Verdeeld Frankrijk vecht op een wereldfront thans Geen dollars voor Europa als Dulles9 plan niet doorgaat Arbeider sloot controlerend arts op in een schuur Senator Knowland zet flinke stok achter de deur a Ongerustheid over Leopold III te Brussel geweken Kaakslag voor René Pleven symbolisch voor toestand H-bom Hoe moet eenheid hersteld worden? Vliegramp in Canada eist 37 doden Staatspensionnering steunt SER-advies Vrijdag 9 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1413 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dien Bien Phoe: het Verdun van 1954 DE aard van het gevecht om Dien ,Bien Phoe.is geheel anders dan bij Verdun in 1916, wa&r Fransen en Duit sers bij tien- en tiehduïzenden zijn ge vallen in heroïsche stormlopen. De la Grande Vietminh-troepen lópen niet storm: zij Genève wederom in de belangstelling Bevestiging Een radio-actief ei Botsing van lestoestel en lijnvliegtuig Vrijheid in ruil voor hersteldverklaring Weinig animo in het Verre Oosten Het lid van de Tweede Kamer, de'heer De Kadt, heeft aan de regering vra gen gesteld over de H-borr Hij vei- zoekt de regering te willen bevorderen, dat het internationale gesprek j over ontwapening wordt hervat. Waren, er al niet zoveel (mislukte) conferenties ge weest, wij zouden dit plr wellicht kun nen toejuichen. mm Reisgezelschap uit een vliegtuig gezien Nederlander door Russen ter dood veroordeeld Nog vóór Pasen Britse verklaring over EVG WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1AHIEVEN Advertenties 16 ct p rriir Kleine advertenties („Jutterties"» 15 woorden L- woord meer 5 cent Abonnementen: kwartaal r 6,45 oer maand 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 11.52 tot »lk oer (Van een speciale verslaggeverJ M^N KUIERT Zondagmorgen te Parijs langs de Avenue de Airnée, in de richting van de Are de Triomplie. waar onbekende soldaat sedert 1918 rust onder een „eeuwige" vlam. Men ziet daar in de verte wat volk, hetgeen niet zo bijzonder is, want op die plaats wordt veel eer bewezen aan levende en dode Fransen. Maar plotseling ontdekt men, dat er méér gaande is en voor men "het beseft zit men middenin een incident van wereldpolitieke betekenis. Men zou zich in Nederland moeilijk kunnen voorstellen, hoe de minis ters Drees en Staf een half uur lang door een woedende menigte wer den vastgehouden, uitgescholden, gedrongen en bespot. Hoe een reserve-officier in uniform de minister van Defensie met een klinkende oorvijg de bril van het gezicht zou slaan. Toch was dit, hetgeen Zon dagmorgen de Franse premier Laniel en minister Pleven overkwam. Het incident illustreert, hoe weinig gezag de Franse regering heeft. Daarom kijkt men in Frankrijk ook op naar „sterke mannen", of wat men daarvoor aanziet. rige week in zijn persconferentie te Washington gezinspeeld toen hij te ken nen gaf. dat het bezit van deze voet heuvels voor-de Fransen toch eigenlijk wel zeer noodzakelijk ■wórdt. JNDERDAAD heerst er thans in Parijs, het hart van Frankrijk, een enigs zins nerveuze, een geladen stemming. Men ziet er de ernst in van de crisis in de strijd om Indo-China. De moei lijkheid is, dat het Franse volk het slechts eens is in zijn besef van de cri- sis, doch in genen dele over de wijze, waarop die moet worden bezworen. In brede lagen van de massa hoort men luide stemmen opgaan om toch maar zo snel mogelijk een einde te maken aan de strijd, die wij gisteren nog door een arbeider „la guerre de Michelin et Citroen", de oorlog van rubber- en staalmagnaten, hoorden noe- men: De massa weet, dat de strijd enor me sommen verslindt en weet ook, voelt dagelijks aan den lijve, dat de kosten van levensonderhoud' SChrikba- •rend hoog zijn. Men wil dus van die uitgaven af, in de hoop, het eigen, Franse, welvaartspeil te kunnen op- voeren. Doch ei' zijn ook velen, die zich Le- nin's woorden herinneren: „De weg van Moskou naar Parijs loopt over Pe king". En die beseffen, dat de Russen nu Peking al een heel eind voorbij zijn en dat hun Chinese voorhoeden, met wapens uit de Russisch-Tsjechische Skoda-fabrieken, nu in Dien Bien Phoe staan. Daarmee krijgt de strijd een geheel andere betekenis. Want de lijn Moskou —Peking—Parijs (via Dien Bien Phoe) wordt, in het huidige spel der wereld krachten, verderdoorgetrokken en wel naar Washington. QNDER diezelfde Fransen, die dit alles wel inzien, heerst toch veel aarze ling om de consequenties hiervan namelijk Amerikaanse inmenging, hoe dan ook te aanvaarden. Niet in de eerste plaats omdat men bevreesd is voor uitbreiding van het conflict in Indo-China tot een wereldconflict, maar uit traditionele nationale trots. Het is deze trots, die de Fransen alle rechten voor zich doet opeisen van de status van een der „Grote Vier"; het is een mengeling van trots en angst, die hen de Europese Defensie Gemeenschap doet afwijzen; het is de trots, die hen doet vasthouden aan een conceptie van een Frans „empire", dat zelfgenoeg zaam is en weer zal schitteren als on der Napoleon. Van die geest bezield is ongetwijfeld de bevelhebber der 15.000 man sterke Franse troepen in Dien Bien Phoe, ko- Lel'Chrisfian.de Castries Waarvoor houdt De Castnes daar in de "njboe stand tegen de aanstormende Vietminh- horden, van wie er thans reeds een 60.000 man zijn ingezet? De reden is. dat de Kransen nu ein delijk eens de kans hebben gekreun, hun tegenstanders tot een gevecht te dwingen. Tot eind 1953 was het steeds zo, dat zij met kleine onderdelen, tot bataljonssterkte, bleven prikken en storen, doch zich aan het gevecht ont trokken wanneer de Fransen een se - euze tegenstoot ondernamen. Dan waren de soldaten van gisteren de eenvoudige boeren van vandaag, die argeloos hun sawahs stonden te bewerken. Neder landers, die tussen 1945 en cO in Indo nesië zijn geweest, zullen zich precies kunnen voorstelllen hoe dit ging. In Engeland is het eerste radio actieve ei door een kip gelegd. Het is, volgens een expert, zijn gewicht in goud waard en zal btj wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak van asthma en de opbouw van de weerstand van liet lichaam tegen besmettelijke ziekten gebruikt worden. De kip werd gevoed met brood, waarin radio-actieve proteine verwerkt was. De Vietminh, die zich met zijn lucht doelartillerie en voertuigen van Russi sche herkomst met Chinese bediening blijkbaar sterk genoeg voelde, om, aan de vooravond van de Geneefse confe rentie van 26 April, een grote prestige- aanval op Loeang-Prabang te onder nemen, vond nu tot zijn verrassing een aantal Frans-Vietnamese elite-bataljons in zijn rug. De Fransen hebben in Dien Bien Phoe snel deze troepen samenge trokken en de Vietminh-generaal Giap kan zich niet veroorloven, deze bedrei ging te negeren. Hij moet eerst Dien Bien Phoe neutraliseren, alvorens hij zijn opmars naar Loeang-Prabang kan voortzetten. £)AAROM valt hij dit Franse steun punt dat uitsluitend vanuit de lucht kan worden bevoorraad aan met twee zware en vier lichte infante riedivisies. Hij heeft daarbij het tacti sche voordeel, da de Fransen zich ver schanst hebben en duchtig ver schanst in een dal van 8 tot 12 km. middellijn terwijl hun tegenstanders de omringende berghellingen beheersen. President Eisenhower heeft daarop vo- FmnL-vlHrc I doert „mollen"-aanvallen. rran -i (Zie vervolg .elders in dit blad) Een lesvliegtuig van de Canadese luchtmacht en een viermotorig ver keersvliegtuig van de Trans-Canada Airlines zijn gisteren bij Moose Jaw in Saskatchewan in botsing gekomen en neergestort, waardoor waarschijn lijk 37 personen om het leven zijn gekomen. De luchtvaartmaatschappij deelde te Winnipeg mede, dat zich een en dertig passagiers en vier man equipage aan boord van het verkeersvliegtuig be vonden, dat op weg was van Winnipeg naar Montreal. In het lesvliegtuig, een Harvard zaten één of twee personen. Dit toestel behoorde tot de NAVO- vliegschool bij Moose Jaw. Bovenstaande kaart geejt een over zicht van de situatie in Indo-China. Links de belangrijke positie, welke het land in Zuidoost-Azië inneemt. Valt het land geheel in handen van de communisten, dan kan het een springplank zijn voor een commu nistische stormvloed over Zuidoost- Azië. Alle omringende landen lopen dan gevaar. Rechts een overzicht van de beide slagvelden, dat bij Dien Bien Phoe met een benaderde opgave van de sterkte aan beide zijden, en dat in 'Midden-Vietnam aan de grens met Canbodja, van waar de communisten naar Saigon trachten te komen. In het vroegere Volkenbondspaleis Ie Geneve begint op 26 April de conferentie over het Verre Oosten. De Veendamse arbeider T. O. heeft de controlerende geneesheer, die hem na zijn ziekte kwam bezoeken, in een schuur achter zijn woning opgesloten, omdat de arts hem niet onmiddellijk een hersteldverklaring had willen ge ven. De arbeider is thans door de poli tie gearresteerd en opgesloten in het huis van bewaring in Groningen. Gedurende zijn ziekte had O. uit de Ziektewet getrokken. De controleren de geneesheer vond de man tijdens zijn eerste bezoek niet thuis en ook enkele malen daarna werd de arts door de echtgenote van O. te woord gestaan. Tenslotte deelde de arts de echtgenote mede, dat O. weer kon gaan werken. Hij ging twee dagen later echter nogmaals naar de woning van O. en vond deze dit keer thuis. De man verklaarde, dat hij weer aan het JNDIEN ONZE bondgenoten Dulles' voorstel voor een gemeenschappelijke actie inzake Indo-China aan de hand van de komende besprekingen in Genève nog eens zouden willen overwegen, zou het Amerikaanse Congres wel eens kunnen besluiten, een tweede lezing te wijden aan de aangevraagde gelden voor de hulpverlening aan het buitenland en daarbij in aanmerking te nemen wat Dulles over Genève te zeggen heeft. Met deze woorden heeft senator Knowland, de leider van de republikeinse meerderheid in de Amerikaanse Senaat geantwoord op berichten, volgens welke Engeland en Frankrijk tegen enig gemeenschappelijk optreden voor dc conferentie van Genève zouden zijn. Knowland voegde hieraan toe, dat het Congres dan met name nog denken over steun aan die landen, die tegenhouden. met name nog eens zou de Europese Verdedigingsgemeenschap MET deze ontactische „stok achter, de deur" ris morele, ruggesteun gaat Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, nu volgende week in Londen en Parijs spreken over de toestand in Indo-China en de conferentie van Genève Naar verluidt hangt zijn reis rechtstreeks samen met zijn voorstel voor een gemeenschap pelijke actie ter voorkoming van een communistische verovering van Zuid- Oost-Azië. Dit plan heeft tot dusverre in het Verre Oosten allerminst een onverdeeld gunstig onthaal gevonden Thailand is op dit moment het enige land dat er mee instemt. Japan heeft nadrukkelijk doen weten, dat het aan de actie van Dulles niet zal deelnemen. De commis sie voor Buitenlandse Zaken uit het Philippijnse parlement heeft de rege ring gewezen op de gevaarlijke kanten van Dulles' actie en in Nieuw-Zeeland is de oppositie ook al niet verrukt van het plan. Intussen gaan de Amerikanen door, met in snel tempo vliegtuigen van ver schillende typen naar Indo-China Ie zenden. Alle beschikbare toestellen worden op last van de regering met de meeste spoed overgevlogen. De adempauze rondom Dien Bien Phoe houdt nog aan, afgezien van de ge wone artilierieduels. De commandant, kolonel De Castries, gaat voort met het herstel van zijn versterkingen. Er is een enkele uitval gedaan op de ver bindingsgangen, die de communisten rondom de vesting hebben aangelegd. Daarbij zijn zestig rebellen gedood. De roden trekken luchtdoelgeschut en veldartillerie aan, teneinde de aanvoer van versterkingen door de Fransen onmogelijk te maken en de versperrin gen en mijnenvelden stormrijp te schieten voor de nu spoedig verwachte nieuwe aanval. Ook worden verse troepen aangevoerd. werk was gegaan, doch dat hij naar huis was gestuurd, omdat hij geen her steldverklaring kon overleggen. Hij ver zocht de arts derhalve, hem deze ver klaring te geven. De arts was hiertoe niet bereid, aangezien het niet de ge woonte is deze verklaring direct af te geven, dóch achteraf per post toe tc zenden. Hij wenste van deze gewoonte niet af te wijken. De Veendammer O. ontstak hierop in woede en greep de arts beet. Hij slingerde hem naar de achterdeur van de kamer, duwde hem de schuur in, deed vervolgens de deur dicht en schoof de grendel ervoor. Daarna pos teerde hij zich met de rug tegen de deur en eiste een hersteldverklaring in ruil voor de vrijheid van de arts. Deze laatste dacht, dat O. wel zou kalmeren, doch toen hij na drie kwartier nog steeds in de schuur was opgesloten en O. nog niet van zins bleek, hem te bevrijden, gaf de arts de verklaring af. Direct hierop stelde hij zich met de politie in verbinding om aangifte te doen. De politie arresteerde O. en bracht hem naar Groningen, waar hij voor dé officier van Justitie werd geleid en daarna werd opgesloten in hei huis van bewaring. Later bleek, dat O. niet naar zijn werk was teruggekeerd, doch zich als werkzoekende had laten in schrijven op het Arbeidsbureau. Qnlangs hebben wij in een commentaar te dezer plaatse gewezen op. de vol strekt onbevredigende gang van zaken betreffende het onderzoek naar de ver blijfplaats van Anneke Beekman. Wij hebben toen gepoogd alle kennelijk aan wezige gevoeligheden opzij te schuiven en te stellen, dat Anneke Beekman zo spoedig mogelijk te voorschijn moet komen en dat daarna in rustige bespre king zal moeten worden uitgemaakt wat er met het kind moet gebeuren. Zeer bewust hebben wij ons buiten de wellicht aanwezige principiële strijd vraag gehouden. Het gaat er n imelijk helemaal niet om wie formeel gëlijk heeft. De énige kwestie van belang is die van het geluk van het kind. Daar buiten mag iedere jurist met de hand op de wetboeken het grootste gelijk van de wereld hebben. Anneke Beekman, zo menen wij, mag daarvan onder geen enkele voorwaarde het slachtoffer wor den. En wij willen nogmaals pleiten voor een gezond inzicht bij degenen, dié het meisje verborgen houden. Op deze wijze, dat staat wel vast, komt er van Anneke niets teiecht. Het doet ons genoegen, dat in een dei- laatste afleveringen van het Neder landse Juristenblad ons standpunt wordt onderschreven. Ook daar wordt vast gesteld, dat deze zaak afmetingen heeft aangenomen, welke niet meer in het belang van het kind zelf kunnen wor den geacht. Al zijn dan wellicht de methoden, die zijn toegepast, minder fraai ook dat is in een bespreking vast te stellen geen weldenkend mens zal Anneke Beekman welke overtuiging dan ook willen ontnemen, indien zij zich daarbij tevreden en gelukkig voelt. Wij zouden gaarne zien, dat de strij dende partijen deze basis zouden aan vaarden, opdat aan het afschu welijke spel van achterbaks houden een einde kan komen. kunnen nu slechts een beroep doen op de gehele mensheid om in woord en geschrift te tonen, dat de af schuw over het nieuwe wapen vele malen krachtiger is dan de ontploffing van de sterkste bom. Wij ge loven, dat dit onze enige kans £R HEEFT in Brussel gedurende eni ge dagen ongerustheid bestaan over het lot van koning Leopold III, die op het ogenblik samen met een historicus, de Venezolaan Cruxent, de fotograaf Hans Lutz en enige Indiaanse dragers een reis door de oerwouden in de Pana mese provincie Darien maakt. Al die tijd is namelijk het radiocontact ver broken geweest. Thans is echter bericht ontvangen, dat men het gezelschap van een vliegtuig uit heeft kunnen waarne men. Weliswaar maakte koning Boudewijn zich over zijn vader niet zo ongerust, omdat hij bij gebrek aan communica tiemiddelen in het bereisde gebied voorlopig geen bericht van hem ver wachtte, maar de prinses van Rethy, de echtgenote van de ex-monarch, be gon ernstig bezorgd te worden en zond zelfs een vliegtuig uit, om nasporin gen naar de groep te doen. Deze waren vruchteloos, omdat men door de dichte begroeiing heen uit de lucht niets kon waarnemen. Het onbehagen was nog te groter, omdat in het bereisde gebied wilde stammen wonen, die zeer bedre ven zijn met 't geweer. De prinses over woog zelfs om naam Panama te vliegen en in Darien de leiding van het opspo ringswerk op zich te nemen. Voors- Dc Amerikaanse minister van Defen sie Wilson, heeft een herzien veiligheids program aangekondigd, op grond waar van personen, die niet betrouwbaar wor den geacht, uit de strijdkrachten worden geweerd- Volgens het Westberlijnse anti-com munistische inlichtingenbureau West is een Nederlander, tezamen met twee Oostberlijners, verscheidene we ken geleden door een Sovjetrussisch militair gerechtshof te Oost-Berlijn, op beschuldiging van spionnage en sabo tage, ter dood veroordeeld. De Neder lander wiens naam nog niet bekend is, zou na zijn veroordeling naar de Sov jet-Unie zijn overgebracht. Verscheidene andere beklaagden wer den, op dezelfde beschuldiging, veroor deeld tot gevangenisstraffen van twin tig tot vijf en twintig jaar. gewe- hands is nu de spanning weer ken. De ex-koning maakt op het ogenblik dezelfde tocht, die de Spaanse ontdek kingsreiziger Balboa in 1529 deed: dwars over de landengte van Panama. Balboa had daarvoor toen negen-en- twintig dagen nodig. Het gezelschap van koning Leopold rekent op een reisduur van een maand. Tijdens een buitengewoon congres van de Bond voor Staatspensionnering, gisteren in Carré te Amsterdam gehou den, is met algemene stemmen een re solutie aangenomen, waarin de bond zijn voldoening uitspreekt over de in het advies van de S.E.R. inzake de wet telijke ouderdomsverzekering ontwik kelde voorstellen, die naar verbetering van het lot der ouden van dagen, zullen leiden. Voorts stelde de bond vast, dat een eventuele wettelijke regeling op ba sis van dit advies op een aantal punten tegemoet komt aan hetgeen de bond ge durende tientallen jaren heeft gepropa geerd, en besloot te bevorderen, dat een dergelijke wettelijke regeling töt stand komt. Anthony Eden heeft in liet Britse Lagerhuis aangekondigd, dat hij vóór Pasen een verklaring zal afleggen over de bijdrage van Groot-Brittanhië tot de EVG. Deze verklaring za' wor den afgelegd, nadat Engeland en Je regeringen van de ledenlanden van de EVG tot overeenstemming zijn geko men, aldus Eden. Verwachting tot hedenavond: IETS WARMER Droog weer met weinig bewol king. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Iets hogere temperaturen. Zaterdag: Zon op 5.56, ondër 19.28 Maan op 11.07, onder 2.54

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1