Labour wenst conferentie tussen Churchill Eisenhower en Malenkov Vietminh rukt ook Cambodja binnen De verzetsslachtoffers krijgen hogere pensioenen Maken de Russen thans ook stikstofbommen Voorbij Gen. H. Vandenberg overleden Verdrag Pakistan- Turkije getekend Op 80 km afstand Jongen duwde zijn verloofde in het water Een verhoging van de tonnen-premie V rij af gevraagd voor winkelpersoneel Zaterdag 3 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e No- 1408 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Onrust over bewapeningswedloop Zachter maar nog weinig zon WEERBERICHT Japanners gaan tegen de proeven demonstreren Tweede Kamer keurde wetsontwerp goed Strijd om elke c.m. bij Dien Bien Phoe Vijf jaar voor doodslag De minister besluit: De Koninginnedag Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1'AHIEVEN: Advertenties 16 et p. mm Kleine advertenties l„Juttertjes"> tot 15 woorden.... f 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 1 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.52 Generaal Hoyt Vandenberg, die tot vorig jaar Juni stafchef was van de Amerikaanse luchtmacht en sinds Oc- tober 1952 wegens kanker werd ver pleegd in het legerziekenhuis te Was hington, is gisteren aldaar op 55-jarige leeftijd overleden. De generaal was al enige tijd zo ziek, dat hij bijna geen bezoekers meer kon ontvangen. Generaal Vandenberg was een der genen, 'ie de plannen opstelden voor de geallieerde landingen in Frankrijk in Juni 1944. De generaal stond be kend om zijn moed. Hij was lang, knap en slank en zag er nog jongens achtig uit. Generaal Vandenberg was een afstammeling van Nederlandse kolonisten. Hij leidde de stroming in HOYT VANDENBERG luchtmacht - wereldmacht militaire kringen, die de luchtmacht weer wilde opbouwen tot een wereld macht, nadat zij na de tweede wereld oorlog was gereduceerd. Het nieuwe verdrag voor vriend schappelijke samenwerking tussen Tur kije en Pakistan is gisteren te Karatsji getekend. Deze samenwerking zal zich uitstrekken op economisch en cultureel gebied, maar ook op dat der defensie. In gewoonlijk betrouwbare kring te Karatsji beschouwt men het verdrag als een mogelijkheid om de landen van het Midden-Oosten in een verdêdi- gingsstelsel verenigd te krijgen. Er is hiertoe al overleg gepleegd tussen Irak en Pakistan. Met Perzië worden bin nenkort ook besprekingen verwacht en de benoeming van Pakistans nieuwe ambassadeur in Perzië kan spoedig te gemoet worden gezien. Deze maand zal koning Saoed van Saoedi-Arabië een officieel bezoek aan Pakistan brengen. DE WERKLOOSHEID IN DE V.S. Blijkens een bekendmaking van het Amerikaanse bureau voor de stati stiek is het aantal werklozen in de Ver. Staten in Maart met 54.000 tot 3.725.000 gestegen. ln de loop van de middag trok gisteren een regenfrontje over waaruit neerslag, vctornamelijk in de vorm van motregen, viel. Dit was een zg. warmtejront van een depressie die van IJsland naar het Noord-Oosten trekt. Een dergelijk front wordt warmte- front genoemd omdat achter het front zachtere lucht wordt aange voerd. De temperatuur steeg daarom enkele graden. Over En geland ligt een front waar achter koelere lucht met regen voor komt. Het is mogelijk, dat dit front nog tot over onze kustpro vincie zal doordringen. Al met al houdt het weer nog een wis selvallig karakter en blijft de kans op af en toe enige lichte regen aanwezig. Wanneer wij bedenken, dat er ln menige Aprilmaand nog sneeuw- en hagelbuien voorko men dan kunnen wij het weer niet slecht noemen al wordt het dan hoog lijd, dat de zon zich weer eens laat zien. Zij heeft m Maart lang genoeg vacantie ge had. Verwachting tot hedenavond. ZACHTER Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nog regen of motregen en tijdelijk hier en daar mist. Overwegend matige Zuidwestelij ke wind. Zachter. Zondag: Zon op 6.10; onder 19.17 Maan op 6.01; onder 21.22 Maandag: Zon op 6.08; onder 19.19 Maan op 6.26; onder 22.52 WU WENSEN een onmiddellijk initiatief van de Blitse regering voor een bijeenkomst van Sir Winston Churchill, president Eisenhower en premier Malenkov om opnieuw het vraagstuk van vermindering van en controle op de bewapening te bespreken. Met algemene stemmen heeft de Labour-fractie van het Britse Lagerhuis deze ontwerp-motie goed gekeurd. De motie zal Maandag bij het debat over de H-bom in het Huis worden ingediend. De vertegenwoordigers van de Labourpartij zullen het Huis vragen zich achter dit initiatief te stellen. Premier Nehru van India heeft gisteren in het parlement zijn bezorgdheid uit gesproken over de proefnemingen met atoomwapens. Hij acht het ge wenst, dat de betrokken mogendheden besluiten de proeven direct te staken en heeft deze wens in een aantal voorstellen samengevat. In Japan zijn talrijke protest-demonstraties tegen de proeven met water stofbommen op komst. Intussen wordt in welingelichte kringen van het Amerikaanse Congres verklaard, dat aan het eind van de maand nog een H-bom tot ontploffing zal worden gebracht. Voorts heeft Herbert Morrison, voormalig minister van Buitenlandse Zaken in de Engelse Lahourregering in een toespraak verklaard, dat naar het schijnt de Sovjet-Unie zich reeds de vervaardiging van een stikstofhom heeft eigen gemaakt, waardoor niet alleen de beschaving, maar ook de mens heid zelf wordt bedreigd. Thans is voor het eerst een foto van de ontploffing van een water stofbom der Ver. Staten vrijgege ven. De opname werd gemaakt op 4000 meter hoogte en op een af stand van 80 km van het centrum der explosie. De foto werd ge maakt in November 1952. De pad- denstoelvormige radio-actieve wolk bereikte een hoogte van vele dui zenden meters. £)OOR HET met algemene stemmen aanvaarden van bovengenoemde ontwerp-motie door de Labourfractie van het Lagerhuis behaalde Attlee een van zijn grootste overwinningen in de negentien jaar, dat hij aan het hoofd staat van de Labourpartij. Hij drong er op aan het vraagstuk van de H-bom boven de partijpolitiek te plaatsen, be paalde vormen van critiek op de VS achterwege te laten en als een man deze motie te steunen, waarvan hij zei te hopen, dat ze door de regering zal worden aanvaard. Nehru deed gisteren in afwachting van een internationale oplossing van de atoomwapenkwestie het volgende voorstel: 1. Het staken van de proeven met H-bommen. 2. Publicatie van ge gevens over de uitwerking van de reeds ontplofte H-bommen. 3. Bestude ring van de reeds voor ontwapening gedane voorstellen. 4. Maatregelen 'oor de landen, die geen H-bommen zei in Exeter (Z. W. Engeland), dat de waterstofbom naar het schijnt niet de laatste uitvinding op het gebied van vernietigende wapens is. Ook hij meent, dat de Russen zich bezig hou den met het maken van stikstofbom men. Vooraanstaande Britse atoomgeleer d-en zijn echter sceptisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid om een dergelijke bom te maken. Prof. Jo- seph Rotblat, vice-president van de Britse vereniging van atoomgeleer den, verklaarde later: „Tenzij er iets volkomen nieuws is ontdekt, geloof bezitten maar er het slachtoffer van kunnen worden. Op een massabijeenkomst op de cen trale vismarkt van Tokio, die werd bij gewoond door leden van de rechtse en linkse socialistische partijen en de com munistische partij, hebben visverko- pers gisteren geëist, dat de VS hun proeven met H-bommen in de Stille Oceaan zullen stopzetten. De algemene raad van de Japanse vakverenigingen (Sohyo), die drie millioen leden tellen, is van plan in het gehele land protest demonstraties tegen de H-bomproeven te organiseren. De Sohyo is voorts van plan op de bijeenkomst van het Inter nationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen, die 19 April in Calcutta be gint, resoluties in te dienen tegen de proeven en de Japanse herbewapening. J-JERBERT MORRISON verklaarde in zijn rede, dat de wereld de komst van de atoombom en de waterstof- bom aanschouwde, maar dat thans,U".,? 7" - naar gezegd wordt, de Russen stik- I het verzet hebben deelgenomen en niet stofbommen ontwikkelen. Fenner j meer over hun volledige werkkracht Brockway, links Labourparlementslid, beschikken en in de pensioenen van de ik niet, dat het maken van een stik- stofbom al mogelijk is. De warmtere- actie, die nodig 1 zou zijn om stikstof te doen ontploffen, zou veel groter moeten zijn dan die, welke gebruikt wordt voor de waterstofbom en ik geloof niet, dat iemand ontdekt heeft hoé de vereiste buitengewoon hoge temperatuur geproduceerd kan wor den. Het is mogelijk, dat een water stofbom omgeven wordt door stikstof en dan tot ontploffing gebracht wordt, maar ik kan mij niet voorstellen hoe dit gedaan kern worden, zonder dat degenen die diit doen, gevaar lopen". (Van onze parlementaire redacteur) £)E wijziging van de Wet buitengewoon pensioen 19401945, die een aantal verbeteringen brengt in de pensioenen van hen, die gedurende de oorlog aan yOOR de eerste maal sinds de oor log in lndo-China zijn thans ook geregelde Vietminhtroepen de derde Indochines" staat, nl. Cambodja bin nengerukt Ruim duizend man viel van uit het Zuiden van Laos het land binnen nadat zij de rivier de Sokong waren overgestoken. Het door de com munisten binncngcrukte gebied is woeste, met wouden overdekte grond, die slechts spaarzaam is bewoond. Men vindt er slechts enkele wegen, die in de regentijd onbegaanbaar zijn. De leiding der Cambodjaanse troepen meldde gisteren, dat reeds een plaats op 50 km van de grens in handen der opstandelingen was gevallen. Franse en Cambodjaanse troepen worden in ijltempo aangevoerd om een tegenaan val in te zetten. DE, strijd om de Franse vesting Dien Bien Phoe in het Noorden van In- do-China bereikte gisteravond een nieuw hoogtepunt. De verdedigers be twistten elke duimbreed gronds aan de fanatieke, in golven aanstormen de stoottroepen der communisten. „Zelfmoord-eenheden" der rebellen klommen over de lijken van honder den gesneuvelde kameraden om met springstoffen een weg te banen door de prikkeldraadversperringen rondom de vesting. Achter hen kwamen de stoottroepen. Twee gisteren door de Vietminh veroverde stellingen wer den na urenlange verbitterde strijd door de Fransen heroverd. Infanterie en gevechtswagens namen aan d* wor steling deel. Franse vliegtuigen voe ren nog steeds voorraden aan. Een of ficier van de Franse generale staf heeft gisteren in Parijs verklaard, dat indien de bezetting van Dien Bien Phoe nog 48 uur kan standhouden de opstandelingen „mogelijk te uitgeput zullen zijn om hun aanvallen voort te zetten". Sommige waarnemers in Hanoi schatten de tot dusverre door de Vietminh voor het bergfort geleden verliezen op bijna 20 000 man Men is van mening, dat de uitslag van de „prestigeslag" om Dien Bien Een luchtfoto van het opruimen van een weerstandsnest van de communistische rebellen bij Dien Bien Phoe, 10 km ten Westen van een der beide vliegvelden van de vesting. De vijand bestookte nl. voortdurend het vliegveld van hieruit met artillerievuur, waar door het manoeuvreren der vlieg tuigen werd gehinderd. Phoe afhankelijk is van de vraag of de weersomstandigheden het mogelijk zullen maken de onder zware druk staande verdedigers door de lucht te blijven bevoorraden. De (zware) re gentijd is nl. zeer nabij. Politieke en godsdienstige leiders van de Indochinese staat Vietnam hebben gisteren te Saigon gezworen zich nimmer aan het communisme te zullen overgeven of enig compr-mis te steunen. Het oorlogskabinet van het land zal elke groep, die pleit voor het thans bereiken van een overeen komst met de Vietminh „vernietigen" Het proces tegen de vier Portoriea- r.en, die één Maart een aanslag pleegdep in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, is tot twee Juni uitgesteld. nabestaande n van hen, die in de ver zetsstrijd zijn omgekomen, is Vrijdag middag zomier hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer goedgekeurd. Donderdagmiddag had reeds een aan tal leden over het desbetreffende wets ontwerp hot woord gevoerd en daarbij instemming met de wijziging betuigd. Vrijdagmiddag verdedigde de minis ter van Maatschappelijk Werk. mr Van Thiel, zijn. voorstellen, nadat de heren Haken (C.P.N.) en Koersen (K.V.P.) er nog enkele opmerkingen over had den gemaakt. Veel moeite had hij daarmede niet; de bewindsman beperkte zich tot een aantal algemene opmerkingen en de beantwoording van enkele concrete vragen. Hij gewaagde van de uitste kende samenwerking tussen de Stich ting 1940'45 en de Buitengewone Pen sioenraad, die zich beijvert de wet zo goed mógelijk uit te voeren en hij bracht dank aan bestuur en personeel van de Stichting. Het uitgangspunt van de wet is de handhaving van het sociale milieu der verzetSijlachtoffers. Men verbindt hier aan de verzorgingsgedachte. De minis ter vond dit in zoverre aanvaardbaar, dat moet worden gesproken van een nationale verzorging door het Neder landse volk. Het geldt hier een ere- plicht en daarom noemde hij de sug gestie van de Nationale Federatieve Raad, dat van bedeling gesproken zou moeten worden, onjuist. Er kan hier een iin de wet verankerd recht tot gel ding gebracht worden. De bepaling, die het mogelijk maakt een zekere aftrek van eigen inkomsten toe te passen, achtte de minister nodig vanwege 'het uitgangspunt van de wet. De 'bedoeling van de wet mag zeker niet zijn een beloning voor het verzet te verlenen. De Utrechtse Meervoudige Kamer heeft gisteren de 23-jarige Utrechtse verwarmingsmonteur A.M. beschuldigd van doodslag, sub. zware mishandeling de dood tengevolge hebbend, veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest alsmede onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Op 3 Mei 1953 ging de verdachte met zijn verloofde de 16-jarige A. B. uit De Bilt. per fiets naar het afgezette militaire terrein bij het fort Rhijnauwen te Bunnik. Aan de rand van de slot gracht geraakte het tweetal aan het stoeien, waarbij de monteur hei meisje naar de keel greep en haar een duw gaf, waardoor zij in het water terecht kwam, hetgeen de dood tengevolge had De officier van Justitie had vijf jaar met aftrek geëist, benevens ter beschik kingstelling van de regering. De havenstaking te New York, die 29 dagen heeft geduurd, is beëindigd. J^AAR ons gevoel is de boekenweek op de weinig experimentele, integendeel bijna plat-moderne recla mestunt van de heer Lucebert na zonder ernstige schokken veriopen. Er is zelfs geen boek verschenen, dat ons gegrepen heeft, en wij moe ten erkennen, dat wij er naarstig naar hebben gezocht. Het was de dood in t^e pot en de dood is nu eenmaal de absolute ontspanning. We hebben niet eens meer mensen dan anders langs de etalages van de boekwinkels zien schuifelen, daartoe aangespoord door de geconcentreerde berichtgeving over festiviteiten, welke schrijvers en le zers gezamenlijk eerst in Den Haag, daarna in Amsterdam hebben gevierd. Er is geen kwaad woord gezegd en het gekrakeel over de toekenning van prijzen, waarvan niet de prijs, wel de daaraan verbonden som gelds wordt gewaardeerd, is nog niet begonnen. Wij vonden het maar een saaie boe kenweek. Wij constateren zulks overi gens geenszins met spijt. Wij gunnen de boekhandelaren en uitgevers wèl een sterk verhoogde verkoop, maar wij gunnen de gelegenheidslezers eigenlijk geen goed boek, als Ge be grijpt wat wij bedoelen. Onze wereld van vandaag is er een van verre gaande vervlakking. Iedereen ver beeldt zich elk boek te kunnen lezen (en de inhoud te verstaan) en wij hebben steeds een gevoel van medelijden met de schrijvers, die hun hart aan de drukletter toevertrouwen in de wetenschap, dat ook de onwaar dige zijn schriftuur ter hand kan ne men, uitsluitend om later in een kring van gelijkgestemden te kunnen zeg gen, dat zij op de hoogte zijn van de moderne letteren. Wij weten niet of Ge ooit hetzelfde gevoel hebt gehad als wij, toen wij staande in een boekenwinkel een prot serig uitziend man ons lievelingsboek uit het rek zagen halen en toen wij moesten toezien hoe hij het geestelijk kennelijk stond te ontheiligen. Dat gevaar is met name tijdens de boe kenweek heel groot. Vandaar, dat wij ons nu langzamerhand weer rustig beginnen te voelen. Tot de volgende boekenweek, die over een jaar wordt gehouden. Eén en vijftig weken voor ons en een stil hoekje in onze boekenwinkel, waar wij indien wij daarvoor de tijd kunnen vinden uren kunnen zitten lezen zonder gestoord te worden an ders dan door de schuifelende stap van de oude eigenaar. Eerst gaan we nog ergens een slui tingsavond beleven en dan begint onze vreugde terug te keren. Want, ziet Ge, wie een boekenweek nodig heeft om van het boek te houden is een even grote stakker als wie ue stille weken voor Pasen behoeft om naar Bach te kunnen luisteren. Wij zouden daarom de dag zegenen, waarop zou worden aangekondigd, dat het ras van letteren-minnenden zich dermate heeft vermenigvuldigd, dat de boekenweek zou kunnen worden afgeschaft. Veel hoop hebben wij j I er overigens niet op. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heett de premie-rege- lin„ voor woningverbetering en -split sing 1953 op enkele punten gewijzigd. Deze veranderingen hebben tot gevolg, dat de gemeentebesturen aan huiseige naren een hoger premie-bedrag kunnen verstrekken indien een tonnenprivaat wordt vervangen door een closet. Voor woningverbetering kan men, zo als bekend is, 50 pet van de goedge keurde verbeteringskosten als premie ontvangen, echter nooit meer dan 1400 gulden. Indien bij verbetering van een woning tevens het daarin aanwezige tonnenprivaat wordt vervangen door een watercloset met riolering of door een droog closet met beerput of septic- tank wordt het maximum premiebedrag verhoogd van 140u tot 1500 gulden Be staan de voorzieningen voor woning verbetering uitsluitend uit vervanging van een tonnenprivaat door een WC. zoals hiervoor is aangegeven, dan kan men eveneens 50 pet van de verbete ringskosten ontvangen, echter met een maximum van 150 gulden. Vóór deze wijziging in de regeling werd voor laatstgenoemde werkzaamheden 25 gul den premie verleend. De Bedrijfsume van de Samenwer kende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden heeft aan de onder nemersorganisaties in de detailhandel verzocht de ondernemers ln die sector van het bedrijfsleven dringend te advi seren hun zaken op 30 April overeen- komsiij de wens van de regering de gehele dag gesloten te houden, tenein de ook hel winkelpersoneel in staat te stellen de Nationale Feestdag mede te vieren. Si Mohammed Filall, khaiief van de nieuwe Arabische wijk van Casablanca, is Vrijdagochtend gewond door twee re volverschoten, die door een onbekende dader op hem werden afgevuurd.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1