Verontreiniging van het water neemt ernstige vormen aan Dien Bien Phoe: Verdun 1954 Nieuw Duits-Frans contact over toekomst Saargebied Jordanië herinnert Britten aan oude verplichtingen Amerika acht lening aan KSG van veel belang Wolhandkrab-plaag bedreigt bestaan der vissers 'n Stukje Westerse defensie Organisatie is hecht De groei van de Verenigde Staten Nieuwe brug bij Moerdijk Noordhollandse vissers hijeen Halve eeuwEntente Cordiale Van der Goes bespreekt zijn bemiddelingsplan Bonn zeer gereserveerd De Westelijken erkennen Oost-Duitsland niet Tankvliegtuig in brand De spanning in het Midden-Oosten Arabische landen dreigen met geweld President Coty verleent Duitser Abetz gratie De Atlantische Commissie herdacht NAVO-lustrum Mossadeq staat in hoger beroep terecht VTM m\C. «I APRIL 1954 (Van een onzer redacteuren) VERONTREINIGING van het water op grote schaal en de steeds toe nemende wolhandkrabbenplaag bedreigen momenteel bet bestaan van verscheidene Noordhollandse vissers. Dit kwam tot uiting op de algemene vergadering van de Noordhollandse Bond van afdelingen, aangesloten bij de hoofdafdeling „Zoetwatervisserij" der Nederlandse Heide-Maatsebappij, welke bijeenkomst gisteren in Ons Huis te Zaan dam werd gehouden. Met welke middelen moeten de vissers hiertegen strijden? De verontreiniging is veelal het gevolg van de lozing der industrieën en langs gerechtelijke weg tracht men haar tegen te gaan. Desondanks neemt deze verontreiniging ernstige vormen aan. Zo dreigt bijv. in Uitgeest weer een massale vernietiging der vissen. De bestrij ding van de wolhandkrabben ligt op wetenschappelijk terrein. Wat hieraan te doen, vragen de mensen van de wetenschap zich nog steeds af. Deze moeilijkheden zijn op de vergadering lot en met besproken zonder dat men daar natuurlijk een oplossing voor kon vinden, dit was te enen mak* onujogelijk. Wel heeft de vergadering ons duidelijk gemaakt dat er in de visserijwereld een hechte organisatie bestaat, die niets zal nalaten wat in het belang van de visser gedaan moet worden. IN zijn openingswoord bracht voor zitter C. Kok allereerst naar voren dat de visserijpachtwet, waaraan men ruim twee jaar heeft gewerkt, door de Tweede Kamer is aangenomen, welis waar niet geheel in de vorm als de be roepsvissers hadden gewild, maar toch wel zo dat de rechtszekerheid der vis sers er door is vastgesteld, hetgeen uiteraard verheugend genoemd mag worden. Over de visprijzen in het afgelopen jaar was men niet ontevreden, de prij zen van aal en paling achtte men nog wel voor verbetering vatbaar en hier zal dan ook naar worden gestreefd. Het jaarverslag van secretaris-pen ningmeester D. Visser handelde ook over de bestaansmogelijkheid der bin- nenvissers, die door de in de aanhef genoemde factoren meer en meer in het gedrang begint te komen. De wolhand krabbenplaag, die vooral in het Noord zeekanaal woedt, is mede één van de oorzaken geweest en beslist één van de belangrijkste, die hebben geleid tot het ter ziele gaan van de afdeling Zaan dam van de Noordhollandse Bond. Om dat er weinig leden overbleven kreeg deze afdeling dermate financiële moei lijkheden dat het onverantwoord was om te blijven bestaan. Eén en ander is voor de Bond vanzelfsprekend een af schrikwekkend voorbeeld en tevens re den om eendrachtig te blijven strijden voor de belangen van zijn 300 leden. Het financieel overzicht van de heer Visser liet een batig saldo van ruim 1 138.zien. De afdeling Den lip achtte het wenselijk dat de bond geldelijk wat sterker komt te staan en deed een voorstel om de bondscontributie per lid van 1,op 1,50 te brengen. Be afgevaardigden der verschillende afde lingen hadden hiertegen geen bezwaar, ïodat in principe werd besloten de con tributie met ingang van het jaar 1955 op 1,50 per jaar te stellen. Furfural in Uitgeest De verontreiniging van het water bedreigt het bestaan der vissers, dat kwam op deze vergadering duidelijk tot uiting. Men tracht hiertegen zoveel mogelijk maatregelen te laten nemen maar dikwijls betekent het strijden te gen grote en daardoor machtige indu striële lichamen, wier invloed veelal riet gering is. Momenteel doet zich in Uitgeest weer een feit voor, dat de daar werkende vissers ernstige schade kan gaan be rokkenen. De N.V. Nederlandse Furfu ral Fabriek heeft nl. voornemens om weer te gaan draaien. De giftige stof fen die deze fabriek in het polderwater loost betekent een massamoord op alles wat vis heet. Men zal nu trachten langs wettelijke wegen (Hinderwet enz.) be zwaren' kenbaar te maken. Besloten werd om een adres te richten aan de burgemeester van Uitgeest met als doel te komen tot een bespreking van B. en W. van Uitgeest enerzijds en de Noordhollandse bond, de Visserijinspec tie, het Polderbestuur en nog enige in stanties die er bij zijn betrokken ander zijds. Schade ondervinden de vissers in het Noordhollands kanaal van het snelle varen der grote boten. Fuiken worden hier veelal door vernield. Het bestuur zal de zaak onderzoeken en zich zo nodig verstaan met de Provinciale en Rijkswaterstaat. De heer C. Kok en Is. Mol werden als bestuurders herkozen, de heer Kok ook als bestuurder van de hoofdaü- afdeling Zoetwatervisserij der Neder landse Handelsmaatschappij. De heer K. Bakker zal op de algemene verga dering van de afdeling, die op 15 April te Utrecht wordt gehouden, als afge vaardigde van de Noordhollandse Bond optreden. De wolhandkrab kwam 's middags opnieuw ter sprake. De vissers in het Noordzeekanaal worden hierdoor bij wijze van spreken als het ware gege seld. Netten worden vernield, de vangst tot het uiterste beperkt. Hoge kosten en geen opbrengsten zijn 't gevolg. De heer A Brink 2e secretaris van de hoofd afdeling, 'die zitting heeft in de com missie die zich met deze plaag bezig houdt gaf een uiteenzetting van het werk 'dezer commissie, waarin ook eni ge deskundigen zitting hebben. Het kwam hierop neer dat ondanks lang durige studie en vele proefnemingen men nog steeds min of meer machte loos tegen deze krabben staat, een af doend middel is nog niet gevonden. Men geeft echter de strijd niet op en blijft hopen dat eens iets gevonden zal worden waarmee deze verschrikkelijke plaag, die men vooral niet mag onder schatten, bestreden kan worden. Ook dr Olv, ex-directeur van het landelijk proefstation, gaf zijn visie over de wolhandkrabben, hij noemde het een prob'eem in de meest werkelijke zin des woords. Het voeren van/een juist economisch beleid laat bij sommige vissers nog wel iets te wensen over. Bijzonder ver heugend is het daarom dat het Land bouw Economisch Instituut zich ook met die visserij wil bemoeien. In Noord- Holland zijn de vissers echter niet zo gauw geneigd hun bedrijfsboekhou- ding aan dit Instituut bloot te leggen. Om tot een goed economisch beeld te komen is zulks zeer noodzakelijk. Na mens dit Instituut deed drs A. C. H. Hildebrand een opwekking aan de aan wezigen om zich toch vooral met het L.E.I. in verbinding te stellen. Bij de rondvraag werd de wenselijk heid naar voren gebracht om tijdens vorstperioden fris water te laten door spuien opdat de vis in het leven blijft. Eén en ander heeft de aandacht van de Visserijinspectie, welke instantie op de ze vergadering o.a. door inspecteur C. D. Hos en technisch opzichter K. de Hart vertegenwoordigd was. Ook werd over eventuele garantie prijzen gesproken. Terecht achtte het bestuur het niet eenvoudig om met be trekking hiertoe bij de overheid iets te bereiken. Garantieprijzen stelt men vast voor noodzakelijke levensbehoef ten, vandaar dat dit bij de landbouw o.a. het geval is. Dr Oly sprak nog enige woorden over het gebruik van DDT in het be lang van de visserij en de heer Hos wees op het t-redigende verloop van de visuit- De afdeling Den lip wees op h»« s. adelijke optreden van futen, waarnaar een onderzoek zal wor den ingesteld. Zo goed als geen critiek werd er tij dens deze vergadering op de overheid geleverd, dit betekent dat de visserij ondanks dat ze moeilijke tijden door maakt er wel van doordrongen is dat ook de overheid begrip heeft voor de moeilijkheden en bereid is om indien de mogelijkheid er i" maatregelen ter ver betering te nemen. TOeimtotN 1094 1912 Nu in de Amerikaanse Senaat de debatten gaande zijn over de toe voeging van de Hawaii-eilanden en Alaska ah 49ste en 50ste staat aan de V.S., is het wel eens inte ressant na te gaan, hoe sinds de grondlegging in 1783 de V.S. tot hun huidige omvang zijn uitge groeid. Na de Vrijheidsoorlog van 1775 tot 1782 telde men aan de Uostkust van Noord-Amerika 13 staten. In 1801 kocht Jefferson voor 1 millioen Frs. een groot gebied in midden-Amerika van Napoleon. Het betrof hier Louisiana en om geving. Napoleon was trots op de goede zaak, die hij had afgesloten door een stuk woestijn voor zo'n hoge prijs te verkopen. Thans is dit gebied een van de rijkste streken ter wereld. In het zgn. partijloze tijdperk dat reeds in 1789 was be gonnen, volgden onder meer In- diana, Mississippi, Illinois, Ala- bama en Maine, een kleine staat op de Noord-Oostpunt. Als laatste van de 48 staten worden in 1912 Arizona en New Mexico toegevoegd. (Vervolg van pag. 1) In de nachtelijke uren penetreren zij, al gravend, in de Franse stellingen, waar zij dan de interne verbindingen uiterst hachelijk maken. Het kost uren en dagen om er hen weer uit te krijgen. En intussen houdt het Chinese lucht doelgeschut onophoudelijk de twee landingsstrips, de stijgende en dalende bevoorradingstoestellen en de mannen en materieel parachuterende Franse vliegtuigen onder vuur. Zodat er voor kolonel De Castries twee grote problemen zijn ontstaan: hoe krijgen wij voldoende water en hoe krijgen wij onze gewonden tijdig weg. JN PARIJS voelt men, dat de ogen van de hele wereld thans gericht zijn op de militairen in Dien Bien Phoe en de politieke leiders aan de Quay d'Orsay Wat zullen Lanel en Pleven doen? Zul len zij niets doen, net als Zondagmor gen op de Place de 1'Etoile, toen een handjevol extremisten van rechts (en later ook van links) hen onder de tri- umfboog tot machteloosheid doemde? Of zal de Franse trots herleven? Maar wat dan nog? Als de verdedi gers van het „Verdun van Indo-China" standhouden? Als de conferentie van Genève op 26 April doorgaat zonder dat de Chinezen het beoogde spectacu laire succes hebben behaald? Als er geen complicaties a la Korea voort vloeien uit de Amerikaanse waarschu wing aan Peking-China? Voor een werkelijke oplossing in grote stijl heeft een regering het gevoel nodig, dat het volk achter haar staat. Maar het Franse volk is in zich zelf verdeeld. Het wil èn een imperium be houden èn zijn oude levensgewoonten behouden. Het wil èn de boeren ontzien èn de kosten van levensonderhoud verlagen. Het wil èn oppotten èn in vesteren in zijn deels sterk verouderde industrie. Het wil èn gaan zorgen voor behoorlijke woningen voor de arbeiders èn er drie soorten strijdkrachten op na houden: in de NATO, als het dan met alle geweld moet in de EDG, en dan ook nog apart in de Franse Unië. Het wil nooit meer oorlog met Duitsland, maar het wil evenmin de consequenties aan vaarden van een in Europees verband samengaan met Duitsland. Dat is de tragiek van Frankrijk een tragiek, waaronder heel Europa te lijden heeft dat het in deze dagen de mannen mist met bekwaamheid en overwicht om het volk uit zijn toe stand van tweeslachtigheid op te hef fen. Keizer Haile Selassie van Ethiopië zal in Juli een bezoek brengen aan Zuid- Siavië op uitnodiging van president Ti- to. JflEER dan honderd leden van alle partijen in het Britse parlement hebben een motie getekend met de vraag een groet naar Frankrijk te zen den ter herdenking van het vijftig jarig bestaan van de Entente Cordiale. Deze motie zal worden gesteund van regeringskant door de minister van Buitenlandse Zaken, Eden en door de leiders van de Socialistische en de Liberale Partij, Attlee en Davies. Voor het tekenen van de „Entente Cordiale" op 8 April 1904 werd een einde gemaakt aan de wederzijdse vijandschap en het wantrouwen, dat in de negentiende eeuw tussen Frankrijk en Engeland bestond. De Franse ambassadeur, René Mas- sigli, zal volgende week de titel van ridder in het legioen van eer verlenen san twee leden van het comité voor Frans-Britse parlementaire betrekkin gen, die de motie hebben ingediend. De Franse president René Coty: de premier, .Tosejfh Laniel. en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault. stuurden boodschappen aan koningin Elizabeth, aan Sir Winston Churchill en Anthony Eden ter ere van het vijf tigjarig jubileum. Koningin Eiizabeth zond vanaf de ..Gothic" een telegram aan president René Coty. OPNIEUW heeft jhr mr M. van der Goes van Naters, de Neder landse rapporteur van de Raad van Europa over het Saarvraagstuk, te Bonn besprekingen gevoerd over zijn Saarplan. De heer Van der Goes ontmoette de Bondskanselier. Adenauer, de staatssecretarissen Hallstein en Blankenhorn en de Duitse afgevaardigde in de Saar- commissie van Straatsburg, Ger- stenmaier. Opnieuw werd het be middelingsplan overwogen, dat de Nederlander heeft opgesteld en dat enige weken geleden door dr Adenauer als grondslag voor de be sprekingen met Frankrijk werd aanvaard. Het bezoek van de heer Van der Goes kan worden be schouwd als inleiding tot een nieu we serie besprekingen, die in Parijs zijn begonnen. Prof. Hallstein is daartoe naar Parijs vertrokken, waar hij rechtstreekse on derhandelingen zal gaan voeren met staatssecretaris Maurice Schuman. Men weigert te Bonn zich anders dan met In een inliam bij de Moerdijk is men thans bezig zes overspannin gen van de nieuwe Moerdijkbrug voor dubbel spoor in elkaar te zeilen. Totaal komen er tien overspanningen elk van 104 meter en verder een brug van 30 meter. de grootste reserve over de vooruitzich ten van deze besprekingen uit te laten. Het gesprek met de heer Van der Goes acht men echter op positieve wijze te zijn verlopen. Ook onze landgenoot zal zich naar Parijs begeven, om daar met de Franse regering verder overleg te plegen. De voornaamste moeilijkheden bij de besprekingen op basis van het plan- Van der Goes liggen naar Duitse opvat ting op economisch gebied. Het plan voorziet namelijk in een geleidelijke overgang van de economische unie tus sen Frankrijk en de Saar naar een twee zijdige economische oriëntering van het gebied, waardoor de handelsbetrekkin gen tussen Duitsland en de Saar betere kansen zouden krijgen. Frankrijk heeft zijn instemming met deze ontwikkeling echter afhankelijk gesteld van de vor ming van een Europese eenheidsmarkt. Dit schijnt voor Duitsland onaanvaard baar te zijn, ook al, omdat het geen de finitieve oplossing voor de Saarkwestie wenst, zolang er nog geen vredesver drag is. Het hangt nu van de nieuwe bespre kingen te Parijs af, in hoeverre een ontmoeting tussen Adenauer en Bidault nog mogelijk zal worden. In Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten erkennen het Sovjet- russische besluit niet, waarbij Oost- Duitsland tot een „souvereine staat" is verklaard. Zij blijven de Sovjet-Unie verantwoordelijk achten voor het be stuur van Oost-Duitsland. Dit hebben de drie Westerse hoge commissarissen in West-Duitsland aan hun SovjetrusSi- sche ambtgenoot medegedeeld. De drie landen erkennen „uitsluitend de regering der Westduitse federale re publiek, daar deze na vrije algemene verkiezingen is samengesteld en de wettige vertegenwoordigster van Duits land is". BRITSE SPOORWEGSTAKING AFGELAST De Britse bond van spoorwegmachi nisten en stokers heeft een staking afgelast, die tegen 24 April was vast gesteld. De vakbond aanvaardde de voorstellen van de Britse transport commissie voor algehele loonsherzie- ning als uitgangspunt voor onderhan delingen. Dezer dagen opende de Ameri kaanse luchtmacht op het vlieg veld Fiirstenfeldbruck bij Mun- chen de eerste opleidingsschool voor piloten voor de bij het „Ge zamenlijke verdedigingsprogram aangesloten landen, waarbij naast de Atlantische Pact-staten, ook Spanje, Joegoslavië en Perzië behoren. De Amerikaanse instruc teur, kolonel Mark K. Vinzant geeft uitleg over de Lockheed T-33 aan drie Spaanse deel nemers. Zes van de twaalf bemanningsleden van een Amerikaans tankvliegtuig hebben zich gisteren met hun val scherm in veiligheid kunnen brengen toen hun vliegtuig in brand vloog boven Midden-Japan. Het vliegtuig voorzag een jachtvliegtuig van benzine, toen een lek in de leiding werd ont dekt. De jager kon nog op tijd wor den afgehaakt. Over het lot van de andere zes mannen is niets bekend. JORDANIë lieeft Engeland in een nota herinnerd aan de verplichtingen op grond van het Brits-Jordaanse vriend schapsverdrag van 1948, zo is te Londen medegedeeld. De nota is opgesteld naar aanleiding van de verklaring van mi- De Amerikaanse regering hecht groot belang aan de onderhandelingen over de verstrekking van een lening aan de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, die gisteren te Washington zijn begon- r n, daar deze gemeenschap tot dus verre een der voornaamste resultaten is van het streven naar eenmaking van Europa. Dit is de reden, waarom de Amerikaanse regering er de voor keur aan geeft de lening zelf te ver strekken. mm Waarnemers verwachten, dat binnen veertien dagen overeenstemming zal worden bereikt. De lening, die voorna melijk zal dienen voor de financiering van moderniseringsprojecten, zal ten minste 100 millioen dollar bedragen. Zij zal een looptijd hebben van 15 tot 20 jaar en een rente dragen, die veel lager is dan de thans in Europa gel dende rentevoet. Bovendien zal zij on middellijk na het bereiken van een ac- coord ter beschikking komen. De zes landen zullen rente en aflossing garan deren. Volgens deskundigen vereisen de glo bale plannen voor moderniseringen in de industrie der Europese Kolen- en Staalgemeenschap investeringen ten bedrage van 1.750 millioen dollar in een periode van 5 jaar. Een groot gedeelte van de projecten zal worden gefinan cierd uit de eigen middelen der be trokken ondernemingen en uit de re gelmatige inkomsten van de gemeen schap. Men verwacht, dat de Ameri kaanse lening de particuliere beleggin gen in de Europese Kolen, en Staal industrieën zal doen toenemen. Naar van welingelichte zijde te ~a- Jijs wordt vernomen, heeft president Coty van Frankrijk onlangs het be sluit getekend om gratie te verlenen aan Otto Abetz, die tijdens de tweede wereldoorlog Duits ambassadeur Frankrijk was. In Juli 1949 was Abetz door Frans militair tribunaal tot 20 dwangarbeid veroordeeld. in een jaar nister Eden in het Lagerhuis, dat de huidige spanning in het Midden-Oos ten volgens het verdrag geen Britse actie vereist. Het verdrag bevat onder meer een paragraaf, volgens welke de ondertekenaars samen de verdediging moeten organiseren, indien er vijande lijkheden dreigen. Generaal Bennike, het hoofd van de wapenstilstandscommissie der Verenig de Naties voor Palestina, heeft aan Mahmoed Fawzy, de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, medege deeld, dat hij een commissie van be roep zal doen bijeenkomen. Deze zal de beroepen behandelen, welke de laatste tijd zijn aangetekend tegen de beslissingen van de gemengde wapen stilstandscommissie. Daarna zal Benni ke verslag uitbrengen aan de Veilig heidsraad. De generaal vertelde dit in een ge sprek, dat hij met de minister heeft gehad. Fawzy heeft hem in de loop daarvan medegedeeld, dat de Arabische landen in de toekomst elke Israëlische aanval met geweld zullen beantwoor den. De Atlantische Commissie, samenge steld uit leden van de Nederlandse Raad der Europese Beweging en de Vereniging voor Internationale Rechts- owe. heeft gisteravond in de vergader zaal der Tweede Kamer een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het eer ste lustrum van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Er werden rede voeringen gehouden door de voorzitter hf- j commissie, prof. mr R. Kranen- door] dhr- Paul Tremblay. gezant- schapsraad a. d. Canadese ambassade, ooor mr G. Vixseboxse, lid v. d. Eerste „™r(,en door mr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. dni" üJf ?ecreattezaal van de kazerne w„. T<o! e Pantsertroepen halver- ochtend hef3" en sjemran is gister- tponn proces in hoger beroep ,'m'eniier Mossadeg begonnen. offie.er °P arm van een jonge dn ,,5I_en,.°P een wandelstok, begaf nmr ?e minister-president zich oDenini Plaats- Onmiddellijk na de MossarW Va" de z'tting verklaarden 7r» en z'jn advocaat, dat het zaaklntaal niet bevoegd is om deze zaak te behandelen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 20