Onderlinge strijd met verdween na 1945 AR Gillette Gillette DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Een Engelse student en Duitse vriend kregen onenigheid In kort bestek Indo-China een kruitvat? De wijziging van het Duitse invoerrecht op eieren Afzet groter door ruimere consumptie Belgische recherche verrichtte goed werk vecht tegen de duurte'. Met IVOROL elke tand 'n hrillant Vergadering der CHU De heer Tilanus herkozen als voorzitter Oostenrijk zoekt contact met KSG De sigarenaccijns Onderzoek gearresteerde Nederlanders gesloten De zaak Anneke Beekman Prijsstijgingen overal, maar.., Half jaar geëist tegen helpers der ontsnapten uit Breda Caisson uit haven van Kruiningen verwijderd Het ging toch niet goed Der Weg zurück f"I ASPECT Hond ontfermt zich over twee kuikens Het carillon voor Amerika wordt 5 Mei aangeboden Rijksdienst gasvoorzisning ingesteld Secretaris-penningmeester van de BB overleden Brand bij FRIS te Edam donderdag 8 april 1954 TIJDENS de algemene vergadering van de Christelijk-Historische Unie, welke gisteren in Amsterdam is gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, in zijn ope ningswoord met dankbaarheid ge constateerd, dat de onderlinge strijd van AR en CH, zoals vóór de oorlog nogal eens voorkwam, na 1945 vrijwel niet meer is gezien. De bestrijding van voor 1940 heeft al dus spreker, na 1945 veelal plaats gemaakt voor respectering van el- kaars bestaan. De heer Tilanus sprak er zijn vreug de over uit, dat minister Staf zijn be groting met succes had verdedigd nadat hij veel dikwijls ondeskun dige critiek had moeten doorstaan. De CHU stond volgens spreker op het standpunt van een vrijere loonvor ming. De heer Tilanus achtte het voorts belangrijk, dat het SER-advies over de ouderdomsvoorziening had vastgehouden aan de gedachte van de sociale verzekering en het staatspen sioen had afgewezen. Over de door braak zei de voorzitter der CHU, dat niet de confessionele partijen zijn doorbroken, maar dat de socialisten zelf zijn doorbroken door enkele con fessionele en andere elementen, een omstandigheid, waarover spreker zich omdat h„t l h?°gte k°n verblijden, sche narfii Va" de SOCialisti- wijzigd daardoor radicaal was ge- wï' gro,te meerderheid van stemmen Ww,, e,er Tilanus later op de dag nl v. tt voorzitter van de Unie. De heer H. M. Gerbrandy, lid van Ge deputeerde Staten van Friesland, hield pg6n- een rede over de betekenis der Provinciale Staten. De vergade ring werd onder meer bijgewoond door minister prof. dr W. J. A. Kern- Kamp. Oud-minister mr W. F. Schok king overhandigde het hoofdbestuur een bedrag van vijfduizend gulden, bij eengebracht door een actiecomité ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Unie. De Oostenrijkse ministerraad heeft besloten met de hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal onderhandelingen te openen over de voorgenomen instelling van een ge meenschappelijke markt voor speciale staalsoorten. In de Duitse pers circuleren berichten over de ontmoeting, die de ministers van Landbouw van Nederland en West-Duitsland onlangs in Frankfort am Main hebben gehad. In deze berich ten wordt, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee, een onjuiste indruk gegeven van het geen bij die gelegenheid over de voor gekomen wijziging van het Duitse in voerrecht op eieren werd besproken. Men stelt namelijk, dat van Neder landse zijde de tariefwijziging aan vaardbaar zou worden geacht, indien deze de Duitse producent een mini mumprijs van 16.5 pfennig per stuk garandeert. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoor ziening meedeelt, heeft minister Mans- holt zich in deze zin niet uitgelaten. Integendeel, bij bovengenoemde ont moeting is er een informele gedachten- wisseling gehouden, waarbij de Neder landse minister van Landbouw naar voren heeft gebracht, dat het vraag stuk dermate gecompliceerd is, dat het nodig is het ernstig te bestuderen, voor dat er een definitief oordeel kan wor den gevormd. Wel kon reeds worden gezegd, dat de voorgenomen wijziging van het invoerrecht een ernstige belem mering voor de Nederlandse export van eieren naar Duitsland zou beteke nen en dan ook verreikende nadelige gevolgen zou hebben. Blijkens een nota aan de Tweede Ka mer met betrekking tot de accijns en de omzetbelasting voor sigaren is de sigarenaccijns op het huidige lage ni veau gebracht, omdat de bijzondere situatie zulks rechtvaardigt. De hui dige toestand in de sigarenindustrie vertoont na de aanmerkelijke verbete ring, die met de verlaging van de ac cijns tot het thans geldende niveau is ingetreden, niet een zodanig beeld, dat verdere maatregelen nodig zouden zijn. Ook de gevolgen van de wijzigingen in de lonen en prijzen in de belasting druk voor de sigarenindustrie nadelig zullen zijn. Er valt integendeel eerder te verwachten, dat de consumptiever ruiming voor brede kringen tot enige toeneming van de afzet zal leiden. Op grond van vorenstaande overwegingen heeft de staatssecretaris er dan ook de voorkeur aan gegeven voor te stel len de thans geldende maatregel, wel ke slechts van tijdelijke aard is, met twee jaren te verlengen. Tenslotte volgt hier dan nog de opbrengst van de accijns voor sigaren voor de tijde lijke accijnsverlaging. Opbrengst Juni '50Mei '51 f 44.244.339. Opbrengst Juni '51Mei '52 f 39.882.644. Na de accijnsverlaging met ingang van 28 Mei 1952. Opbrengst Juni 1952—Mei 1953 f 21.297.280. De Indonesische minister van Justitie, mr Gondokusumo, heeft Woensdag des gevraagd meegedeeld, dat een deel van de gevallen van de gearresteerde Ne derlanders deze maand ter behandeling aan het parket zal worden overgedra gen. Van de zijde van het hoofd parket voegde men hier aan toe, dat reeds de ze week enkele gevallen aan het parket zullen worden voorgelegd. Het onder zoek is kortgeleden gesloten. Gebleken is, dat alle gevallen onderling met el kaar in verband staan en een geheel vormen al zijn zij op zichzelf verschil lend. Geruchten volgens welke de Neder landse Justitie en politie zich zouden hebben uitgesproken over een tekort aan medewerking van Belgische zijde in de zaak Anneke Beekman, zijn gis teren door het Openbaar Ministerie te Amsterdam officieel tegengesproken. De werkelijkheid is, zo deelt het o.m. verder mede, dat men slechts lof kan hebben voor de bijzondere activiteit en welwillende behulpzaamheid, be toond door de Belgische Justitie en de door haar terstond ingeschakelde ge rechtelijke poli,ie op het eerste van Nederlandse zijde gedane verzoek. Een en ander heeft er dan ook toe geleid, dat de officier van Justitie te Amster dam, mr F. Hollander, reeds enige we ken geleden de procureurs des Konings te Tongeren, Hasselt en Luik dank heeft gezegd en dat de procureur-gene raal te Amsterdam, mr A. A. L. F. van Dullemen, zulks heeft herhaald in een recent persoonlijk schrijven aan zijn ambtgenoot te Luik. Mr R. van den Bergh, wethouder voor handels- en Industriebelangen heeft gisteren een nieuwe bromfiets- en Seoo- terfabriek aan de Buyskade te Amster dam geopend. Met Engelse ministerie voor de voedsel voorziening heeft aangekondigd, dat de particuliere invoer van boter en van ge rantsoeneerde kaas op 9 Mei zal worden hervat. De rantsoenering van beide ge- hcemde producten eindigt de dag tevoren. Het ministerie zal boter en kaas blijven invoeren uit Australië, Nieuw-Zeeland en Denemarken, Hier hebt U de gelegen heid kennis te maken met 's werelds beste scheer- systeem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheer- apparaat. Die behoren bij elkander. Voor slechts 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen! Een Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes slechts De advocaat-generaal bjj het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. A. H. M. H. Receveur, heeft gistermiddag, na een requisitoir dat drie kwartier duurde, een half jaar gevangenisstraf geëist tegen ieder der vier helpers, die handlangersdiensten hebben verleend aan de uit de strafgevangenis van Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers. Voor het Bossche Hof diende de ap pèlzaak tegen de 43-jarige monteur F. J. C. uit Amsterdam, de 58-jarige rij wielhersteller F. de J. uit Amsterdam, de 45-jarige vertegenwoordiger M. A. uit Amsterdam en de 39-jarige ban ketbakker M. F. uit Haarlemmermeer. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Breda op 29 October werden De J. en C. tot een gevangenis straf van vijf maanden veroordeeld wegens „het medeplegen van het voort gezet misdrijf van het opzettelijk ie mand, die schuldig is aan enig mis drijf, behulpzaam zijn in het ontko men aan de nasporing van, of de aan houding door, de ambtenaren van ju stitie en politie". Verdachte A. werd eveneens tot een gevangenisstraf van vijf maanden veroordeeld wegens het bovendien verschaffen van inlichtin gen en gelegenheid, terwijl F., aan wie hetzelfde als aan A. ten laste was gelegd, werd vrijgesproken. Met uitzondering van De J., die zelf beroep tegen het vonnis aantekende, is de officier van Justitie van de ge wezen vonnissen in appèl gekomen. Over 14 dagen zal het Hof arrest wij zen. De grote caisson, die de veerhaven te Kruiningen sinds 24 Juli 1953 van het zeewater afsloot, is gistermiddag ge licht, en in de haven tot zinken ge bracht. Om ongeveer vijf uur was het logge gevaarte door zeven sleepboten en twee drijvende kranen op de plaats van bestemming gebracht, vanwaar het te zijner tijd zal worden weggesleept. Sinds 18 Maart jl. is men bezig ge weest met het treffen van voorberei dingen voor het verplaatsen van deze grote caisson. Met het oog op de lage waterstand vorderde het werk lang zamer dan aanvankelijk was voorzien. Toen de caisson was weggesleept werden de afsluiters verwijderd en werd het gevaarte opnieuw tot zinken gebracht. Wiesbadcr roulette geld te winnen, een systeem, dat tot dusver onfeilbaar schijnt. De Oostenrijker is de laatste acht nachten tweehonderdduizend gul den rijker geworden. De directie van het Casino volgt de ontwikkelingen met enige bezorgdheid. £)E OOSTDUITSE mi nister van Kultur-za- ken, de dichter Johannes Becher, heeft op een communistisch congres bekend, dat hij zich on langs diep heeft ge schaamd voor zijn eigen partij. Hij liep toen na melijk een partijboekhan del binnen en vroeg om Goethe's Faust. Derge lijke lectuur bleek de boekhandel echter niet te bezitten en de minister moest naar een gewone boekwinkel. Hij was er helemaal in de war van, de ziel. JN DE INDISCHE staat Delhi worden op het ogenblik vaste prijzen betaald voor huwbare mannen. Een man, die een schoonzoon wenst met een academische graad, moet ongeveer 3750 gulden betalen. Een schoonzoon met twee titels kost hem tweemaal zoveel. Het heeft daar dus nog zin om een uni versitaire studie te vol gen. Behalve de Limburgers blijken ook de Brabanders fel gekant tegen de nieuwe Zondagswet van de heer Beel, waar door zij vele van hun aloude tradities tot verdwijnen zien gedoemd. Zo zal het zgn. „dauwtrappen", dat allerwege in Noord-Brabant op Zondagen m Mei in a e vroegte door uitgelaten harmoniegezelschappen reeds sinds joren pleegt te ge schieden, niet meer zijn toegestaan. Het gemeentebestuur van Tilburg heeft zien. thans mede namens de andere Brabantse gemeenten, waar het dauwtrappen in zwang is gewend tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, afa. Brabant, met het verzoek bij de minister van Binnenlandse Zaken te willen bevorcteren, dat het zgn. dauwtrappen zal worden onttrokken aan de werking van artikel .5 van de Zondagswet. De directeuren van de Brabantse streek V.V.V.s overwegen een gelijke drieste stap. Men wil trachten te bereiken, dat het dauwtrappen, dat een onderdeel is geworden van het Brabantse volksleven en waarbij de muziefe het symbolisch doel heeft „de bewoners uit hun slaap te wekken en hen wakxer te maken opdat zij worden geconfronteerd met de schoonheid van de lente morgen" wordt veilig gesteld. UET IS UITKIJKEN ge blazen in Catania op Sicilië. Daar raakt men om een zoen al achter dc tralies. Een jongeman bedelde onlangs bij een bekoorlijk meisje om een dergelijk lippencon tact, maar kreeg een bars veto tot antwoord. Hij verstoutte zich toen, on danks dit verbod, tóch tot kusactiviteiten over te gaan. Het meisje ren de naar de politie en de jongen zit nu twee maanden knijp. |-JET NIEUWSTE snufje voor de Amerikaanse toeristen is nu het reizen- met-een-beroemdheid. Een bijzonder dure sport, welke hierop neer komt, dat men een be roemde teievisiester, filmacteur, baseball of misschien zelfs wel een schrijver een tochtje door het oude Europa aan biedt en dan de ganse trip van zijn verheffen de, eervolle gezelschap en zijn intelligente op merkingen geniet. En wij maar wachten tot iemand óns een dergelijke reis aanbiedt. RESULTATEN van een enquête door de ANVV onder de Ameri kaanse toeristen, die vo rig jaar ons land bezoch ten: velen vonden Neder land het prettigste of meest democratische land van Europa, anderen zeiden, dat de Amerika nen hier een lesje kon den nemen in nationale trots én hoffelijkheid. Er waren ook klachten: autowoestelingen, hon- denvuil op straat, te vet te en omvangrijke maal tijden, onbehoorlijk ge drag van de jeugd in kleinere plaatsen (dat vinden wij het ergste), fooiensysteem, dure prentbriefkaarten, be taald parkeren, openge broken straten (is een folkloristisch gebruik) en wilde fietsmaniakken. Een hele lijst. Maar lest best. Een Amerikaanse huisvrouw schreef met kennis van zaken: „Uw mannen zijn de knapste van Europa". Een vrouw met onderscheidingsver mogen en een grote op merkingsgave. O ja, en dan schreef zij ook nog: „Uw kinderen zijn snoe zig en uw vrouwen schoonheden'. Maar dat laatste kan zij natuurlijk niet zo goed beoordelen. CR LOOPT deze dagen een Oostenrijker door Wiesbaden, die in een opperbest humeur is. Of liever, hij loopt niet meer sinds enige tijd, maar rijdt nu in een Porsche rond. Deze man heeft na melijk een systeem uit gevonden om aan de (Advertentie, Ing. Med.) Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 cl Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor 1.50 Een „goeie morgenbegint met Gillette (Advertentie, Ing. Med.) het was een zware gang voor de 19' jarige Engelse student John B. uit Londen, die zich dezer dagen bij de Amsterdamse vreemdelingendienst meldde, zijn zakken binnenstebuiten keerde en verklaarde, dat hij de dupe was geworden van zijn eveneens 19-ja rige Duitse studievriend Paul Z. uit Kcmschcid. Het tweetal kende elkaar van de universiteit te Heidelberg. Zij werden boezemvrienden en toén John terug moest naar Londen besloot Paul hem te vergezellen. In Amsterdam zetten zij samen ge zellig de bloemetjes buiten, maar Paul's geld was al heel spoedig op en voor de wat zuiniger John het wist, werd hij gedwongen enkele door Paul gemaakte schulden te vereffenen. Toen bovendien Paul nog in grote moeilijkheden met zijn pension kwam omdat hij ook daar de rekening hoog had laten oplopen, besloot John zich van hem te distanoiëren en hij meldde communisten zich niet openlijk en di- log in Zuidoost-Azië te voorkomen, reet te scharen aan de zijde van Viet- moet worden aangegrepen. Het Britse minh in de oorlog in Indo-China. De kabinet heeft gisteren reeds een zitting Ver. Staten voeren een politiek, die de gewijd aan Dulles' voorstel en de tóe- bondgenoten in staat moet stellen zélf stand in Indo-China en Malakka. De een mogelijke aanval af te slaan, door Australische minister van Buitenland- financiële, morele en materiële hulp, maar bij het in gevaar komen van onze eigen Amerikaanse belangen zullen wij zelf ook optreden. Ook de woorden van Eisenhower waren dus vaag en boven dien wat Republikeins getint. Werd gINDS de hierboven aangehaalde uit latingen van Dulles is niet alleen de toestand in Indo-China zelf nog ernstiger geworden (inval in Cambod ja, nieuwe acties in het restje Frans ^fEKENLANG reeds woedt in de loop graven, de bergholen en de onder grondse stellingen van Dien Bien Phoe, voorpost van de vrije wereld, de bittere, doch ook moedige strijd van de mannen van de Franse Unietroepen onder bevel van de onverzettelijke kolonel Chris- als een avontuur?" tian M. F. de Castries tegen de commu nistische zwarte soldaten van generaal Giap. Natuurlijk, het behoud van het fort zelf, dat naar alle kanten ligt in reeds door de vijand bezet gebied, is belangrijk om dat behoud op zichzelf, doch ver daarboven uit nog stijgt de betekenis, welke moet worden gehecht aan de uitslag van deze bloedige slag, die meer dan ooit de aandacht van heel de wereld heeft gevestigd op de al zo T*Tf*ipo*T w w j» A vele jaren zich voortslepende oorlog IN 1LKN A1 ION AAL om het bezit van de Indochinese sta ten.... en meer. Hier moet de vijand, wiens aanvallen reeds dag in dag uit worden gestuit door een brandende muur van mitrailleurvuur, brisantbom men en gloeiende olie, ook definitief worden afgewezen. Hij dient eens en vooral te begrijpen, dat de vrije we reld zich niet op de wijze van een kou de oorlog, maar ook niet door geweld dadige aggressie een politiek en maat schappelijk systeem wenstte zien opge drongen, dat men verafschuwt, dat men volledig afwijst. Ook de staten, die zich met Moskou vereenzelvigd hebben, zul- len begrijpen, dat de vrije wereld deze denkbeelden niet alleen koestert, maar hebben waargenomen, dat ze opnieuw met het zwaard in de vuist colonnes uit Peking-China zal verdedigen. se Zaken, Casey, zal .binnenkort een verklaring van zijn regering over de kwestie afleggen. Frankrijk spant zich in om het militaire deel van de strijd in eigen hand te houden. Parijs heeft ook gisteren weer een dringend ver- Trumans inmenging in Korea door die- zoek aan Washington gedaan om meer zelfde Republikeinen ook niet betiteld vliegtuigen en ander luchtmachtmateri- eel voor de strijd in Indo-China. J-JOEWEL de toestand in Indo-China al veel lijkt op de situatie in Korea en men destijds het conflict tot het ge bied van Korea heeft weten te beper ken, is het in het geheel niet zeker gebied bij Hanoi), maar is ook de po- of dit eventueel ook in Indo-China zou litieke activiteit om dit probleem nog lukken. Wij vrezen van niet. In dat ge val zou reeds het wereldconflict voor de'deur staan, waarvan de contouren zich in deze koude oorlog reeds her haaldelijk zo duidelijk en dreigend hebben afgetekend. Doch zoals Dulles onlangs nog zei, ook in de koude oor log moet mén risico's durven nemen om een gevaar af te wenden. Waar de bedoelingen van communistische agres sie zo sterk naar voren komen, wordt in grote mate toegenomen. In het be- die noodzaak van hoog spel een huive- gin van deze week deed Dulles ont- ringwekkende realiteit. y O z///////////\\\\\\\\\\\\ hullingen omtrent reeds bestaande di recte steun van Peking-China aan de Vietminh-rebellen. De opstandelingen maken gebruik van modern uit China afkomstig luchtdoelgeschut, dat zelfs door Chinees personeel wordt bediend. Een Chinees generaal is toegevoegd Het schijnt, dat de Ver. Staten de op stapel staande conferentie te Gené- ve over de toestand in het Verre Oos ten, waarbij o.a. de Grote Vier en Pe king China aan tafel gaan zitten, bij voorbaat als vruchteloos beschouwt. Toch moet men zich met alle kracht aan het hoofdkwartier van generaal aan dit gesprek zetten. In het offici- Giap en Franse verkenningsvliegtuigen ele Russische blad „Isvestia" verscheen militaire ook al een beroep op de vijf grote mo- Vietnam gendheden om tot overeenstemming te binnentrokken. Hiermede wordt dus komen inzake „algemene veiligheid" in Vandaar de rede van Dulles, dat elke Het stadium van directe bemoeienis der het Verre Oosten en opnieuw een aan- voortgaande communistische aggressie Peking-Chinezen met de oorlog bena- dringen op het direct staken van het "-1— vuren in Indo-China. Op het eerste gezicht lopen de wensen van Oost en West dus in vele opzichten parallel. De werkelijkheid ligt anders maar een poging, een werkelijk streven om de kloof te overbruggen, mag niet worden zich buiten Het Indochinesche conflict opgegeven. Beter een nog jarenlange VUwi ILuCHlWv y, door een „gemeenschappelijke actie van derd. de vrije volkeren moet worden beant- Ingevolge hiervan heeft Dulles Dins- woord Deze woorden hebben vorige dag Engeland, Frankrijk, Australië en week al de nodige reactie ook onder de Nieuw-Zeeland voorgesteld tezamen "ealiieerden uitgelokt. Wat wil Wash- met de Ver. Staten een dringende t->..ii„„ „r. »r ach- waarschuwing afn Peking te zenden bij de vreemdelingen- zich beleefd dienst. Ongeveer gelijktijdig ontving men daar een brief uit Duitsland, afkomstig van Paul's ouders. Uit die brief bleek, dat vader weinig te spreken was over het verdwijnen van Paul. Op de univer siteit had hij vernomen, dat het tweetal vermoedelijk naar Amsterdam was ver trokken. Hij verzocht de Nederlandse recherche Paul op te sporen en hem te rug te zenden naar Duitsland. De vreemdelingendienst haalde hem in zijn pension op en gaf hem enkele dagen gratis kost en inwoning in het hoofdbureau. Intussen werd John als „ongewenst vreemdeling zonder midde len van bestaan" volgens de regelen der wet uitgeide gedaan. Gisteren kwam Paul's moeder haar zoon in Amsterdam afhalen. fngton, waar doelt Dulles op, is er ach ter de schermen reeds internationaal overleg geweest over deze „gemeen schappelijke actie"? Kort daarop nam Eisenhower het woord. Hij verklaarde, dat Dulles bedoeld had nog eens een te houden, daar anders de gevolgen koude oorlog, die tenslotte leidt tot af niet te overzien zouden zijn. Hiertegen bakening van invloedsferen of een kan zeker in de hoofdsteden dier lan- evenwicht van krachten, dan dat an- den geen bezwaar bestaan. Immers ei- dere met als gevolg een rampzalige in- waarschuwing te geven aan de Chinese ke poging om uitbreiding van de oor- eenstorting van al het bestaande. Dezer dagen kwamen de kinderen van de familie Van de Ham te Nijkerk thuis met twee eendagskuikens. Ter verzorging van dit tweetal werd een doosje gemaakt met een lampje erin, om de diertjes warm te houden. Toen het hondje van de familie het piepen van de kuikens hoorde, kroop hij ook in de doos bij de kuikens en nam van dat ogenblik de zorg voor de diertjes op zich. Het lampje werd ver wijderd en de hond verwarmt de kui kens thans even goed als de beste kunstmoeder. Hoewel de hond altijd zeer lief is voor de kinderen, begint hij nu te brommen als ze bij de doos ko men. Hij is zeer trouw en verlaat zijn pleegkinderen geen ogenblik. Het carillon, dat ons land aan Ame rika aanbiedt, zal op de bevrijdings dag 5 Mei, worden overgedragen. Mevrouw J. A. Baretta, lid van het comité „Klokken voor Amerika" zal met het oog op deze overdracht Za terdag met de „Noordam" naar Ameri ka vertrekken. Op 16 April zal de beiaardier F. Timmerman met de „Maasdam" naar de Nieuwe Wereld vertrekken. De voorzitter van het comité en me vrouw Kortenhorst, gaan de 24ste April met de „Westerdam" naar Ame rika. De minister van Economische Zaken heeft besloten de werkzaamheden, die tot nu toe door het directoraat-gene raal voor de industrialisatie en ener gievoorziening werden verricht met betrekking tot de aanleg en exploitatie van gastransportieidingen en de in- en verkoop van gas onder te brengen in een afzonderlijke dienst, genaamd rijksdienst gasvoorziening. Met de leiding van deze dienst zal worden belast ir J. J. Derksen. Tengevolge van een ongeluk tijdens een bergtocht in de Ardennen is Dins dagnacht in het hospitaal te Dinant overleden de heer G. J. L. Bruinier, secretaris-penningmeester van de stich ting Bevordering Bescherming Bevol king. De heer Bruinier was hoofdambte naar van het ministerie van Binnen landse Zaken. Hij was door de minister als secretaris-penningmeester aan het bestuur der Stichting ter beschikking gesteld. De overledene, die 41 jaar werd, heeft een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van de Stichting en met grote toewijding medegewerkt aan de opzet van de organisatie. Dinsdagavond omstreeks tien uur is brand uitgebroken in de Ceramische Industrie Fris te Edam, waardoor de kleigieterij geheel is verwoest.. De schade, door verzekering gedekt, wordt geschat op enige tienduizenden guldens. Daar een groot aantal vormen verlo ren is gegaan zal de productie zeker enige weken stagneren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Van 26 Juli tot en met 14 Augustus zullen de eeuwenoude wallen en grachten van Coevorden in een sprook- jestuin worden herschapen, die de naam „Romantica" zal dragen. Er komt een fraaie verlichting. Scholie ren gaan sprookjes opvoeren. Voor de muzikale omlijsting zullen o.a. Duitse koren en harmoniegezelschappen zorg dragen. Op 15 Mei zal op de centra le Franse militaire begraafplaats te Kapelle (Zeeland) een herdenkings plechtigheid worden gehouden ter na gedachtenis van de in de Meidagen van 1940 in Zeeland gevallen Franse militairen. Het echtpaar JTransen- Hietbrink te Beekbergen viert op 11 April feest, want dan herdenkt het de dag, waarop zij voor vijf en zestig jaar in het huwelijk traden. De man is 89 jaar, zijn vrouw 88. Op 14 April zal door de veilingvereniging „Kapelle- Biezelinge" een speciale paas-fruitvei- ling worden gehouden, zowel voor ver pakt als voor los fruit. De belangstel ling van de zijde der kwekers is groot. Aan de vooravond van de bevrij dingsdag, op 4 Mei, zal op het Binnen hof in Den Haag weer een herden kingsbijeenkomst worden gehouden, waaraan deputaties van alle scholen en jeugdorganisaties van de stad zullen deelnemen. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Hilversum zuilen twee Canadese militairen van het be zettingsleger van Duitsland naar Hil versum komen en een week in ons land vertoeven. Het zijn twee militairen van lagere rang. Zij zullen logeren in de kamers van een hotel, waar in 1945 de generaais van het bevrijdende Cana dese leger, generaal Crerar en gene raal Foulkes ook hebben gewoond. Het Canadese Lagerhuis heeft een wetsontwerp tot gelijke betaling van vrouwen voor hetzelfde werk als man nen doen met 609 tegen 78 stemmen verworpen. Een baviaan, die uit een circus te Wenen tijdens de Zondagmid dagvoorstelling ontsnapte, is Maandag avond door honger gedreven uit eigetj beweging naar zijn kooi teruggekeerd. Een en vijftig Bulgaarse artsen zijn Zaterdag op grond van het hulppro gramma aan Noord-Korea in Sinoeidjl aangekomen. De artsen zullen in plaat selijke ziekenhuizen werken. De Westduitse minister van Economische Zaken brengt een bezoek aan Argen tinië.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7