Onderzeeboot jager Holland' na •roeftocht in Nieuwediep Wilt U even noteren? Clematisstraat 4 FILMS VAN DEZE WEEK Tijdens reis overleed Stoker olieman Prinsen Ds J. J. J. van Sluijs vertrekt naar Texel Officiële overdracht over een half jaar HELDERSE COURANT IN HET KORT li De KNVB-reserves tyioeve thuiskomst van nieuw oorlogsschip Zes mijnenvegers in haven van Harlingen Marinevliegtuig maakte noodlanding HET verdere verloop van de proef tocht werd uiteraard door dit feit overschaduwd. Dank zü de bemidde ling van de R.D.M. kon de overledene in Dakar worden opgebaard in een loden kist op de campagne, zodat het stoffelijk overschot naar het vaderland kon worden overgebracht. Onmiddel lijk na het afmeren werd de baar, die met de Nederlandse driekleur was be dekt, met militaire eer van boord ge dragen. De teraardebestelling vindt Maandag plaats te Amsterdam, de woonplaats van de familie Prinsen. Agentschap WITTE „Mount Everest" 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen DE hockeyclub „Hermes" heeft morgen een mager programma. Thuis speelt het tweede dames-elftal om 12 uur tegen AMVJ 2, terwijl Hermes 1 (heren) een bezoek brengt aan BMHC 5. Van daag strijden de jongens van Hermes met Terriers A. om het kampioenschap van hun afdeling. TIVOLI „Geschonden jeugd" Voordracht „De Kruisweg" in Nieuwe Kerk HRC ontvangt Rapiditas ZATERDAG 10 APRIL 1954 TIENDUIZEND ZEEMIJLEN - dat is bijna de helft van de aard omtrek heeft de onderzeebootjager „Holland" reeds afgelegd. Met honderdzeventig man marinepersoneel en zestig employé's van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij aan boord is het schip gister middag om één uur het Nieuwediep binnengelopen, na een proeftocht die ruim een maand heeft geduurd. De „Holland" heeft op deze reis een week lang in tropische wateren gevaren, ongeveer ter hoogte van de negerrepubliek Liberia aan de Westkust van Afrika, even ten Noor den van de evenaar. In die contreien vond een droevige gebeurtenis plaats: het overlijden van de stoker eerste klasse olieman W. Prinsen die bij het „overal op Maandag 29 Maart dood in zijn kooi werd aan getroffen. iMpMi! Verwelkomd door één der „duifjes van de admiraal" stevent de onder- zeebootjager „Holland" na een proeftocht van ruim een maand het Nieuwediep binnen. Het is geen feestelijke thuisvaart, want het schip heeft een dode aan boord. reis aan, die via Casablanca werd ge maakt. De commandant, kapitein luitenant ter zee D. J. van Doorninck, deelde ons mede. dat de ..Holland" op Maandag 12 April weer naar zee ver trekt, voor het houden van artillerie- proeven. Het schip loopt op 15 April de Nieuwe Waterweg binnen om weer aan de zorgen van de Rotterdamse Droogdok-Maatschappij te worden toevertrouwd. De vacature bij de Doopsgezinde ge meente op Texel, die bijna een jaar geleden, is ontstaan door het vertrek van ds Th. van Veen, wordt op Eerste Pinksterdag vervuld door de intrede van ds J. J. J. van Sluijs, predikant van de Doopsgezinde gemeente te Den Helder, die het op hem uitgebrachte beroep heeft aangenomen. Op Zondag 30 Mei houdt ds Van Sluijs. die de ge meente te Den Helder sedert Septem ber 1949 heeft gediend, zijn afscheids- predikatie in de Doopsgezinde kerk aan de Kerkgraeht. Na het afscheid van ds Van Veen heeft ds Van Sluijs de Texelse gemeente als consulent bij gestaan. Er zijn zes Nederlandse mijnenve gers in de haven van Harlingen aan gekomen. Vier daarvan, „Marsdiep", „Vliestroom", „Westerschelde" en „Vol kerak" voeren via de Tjerck Hiddesz- sluizen en het Haringsmakanaal naar Leeuwarden om de watersporttentoon stelling „Brio", die daar van 915 April wordt gehouden, luister bij te zetten. De schepen zullen voor het publiek te bezichtigen zijn. Het be treft hier het eerste bezoek van een serie contactbezoeken, waarbij ook an dere provincies een beurt zullen krij gen en die ten doel hebben meer be kendheid aan het werk van de vloot te geven in die streken waar als regel geen Marineschepen komen. In de buurtschap Dijkerhoek onder de gemeente Holten heeft een twee- motorige Beechcraft van het vliegkamp Valkenburg gistermiddag omstreeks half vijf wegens motorstoring een noodlanding moeten maken. Bij het neerkomen op een weide, kwam het toestel in aanraking met verscheidene afrasteringspaaltjes, waardoor het werd beschadigd. Beide propellers werden vernield. De korporaal-vlieger van de Konink lijke Marine, Ph. K. M. Klasing, die de Beechcraft bestuurde, liep geen letsel op. fJEGEVENS voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij het Agendabureau van de Helderse Gemeenschap, Erasmusstraat 14, telefoon 2141 toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda voor de periode van Zaterdag 10 tot en met Zaterdag 17 April 1954. Zaterdag 10 April 15.30 19.00- 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.15 20.30 9.00 14.30 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 Woensdag 14 April 19.45 20.00 20.00 20.00 20.00 Donderdag 15 April 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 22.00 Zondag 11 April Maandag 12 April Dinsdag 13 April "'ivoli: Filmmiddag HRC. -21.00 Museum Den Helder. Bethelkerk: Zangdienst ,.Ora et Labora". Casino: Toneelavond „Gruno". CJMV-gebouw: Instuifavond. Formosa: Feestavond IVA. Marinecantine: Toneelavond „Marmag". Clublokaal ..De Ring" (2e Vroonstr.): Bokswedstr. R.K. Volksbond: Ontspanningsavond NKJB. MOOC-sociëteit: Filmavond. Watertoren: Excursie Natuurvrienden (IVAO). MOOC-sociëteit: Kinderfilmmiddag. Casino: Demonstratie-avond. Formosa: Filmavond NOV. Marinecantine: Dansles O. S. en O. Marinecantine (garderobe): Postzege'ruilbeurs. Nieuwe kerk: Voordrachtavond „Open Deur". Postbrug: Ledenvergadering Vrouwengr. PvdA. Casino: Als Maandag. Formosa: Binnensportavond Helderse Sportraad. CJMV-gebouw: Instuifavond. Het Honk: Vergadering „Onze Kamerzanger". Marinecantine: Dansavond O. S. en O. Prins Hendrik: Ouderavond School 1. Postbrug: Filmavond. Marinecantine: Filmavond O. S. en O. Casino: Toneelavond NOV. HDC-lokaal: Contact-avond „De Gup". Het Honk: Verg. Kanariegroep „H. en O." Postbrug: Contact-avond „Glasbaars". Casino: Als Maandag. Elgawa: Filmavond „W. en O." Formosa: Ledenverg. Partij van de Arbeid. Marinecantine: Dansavond O. S. en O. Postbrug: Contact-avond „Rasbora". MOOC-sociëteit: Prijsuitr. Biljartwedstrijden. Vrijdag 16 April Zaterdag 17 April 10.00 Excursie V.U. naar nieuwe Havenwerken. 20.00 Casino: Feestavond „Postiljon". 20.00 Formosa: Cabaret-avond „Tuindorp-Zuid". 20.00 CJMV-gebouw: Instuifavond. 20.00 Prinsenstraat: Tentoonst. Noorder Kunstkring. Het overlijden van deze jonge sto ker zal de opvarenden van de „Hol land" nog lang herinneren aan een overigens vlot verlopen proeftocht. De voor Nieuw-Den Helder: Voor spoedeisende gevallen wordt de geneeskundige dienst gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen mevr. T. Schrauwen- Monshouwer, Javastraat 18 telefoon 2707 (b.g.g. telefoon 3775), en S. J. J. Lemaire, Wilem Barendszstraat 77, te lefoon 3188. Aanvragen indien mogelijk voor 's morgens tien uur. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek E. W. Beth. Spoorstraat 9, telefoon 2150. Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Voor de Groninger vereniging „Gruno" wordt vanavond in Casino een opvoering gegeven van het toneel stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon". De toneelgroep van de personeels vereniging „Marmag" brengt vanavond in de Marinecantine „Verschroeide aarde" op de planken. Morgenochtend om half elf wordt in de bovenzaal van café „Postbrug" de wekelijkse evangelisatie-bijeenkomst voor niet-kerkelijken gehouden. Het radio-Drogramma vermeldt voor morgenmiddag van 13.1013.20 uur weer een causerie over de „Be scherming Bevolking" gehouden via ïjn,,e,v?,im II (298 meter). oorligsbodem, die nog niet door do Kon. Marine is overgenomen, heeft eerst van Greenock uit korte proef tochten gemaakt, waarbij o.m. het machinevermogen werd gecontroleerd. Dit bleek ruimschoots aan de gestelde eisen te voldoen, zodat de onderzte- bootjager de verwachte maximum snelheid van 32 knopen nog over schreed. De nautische proeven werden in meer Zuidwaarts gelegen wateren af gelegd. Op 20 Maart werd olie geladen in Las Palmas. waar evenmin als in de volgende aanloophavens gelegenheid tot passagieren voor de bemanning kon worden geboden. Op 23 Maart be zocht de „Holland" de West-Afrikaanse havenplaats Dakar, bij Kaap Verde. waarna de bewoonbaarheid van het schip in tropisch gebied werd be proefd. Ook dit onderdeel van het con troleprogramma verliep naar wens. Kleine gebreken, die aan het licht zijn gekomen, kunnen worden verholpen tijdens de periode van verdere afbouw, die nog circa een half jaar in beslag zal nemen. Daarna wordt de onderzee bootjager „Holland" aan de Konink lijke Marine overgedragen. Op 1 April ving in Dakar de thuis- Het commando „Stilte aan dek" is gegeven en het stoffelijk overschot van stoker-olieman W. Prinsen, die in de tropische wateren ten Westen van Afrika is overleden, wordt met militaire eer van boord gedragen. De gewapende wacht staat bij hekbatterij aangetreden. Het is nog maar betrekkelijk korte tijd geleden, dat Tensing en Hillary de beklimming van de Mount Everest volbrachten. Tot verleden jaar weer stond deze enorme berg iedere men selijke poging om zijn top te berei ken. Geen wonder, als men weet, dat de Mount tweemaal zo hoog is als de hoogste Europese berg, de Mont Blanc. Maar eindelijk waren er mannen, die verblindende sneeuwstormen door stonden en koude, onmetelijke glet- schers en onpeilbare diepten trotseer den om hun doel te bereiken. Men heeft alles uitgebreid kunnen lezen in kranten en tijdschriften. De moderne techniek loste weliswaar vele moei lijkheden op, doch anderzijds dient men niet te vergeten, dat niet minder dan drieduizend kilo uitrusting moest worden meegezeuld! Wat hebben de achterblijvenden in spanning ver keerd, toen Tensing en Hillary de laat ste aanval begonnen! Maar zij keerden terug en hadden de top overwonnen. De film „De verovering van de Mount Everest" is een modern helden dicht geworden: alles is in kleuren op- Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo Drink in de loopvan elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter s Lever- pilleties stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in delaxeermiddelen-gewoonte. Carter's Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. (Advertentie, Ing, Med.) Bi -• vf U, _.v- t LENTE Voor één maal géén sommen van geld en procenten geen „stond-met-een-d" of een tuinbouwgebied. Vandaag geen gemier over plaatsen in Drentegeen woordjes voor Frans of een twee slachtig dier. Voor één maal een dansjeeen lied of ge dichtje, een vrolijk toneel voor een lachende zaal Een blosje van spanning op menig gezichtjeEen kin derstem zingt van de Lente één maal Aldus het gedichtje op het programmablad voor een tweetal ouderavonden van de Helderse Schoolvereniging Co- meniusschool, welke Donder, dag en Vrijdag in Casino wer den gehouden. Een gedichtje van het hoofd der school, de heer C. Prinsen, die hiermee de sfeer weergeeft van zijn school en ook van de beide avonden, welke ónder de titel „Lentefeest 1954" zo'n uitste kend verloop hadden. Waarlijk genoten hebben wij, toen wij de eerste avond bijwoonden en ons geplaatst vonden tegenover leerlingen, die vrij en blij door het leven gaan, reeds persoonlijkheid tonen en de moed opbrengen om met heldere stem voor het voetlicht te treden. Dit soort avonden zijn van onschatbare waarde, daar de kinderen van aangezicht tot aangezicht ko men te staan met een zaal vol mensen, een „schijnwerper" in de ogen gericht. Later zullen zij vele keren, wellicht op andere wijze, in dezelfde si tuaties komen te verkeren. En dan is het zo gemakkelijk, als die ondergrond van „vrij heid" er is De avond werd geopend met koorzang door de leerlingen van de hoogste klassen. Zij werden begeleid door me vrouw Denker, die na de pauze tevens achter de piano was gezeten bij de opvoering van het zangspel „Lentebloe men" van Catharina van Ren- nes. Maar niet alleen me vrouw Denkei hielp mee, de zang tot haar recht te doen komen; de heer Prinsen steun de zelf met zijn viool en één der jongens bespeelde zelfs een accordeon, 't Was trou wens welhaast alles solist, wat de klok sloeg.' En daar om noemen wij geen nemen, al kunnen de jongens en meisjes er van overtuigd zijn, dat hun versjes, liedjes en spelletjes bijzonder in de smaak zijn gevttlLn. Zetten wij even in het licht klqsse drie met „Het vrouwtje van Stavoren", klasse twee met het kabouterspel, klasse zes a met een grappige pan tomime, klasse vier met schaatswedstrijden! Met el kaar was het allemaal te veel om op te sommen. Een uit zondering willen wij maken voor „Lentebloemen", dat niet alleen keurig werd gespeeld en gezongen, doch ook in ar tistiek opzicht een hoog cijfer verdiende. De bloemen kun nen niet wakker worden, om dat prins Zonneschijn niet komt opdagen, zo begint het verhaal. Gelukkig trekken de bloemen zelf naar koning Winter, om hem te verzoeken, de goede prins vrij te laten. Omdat koning Winter toch eigenlijk ook de kwaadste niet is, stemt hij toe, waarna het echte feest van de lente goed kan beginnen. De voorzitter van de School vereniging, de heer J. Breg- man, stak op de tweede avond zijn hulde niet onder stoelen of banken. Hij was niet al leen trots op de jongelui; meer nog toonde hij zich erkentelijk jegens de dames en heren, die bij het instuderen van het omvangrijke programma on misbaar waren gebleken. NIEUW \\/AT Gradus nog niet wist, is hem dezer dagen ter ore gekomen: op 1 April jongst leden is in onze stad de gym nastiek- en sportvereniging „Olympia" opgericht. Deze club speelt reeds met twee teams in de basketball-com petitie van de HBO. Het be stuur is als volgt samenge steld: J. Peereboom (voor zitter). H. Kroes (secretaris), Th. Rijkersstraat 46), S. Gel dermans (penningmeester). MAGER Intussen is ook iets bekend geworden omtrent de promo tiewedstrijden van Hermes 1 (dames). Vier ploegen zullen strijden om drie plaatsen in de tweede klasse: Hurley 2, FIT 1, Hermes 1 en vermoe delijk HHIJC 2 of S.V. '35. Het behoeft geen betoog, dat de Helderse dames vechten voor deze kans! PRIJZEN men is ongetwijfeld nieuws gierig naar de uitslag van de etalagewedstrijd, welke ge durende de Boekenweek door „De vijf samenwerkende boek handelaren" werd georgani seerd. Gradus kan nog slechts vermelden, dat op Woensdag avond 14 April om acht uur in Formosa de prijsuitreiking is. GESLOTEN QP 13 April (Goede Vrijdag) en op Zaterdag 17 April, waarde lezers, zullen de ge- meentebureaux gesloten zijn. Er wordt slechts één uitzon dering gemaakt, en wel voor de Burgerlijke Stand, die op deze dagen geopend zal zijn van negen tot tien uur. Men moet er voorts aan denken, dat op 16 en 17 April geen huisvuil wordt opge haald Het ledigen van de pri vaatemmers gebeurt niet op 16 April maar op Donderdag 15 April; evenmin geschiedt het op tweede Paasdag, maar wel op Zaterdag 17 April. Dit •is dus een kwestie van ver schuiven: voor de groep van Vrijdag is de regeling gewij zigd in Donderdag; voor de groep van tweede Paasdag in Zaterdag 17 April, 't Lijkt in gewikkelder dan het is genomen en het spreekt, dat dit nog aanmerkelijk aan de kwaliteiten van deze rolprent is ten goede gekomen. Dat de film enigszins rommelig is, was wellicht niet te vermijden. Men kan gerust bewondering hebben voor dit documentair-fotografisch verslag, dat tot en met Maandagavond in de Witte op het doek wordt gebracht. Een zwaar Frans drama is de film „Geschonden jeugd", die tot en met Maandagavond in Tivoli wordt ge draaid. Ontegenzeggelijk bevat het ver haal merkwaardige en boeiende vond sten, doch het geheel is allerminst bevredigend. Men leert de liefde ken nen tussen twee jonge mensen, die door jeugdomstandigheden niet tegen de harde maatschappij zijn opgewas sen. Het relaas is zeer somber en bo vendien loopt het tenslotte op zelf moord uit. Een zwaarmoedig gegeven, geenszins opbeurend en evenmin ver heffend. In het voorprogramma gaat een drie-dimensionaal filmpje over dans kunst. Aan de cassa kan men tegen be taling van vijf cent een papieren bril letje met een rood en een groen kijk gaatje er in krijgen, en hiermee gewa pend kan men dansende-dames-met- zeer-weinig-aan bewonderen.. Het was ongetwijfeld interessant, deze kennis making met iets-anders-dan-anders, doch wij gevoelden ons, alsof wij door spleetjes gluurden naar iets dat eigen lijk verboden was Gradus zou van bovenstaand plaatje een prijsvraag kun nen maken: wie weet wat het voorstelt? Laten we meteen het antwoord maar laten volgen. Een bijzondere mede werker van Gradus was er deze week aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" getuige van, dat minister Staf 's avonds om half tien voor de radio werd geïnterviewd. Overal aan boord luisterden de opvarenden mee: de mi nisteriële woorden gingen via een draagbaar zendertje naar de wal en werden vandaar door de reportagewagen naar Hilversum gerelayeerd, waarna zij tenslotte via de aether terugkwamen naar de kruiserDit groepje Adel borsten luisterde liever rechtstreeks en had één dek hoger een prachtige tribune gevonden. Het „Open Deur-comité" van de Ne derlands-hervormde gemeente opent de Stille Week met het Passiespel „De Kruisweg", dat Maandagavond in de Nieuwe kerk wordt voorgedragen door Coos van Hoboken. De schrijver van dit aangrijpende Passiespel is de arts Henri Ghéon, een volgeling van Nietzsche, die door het Evangelie werd gegrepen. In „De Kruisweg" laat hij een viertal toeschou wers getuige zijn van de via dolorosa, die Christus gaat van Pilatus naar Gol- gotha. Zij geven het lijden, dat zij aan- i schouwen, stl en eenvoudig weer. Met 1 dezelfde devotie, gepaard aan zijn ta lent als voordrachtskunstenaar, laat Coos van Hoboken dit Passiespel, in de vertaling van A. Speekaert, horen. Dinsdag-, Woensdag- en Donderdag avond worden om half acht in het ge bouw Palmstraat lijdensmeditaties ge houden. HRC 1 speelt morgenmiddag om half drie aan de Sportlaan voor de compe titie tegen Rapiditas 1 in de volgende opstelling; doel: Lingbeekachter: Bot en Kramer; midden: Van Knijff, A. de Vries en V. Bakker; De Boer, Jager, De Roo, P. de Vries en Rijkers. Helder heeft de uitwedstrijd tegen uw. De wedstrijd LimmenWater vogels is uitgesteld. Het programma, voor zover er de Helderse KNVB-reserves bij zijn be trokken, luidt voor morgen: r3a.WFC2Always Forward 2; ZFC 4—HRC 2: Vitesse '22—Schagen 2; Alc- maria Victrix 2Alkmaarse Boys 2; Hollandia 2KFC 4. r3b.: OSV 3WFC 3: KFC 3—QSC 2; HRC 3—Zaandijk 3; Zilvermeeuwen 2 WSV '30 2. r3c.WFC 4—OSV 2: JOS 2—AFC 4; De Volewijckers 4De Spartaan 3; HRC 4—Zaandijk 2; DCG 3—DWS 4.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5