Engeland en Frankrijk nu tegen waarschuwing aan China Wederom Cornet-vliegtuig bij Italië verongelukt Frankrijk blijft streven naar vrede in Indo-China Genève worde eerst afgewacht Het is Lente K%as Faber wordt niet uitgeleverd Arbeider gaf niet- bestaand kind aan Reservisten-landdag op 14 Augustus De „Zeven Provinciën"in Portsmouth Zaterdag io April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaar8ang No- 1414 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Duits Hof beslist: Texel deed verkeerde grond van de hand Sabotage in het spel? Een en twintig inzittenden omgekomen Olievlek bij Capri En ging met kraamgeld aan de zwier Alkmaar 700 jaar stad FOSTER DULLES VOOR ZWARE TAAK Knowlands dreigement vindt weerklank Amerikaanse vrouw in gijzeling Incidenten aan Israëls grenzen houden aan Besprekingen met Vietnam lopen vast Zwaar artillerievuur op Dien Bien Phoe Verfilmd vraaggesprek met Juin „ongewenst" Zonnig weekeinde maar te koud WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Heider Postgironummer 449041 Telefoon 2345 COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden11.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand f 2.15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen f0.52 Dp lente is nu wel definitief Rhodendendrons bloeien, forsy- thids hebben hun ranke takken geel gekleurd en het gras in de weilanden heeft de doffe, dorre tint van de winter verloren. Op het sappige groene veld voor de boerderij van Jac. Helder aan de Hoeverweg onder Alkmaar is een ander lentebeeld verschenen, Twee stamboekveulentjes van drie en zes dagen oud. Ze wankelen nog wal onwennig op hun hoge benen en. huppelen soms met dwaze sprongen van hun moeders weg. Een paar meter, verder niet. Tot September zullen de veulens van de moederliefde kunnen profite ren. Dan komen de paarden handelaars en moeten ze hun eigen leven leiden. Want ook in de dierenwereld blijft het niet altijd lente. (Foto Jaap Schoen). De strafkamer van het gerechtshof te Düsseldorf heeft Donderdag bepaald, dat de uitlevering van de oorlogsmisda diger Klaas Faber, één der zeven uit Breda ontsnapten, aan Nederland niet geoorloofd is. Het tegen hem uitgevaar digde arrestatiebevel werd ingetrokken. Van Duitse zijde wordt thans nage gaan, of Faber voor de handelingen, waarvoor hij in Nederland werd ver oordeeld, ook volgens Duits recht ter verantwoording kan worden geroepen. In verband hiermee blijft hij voorlopig in verzekerde bewaring. Van het ver loop van dit onderzoek zal afhangen, of de rechtbank opnieuw een bevel tot in hechtenisneming tegen hem zal uit vaardigen. Hoewel de overwegingen van het Hof nog niet bekend zijn, wordt aan genomen, dat het zich bij zijn over wegingen niet heeft gebaseerd op de uitspraak van het hooggerechtshof, volgens hetwelk het decreet van Hitier van 19 Mei 1943, krachtens welke bui tenlandse leden van SS of andere Duitse organisaties automatisch de Duitse nationaliteit kregen, nog al tijd Duits recht is. Het zou inte gendeel zijn uitgegaan van de ras sen voorschriften van de Neurenbergse wetten. Op grond hiervan zou Faber dan worden beschouwd als te zijn van Duitse aard en bloed. Hieronder val len alle personen van Germaanse af stamming. Uiteraard is men in Neder landse kring met deze toepassing van nationaal-socialistische begrippen ten gunste van een landverrader en oor logsmisdadiger weinig ingenomen. Men moet nog afwachten, welk vonnis an dere rechtbanken zullen vellen over Touseul, Bicker, Polak en Van der Neut, maar is in dezen weinig hoop vol. Reeds heeft de Nederlandse ambas sade te Bonn zich in verbinding ge steld met het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Door de gemeente Texel is vorig jaar een perceel bouwgrond ver kocht aan de gemeentesecretaris, doch dezer dagen kwam men tot de ontdekking, dat deze grond deel uitmaakt van een perceel, dat eigendom is van het waterschap „De Dertig Gemeenschappelijke Polders" op Texel. Getracht zal worden het perceel alsnog van het waterschap aan te kopen en, zo schrijven B. en W. in een praeadvies aan de raad, de be treffende grond opnieuw en thans op wettige wijze aan de betrok kene te verkopen. QPNIEUW is de British Overseas Airways Corporation getroffen door het verlies van een harer Comet-straalvliegtuigen voor passagiers! Het toestel, dat Woensdagmiddag met veertien passagiers en een bemanning van zeven personen uit Londen naar Johannesburg was vertrokken, en in Rome een tussenlanding van liefst vijf en twintig uur moest maken omdat er herstelwerk moest worden verricht, is op ongeveer honderd dertig kilometer ten Zuiden van Capri in de Middellandse Zee gestort. Reeds zijn enige lijken en een hoe veelheid brokstukken van het toestel opgevist. Het Italiaanse korvet Ibis vond het eerste spoor in de vorm van een grote olievlek op de zeespiegel; het schip begon daarna, bijgestaan door vliegtuigen van verschillende nationaliteiten aan het opsporingswerk. De andere Cornets van de BOAC zijn voorlopig buiten dienst gesteld; die van de Air France zijn sinds de vliegramp bü Elba in Januari, waarbij eveneens een Britse Cornet verongelukte, nimmer weer in dienst gesteld. j^EN BEGON Vrijdagmorgen in de buurt'van Capri te zoeken, omdat daar Donderdagavond, kort na het ver trek van de Yoke Yoke (de naam van het verongelukte toestel) lichten waren waargenomen. Het toestel was om vijf voor half acht uit Rome vertrokken en had drie uur later in Cairo moeten lan den. De omstandigheden, waaronder het toestel is verdwenen, zijn ongeveer ge lijk aan die, waaronder in Januari de Yoke Peter bij Elba onderging. Beide machines hadden kort te voren het vliegveld van Rome verlaten, tussen het uur van vertrek en de verdwijning was een vrijwel gelijke tijd verstreken, bei de toestellen bevonden zich op dezelfde hoogte en stegen nog naar de normale vlieghoogte van dertienduizend meter. Geen van beide vliegtuigen heeft voorts een noodsein uitgezonden. Dat alles doet in Britse luchtvaartkringen de mening veld winnen, dat hier sabotage in het spel is. Britse deskundigen zijn naar Italië gezonden voor het instellen van een onderzoek. De president-directeur van de BOAC, Sir Miles Thomas, heeft verklaard: „Wij moeten eens grondig over de Cornet als geheel nadenken", zulks in verband met het feit, dat de dienst met deze toestellen pas kort geleden, na het tref fen van uitgebreide voorzorgsmaatrege len was hervat. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp bij Elba zal wor den versneld. Het besluit om de andere Cornets op de grond te houden, komt de BOAC te staan op een verlies van een half millioen gulden per week. De Britse regering heeft de bewijzen van luchtwaardigheid voor de Cornets ingetrokken. De officier van Justitie bij de Utrecht se rechtbank heeft gisteren een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, geëist tegen de 23-jarige trans portarbeider G. D. van 't S. uit Amers foort, die aan de burgerlijke stand de geboorte van een niet bestaand kind had aangegeven en van het kraamgeld een dagje vrolijk was uitgegaan. Verdachte gaf toe, dat hij zijn werk gever had verteld, dat zijn vrouw het leven had geschonken aan een dochter. Dat was niet juist, maar de arbeider had zich die morgen verslapen en had op die manier zijn verzuim goed willen praten De 55 gulden kraamgeld wilde hij echter graag in ontvangst nemen en daarom liet hij het verzonnen kind maar in schrijven bij de burgerlijke stand. Met dat geld ging verdachte toen aan de zwier in Rotterdam. Het bedrog kwam aan het licht, toen de vrouw van de arbeider, die zonder geld thuis zat, naar de fabriek ging om een voorschot op het weekloon van haar man te vragen. £>c uitspraak volgt op 20 April. Als onderdeel van de festiviteiten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Alkmaar zal er Zaterdag 14 Augustus een landdag voor de leden van alle reservisten in Noord-Holland worden gehouden. Op het programma van deze dag staat o.m. een grote para de, waaraan zal worden deelgenomen door de reserve-marachaussee (voorheen grenswacht) ,de reserve rijks- en ge meentepolitie, alsmede de nationale re serve (luchtdoel artillerie, luchtwacht dienst en infanterie). De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft gisteren het revalidatiecentrum „De Hoog straat" te Leersum officieel geopend. WANNEER John Foster Dullcs, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, vanavond in Londen arriveert, staat hij voor de onaangename taak, twee mogendheden, die voor zijn plannen allerminst enthousiast zijn, te overtuigen van het nut van een krachtige waar schuwing aan het adres van communistisch China. Hij wil, zoals trien weet, vijf landen een actie doen ondernemen, teneinde de rode macht hebbers in Peking duidelijk te maken, dat communistische hulp aan de Viertninh niet langer kan worden geduld. Nu zijn Engeland en Frankrijk er tegen gekant, zo is gisteren duidelijk geworden, dat men communistisch China met represaillemaatregelen zal gaan bedreigen, voordat ter Geneefse conferentie de bedoelingen va Peking duidelijk zijn geworden. £)E HOUDING van Engeland en Frankrijk is gisteren duidelijk ge worden, nadat de Franse ambassadeur te Londen, Massigli, een bezoek had gebracht aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden. De beide 27-JARIGE Amerikaanse Vir- ginia Barbara K., tot voor kort werkzaam bij een Amerikaanse in stantie in Den Haag, is op verzoek van een Rotterdamse schuldeiser in gijzeling gehomen, terwijl zowel zijzelf als haar Nederlandse aan staande echtgenoot, de Rotterdam mer R. L. H. Vdaarmee accoord gingen. De Amerikaanse instanties wilden haar namelijk naar de Ver. Staten terugzenden, omdat zij bij een smokkel in orlon overhemden betrokken was geweest. Nu kunnen de Amerikaanse en haar verloofde dus toch zij het in zeer betrekkelijke zin bij elkaar blijven. Het paar wil gaan trouwen, maar daarvoor moeten de Amerikaanse au toriteiten een verklaring afgeven en dat weigeren zij. Van Nederlandse zijde heeft men niets tegen miss Kie- fer, daar zij slechts de Amerikaanse voorschriften met de smokkelaffaire heeft overtreden. En wanneer zij een maal getrouwd zou zijn en dus de Ne derlandse nationaliteit zou hebben verkregen, zouden de Amerikaanse autoriteiten haar niet meer het land uit kunnen sturen. Van de kant van de schuldeiser, die haar liet gijzelen, is het trouwens ook menens, want hij vermoedde, dat hij zijn geld nooit zou loskrijgen, indien de Amerikaanse op korte termijn naar haar geboorte land zou worden teruggestuurd. En zij zit nu maar in het Rotterdamse huis van bewaring te wachten, in de hoop, dat de nabije toekomst een op lossing zal brengen. heren hebben geruime tijd van ge dachten gewisseld. Dit contact was, zo neemt men aan, bedoeld als een in leiding tot de conferentie van de Grote Drie, welke Maandag te Parijs begint, en de kwestie-Indo-China en het voorstel van Dulles tot onderwer pen zal hebben. Nu hoopt men te Londen, dat het bezoek van Dulles aan Londen en Pa rijs er toe zal kunnen leiden, dat de meningsverschillen tussen de Ver enigde Staten en de beide grote West- europese mogendheden over het tijd stip, waarop een gemeenschappelijke waarschuwing tot China moet worden gericht, uit de weg worden geruimd. Dat is uiteraard van zeer veel belang. Tot Dulles' bezoek is, naar thans be kend wordt, besloten, nadat Eisen- hower en Churchill hierover telefo nisch overleg hadden gepleegd. Eisen- hower stelde voor, enige hoge ambte naren naar Europa te zenden, teneinde verschillende kwesties op te helderen. Churchill gaf daarop in overweging, Dulles zelf te laten gaan, hetgeen werd aanvaard. Daaruit blijkt wel, hoeveel belang men aan beide zijden van de Oceaan aan dit contact hecht. Men hoopt dan ook, dat het de lucht zal zuiveren, zodat de drie mogendheden op de conferentie van Genève een lijn zullen kunnen trekken. Dulles zal tot Dinsdag in Londen blijven. Dan gaat hij naar Parijs. Woensdagavond keert hij vandaar naar Washington terug. Het contact zal worden voortgezet, wanneer Dulles op 23 April opnieuw naar Europa komt voor de vergadering van de Atlan tische Raad. De gesprekken zullen stellig Dog te moeilijker worden, nu senator Know- land min of meer heeft gedreigd met) „herziening" van het Amerikaanse hulpprogramma voor Europa, wanneer Dulles' voorstel niet wordt aange nomen. Dit dreigement blijkt bij ver schillende vooraanstaande senatoren een sterke weerklank te hebben ge vonden. Een Israëlische soldaat is gedood en vier zijn ernstig gewond bij drie inci denten, die zich in de nacht van Don derdag op Vrijdag hebben voorgedaan in de door Egypte bezette streek van Gaza. Tot drie maal toe hebben Egyp tische militairen overvallen gepleegd op Israëlische patrouilles. De aanvallen maken volgens woordvoerders te Tel Aviv deel uit van een reeks incidenten, begonnen na de weigering van Egypte om een gevangen genomen Israëlische soldaat vrij te laten. Uit weerwraak deden de Israëliërs een overval op Egyptische grensposten, waarbij drie Egyptenaren werden gedood. pRAN KRIJK zal op de besprekingen te Genève niets achterwege laten om een vreedzame oplossing voor de Indochinese oorlog te verkrijgen, zo heeft de Franse premier Laniel gisteren in de Nationale Vergadering verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Frankrijk heeft zijn bondgenoten steeds duidelijk gemaakt, dat dit niet inhoudt, dat Zuid- oost-Azië aan de communisten wordt prijsgegeven. De regering doet alles, wat in haar vermogen is, om een overwinning te Dien Bien Phoe te verzekeren en met materiële hulp van de Verenigde Staten haar militaire sterkte tot het uiterste op te voeren. Laniel gaf een overzicht van de hulp, die China aan de Vietminh verleent, dat in grote lijnen overeenkwam met de verklaring van Dulles, eerder in deze week afgelegd. Met minister Staf en vice-admiraal De Booy aan boord brengt de „Zeven Provinciën" momenteel een beleefdheidsbezoek aan Ports mouth. Minister Staf (rechts) en vice-admiraal De Booy maken, staande aan de railing, een praatje. Bedenkelijk is in dit verband, dat de onderhandelingen tussen de regering van Vietnam en Frankrijk over de verlening van onafhankelijkheid drei gen vast te lopen. Om dit te voorko men zou het staatshoofd Bao Dai van daag naar Parijs vertrekken, nadat hij eerst in Saigon met Franse functio narissen en Vietnamese nationalistische leiders de houding van de regering inzake de conferentie van Genève zou hebben doorgesproken. Naar verluidt heeft president Coty Bao Dai uitgenodigd voor besprekin gen te Parijs. Bao Dai zou inlichtingen willen hebben ovèr de Franse bedoe lingen te Genève en opnieuw de ver zekering willen ontvangen, dat Frank rijk Vietnam niet in de steek zal la ten teneinde onderhandelingen met de leider der Vietminh, Ho Tsji Minh en met rood-China te beginnen. De activiteit van de Vietnamezen voor Dien Bien Phoe is weer toegeno men. De artilleriebeschieting van de vesting is verdubbeld. Koelies leggen aan de Westzijde aanvalsloopgraven aan en zi' de vesting thans tot op een steenworp genaderd. Zij zijn nu vlak bij de Franse mijnenvelden en ver sperringen. V°-wacht wordt, dat er De Franse regering tracht Pathé Jour nal ertoe te bewegen een film met een interview met maarschalk Juin, welke sedert Donderdag in het gehele land in de bioscoopprogramma's wordt ver toond, uit de circulatie te nemen. Spe ciale afgezanten van premier Laniel hebben contact opgenomen met de di rectie van de maatschappij, doch dez< zou het verzoek om de journaals in ti trekken hebben afgewezen, omdat di een „schending van de vrijheid van voorlichting" zou inhouden. In he' vraaggesprek verklaarde de maarschall o.m., dat de regering reeds geruime tij« op de hoogte was geweest van zijn me ning over het EVG-verdrag. Men ver wacht, dat dit interview de spannin' tussen de regering en dp maarschalk nog zal vergroten. binnen enkele dagen een nieuw offen sief zal beginnen, ditmaal aan de Zuid westzijde van de vesting, gecombineerd met aanvallen van het Oosten uit. Franse vliegtuigen blijven de con- vooien der opstandelingen die voorra den aanvoeren met bommen bestoken. Zij werpen o.m. tijdbommen uit om de herstelwerkzaamheden aan de aanvoer- wegen der Vietminh te belemmeren. Niettemin zijn zij er niet in geslaagd, de bevoorrading der communisten af te snijden. Het lijkt er op, dat de zon de achterstand die zij in Maart heeft opgelopen, weer wil inhalen. Een hogedrukgebied, dat vooral boven Zuid-Scandinavië hoge baro meterstanden te zien geeft, be paalt het weer in ons Land. Er staat een vrij krachtige Noord- Oostenwind, die nog steeds te koude lucht aanvoert. In de nachturen koelt deze lucht op vele plaatsen tot beneden het vriespunt af. Overdag komt het kwik maar nauwelijks boven de tien graden. Regen valt er bij dit weertype niet. Bij IJsland woedde gisteren nog een zware Zuider- storm, maar dit ongunstige weer blijft op grote afstand. Voor de landwerkzaamheden is dit weer gunstig, maar de tuinders zouden het graag wat warmer en groei zamer zien Voorlopig zal dit droge en schrale weertype met veel zon maar nog steeds te lage temperaturen voortduren. Verwachting tot hedenavond- DROOG WEER Droog weer met over het alge meen weinig bewolking Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Zondag: Zon op 5.54. onder 19.29 Maan op 12.23. onder 3.21 Maandae: Zon op 5.52. onder 19.31 Maan op 13 37. onder 3.42

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1