Eisenhower ziet geen redenen voor zwaardere H-bom Frankrijk vraagt extra hulp voor strijd in Indo-China Minnelijke regeling getroffen in Berger grensaffaire Vervaardiging van kobaltbom thans technisch mogelijk Een nieuwe explosie in Pacific H-bom Senator MacCarthy gecorrigeerd De Gaulle kant zich tegen EVG Schip op de Schelde doorgebroken Overdracht van drie protectoraten Luxemburgse Kamer aanvaardt EVG Vragen aan regering over H-bom Donderdag 8 'April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1412 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Noren trainen onder Nelsons ogen Frankrijk mach teloos Eisenhower is pessimistisch over Genève Rust in Dien Bien Phoe, strijd aan Rode Rivier Stond Duitser toch in zijn recht? WEERBERICHT Twee meisjes verpletterd onder rollende boomstam Madurodam weer geopend Eis aan Engeland: Malan dient motie in Alle leven kan worden uitgeroeid Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummei 449041 Telefoon 2345 ILD1SE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Jutterties") tot 15 woordent1,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.52 In Chatham (Engeland), zijn Noorse artilleristen druk aan het trainen om straks door hun be hendigheid in het plaatsen en transporteren van veldgeschut, als eerste uit het Koninklijk tor nooi te komen. De Noorse artille risten in volle ren onder het wakend oog van Nelsoti. MIJ ZIJN geen militaire redenen bekend, waarom de Ver. Staten thans nog krachtiger waterstofbommen zouden vervaardigen dan zij nu reeds bezitten, heeft president Eisenhower gisteren op zijn weke lijkse persconferentie verklaard. '/IIij zei dit naar aanleiding van de vraag van een der aanwezige journalisten, of hij niet vreesde dal de Sovjet-Unie nog krachtiger waterstofbommen zouden gaan vervaardi gen dan Amerika thans reeds heeft. Aan zijn antwoord voegde hij nog toe, dat hij geen enkele reden zag, waarom welk land ter wereld dan ook nog krachtiger waterstofwapenen zou willen gaan maken. De Amerikaanse atoomprocven blijven elkaar met doffe regelmaat op volgen. Dinsdag is, zo is medegedeeld, opnieuw op het proefterrein in de Stille Oceaan een bom tot ontploffing gebracht. Er is niet gezegd of het weer een waterstofbom is geweest. P)E PRESIDENT heeft zich ook uitge sproken over de kwestie, die dezer dagen in het Lagerhuis aan de orde is geweest de vernietiging namelijk van het deelgenootschap op het gebied der atoomgeheimen, dat van 1943 tot 1948 tussen de Verenigde Staten en En geland heeft bestaan. Er werd hem na melijk gevraagd, of hij de herleving „Wanneer Frankrijk het EVG-verdrag onder Amerikaanse druk aanvaardt, zal er een toestand van permanente opstand ontstaan, welke verdediging van het land onmogelijk zal maken," zo heeft generaal De Gauilc gisteren verklaard op een persconferentie, de eerste welke hij sinds lange tijd hield. De generaal zeide, dat het verdrag het land voor altijd van zijn zelfbe schikkingsrecht zou beroven, het zijn leger zou ontnemen, het afsnijden van zijn overzeese gebieden en alle toe gang tot het gebied der atoomwapenen verhinderen. Het Amerikaanse opper bevel zou beslissen op welke wijze Frankrijk zou worden verdedigd en of het zou worden verdedigd, aldus de generaal. De Gaulle bleek er allerminst van overtuigd te zijn, dat Amerika zijn Europese politiek fundamenteel zou herzien, indien Frankrijk het verdrag niet zou aanvaarden. Hij meende in tegendeel, dat de Verenigde Staten zich bij het feit zouden neerleggen. Ook verklaarde hij zich volkomen accoord met de wijze, waarop maar schalk Juin zich tegen het EVG-ver drag had gekeerd. pRANKRIJK heeft de Verenigde Staten dringend verzocht om meer hulp voor de oorlog in Indo-China. Het verlangt niet alleen vlieg tuigen, doch ook ander materieel voor de luchtmacht. Reeds hebben de Verenigde Staten een aantal bommenwerpers van het type B-26 verzonden, die gisteren op een vliegveld in het strijdgebied zijn aan gekomen. Parijs wil echter vliegtuigen van een nog zwaarder type ont vangen, teneinde Dien Bien Phoe naar behoren te kunnen bevoorraden. Verwacht wordt, dat premier Laniel uiterlijk Vrijdag in de Nationale Vergadering een verklaring over de toestand in Indo-China zal afleggen, De regering is nog verdeeld ten aanzien van Dulles' voorstel aangaande een waarschuwing van vijf landen aan| communistisch China. P)E KANSEN dat op de conferentie over het Verre Oosten te Genève door onderhandelingen een regeling voor de kwestie-Indo-China zou kunnen worden verkregen, zijn allerminst groot, heeft de Amerikaanse president Eisen hower op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard. Hij heeft er aan toe ge voegd dat de Verenigde Staten zo ver zullen gaan als met een omzichtige po litiek te verenigen is met hun pogingen, om door onderhandelingen een oplos sing of een regeling voor allerlei we reldproblemen te verkrijgen. Elk ac coord zal tevens moeten vermelden, op welke wijze zo nodig naleving zal kun- Tussen de gemeente Bergen en dc Duitse grensboer Schabrucker is een minnelijke regeling getroffen inzake het gebruik van bepaalde landerijen, waarover zoals bekend is vorige week twist is ontstaan. Er is toen een woor denwisseling ontstaan tussen S. en de Nederlandse landbouwer K. uit Bergen, waarbij de rijkspolitie tussenbeide moest komen. De Duitser alsmede diens 73-jarige vader werden door de politieman W. met een gummistok ge slagen, toen ze het bevel tot ontruiming van het perceel naar zijn mening niet snel genoeg opvolgden. Gebleken is echter, dat liet op zijn minst twijfel achtig is. wie hier het recht aan zijn zijde heeft. Sch. heeft bij vonnis 27 ha zoge naamd tractaatland van de Raad voor Rechtsherstel in eigendom teruggekre gen. De executie van dit vonnis werd echter opgeschort, totdat uitspraak zou zün gedaan over een schadevergoe- dingseis, die de gemeente Bergen had Verwachting tot hedenavond: DROOG Wisselend bewolkt en droog weer. Dezelfde temperaturen als giste ren. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Vrijdag: Zon op 5.59, onder 19.26 Maan op 9.52, onder 2.16 ingediend voor de verbetering van deze grond. Hierdoor konden de landbou wers, die de gronden van de gemeente Bergen hadden gepacht, hun werk voortzetten. De pachter Jacobs zag ech ter af van zijn rechten op de pacht van 5 ha en deed hiervan aan Sch. en aan de gemeente mededeling. Sch. stelde zich op het standpunt, dat hij nu in zijn volledige eigendomsrechten kon treden. De gemeente beschouwde zich echter gerechtigd de grond opnieuw te ver pachten en deed zulks aan de land bouwer K. Zo ontstond het conflict. Om de zaak niet verder op de spits te drijven zijn beide partijen nu tot een overeenstemming gekomen. Van de 5 ha gaat Sch. er twee bewerken, de overige 3 ha zullen nog drie jaar ter beschikking van een Siebengewaldse pachter worden gesteld. Voorts verna men wij, dat tegen de politieman W. geen aanklacht wegens mishandeling zal worden ingediend. Sch. is in het bezit van de nodige papieren, die hem machtigen zijn in Nederland gelegen land te bewerken, zodat hij zich op legale wijze in Nederland ophield. Een Dinsdag in het Nauw van Bath op de Schelde gestrande Italiaanse vrachtboot, de „Francesco", is gister nacht in tweeën gebroken. De in het werk gestelde pogingen om het schip vlot te trekken, hadden geen succes gehad. De twee delen van het schip zijn nog met elkaar verbonden en er bestaat voorlopig niet het minste gevaar voor de bemanning die dan ook aan boord is gebleven. nen worden afgedwongen. De Verenig de Staten zullen niet slechts op woor den vertrouwen. Eisenhower verklaarde, dat de alge hele verovering van Indo-China door de communisten het begin zou zijn van een proces van ontbinding, dat voor alle staten de ernstigste gevolgen zou heb ben. Het gehele Amerikaanse defensie stelsel voor de Westelijke Pacific zou er door worden ondermijnd. Voorts plaatste de president zich vol ledig achter de verklaring van Foster Dulles, waarin hij China waarschuwde tegen deelneming aan de oorlog in Indo- China. Rondom Dien Bien Phoe is het nu al een paar dagen rustig geweest. De Fran sen hebben hun stellingen kunnen her- stelllen en versterken en nieuwe een heden parachutisten kunnen aanvoeren. Daarentegen wordt er nu weer hard gevochten in de delta van de Rode Ri vier, met name langs de weg van Hanoi tot Haiphong. De opstandelingen heb ben hier enige posten veroverd, waar uit ze later zijn verdreven. Ze trekken hier thans ettelijke duizenden man schappen bijeen. Door grote verkopen zijn de noterin gen van vele belangrijke aandelen op de Newyorkse effectenbeurs Dinsdag met 1 a 3 dollar gedaald. Tot de meest getroffen fondsen behoorden Douglas Aircraft, Uni ted States Steel, Goodrich, Du Pont en de Standard Oil of New Jersey. van dit deelgenootschap mogelijk of verstandig zou achten. Eisenhower wees toen op de beperkingen, welke de wet op de atoomenergie de regering oplegt. Deze beperkende bepalingen, aldus de president, zijn destijds uitgevaardigd, toen men meende dat de Verenigde Sta ten hun geheimen aangaande de ver vaardiging van atoomwapenen zouden kunnen bewaren. Vanzelfsprekend is dfeze mening door de latere Ontwikke ling achterhaald, maar ik zou niet kun nen zeggen, aldus de president, welk deel van onze gegevens thans reeds ter beschikking van onze bondgenoten zou kunnen worden gesteld. Eisenhower wees er in dit verband op, dat hij reeds enige wijzigingen in de wet op de atoomenergie had .voorgesteld, welke uitwisseling mogelijk maken van die inlichtingen, welke nodig zouden zijn voor de opstelling van plannen voor de Westerse verdediging of voor het voe ren van een orlog, indien deze zou uit breken. Eisenhower heeft voorts van de ge legenheid gebruik gemaakt, om enige beweringen van senator MacCarthy recht te zetten. De senator heeft zich namelijk Dinsdagavond in een televisie uitzending gekeerd tegen de commen tator Edward Murrow en in de loop van zijn betoog de vraag gesteld: „Als er geen communisten in de regering zit ten, waarom stelden wij dan ons onder zoek op het gebied van de waterstof bom anderhalf jaar uit, hoewel le or ganen van onze geheime dienst dag in dag uit meldden, dat de Russen met kracht hun onderzoek voortzetten?" Meivin Price, een democratisch lid van de commissie voor atoomenergie, noem de deze beschuldiging volmaakt be lachelijk. Eisenhower heeft hieraan toe gevoegd, dat hij in zeer nauw contact staat met de voorzitter der commissie, Lewis Strauss en dat deze hem nooit iets over zulk een uitstel heeft verteld. Twee meisjes van 9 jaar zijn gister middag op tragische wijze om het le ven gekomen, toen zij aan het spelen waren bij een stapel bomen die langs de straat in Drunen lagen. Voor een houtverwerkende fabriek te Drunen lag langs de straat een stapel bomen, waarvan de bovenste boom, die 1300 kg zwaar was, los lag. Spelende kinderen gebruikten deze boom als wip. Plotseling raakte de boom aan het rollen. Twee meisjes kwamen eronder terecht. Zij werden vrijwel onherkenbaar verminkt. De slachtoffertjes waren M. van Rooy en M. van der Zanden. Zij woonden vlak bij de plaats waar het ongeval ge schiedde. Een derde meisje liep vermoedelijk een hersenschudding en schrammen op. De moeder van dit meisje zag het ongeluk gebeuren. De andere kinderen, die nog bijtijds konden vluchten, kwa men met de schrik vrij. Gistermiddag is in Den Haag de miniatuurstad Madurodam weer officieel geopend. De burgemees ter van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, moest gehurkt met een sleutel de opening verrichten onder het wakend oog van de loco-burgemeester van Maduro dam Rolf Simon van Leeuwen. Dr Daniël Malan, de Zuidafrikaanse premier, zal Maandag in de Volks raad een motie indienen waarin de overdracht van de Britse protectoraten Basoetoland, Beetsjoenaland en Swa ziland aan Zuid-Afrika wordt geëist. Gevraagd zal worden om hervatting van de onderhandelingen met Enge land over de overdracht van de drie gebieden, die, naar Malan Woensdag zei, „zo spoedig mogelijk moet plaats vinden". Hij heeft deze eis reeds eer der gesteld. Basoetoland is geheel omsloten door Zuidafrikaans gebied, Beets.joearialand en Swaziland grotendeels. Van de drie protectoraten heeft slechts Swaziland enige betekenis. In de drie gebieden wonen onge veer een millioen inheemsen. Zij wor den bestuurd door hoge commissaris sen. Het Luxemburgse parlement heeft gisteravond met 45 tegen vier stemmen het verdrag inzake de Europese Ver dedigingsgemeenschap goedgekeurd. Het debat duurde slechts één dag. Alleen de communisten stemden tegen. Het parlement bestaat uit één kamer. Te New Delhi zijn twee verdragen ge tekend, volgens welke India ruim vijf mil lioen dollar van Amerika zal ontvangen voor transportwezen en gezondheidszorg. £)e ontploffing van de H-bom met haar oncontroleerbare gevolgen houdt ge lukkig nog altijd de gemoederen in be weging. De mensen hebben weliswaar steeds in hoge mate een afschuw gehad van vernietigende oorlogsmiddelen, maar wij hebben niet altijd de indruk gekregen, dat de leiders der mensheid er hetzelfde over dachten. Misschien is er nu een sprankje hoop, dat ook de hoogsten in de wereld inzien, dat het de goden verzoeken is, indien men speelt met krachten, welke men klaar blijkelijk nog niet in de hand kan hou den. Want het afschuwelijke van de moder- ste uitvindingen is niet, dat de geleer den deze ontdekkingen hebben gedaan, maar dat zij in handen kunnen raken van mensen, wier gevoel voor verant woordelijkheid geen gelijke tred houdt met hun macht. Eisenhower heeft in een grote rede gezegd, dat de Verenigde Staten deze bom nimmer als eerste zul len gebruiken. Churchill heeft ver klaard, dat de ontploffing van de H- bom een goede waarborg voor het be houd van de vrede is. Wij zouden beide uitlatingen van grote mannen zo graag onvoorwaardelijk willen geloven, maar wij kunnen het niet, omdat zij niet de enigen zijn, die het lot van de wereld in handen hebben. Er zijn tenslotte in het jongste verleden oorlogen begon nen om een enkel revolverschot en er ontstaan tussen mensen dagelijks diepe onenigheden over kleinigheden, alleen omdat men inderhaast vergeet dat niets zo belangrijk is dan naar elkander te luisteren en goede trouw te veronder stellen. De ramp van onze tijd is, dat wellicht nimmer zulk een algemeen vernieti gend oordeel over oorlog onder de men sen leefde, maar dat niettemin de drei ging nog niet kan worden uitgebannen. Precies om deze reden leeft de mens heid op de rand van haar zenuwen. La ten we toch vooral, niettegenstaande de plechtigste verklaringen, goed voor ogen houden, dat een bom nooit een bouwsteen voor de vrede kan zijn, om dat iedere bom tot doel heeft te ont ploffen. En wie is er, die op zulk een fundament een hechte toekomst wenst op te richten? Wij geloven, dat ons ver stand en ons gevoel ons tot het inzicht zullen moeten brengen, dat wij volko men op de verkeerde weg zijn. Als het puin er eenmaal ligt, betekent dit de grote finale. Om met Roland Holst te spreken „puin is niet nieuw". Puin kan zelfs nimmer vernieuwing be- I I tekenen. JJEN NIEUWE chemische samenstel ling, die een ommekeer gebracht heeft in de vervaardiging van de wa terstofbom, maakt thans de vervaar diging van de kobaltbom ook mogelijk, aldus heeft de natuurwetenschappelijke redacteur Wiliam L. Laurence in de New-York Times geschreven. De kobaltbom, het meest gevreesde wapen, is een waterstofbom van het type, dat met veel succes op 1 Maart en 26 Maart in de Stille Zuidzee tot ontploffing is gebracht. Alleen het omhulsel dat bij de waterstofbom van staal is en bij de explosie slechts ma tig radio-actief wordt, wanneer het in een dampwolk overgaat, zou van ko- balstaal moeten zijn. Dit verandert bij de ontploffing in een dodelijke radio actieve wolk, welke straling 320 maal zo krachtig is als die van radium. De ze wolk kan door de wind over dui- g| zenden kilometers worden meegevoerd en alle leven op haar weg vernietigen. Laurence zegt, dat men reeds enige tijd wist, dat van een waterstofbom een kobaltbom gemaakt kon worden door het stalen omhulsel door een van kobaltstaal te vervangen. Men zou kobaltbommen van elk ge wenst gewicht kunnen vervaardigen. Een kobaltbom zou bijvoorbeeld zeven en-half ton radio-actief kobalt kunnen voortbrengen, gelijkwaardig aan twee en een kwart millioen kilogram ra dium. Een dergelijk type bom be doelde professor Einstein, toen hij in 1950 zei dat het technisch mogelijk zou kunnen worden de atmosfeer met radio-activiteit te vergiftigen en alle leven op aarde te vernietigen. De ge slaagde proefnemingen in de Stille Oce aan hebben de voorspelling van pro fessor Einstein tot een bestaande mo gelijkheid gemaakt, aldus William Laurence in de „New-York Times". Het Tweede Kamerlid, de heer De Kadt heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken en de minister zon der portefeuille de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Zijn de ministers niet van me ning, dat stappen van Nederlandse zijde gewenst zijn, opdat in de situatie, die in de wereld is ontstaan door de aanwezigheid van de waterstofbom en de daardoor gebleken beangstigende aspecten, der moderne technische ont wikkeling een uitweg worde ge vonden? 2. Zijn de ministers niet van oor deel, dat, zolang geen oplossing is ge vonden, die vrijheid en vrede in de wereld waarborgen, het, hoe betreu renswaardig ook, niet tot een verant woorde politiek behoort te ijveren voor eenzijdige stopzetting van de ex perimenten met de waterstofbom? 3. Zijn de ministers niet van me ning, dat het opnieuw bijeenkomen van de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties ondanks het feit, dat deze commissie er in het verleden, door tegenwerking van Russische kant, niet in geslaagd is tot een gecontro leerde ontwapening te komen toch moet worden beschouwd als een begin van verdere pogingen om, internatio naal en in gezaghebbend verband, tot een bevredigende oplossing te komen? 4. Kunnen de ministers mededelen, of van Nederlandse zijde nog andere stappen zijn ondernomen dan de hier boven bedoelde of suggesties zijn ge daan?

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1