Dagen van homogeen-katholiek Belgisch kabinet zijn geteld Werd een poging tot moord op vrouw geënsceneerd? J. F. Dulles in Londen Auguste Lumière, uitvinder van de film, in Lyon overleden Conditie garnizoen Dien Bien Phoe is beter dan ooit Grote scheepsbrand in Rotterdam Kobaltbom heeft als wapen géén waarde Twee militairen bij ongeluk gedood Het wordt moeilijk te blijven wachten! Maandag 12 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaar8ang No- 1415 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 52-jarige naaister uit water gered Brandweer bestreed het vuur met 40 stralen Mossadeq „hongert" weer Eerste voorstelling in 1894 in Parijs Russische spionne in de VS gearresteerd WEERBERICHT Belgen brachten hun stem uit Succes voor Socialistenverlies voor de CVP en de Communisten Bakstenen en stokken deden ook mee Scooter schoof onder vrachtauto Communistisch blad in Parijs in beslaggenomen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 ildu mm TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... fl,— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen f0,52 lijkheid aan Vietnam. Voor zijn vertrek heeft hij een oorlogskabinet benoemd. De koning van Cambodja heeft Zaterdag het opperbevel van de Cambodjaanse troepen en de naar zijn land gezonden Franse eenheden op zich genomen. DE PARIJSE politie heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag de oplaag van het_ comunistische weekblad „L'Huma- nité-Dimanche" in beslag genomen. De oplaag was ongeveer 100.000 exempla ren groot. Het blad had een artikel over Indo-China, over vijf kolom, op de voorpagina, met als kop „De koers van het bloed in Indo-China stijgt op de Newyorkse beurs". De wegen in de buurt van het gebouw van het commu nistische blad waren afgezet. Alle weg rijdende bestelauto's werden aangehou den. De lading ging over in de politiewa gens. Er deden zich geen incidenten voor. Enkele uren later werd een nieuwe editie van het blad uitgegeven, be staande uit vier pagina's. Het bevatte een uittreksel uit de vorige editie. De politie kon een deel in beslag nemen. Hij kon niet langer wachten en moest even proeven hoe de lek kernij aan zijn Palmpasenwel smaakte. een 52-jarige gescheiden vrouw, naai ster van beroep is Vrijdagavond omstreeks half twaalf door de bewa ker van de nieuwe Utrechtse brug over de Amstel in samenwerking met een voorbijganger uit het water ge haald. Op het politiebureau vertelde zij door een van haar kennissen op geraffineerde wijze in het water *e zijn geduwd. Onmiddellijk daarna zou deze man, de 41-jarige sorteerder, die nog al eens met de vrouw uitging, er op zijn motor snel vandoor zijn gegaan. Drie kwartier later troffen recher cheurs hem thuis aan. Zijn motor \.as nog warm. Hij werd meegenomen naar het bureau en na verhoor opgesloten. Het hem ten laste gelegde werd door hem ten sterkste ontkend. Hij gaf een gesloten alibi op, dat de politie in onzekerheid heeft gebracht omtrent de waarheid van het door de vrouw vertelde. Volgens mededelingen i Omstreeks tien uur Zaterdagavond is brand uitgebroken in één der rui men van het 5729 brt. metende Duitse ms „Tanga". Onmiddellijk rukte de Rotterdamse brandweer met groot ma terieel uit en begon bij aankomst met het blussingswerk. Tegen twee uur begon de brand er dreigend uit te zien, toen het zich snel uitbreidende vuur van het eerste naar het tweede ruim oversloeg. Er werden toen krasse maatregelen genomen. Met niet min der dan 40 stralen zette men beide ruimen geheel onder water. Om vier uur was dat gebeurd en konden de motorspuiten en blusboten inrukken. De schade is zeer aanzienlijk. Door de enorme massa water is de „Tanga" sterk voorover komen te liggen. Ovor de oorzaak is nog niets bekend. Vol gens de brandweer bevinden zich wil de dieren aan boord. De kobaltbom is een wetenschappe lijke mogelijkheid, maar als wapen niet te verwezenlijken, aldus heeft Donald Quarles, Amerikaans onderminister van Defensie, belast met de dienst voor wetenschappelijk onderzoek, verklaard. Het gebruiken van een kobaltbom zou zelfmoord zijn. Geen militair deskun dige gelooft aan haar waarde als wa pen en wij hebben alle redenen aan te nemen, dat de Russen dit ook niet doen. de vrouw zou de sorteerder haar bij de Amstel verzocht hebben af te stap pen, waarbij hij de opmerking zou hebben gemaakt: „Kijk daar eens in het water?" Toen zij dit gedaan had liep de man volgens haar zeggen ge agiteerd naar de wallekant, terwijl hij nogmaals uitriep: „Kijk daar eens?" Eenmaal bij het water aangekomen zou hij haar plotseling een duw heb ben gegeven. „Ik kan niet zwemmen, maar ik bleef op mijn kleren drijven en kon me toen aan de paal vastklam pen", aldus de vrouw. „Ik heb wel een half uur in het water gelegen, voordat de brugwachter me redde". De paal staat vier meter van de wal af. De voormalige premier van Perzië, Mossadeq, heeft Zaterdag het militaire hof, dat zijn beroep tegen een vonnis van drie jaar eenzame opsluiting behandelt, laten weten, dat hij in „hongerstaking" is gegaan en dat hij de zitting niet zou bijwonen. Toen de president van het Hof had gedreigd hem desnoods met geweld voor het gerecht te zullen laten slepen, verklaarde Mossadeq zich bereid wel te verschijnen. r)E Amerikaanse minister van Buiten- -iafrdTse Zaken, J. F. Dulles, is met enige adviseurs, gisteren per vliegtuig uit de VS in Londen aangekomen. Hij zal in de Britse hoofdstad en in Parijs besprekingen voeren over de Weste lijke politiek, die op de conferentie van Genève zal worden gevolgd en over zijn voorstellen inzake een ge allieerde waarschuwing aan Peking- China inzake aggressie in Indo-China. Volgens diplomatieke kringen zal En geland de VS mededelen, dat het be reid is mede te werken aan een plan op lange termijn voor een of andere „verenigde actie" tegen communistische expansie in Zuid-Oost-Azië. Eden zal er echter op aandringen, dat niets zal worden ondernomen, waardoor de kan sen, hoe klein ook, om door onderhan delingen te Genève een regeling in zake Indo-China te bereiken, geheel en al teniet zouden worden gedaan. Zowel Lenden als Parijs zijn het met Dulles oneens over het tijdstip, waarop een verklaring moet worden gericht tot Peking-China. Dulles wil tot actie over gaan nog voor „Genève" (26 April). Mogelijk, dat er toch nog iets van een soort verklaring komt om de eenheid van het Westen te tonen. De West-Duitse vice-kanselier, Blu- cher, is in Londen aangekomen. Men vermoedt om een ontmoeting met Dul les te hebben. Men verwacht, dat het staatshoofd van Vietnam, keizer Bao Dai in Parijs Dulles zal spreken. De president van de Philippijnen heeft zich in principe vóór Dulles actie-voorstel uitgesproken. Een woordvoerder van de Gaullisten heeft de Franse regering tegen het streven van Dulles gewaar schuwd. Auguste Lumière, die tezamen met zjjn broer Louis de film heeft uitge vonden, is Zaterdag te Lyon overleden. Hij is 92 jaar geworden en leed 'aan een longaandoening. In het laatste tiental jaren van de vorige eeuw hebben Auguste en Louis Lumière de eerste fabriek voor ca mera's en films te Lyon gebouwd. Louis, die in 1948 overleed, hield zich in het bijzonder bezig met de ont wikkeling van de camera, terwijl Au guste werkte aan de toepassing van de fotografie voor de medische weten schap. Auguste en Louis Lumière slaagden er in 1882 in een behandelingswijze van fotografische platen te ontdekken, die een groot succes bleek. Twaalf jaar later, op 28 October 1894, gaven zij te Parijs de eerste filmvoorstelling ter wereld. Op medisch terrein heeft Auguste zich in het bijzonder toegelegd op de bestrijding van kanker en tuberculose en de behandeling van op het slagveld opgelopen verwondingen. In de eerste wereldoorlog lichtte hij op eigen kos ten ongeveer 20.000 personen in een ziekenhuis te Lyon door. In Washington is de 24-jarige in Sjanghai geboren Witrussische vrouw Michailowa gearresteerd. Zij heeft ver klaard als Russische spionne 1000 d«l- lar per maand te hebben verdiend. Zij kwam als zgn. vluchtelinge de VS bin nen en liet zich aan de universiteit van Californië als „studente" inschrij- Verwachting tot hedenavond: DEZELFDE TEMPERATUUR Droog en over het algemeen zon nig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde middagtempe ra turen. Dinsdag: Zon op 5.50, onder 19.33 Maan op 14.48, onder 3.58 De telling der stemmen geschiedt langzaam, omdat vele voorzitters der stembureaux onervaren zijn en door het feit, dat de kiezers drie stembiljet ten hebben moeten inleveren, te weten voor Kamer, Senaat en Provinciale Raden. Maarschalk Juin heeft de bedevaart, die hij vandaag met Franse oudstrijders naar Monte Cassino in Italië zou onder nemen, uitgesteld. Men deelde mede, dat de maarschalk aan een leverkwaal lijdt. DE GISTEREN in België gehouden verkiezingen voor een nieuw parlement en nieuwe provinciale raden hebben de katholieke Chris telijke Volkspartij, die tot nu toe een geringe meerderheid had zowel in Kamer als Senaat ernstige verliezen gebracht. De Socialisten boek ten een duidelijk succes, terwijl ook de Liberalen een lichte vooruit gang behaalden. De Communisten leden verliezen. In de loop van Zondagavond werd het meer en meer duidelijk, dat de Katholieken hun meerderheid waren kwijtgeraakt en dientengevolge de dagen van de thans aan het bewind zijnde homogeen-katholieke regering wel zijn geteld. Vanmorgen vroeg werd het verlies van de CVP geschat op 8 tot 15 pet. De winst van Socialisten en Liberalen schatte men op 5 tot 12 pet. De Communistische verliezen beliepen 10 tot 40 pet. Toen duidelijk was, dat de CVP haar meerderheid had verloren, verscheen een tevreden Paul Henri Spaak op het hoofdkwartier van de Socia listische Partij in Brussel. Hij werd luid toegejuicht. Hoe de toekom stige regering er zal uitzien, is nog een vraag. Sommigen spreken van een coalitie van Socialisten en Liberalen met de CVP in de oppositie. Andere kringen menen de vorming van een coalitie van Socialisten en Katholieken tegemoet te moeten zien. Het staat wel vast, dat Spaak in de a.s. regering een belangrijke functie zal krijgen hetzij als pre mier, hetzij als minister van Buitenlandse Zaken. Koningin Elisabeth van België brengt haar stem uit. De Belgische minister-president Van Houtte bij de stembus. yANNACHT omstreeks drie uur waren de volledige uitslagen be kend voor de provinciale raden van Namen, Henegouwen. Limburg, Luik en Luxemburg. In totaal verwierven de Katholieken (CVP) hier 149 zetels met een verlies van 20 zetels. De So- ciliasten verwierven in genoemde gebieden 139 zetels met een winst van elf zetels. Vooruitgang en ver lies voor de Liberalen waren hier wis selvallig. hetgeen ook kan w.orden gezegd van de Communisten. De katholieke minister van Binnen landse Zaken, Moyersoen, verklaarde in de nanacht, dat de CVP haar meer derheid in het parlement heeft verloren en ongeveer 10 procent minder stemmen kreeg dan bij de laatste verkiezingen. Waarnemers verwachten, dat vandaag reeds onderhandelingen over een rege ringscoalitie tussen de verschillende partijen zullen beginnen. De voorbereidingen voor de ver kiezingen en de dag van het stem men zelf verliep over het algemeen vrij rustig. Enkele incidenten zijn toch niet uitgebleven. In Luik werd een kleine autobus met leden van de CVP door socialistische partijgangers met bakstenen bekogeld. Een der in zittenden liep een ernstige hoofd wond op. Zijn toestand is zorgwek kend. Men heeft hem reeds een bloedtransfusie toegediend. Een an der werd aan een been gewond. In Verviers gingen Socialisten en Ka tholieken elkaar met stokken en be zemstelen te lijf. De demonstranten liepen builen en schrammen op. Zo gering was overigens de openbare prooaganda geweest, dat men in Brussel nauweliiks aanplakbilietten zag, die de bezoekers toonden, dat de Belgen ter stembus zouden gaan. Het was voorts eoed dat er ook in België een stemnlieht bestaat. Anders zouden velen er de voorkeur aan hebben gegeven met het zomerach- tige lenteweer op deze Zondag naar buiten te trekken.... In de omgeving van Ede is Zondag morgen een verkeersongeval gebeurd, waarbij twee doden zijn te betreuren. Een scooter, bestuurd door een ka pitein met als duopassagier een serge ant verliet omstreeks half twaalf het miltaire kamp bij „De Driesprong" aan de weg EdeÖtterlo. De scooter stak deze weg over en werd, toen het voertuigje de weg EdeHarskamp wil de oprijden door een van rechts ko mende miltaire vrachtwagen gegrepen. De scooter schoof onder de vrachtauto en vloog in brand. De bestuurder en zijn passagier werden op slag gedood De scooter zou het eigendom van da sergeant zijn terwijl de kapitein een proefritje maakte. fJENERAAL René Cogny, de Franse opperbevelhebber in Noord Indo China heeft gisteren in Hanoi ver klaard, dat Dien Bien Fhoe dank zij uit de lucht neergelaten versterkingen even sterk is als voor de Vietminh- aanval op 30 Maart. De conditie van het garnizoen is beter dan ooit tevo ren. Dit is een compliment voor de pa rachutisten en voor de stafofficieren en piloten, die bij de aanvoer door de lucht een rol hebben gespeeld. Dien Bien Phoe is waarschijnlijk, voor zover bekend in de oorlogsgeschiedenis, de ongunstigste plaats voor het neerwer pen van versterkingen. Hoewel gedurende vijf achtereenvol gende nachten grote aanvallen van de Vietminh op Dien Bien Phoe zijn uit gebleven, gaan de wederzijdse scher mutselingen onverminderd door. Frans-Vietnamese strijdkrachten heb ben Zaterdag in een door tanks, ge steunde uitval een op 30 Maart verlo ren gegaan steunpunt heroverd. De strijd duurde vele uren. Na de ver overing troffen de Fransen honderden lijken van gesneuvelde rebellen in de loopgraven aanVrijdagnacht heb ben vliegtuigen van het Frans vlieg- dekschip „Arromanches" bommen van 500 kg geworden op Vietminhstellingen ten Noorden en Oosten van Dien Bien Phoe. Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat een Vietminh-groep de plaatijzeren startbaan van het vlieg veld aan de Noordkant van Dien Bien Phoe heeft opgeblazen. Dit werd ge daan door middel van bamboestokken, die met ontplofbare stoffen gevuld onder de ijzeren platen werden ge schoven. ITet staatshoofd van Vietnam, keizer Bao Dai, is Zaterdag naar Parijs ver trokken voor het voeren van besprekin gen over het verlenen van onafhanke-

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1