche opnieuw een arrestatie ver richt in verband met de zaak-Anneke Beekman. Mevr. D. van M. uit Haar lem, een nicht van de op 22 Maart jl. te Hilversum gearresteerde ex-voogdes van Anneke Beekman, werd Maandag ver zocht des avonds op het hoofdbureau van politie te komen voor het geven van inlichtingen. Daar aangekomen is ze door rijksrechercheurs gearresteerd en overgebracht naar Amsterdam. Het in Joodse kringen reeds jaren lang bestaane vermoeden, dat mevr. L. van M. te Hilversum, haar zusters en andere familieleden een rol hebben gespeeld in de ontvoering van Betty Melhado en Anneke Beekman, heeft meer grond van waarschijnlijkheid ge kregen door de mededelingen in het officiële communiqué van de officie) van Justitie te Amsterdam. In Joodse kringen was men er van overtuigd, dat mej. M. van H. te Heerlen, die van kort voor de deportatie der ouders van Betty af tot 27 Augustus 1947 het meisje heeft verzorgd, zelf niet in staat was haar te laten onderduiken en dat zij in contact is gekomen met de dames Van M. te Hilversum. (Van onze Haagse redacteur) PvJA DE oorlog hebben onze kinderen nooit meer een kinderblad gehad, zoals er vóór de oorlog tot bloei zijn gekomen. Uit die vroegere tijd herin neren wij ons „Voor het jonge volkje" van Louwerse, „De Kinderkamer", „De Kinderwereld" en „Zonneschijn". De tegenwoordige kinderen moeten het voornamelijk doen met hun speciale hoekje in de grote-mensen- krant. Dat dit jammer is, begreep een aantal personen met klinkende namen uit de kinderliteratuur en uit die der volwassenen en zij richtten het blad „Kris Kras" op, waarvan het eerste nummer op 2 April verschijnt. Als exploitatievorm werd de stich ting gekozen. Indien winst behaald mocht worden, dan komt deze weer aan de kinderen ten goede, bijvoor beeld in de vorm van giften aan kin dertehuizen. Tot de medewerkers behoren om slechts enkele namen te noemen Charles Boost. Wim Bijmoer, Hen- riëtte van Eijk, Hella Haasse, Han Hoekstra. Ton Koot. Henk van Laar, Annie M. G. Schmidt, Jac. van der Ster en Jelle Troelstra. Het eerste nummer, dat er aantrek kelijk uitziet en dat ongetwijfeld groeien zal, als er contact ontstaan is tussen de redactie en de jeugdige lezers, kreeg een aanbeveling mee van tal van vooraanstaande figuren op het gebiec' van onderwijs, opvoeding en jeugdlectuurvoorziening. Op het tijdstip waarop morgen de nationale bloemententoonstelling Keu kenhof wordt geopend, zullen in twaalf landen op het Noordelijk halfrond bloemen worden aangeboden aan de Landsvrouwe, De bloemen worden door de KLM overgevlogen. Ook Koningin Juliana zal bloemen ontvangen. G» nu over op Gillette De be roemde Blauwe Gillette mesjes bebben de scherpste snijlunten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheett U vol gens de moderne Gillette methode! Het wereldbekende Gillette iZ" ichetftpperatt oer 2 Blauwe Gillette meijet: slechts f 140- mtt 10 tusju 50 Een goeie morgenbegint met CAlle.tte (Advertentie, Ing. Med.) Aan de theologische faculteit van Leiden waren in 1952-1953 128 studen ten (onder wie dertien vrouwelijke) ingeschreven, van Utrecht 270 studen ten (tien vrouwelijke), van Groningen 75 (één vrouwelijke) en van Amster dam 133 (vijftien vrouwelijke). De kerkelijke hoogleraren melden een zeker matheid in de studenten-dispu ten. „Diepgaande theologische belang stelling is bij de meerderheid der stu denten niet te constateren. Men stu deert over het algemeen trouw en ijve rig, maar meestal uitsluitend voor examens". Het aantal werkstudenten neemt toe. De klachten over de finan ciële moeilijkheden der studenten zijn bitter. DE gemeenteraad van Wychen, een plaatsje van bijna 10.000 inwoners nabij Nijmegen, heeft in zijn laatste raadsvergadering een bijzonder voorbeeld van ver draagzaamheid gegeven. Een van de dertien katholieke raadsleden had namelijk vernomen, dat de Ned. Hervormde Gemeente ter plaatse al sedert meer dan een half jaar niet meer in staat was een eigen dominee te beroepen en daarom opperde hij de gedachte, de protestantse medebroeders te gemoet te komen door een ge meentelijke subsidie. Hem was gezegd, dat als de gemeente nu eens voor 600 zou zorgen, de leden van de kerkelijke gemeente het ontbrekende bedrag wel bij elkaar zouden spijkeren. Geen van de raadsleden had eni ge bedenking. En dus viel de hamerslag. De geheel katholieke raad van Wychen had zonder hoofdelijke stemming zijn goed keuring gehecht aan een jaar lijkse bijdrage voor de Ned. Her vormde dominee. In Zweden is van de zijde van de in dustrie de eis gesteld over te gaan tot onafgebroken bedrijfsarbeid, waardoor de levensstandaard met achttien pro cent zou kunnen worden opgevoerd. Dit probleem stelt de kerk tegenover de mogelijkheid, dat de Zondag als vrije feestdag zal gaan verdwijnen. De Zweedse bisschoppen hebben er de aandacht op gevestigd, dat dit opgeven van de Zondag als vrije dag een ern stige belemmering zal betékenen voor het kerkelijk leven, maar ook vér strekkende gevolgen zal hebben voor het huiselijk- en familieleven in Zwe den. De Oecumenische Raad te Arnhem heeft plannen om de Nederlandse Pro testantse gemeente te Berlijn, waarvan vele leden in moeilijkheden verkeren, te helpen. Het ligt in de bedoeling een aantal kinderen uit deze Berlijnse gemeente in de maanden Juli en Augustus in Arnhem onder te bren gen. Voorts wil men materiële hulp bieden, waarvoor in Arnhem gelden worden verzameld. Men is tot dit ini tiatief gekomen, nadat de vicaris van Berlijn, mej. A. E. Ruys, een bezoek aan Arnhem heeft gebracht. De „International Catholic Migrati- on Commission" zal bij gelegenheid van haar tweede algemene vergade ring. een internationaal migratiecon gres houden, in samenwerking met de by haar aangesloten organisatie in Ne derland, de Katholieke Centrale Emi gratie Stichting. Het congres zal wor den gehouden op kasteel Bouvigne bij Breda van 12 tot en met 17 Septem ber. Het voornaamste doel van dit in ternationaal migratiecongres is de be studering van alle problemen, die met de emigratie en immigratie samenhan gen, zowel uit practisch als uit weten- schappeiyk oogpunt. Een meer dan levensgrote bronzen buste van Erasmus, bestemd voor hei gebouw van de vertegenwoordiging der Sticusa (Stichting voor Culturele Samenwerking) te Djakarta zal bin nenkort naar Indonesië worden ge stuurd. Dit beeld is vervaardigd naai een gipsmodel van Hildo Krop voor het standbeeld voor het Vossius-gym- nasium te Amsterdam. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Huizen in Noord- Holland, vierde predikantsplaats H. Talsma te 's Gravenhage. Geref. kerken Beroepen te Lisse, K. Schouten te Nijmegen. Aangenomen naar 's Gra- venhage-W„ vac. evangelisatiepredi kant D. Krijger te Lochem. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kam pen is geslaagd voor het prop. exa men de heer G. de Vries te Slootdorp. Art. 31. Beroepen te Hijken in Drente, J. de Feyter te Valtermond. Doopsgez. Broederschap. Beroepen te Heerenveen, J. J. J. van Sluys te Den Helder. Wilhelm Hausenstein, hoofd van de Westduitse diplomatieke missie te Pa rijs, heeft Dinsdagmiddag op het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken de ratificatiedocumenten by het ver drag van Parys (waarbij de Europese Verdedigingsgemeenschap in het leven geroepen wordt) gedeponeerd. Hausen stein werd op het ministerie ontvan gen door Maurice Schumann, de Fran se staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. West-Duitsland is thans, né Neder land, het tweede land, dat de bekrach tigingsprocedure van 'het Europese le- gerverdrag heeft voltooid. Het Franse ministerie van Buiten landse Zakeh heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat hiermede de procedure van de zijde van Duitsland nog niet volkomen vol tooid is. Thans, aldus het ministerie, moet nog de kwestie van de onderte kening van de aanvullende protocollen geregeld worden. Minister Schumann neeft opmerking in deze geest tegen over de Duitse vertegenwoordigers ge maakt. In de Westduitse hoofdstad heeft het pijnlijke verwondering gewekt, dat bij het deponeren der Duitse ratificatie oorkonden door de Franse regering de wens is geuit, dat de Bondsrepubliek ook de aanvullende (Franse) protocol len een verdragskarakter zal geven. De protocollen geven Frankrijk het recht om, met het oog op de zijn over zeese verplichtingen naast de EVG- contingenten nog nationale troepen te houden en zo nodig manschappen aan de Europese contingenten te onttrek ken. Naar aanleiding van Dulles' uitlatin gen, dat de Westerse mogendheden zo nodig tot een gezamenlijke actie zou den moeten overgaan, indien dit nodig mocht blijken om een communistische beheersing van Zuid-Azië te voorko men, zei Eisenhower gisteren, dat Dul les heeft bedoeld te zeggen, dat de geallieerden het vastberaden eens moe ten zyn aan elke aanval het hoofd te bieden. Hij zei échter er in algemene termen tegen gekant te zyn tegen het gebruik van Amerikaanse strijdkrach ten om het hoofd te bieden aan situa ties als die in Indo-China. Het is de politiek der Ver. Staten hun bondge noten sterk te maken om aan plaatse- lijke situaties, die ingrijpen vergen, het hoofd te kunnen bieden. Hiertoe ver lenen zy politieke, financiële en mo rele steun. Wanneer er grote Ameri kaanse belangen op het spel staan ook militaire hulp. Arbeiders op de Amerikaanse vlieg basis Keflavik op IJsland hebben ge dreigd met staking omdat de burge- lijke en militaire autoriteiten geen collectieve arbeidsovereenkomst met hen wensen te sluiten.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9