De Eerste Kamer werd niet veel wijzer van onderwijsdebat DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Tweede Kamer aanvaardde het „notarieel" wetsontwerp In kort bestek Geen dirigistisch, wel positief gericht beleid Odótal "Auiêé *t)e PewnapeUftfr ï/mcfcmsfetmfi Belgen Zor lag ter stembus Appèl ex-voogdes afgewezen Wijzigingen in het TV-programma Drie begrotingen aanvaard Anneke Beekman Werkloosheid in Maart flink gedaald Geen wijziging in bezoek Deens koningspaar De grootste daling van babysterfte in Nederland De Nederlandse delegatie voor Korea-conferentie BESOMMINGEN IIMIJID^N ïs INTERNATIONAAL ASPECT X Twee amendementen verworpen VRIJDAG 9 APRIL 1954 het DE EERSTE KAMER is gisteren niet veel wijzer geworden van onderwijsdebat met minister Cals en staatssecretaris mej. dr De Waal. Grote problemen bleven door het nog steeds niet voorhanden zijn van een algemeen onderwijsplan onbesproken. Een poging van de Kamer om de mmister te verleiden tot een uitspraak over de taak van ae overheid in het nieuwe onderwijsbestel had slechts in zoverre succes, dat mr Cals verklaarde, dat de overheid weliswaar niet dirigis tisch zal optreden, maar toch ook op didactisch gebied, een positief gericht beleid zal voeren. Men kan zich een duidelijker richtlijn voor- stellen De discussies over de detailpunten, die de plaats innamen van de onbesproken gebleven hoofdlijnen, hadden voornamelijk betrek ing op het nijpend tekort aan onderwijzers bij het lager onderwijs. Minister Cals erkent, dat hier inderdaad van een noodtoestand sprake is. De mogehjkheden tot opheffing van dit tekort besprekende noemde hij allereerst het uitstel van dienstplicht voor onderwijzers. JVl^T „OORLOG" wordt reeds lang over dit punt van gedachten ge wisseld maar belangrijke resultaten zijn nog niet bereikt. De minister ver zekerde echter, dat hij de moed nog niet heeft opgegeven. „Onderwijs" blijft streven naar een groter aantal uitstel-regelingen voor jonge om'er- wijzers en, wat nog een beter middel is, naar meer totale vrijstellingen. Ook zullen er kleuterleidsters, die volledig gediplomeerd zijn, toegelaten worden tot de laagste klasse van het lagei onderwijs. Een opheffing van de ge meenteclassificatie, een steen des aan stoots in de onderwijswereld achtte de bewindsman echter niet zo'n waar devol middel om in het tekort aan onderwijzers te kunnen voorzien. In derdaad wordt door de verdwijning van deze gemeenteclassificatie niet het aantal onderwijzers vergroot maar wordt een meer gelijke spreiding van de onderwijskrachten over het platte land en de steden bereikt. Thans trek ken velen vanwege het hogere salaris van de dorpen naar de stad. Nieuws, en voor de leraren geen on belangrijk nieuws, was de mededeling van minister Cals, dat er in het ge organiseerd overleg overeenstemming is bereikt over een nieuwe herziening van de lerarensalarissen waardoor te gemoet wordt gekomen aan wensen, welke na de salarisverhoging van het vorig jaar waren blijven bestaan. STAATSSECRETARIS mej. dr De Waal, liet de Kamer weten, dat zij ten aanzien van het onderwijs voor 14-jarige meisjes niet stil heeft geze ten. Dit onderwerp actueel gewor den doordat meisjes van i veertien jaar niet langer in een fabriek mogen wer ken is niet zo gemakkelijk op te lossen, omdat zich bij deze meisjes nogal eens een zekere schoolmoeheid voordoet. Volledig dagonderwijs of voortgezet gewoon lager onderwijs schijnen daardoor niet het aangewezen middel voor de verdere vorming van deze kinderen. Misschien zal de op lossing liggen in nijverheidsonderwijs of een primaire huishoudschool. De keuze, die hier uiteindelijk gedaan zal worden, is overgelaten aan een com missie, die de staatssecretarissen van Onderwijs, en Sociale Zaken in het le ven hebben geroepen. Staatssecretaris De Waal had verder de moeilijke taak om de voorstanders van het bijzonder onderwijs er van te overtuigen, dat haar departement er ook niets aan kan doen, dat aanvragen om subsidië ring voor nieuwe VHMO-scholen zo- laag soms twee jaar op antwoord moeten wachten. Opstelling van ob jectieve normen, die een snellere be oordeling van de subsidie-aanvragen mogelijk zouden maken, achtte mej. De Waal op het ogenblik nog niet mogelijk. Onmiddellijke inwilliging van subsidie-aanvragen is ook niet reali seerbaar. Het geld is er niet. De school- en kerkbesturen, die een aan vrage hebben ingediend, zullen dus voorlopig op eigen kracht moeten doordraaien. J~)E BEANTWOORDING van de - -i- tiek op het Academisch Instituut in Den Haag en de plannen tot her ziening van de juridische opleiding nam minister Cals ovor zijn rekening. Hij achtte het Academisch Instituut toch wel levensvatbaar ondanks het feit, dat er van de honderd verwachte leerlingen slechts veertig zijn versche nen en ondanks de geringe waardering van universitaire kringen in ons land voor dit instituut. Zijn hoop scheen voornamelijk gevestigd te zijn op nieuwe voorstellen, die door het stich tingsbestuur van de academie zijn ge daan. Over de inhoud van deze voor stellen werden overigens geen nad ire inlichtingen gegeven, zodat een oor deelvorming over c'o waarde van iit instituut, dat ons jaarlijks een half millioen kost, er niet gemakkelijker op werd. Wat de juristenopleiding betrof, sloot mr Cals zich aan bij het hem door de Kamer gegeven advies om met een herziening van deze opleiding niet overhaast te weik te gaan. Tenslotte was er dan nog het „Bron nenboek'. Dit boek, in opdracht van de minister van O.K. en W. samengesteld om gegevens te verzamelen over de verwildering van de massa jeugd in ons land, heeft bij zijn verschijnen tal van scherp gestelde reacties uitgelokt. Velen waren van oordeel, dat deze studie niet meer betekent dan een verzame ling losse beweringen, die doordat zij als wetenschappelijk verantwoord fei tenmateriaal werden gepresenteerd, krenkend zijn voor verschillende dor pen en streken. Deze klacht kwam ook uit de Kamer. Terecht, oordeelde de minister. Er zijn bij dit onderzoek fou ten gemaakt, die het wettigen, dat men er zich van distancieert Toch was de minister niet bereid om het „Bronnen boek" in zijn geheel te veroordelen, omdat er in de wetenschappelijke we reld geen eenstemmigheid op dit punt bestaat. Men houdt staande, dat ver scheidene passages een juiste weergave geven van toestanden onder de massa- jeugd. De minister bepaalde zich daar om tot de verklaring, dat hij aan een meer gecoördineerd onderzoek de voorkeur zou hebben gegeven. Een ver oordeling van het werk in zijn geheel zou pas kunnen gebeuren als een we tenschappelijk instituut het werk nog eens onder de loupe zal hebben. Men kan slechts hopen dat dit zal gebeuren, De begroting werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen met de aantekening dat de communisten ge acht wensten te worden te hebben te gengestemd. [N DE AVONDVERGADERING be toogde minister De Bruyn, dat de PBO gestadig vordert en goed mar cheert, zodat er voor initiatieven van de zijde der regering op het ogenblik geen aanleiding is. Aan de heer Mole naar, die betreurde dat in de sociale sector van de PBO zo weinig vorde ring was gemaakt, antwoordde de mi nister dat in deze de grootste reserve bestaat bij een deel van de georgani seerde werkgevers. Dat, zoals de heer Molenaar had betoogd, de PBO thans reeds in een critiek stadium verkeert (kartelvorming), deed de minister op merken, dat het streven naar prijs- regelende bevoegdheden bij het aan vragen van bedrijfschappen niet zo sterk speelt. Slechts op een enkel punt zijn deze bevoegdheden aangevraagd. Primair is de marktordenende be voegdheid. Overigens kunnen ook kar tels uit een oogpunt van algemeen belang nuttig werken en hij vroeg de VVD-afgevaardigde of deze soms van mening was, dat alle kartels moeten verdwijnen. De staatssecretaris voor de Midden stand noemde de regeling van het ca deaustelsel een dringende aangelegen heid. Binnen enkele dagen zal het be trokken ontwerp van wet dan ook bij de Tweede Kamer aanhangig worden gemaakt, aldus spreker. Bij de repliekep ontkende de heer Molenaar (VVD), dat in deze tijd een politiek programma is op te bouwen op een levensbeschouwelijke overtui ging. Hij zei verder, dat het hem niet bevredigde, dat in de PBO op het z.i. meest essentiële punt, namelijk de re geling van de arbeidsvoorwaar niets gebeurt. Minister Zijlstra gaf toe, dat het evolueren van denkbeelden bij alle partijen voorkomt. Het gaat er maar om wat verenigt en wat scheidt. Als men terugziet welke problemen in het politieke leven (onafhankelijk van het ogenblik) de zwaarste zijn ge weest, komt men z.i. tenslotte terug op de partij met levensbeschouwelijke grondslag. Hierop werd de begroting van Eco nomische Zaken z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Tenslotte werd nog de begroting van de Staatsmijnen z.h.s. aangenomen, eveneens met de CPN tegen. U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal truits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder ..Rangetje". (Advertentie, Ing Med.i Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in raadkamer afwijzend be schikt op het appèl, dat mevr. G. M. L. van M. uit Hilversum de op 22 Maart jl. gearresteerde ex-voogdes van An neke Beekman had ingesteld tegen haar gevangenhouding, die de Amster damse rechtbank op 30 Maart jl. voor 30 dagen heeft gelast. Het aantal werklozen mannen is in Maart gedaald van 100.684 tot 62.497 en het aantal personen, werkzaam op door de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken gesubsidieerde objecten, steeg van 22.400 tot 24.300. Het direct beschikbaar aanbod daalde derhalve met 36.287. Deze belangrijke daling moet behalve aan het seizoen mede worden toegeschreven aan de gunstige conjuncturele ontwikkeling in vele takken van het bedrijfsleven. Naar schatting nam de eigenlijke seizoen werkloosheid met 27.000 af, hetgeen een aanzienlijke overschrijding bete kent van de voor Maart normale da ling die ca. 21.000 bedraagt. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de aanhoudende vorst van Februari Waar door toen een lagere daling optrad dan gewoonlijk. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee, dat het bezoek van de koning en de koningin van Dene marken aan ons land onveranderd door zal gaan. Het bezoek van koning Haakon van Noorwegen aan ons land, dat was vast gesteld op 16, 17 en 18 Juni, zal niet doorgaan in verband met het overlij den van kroonprinses Martha. Het Noorse Hof zal vier maanden rouw aan nemen. De koning en de koningin van Zwe den zullen in Juni een officieel be zoek aan Groot-Brittannië brengen. Het sterftecijfer voor babies beneden een jaar is in Nederland van 136 per I.000 aan het begin van deze eeuw ge daald tot 23 per duizend in 1952, vol gens de bevolkingsstatistieken van de wereldgezondheidsorganisatie, Het baby-sterftecijfer in Nederland vertoont hiermee de grootste daling van dertig landen, die het rapport be strijkt. Engeland en Wales volgen op Nederland van 138 per duizend tot 27 per duizend in dezelfde periode. In Egypte is het baby-sterftecijfer het hoogst, met 208 per duizend in de perio de 193135 en 163 per duizend in 1952. De Nederlandse delegatie naar de Korea-conferentie, die op 26 April te Genève begint, zal onder leiding staan van de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns. Voorts zullen van de delegatie deel uitmaken mr A. W. C. baron Bentinck, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter te Bern en dr C. L. Patijn, chef der directie internationale organisa ties van het ministerie van Buitenland se Zaken. Besommingen van Donderdag wa ren: 1 trawler f 29.000.IJm. 20 f 20.400.—, Kw 140 f 5660.—. De totale aanvoer bedroeg 2000 kisten. De prijzen waren: per 1 kg: heilbot 2.503, gr. tong 1.781.66, grm. ton 1.82—1.64, kim. tong 1.84—1.66, kl. tong I 1.84—1.64, kl. tong II 1.48—1.32, tarbot I 2.90—2.20. Per 50 kg: kim. schol 4233, kl. I 37 30, kl. II 34—12, schar 17—8, bot 12—8, v. haring 1918, makreel 22—14,50, gr. schelvis 5248, grm. schelvis 6250, kim. schelvis 62—54, kl. schelvis I 61 55, kl. schelvis II 3517, wijting 24 II, gr. gul 47—42, mid. gul 46—37, kl. gul 2922, kl. koolvis zw. 3331, idem wit 3027. Per 125 kg: gr. kabeljouw 228106, er. koolvis zw. 7756, gr. kool- vis wit 7470, gr. leng 9077. ^IJNA zes millioen Belgen zullen Zon dag hun stem uitbrengen ter ver kiezing van een nieuw parlement (Kamer van Afgevaardigden en Senaat) en Provinciale Raden In tegenstelling tot de vorige malen, toen o.a. de ko ningskwestie zulk een emotionele rol speelde, zijn de voorbereidingen der politieke partijen 'voor de komende stembusuitslag tot nog toe waardig en vrij rustig verlopen. De katholieke eer ste minister Jean van Houtte, die Woensdagavond als vele andere poli tieke voormannen voor hem, aan de beurt kwam om zich in verband met de verkiezingen via de radio tot zijn „waarde medeburgers" te richten, be- go zijn korte en rustig uitgesproken rede met de a.s. kiezers dank te bren gen voor de goede en democratische toon, die men in de propaganda heeft weten te leggen. Maar direct daarna wees hij er op, dat ondanks deze uiter lijke rust de keuze van de kiezers a.s Zondag van zeer grote betekenis zal worden. Zonder ook maar eenmaal de naam van zijn partij, de Christelijke (katho lieke) Volkspartij, te noemen, hield hij een krachtig pleidooi om ook bij de ko mende verkiezingen via zijn of haar stem het vertrouwen in die partij, de CVP, uit te spreken. Van Houtte wees er op, hoe moeilijk België na de laatste oorlog te regeren was. Alvorens op 5 Juni 1950 een homogeen katholieke re gering de teugels van het bewind in handen kreeg zo zei de eerste minister, waren de toen optredende coalitie-re geringen niet in staat de voor de ont wikkeling van het land zo noodzakelij ke grote besluiten te nemen. Door on derlinge meningsverschillen bleven da den van grote draagwijdte uit. Er wa ren diverse kabinetscrises, van in totaal 200 dagen. Toen de CVP in Kamer en Senaat een zij het kleine meerderheid verkreeg (respectievelijk van vier en zeven zetels), wist men ondanks de uiteraard sterke oppositie een sterker en met meer gezag optredend bewind te scheppen. Er werd voortgebouwd aan het tot stand brengen van een dou ane-unie tussen België, Nederland en Luxemburg. De Europese integratie in het algemeen ondervond van het CVP- bewind veel steun. Mede dank zij het onophoudelijk ijveren van de CVP-mi- nister Paul van Zeeland verklaarde het Belgische parlement zich accoord met het verdrag voor een Europese Verde- digings Gemeenschap. Ni »///////A\\\\\\\\m Minster Van Houtte hoorden wij, nogmaals zonder ook maar een partij naam te noemen op al deze punten en meer wijzen Hij legde daarbij de na druk op de grote macht, die het volk door het kiesrecht in handen heeft QE GOEDE verstaander intussen be greep, dat de minister met zijn on gekunstelde toespraak opriep opnieuw het regeringsmandaat in handen te leg gen van de CVP, opdat het in de afge lopen vier jaar begonnen werk kan worden voortgezet en verzekerd. En mogelijk zou dit in verschillende op zichten voor het huidige België dan ook de beste oplossing zijn. waar het voor lopig uitgesloten lijkt zoals bv. te onzent een vnl. Rooms-Socialistisch ka binet te formeren. De Socialisten zijn tegen de CVP voortdurend in scherpe oppositie geweest vooral wat betreft ae binnenlandse politiek. Zij wensen afschaffing van de subsidies voor het bijzonder (confessioneel) onderwijs en worden daarbij gesteund door de Libe ralen. De strijd om de school, om het kind dus is uitermate belangrijk. Wij hebben dit in ons land „aan den lijve" ondervonden. Vandaar dat deze school strijd met grote hardnekkigheid wordt gevoerd. De Liberalen zijn het boven dien niet eens met de tot dusverre ge voerde Benelux-politiek. Over de an dere grote partij, die der Communisten behoeven wij niet te spreken. In de eerste plaats zal deze partij zeker niet in aanmerking komen voor deelneming in de regering en men verwacht voor hen een nieuwe achteruitgang, waar schijnlijk ten gunste van de Socialisten. De stembusstrijd zal dus vnl. gaan tussen de Christelijk Volks Partij en de Socialisten, doch daarboven kan bij een op het ogenblik zo geringe meerderheid der CVP de houding juist der vele splinterpartijtjes toch nog een door slag ten gunste of ten ongunste van de CVP betekenen. Omtrent de uitslag valt daarom eigenlijk geen redelijke voorspelling te doen. De dag van Zon dag wordt voor de toekomst van Bel gië van grote betekenis, temeer daar het te kiezen parlement ook de functie van „grondwetgevende Kamer" zal krij gen in verband met de noodzaak de grondwet aan te passen aan de op sta pel staande Europese eenwording. Niet alleen de Belgen, doch daarom ook de buurlanden zien de komende stembusuitslagen met intense belang stelling tegemoet. Zoals bij zovele ver kiezingen heden ten dage kan de eigen lijk primair-nationaal uitspraak immers het noodzakelijke samengroeien der vo.keren stimuleren of helaas ook een barricade oprichten. Laat ons in elk ge val hopen, dat het inzicht van de Bel gische kiezer dit laatste zal weten te voorkomen. £)E AFDELING van de P.v.d.A. in Breda is zeer ontstemd over de methoden, welke de KVP in de baroniestad bij haar propaganda-actie voor de aanstaande verkiezingen gebruikt. Er lopen name lijk twee kamelen door de stad, ieder met twee grote borden behangen, waarop staat: „Door braak? Doorbraak? Niet op reagere, Lena! Water verf! Stemt allen op één lijst 1!" En Willem Parel witheet. J)E HERSENEN van de mens zijn niet meer in omvang toegenomen sinds de tijd van de Neanderthaler-mens, nu tachtigduizend jaar gele den. De Franse profes sor Vallois wijt de voor uitgang van de mensheid uitsluitend aan een beter gebruik van de herse nen. Althans door som mige mensen. Maar als wij niet uitkijken, zijn wij weldra weer eve*i ver als achthonderd eeuwen geleden. Wij zouden het liever een intensiever gebruik dan een beter gebruik van de hersenen willen noemen. J-J1ER IS EINDELIJK goed nieuws. De di recteur van bet New- yorkse centrum voor al coholstudies, dr Selden Bacon, heeft verteld. dat hij van plan is een diepgaand wetenschappe lijk onderzoek in te stel len naar de oorzaken van de ..kater" en naar de middelen om deze kwijt te raken. FEN' OOGARTS te Spo- kane in de Verenigde Staten heeft vastgesteld, dat de vrouwen haar tra nen van droefheid over dadiger doen vloeien dan mannen van dezelfde leeftijd de hunne. Dit verbaast ons niet. Vreem der is, dat de oogspecia list ook he*ft geconsta teerd, dat dat niet geldt voor mannen en vrouwen tussen de dertig en de negen en dertig jaar. Dan is het juist andersom en wenen de mannen meer. Het is zeer merkwaardig. Misschien geldt dit alleen voor de Amerikanen, wel licht alleen voor de pa tiënten van deze inquisi- tieve oogarts. ZONDAG WORDT te Okeene in de Ameri kaanse staat Oklahoma de jaarlijkse bijeenkomst van ratelslangenjagers gehouden. De jacht op ratelslangen is een nieu we, enerverende sport, die niet alleen iveinig kost, maar ook geld op brengt. Men heeft er al leen een gevorkte stok voor nodig en voor elk pond levende slang wordt vijftig dollarcent premie betaald. Er bestaat zelfs nl een „orde van de wit te giftand", waartoe al len worden toegelaten, die een beet van een van hun slachtoffers hebben opgelopen en dat overleefd hebben. Een enige sport. f)AT IS WEER een pak van ons hart. Dat is gelukkig weer geweldig meegevallen. Stel je voor, dat het was uitge komen. Wij bedoelen de voorspelling van die on langs gestorven Ameri kaanse helderziende. Die man heeft namelijk in 1950 reeds gezegd, dat de aarde op Woensdag 7 April 1954 dat was eergisteren met man en muis zou vergaan. Wij hebben de laatste vier jaar bijna geen oog dicht kunnen doen. Maar het is gelukkig weer meegeval len. Een maand geleden hebben wij u in deze rubriek verteld, wat er Woensdag op komst was, maar u heeft er natuur lijk luchthartig overheen gelezen. Maar het is ge lukkig weer meegeval len. Wij zijn trouwens de laatste tijd iedere keer als wij opstaan, zo blij als een kind, dat de hele aarde 's nachts niet door een partijtje waterstof- of kobaltbommen is op geblazen. Het historische besluit van het Ame rikaans ministerie van Oorlog om het slagschip „Missouri" aan boord, waar van op 2 September 1945 de Jappen hun overgave tekenden, in de reserve te plaatsen, doet een zelfde beslissing ten aanzien van de drie andere slagschepen van dezelfde klasse, de „Wisconsln", de „Iowa" en de „New Jersey" voorzien. Dit schijnt te betekenen, dat de dagen van de linieschepen, althans wat de Amerikaanse vloot betreft geteld zijn. De vliegdekschepen zullen nu de kern van de oorlogsvloot gaan vormen, aldus luiden de commentaren. De 45.000 ton metende „Missouri" zal eerst nog gebruikt worden voor de jaarlijkse tocht van de cadetten van Annapolis, welke ditmaal langs havens aan de Middellandse Zee zal voeren. Daarna gaat het schip naar het vlootarsenaal van Bremerton in de staat Washington om „verduurzaamd" te worden. Deze bewerking bestaat in het overdekken met een plastic-substantie van de bovenbouw, kanonsbruggen, e.d., het dichtmaken van alle openingen en het invetten van stuurinrichting en machines. Na deze bewerking, die een maand of vier in beslag neemt, wordt de afgedankte „Missouri" naar een haven voor reserve-schepen verhaald. J)E TWEEDE KAMER heeft gisteren met 41 tegen 38 stemmen het wets ontwerp tot invoering van een leeftijds grens voor het notarisambt en oprich ting van een notarieel pensioenfonds aangenomen. Vóór het wetsontwerp stemden de P.v.d.A., de C.H., de CPN en acht leden van de KVP. Tegen stem den de VVD, de A.R., de KNP en negen tien leden van de KVP. Twee amende menten van de heer Van Rijckevorsel (KVP) werden verworpen. Eén van deze amendementen beoogde o.m. de raadpleging van de notarissen en de candidaat-notarissen. Over de oprich ting van een pensioenfonds afzonderlijk te doen geschieden, daar de belangen van beide groepen soms zeer uiteenlo pen. Het tweede amendement bedoelde tot uitdrukking te brengen, dat de invoe ring van de leeftijdsgrens weliswaar moet geschieden, maar dat het dan no dig is om een tijdelijk bijzondere pen sioenregeling te treffen voor dat deel der zonder leeftijdsgrens voor het le ven benoemde notarissen, dat wegens de «invoering van de zeventigjarige leef tijdsgrens voor een pensioenvoorziening in aanmerking behoort te komen. Een amendement van de heer Roos- jen (A.R.), dat nauwkeuriger ontslag data vaststelde, werd aangenomen. In zijn derde nota van wijzigingen heeft de minister veranderingen aange bracht in de bepalingen met betrekking tot de oprichting van het pensioenfonds. Teneinde tegemoet te komen aan de door de verschillende leden geuite wens, dat het fonds niet zal worden op gericht zonder dat belanghebbenden zich duidelijk daarvoor hebben uitge sproken, wordt voor de oprichting als eis gesteld, dat een door de minister te bepalen belangrijke meerderheid van de gehele groep der notarissen en candi- daat-notarissen tezamen zich daarvoor heeft uitgesproken binnen een door de minister te bepalen termijn. Degenen, die niet aan de stemming deelnemen zullen geacht worden zich voor de op richting te hebben uitgesproken. Voor blanco stemmen wordt hetzelfde be paald. Wordt een uitspraak niet tijdig verkregen, dan kunnen de artikelen be treffende de leeftijdsgrens zonder meer in werking treden. Voor dat geval is echter de overgangstermijn op vier ja ren gesteld. Van de zijde der Nedei-landse Tele- visiestichting wordt medegedeeld, dat de door de PTT te nemen voorberei dende technische maatregelen or. der meer het installeren en beproeven der benodigde technische apparatuur voor de Europese televisieuitwisse ling in de maand Juni, het helaas noodzakelijk maken, belangrijke wij zigingen aan te brengen in de voorge nomen uitzendingen van de NTS. Daardoor is het onmogelijk gebleken, op 30 April een reportage te verzorgen van de feestelijkheden op het paleis Soestdijk ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin. Een 1 Mei-herdenking van de VARA uit de Ahoyhallen in Rotterdam, alsmede een reportage van de dodenherdenking op de Waaisdorpervlakte op 4 Mei zijn eveneens technisch niet uitvoerbaar. Op 30 April zal thans een ander programma worden uitgezonden, waarin o.a. een filmreportage van het bezoek van het Deense vorstenpaar en van de feestelijkheden in den lande op Koninginnedag is opgenomen. De VARA zal op 1 Mei 's avonds een extra studioprogramma uitzenden. Op 4 Mei zal geen programma worden uitgezonden. In plaats daarvan zal op 5 Mei 's avonds ter gelegenheid van de bevrijdingsdag een uitzending uit de studio worden gegeven. Op 21 April zullen in een extra uit zending de verkiezingsuitslagen be kend gworden gemaakt, terwijl het verder in de bedoeling ligt op 24 April een reportage van het bloemencorso in de bollenstreek uit te zenden. De Haagse Comedie zal Zaterdag avond 17 April in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de première geven van „Maria Stuart". De regie is van Karl Guttmann. Gezien de toe nemende belangstelling voor de opera, zal het aantal voorstellingen van de Nederlandse Opera in Den Haag in dit seizoen van 25 op 30 worden gebracht. De subsidie zal daardoor van 75.000 worden gebracht op 90.000. De col lectie Franse affiches, bijeengebracht door de 100-jarige drukkerij F-ernand Mourlot te Parijs zal binnenkort in Maastricht in het Bonnefantenmuseum worden geëxposeerd. De ontwerpen zijn o.a. van Toulouse Lautrec, Picasso, Brianchon, Leger en Matisse. Den Haag staat op het ogenblik wat het mu- seumbezoek betreft aan de spits. In 1953 bedroeg het aantal bezoeken aan het Gemeentemuseum 226.730 en het Museum Bredius 3218. Daarna volgt Amsterdam met 203.375, Museum Boy mans te Rotterdam 61.112. Donder dagavond vertrekt een groep van on geveer zeventig Nederlanders uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en an dere steden naar Buchenwald om daar deel te nemen aan een dodenherden king, die op 11 April in het voormalige concentratiekamp zal worden gehou den. V- De aanvoer van kievitseieren is thans vrij groot. Per dag worden 5000 tot 7000 eieren omgezet. Was de markt prijs in Leeuwarden vorige week nog ongeveer vijftig cent, thans is deze te ruggelopen tot 3035 cent. Woens dag is een Nederlandse dag op de 23-ste jaarmarkt te Toulouse gehouden. De culturele attaché bij de Nederlandse ambassade te Parijs opende 's middags de tentoonstelling van in Nederland op wetenschappelijk en kunstgebied uit gegeven boeken. De gouverneur van Noord-Sumatra, mr Amin, heeft aan degenen, die de ondernemingsgronden aan Sumatra's Oostkust onwettig heb ben bezet, nog twee weken de tijd ge geven om de gronden te verlaten. Dit besluit is genomen op verzoek van en kele boerenorganisaties. Naar te Nieuw Delhi wordt vernomen, heeft de Indiase minister van Financiën, sir Tsjintaman Desjoekn, zich bereid ver klaard aan te blijven, omdat zijn me ningsverschil met premier Nehroe over het beheer van de gelden voor het vijf jarenplan is bijgelegd. De Haagse po litie heeft Woensdag twee Duitse vrou wen aangehouden, die bij het stelen van diverse goederen in twee Haagse warenhuizen door het personeel op he terdaad werden betrapt. De beide da mes maakten een vacantiereisje door ons land. De 56-jarige L. P. uit Klaas waal is Woensdagavond aan boord van het Italiaanse s.s. „Italo Marsano" in de Waalhaven te Rotterdam, dodelijk verongelukt. Hij was als tremmer in een ruim werkzaam, waar pufkolen werden gelost. Op het moment, dat de grijper van 8000 kg in het ruim werd neergelaten, gleed P. van een hoop ko len en raakte bekneld tussen do grijper en de kolen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 19