Vóór Genève geen waarschuwing aan Peking-China Socialisten: Aan ons is thans het initiatief Alleen artikelen van gelijke soort als geschenk Gaullistische ministers achten Britse beloften te zwak Kabinet-Van Houtte gaat heen Naar een veiligheidspact in Zuid-Oost Azië? Een goede publicatie Drukke dagen voor Foster Dulles Marie Besnard nu zonder borg vrij Massale arrestaties van Mau-Mau-leden Na de Belgische stembusslag Dank zij wat brood Dinsdag 13 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No- 1416 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dulles gezwicht voor Franse standpunt Depressies met regen zijn onderweg WEERBERICHT Radio-actieve „stof" boven Calcutta Ontwerp-wet beperking cadeaustelsel DE Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, zal Woensdagavond per vliegtuig uit Parijs naar de Verenigde Staten terug reizen. Hij is voornemens het week einde in zijn landhuis te Ontario door te brengen, waarna hij volgende week Maandag te Washington wordt ver wacht. Frankrijk en het Europese leger Turkije is verheugd over het bezoek van Tito Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 MUIT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0,52 WÊÊÊÊiÊw'WM- ENGELAND en de Ver. Staten zijn gisteren in principe overeengeko men om het initiatief te nemen tot een veiligheidsverdrag voor Zuid-Oost Azië, dat communistische expansie moet afschrikken, indien de conferentie van Genève er niet in zou slagen de vrede in Indo-China te herstellen, aldus werd gisteren in bevoegde kringen te Londen verno men, De overeenkomst werd bereikt tijdens de huidige besprekingen in de Engelse hoofdstad tussen de Amerikaanse en de Engelse ministers Dulles en Eden. Waarschijnlijk zouden Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Australië en Nieuw Zeeland de voornaamste deelgenoten in het verdrag zijn. Dulles zal het voorstel vandaag in Parijs bespreken met de Franse regering. Het Westen zal echter geen formele waarschuwing tot de regering van communistisch China richten inzake communistische hulp in Zuid-Oost Azië voor de conferentie in Genève, zoals Dulles aan vankelijk voorstelde. Naar men aanneemt heeft Dulles zich aangesloten bij de Franse opvatting, dat er niets moet worden gedaan, dat de kans op succes van de conferentie in Genève in gevaar kan brengen. EDEN zou Dulles gezegd hebben, dat de Britse publieke opinie ongunstig zou reageren op een stap, die de kans op succes van de Geneefse conferentie in gevaar zou brengen. Bovendien kon den de Westelijke regeringen zich de weelde veroorloven te wachten tot na de conferentie, omdat de moesson in elk geval spoedig de oorlog in Indo- China zou stilleggen. QISTERNACHT begon de be wolking snel toe te nemen als gevolg van enkele storingsfron ten, die echter maar weinig of geen regen met zich meebrach ten. Het hogedrukgebied dat vele dagen zonnig weer met nacht vorst heeft gebracht is naar Mid den-Europa weggetrokken. Ten Zuidwesten van Ierland ligt een ander hogedruk-centrum. Tussen dit gebied en een lagedrukgebied tussen Groenland en IJsland staat in de hogere luchtlagen een zeer sterke Westelijke luchtstroming. Met grote snelheid trekt een depressie, die gisteren nog dicht bij Amerika lag met deze lucht stroming over de Oceaan naar onze omgeving. De kans op regen en wind 'wordt morgen groot, nu deze Oceaandepressies een aan val Op West-Europa gaan onder nemen. De wind zal uit het Zuid-Westen toenemen en de temperatuur kan hierdoor enkele graden hoger worden. Verwachting tot hedenavond: DEZELFDE TEMPERATUREN Wisselend bewolkt met voorna melijk in het Noordoosten van het land enkele verspreide buitjes. Meest matige wind, in hoofdzaak tussen Noordwest en West. Wei nig verandering in temperatuur. Woensdag Zon op 5.47, onder 19.34 Maan op 15.58, onder 4.13 Het instituut voor kernphysica te Calcutta heeft gisteren medegedeeld, dat radio-actieve stof boven Calcutta is aangetroffen. De radio-activiteit werd ontdekt in twee stofmonsters, die door Indische vliegtuigen waren ver zameld op een hoogte van meer dan 10.000 voet. Volgens het instituut is de radio-activiteit van het stof zo zwak, dat zij „geheel onschadelijk" kan wor den genoemd. De Frangaise Marie Besnard, die er van verdacht wordt een aantal familie leden door arsenicumvergiftiging om het leven te hebben gebracht, is gister middag, na bijna vijf jaar in voorarrest te hebben gezeten, voorlopig op vrije voeten gesteld. Zij dankt deze invrij- heidsstelling aan onenigheid onder de deskundigen over de oorsprong van de arsenicum, die in de stoffelijke resten van de opgegraven overledenen zijn aangetroffen. Oorspronkelijk was een borgstelling van 1.200.000 francs voor haar invrij- heidsstelling geëist, doch het gerechts hof te Bordeaux, dat haar zaak in be handeling heeft gehad, liet deze eis gisteren varen. „Eindelijk", riep de 57-jarige weduwe tegen de aanwezige journalisten, toen zij gisteren door het hek van de ge vangenis van Bordeaux naar buiten en in een politie-auto stapte, Zij was in het zwart gekleed, als te ken van rouw voor het overlijden van haar echtgenoot en ouders, die boven aan de lijst van personen staan, die volgens de tenlastelegging door haar uit de weg ziin geruimd Naar verluidt heeft Marie Besnard zich teruggetrokken in een zusterkloos ter. Het aantal sterfgevallen tengevolge van longkanker is, wat de mannen be treft, in de laatste twintig jaar met vijfhonderd proeent toegenomen, aldus een Zondag gepubliceerd rapport van de Amerikaanse vereniging voor de kan kerbestrijding. BU de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Regelen tot be perking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van ge schenken in verband met het uitoefenen van een bedrijf" (wet beper king cadeaustelsel). Voorgesteld wordt te verbieden met het uitoefenen van een bedrijf geschenken aan te bieden of te verstrekken in de vorm van goederen, tenzij deze dezelfde soort zijn als goederen, die tegen be taling plegen te worden verstrekt. Dit verbod geldt niet, indien aanne melijk kan worden gemaakt, dat de geschenken op gelijke voet aan directe of indirecte afnemers en aan niet-afnemers worden aangeboden en verstrekt. QOk geldt het niet ten aanzien van het aanbieden en verstrekken van geschenken aan wederverkopers van goederen, als bij het uitoefenen van het betrokken bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt, en aan bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen in economisch opzicht met zodanige wederverkopers gelijk te stellen groepen personen. Voorts geldt het verbod niet voor geschenken in de vorm van goederen, voorzien van een in het oor vallend, onuitwisbaar kenmerk, dat aan het goed een reclamekarakter geeft, mits zulke goederen plegen te worden ge bruikt of verbruikt bij het gebruiken of erbruiken van goederen, die bij het uitoefenen van het betrokken be drijf tegen betaling plegen te worder verstrekt. Evenmin geldt het verbod voor het naar algemeen of plaatselijk gebruik op gezette tijden aanbieden en verstrekken van geschenken. De minister van Economische Zaken kan van het verbod vrijstelling ver lenen voor geschenken in de vorm van door hem aan te wijzen goederen. Hij kan op daartoe strekkend verzoek van het verbod ontheffing verlenen, in dien naar zijn oordeel bijzondere om standigheden daartoe aanleiding ge ven. De vrijstellingen en ontheffingen kunnen onder beperking worden ver leend. De minister kan deze bevoegdheden overdragen aan de Sociaal-Economi sche Raad. Hij kan de bevoegdheid tot het wegens bijzondere omstandighe den verlenen van ontheffing ook over dragen aan de Kamers van Koophan del en Fabrieken. Volgens welingelichte Franse krin gen, is de Franse regering van mening, dat de mogelijkheid van „vereende actie" achter de hand moet worden gehouden als troefkaart voor het geval de Geneefse conferentie mislukt. De Franse ministers zouden Dulles echter de verzekering geven, dat Frankrijk vastbesloten is Dien Bien Phoe te houden, wat het ook moge kosten. Een nederlaag aldaar zou de Franse positie te Genève in grote mate verzwakken en de Vietminh gelegenheid geven aan de conferentietafel te beweren, dat zij de overhand heeft in de Indochinese oorlog. Ambtenaren van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken verwacht ten niet, dat de besprekingen met Dul les tot onmiddellijke beslissingen zou den leiden. Dinsdag d.a.v. vertrekt de minister weer naar Parijs, waar hij 21 April wordt verwacht. Op 23 April begint te Parijs de bijeenkomst van de N.A.V.O.- raad, die door Foster Dulles, als leider der Amerikaanse delegatie, zal worden bijgewoond. In de afgelopen 24 uur zijn in Kenya in de eerste fase van het nieuwe of fensief der veiligheidstroepen ruim zevenhonderd Mau-Mau-aanhangers in speciale gevangenenkampen bijeenge bracht. Het offensief begon Zondag ochtend, nadat de besprekingen over een massale overgave van Mau-Mau- leden waren afgebroken. De meerderheid van de arrestaties is verricht naar aanleiding van inlichtin gen, die tijdens het contact met de Mau-Mauleiders die over voorwaarden van overgave kwamen spreken, ver kregen zijn. De massale arrestaties in de Kikoe- joe-reservaten vinden nog voortgang. Het hoofdkwartier van het leger meldt, dat in de afgelopen week 121 Mau-Mau leden zijn gedood door de veiligheidstroepen. De -.even Gaullistische ministers in het Franse kabinet hebben gister avond een beroep gedaan op premier Joseph Laniel om te protesteren tegen „de ontoereikendheid" der voorgestelde Britse hand met het Europese leger. Zfj hadden eerder geweigerd hun goedkeuring te hechten aan Se nog steeds geheime bepalingen van het nieuwe verdrag t.a.v. de betrekking tussen de Europese Verdedigings Ge meenschap en Engeland, aanvoerende, dat zulks hun steun aan het Europe se leger zou inhouden. De Gaullistische ministers deelden de premier mede, dat zij de Britse voor stellen „te zwak" achten om te wor den beschouwd als volledig tegemoet komend aan de Franse verzoeken om nauwere Britse verbondenheid met de E.V.G. De Franse regering, aldus de Gaullistische ministers, kan daarom niet beweren, dat een van de vereiste voorwaarden voor bekrachtiging van het EVG-verdrag is vervuld. De an dere Franse voorwaarden zijn: Rege ling van het Saarprobleem en waar borgen van de Verenigde Staten. Van officiële zijde te Parijs wordt nog steeds volledige geheimhouding betracht over bijzonderheden van En- gelands betrekking met de E.V.G. Van welingelichte zijde is evenwel ver klaard, dat krachtens de nieuwe over eenkomst Britse eenheden op het vas teland onder hetzelfde commando ge steld kunnen worden als EVG-troepen. Engeland zou verder beloofd hebben troepen op het vasteland te houden voor de duur van de huidige spanning en de E.V.G. te zullen raadplegen over een voorgenomen terugtrekking. Ver der zouden er ook Britse vertegenwoor digers zijn in alle hoofdorganen van de E.V.G., aldus werd van genoemde zijde verklaard. India heeft in de Verenigde Naties Maandag aangedrongen om meer inlich tingen over de uitwerking van de water stofbom. DE VOOR de katholiekeChristelijke Volkspartij nadelige verkie zingsuitslag hij onze Zuiderburen heeft de eerste minister van h< huidige homogeen-katholieke kabinet, Jean van Houtte, er gisteren to - gebracht koning Boudewijn het ontslag van zijn regering aan te biede - Eerst gisteren in de loop van de dag waren alle Zondag uitgebrach stemmen geteld. Hoewel de aanvankelijk genoemde winsten en verli< zen kleiner zijn, is het verlies voor de grote katholieke partij toch ze dat de meerderheid in het parlement verloren ging en de partijen eei coalitieregering zullen moeten gaan vormen. Van de 212 zetels in d- nieuwe Belgische Tweede Kamer krijgen de Socialisten er 86 winst 9) de CVP 94 verlies 14), de Liberalen 25 (winst 5) en de Communisten 5 (verlies 2). Van de 106 direct te kiezen zetels in de Senaat krijgen d- Socialisten er 42 (winst 5), de CVP 49 (verlies 5), de Liberalen 1 (winst 1) en de Communisten 2 (verlies 1). De resultaten van de vei kiezingen voor de Provinciale Raden liggen ongeveer op hetzelfde vlal Voor de verdere aanvulling van de Senaat tot 175 zetels zullen de nieu we Provinciale Raden op 26 April 46 Senatoren kiezen. De twee groepen Senatoren zullen tenslotte de resterende 23 z.g. gecoöpteerde Senatoren aanwijzen. JEAN v. HOUTTE ....de gaande man.... F)E uitslag der verkiezingen heeft in België vanzelfsprekend tal van commentaren tot gevolg gehad. „Wij zijn de enige overwinnaars en het is dan ook logisch, dat wij geroepen worden om het initiatief te nemen", zo heeft Victor Lerock, lid van het hoofdbestuur van de Belgische Socia listische Partij gisteren verklaard. Eerst dient echter een volledige in ventaris te worden opgemaakt. De mogelijk op zich te nemen verant woordelijkheid dient vooraf duidelijk omschreven te worden. Eerst moet een program worden opgesteld, wil men goed kunnen regeren. Pas daarna komen de kwesties van personen en partijen aan de orde". Max Buset, voorzitter der Belgische Socialisten, heeft gisteren met oud-premier Spaak en andere leden van het partijbestuur beraadslaagd over de vraag of de So cialisten thans een coalitie-regering met de Katholieken zullen vormen, of dat het aanbeveling zou verdienen met de eveneens sterker geworden Libera len samen te gaan. Een Liberaal-So cialistische coalitie zou in de Kamer over een meerderheid van tien zetels beschikken. Een belangrijk menings verschil tussen Katholieken en Socia- PAUL H. SPAAK ....weer aan bod.... listen vormt de kwestie van de tijd der militaire dienstplicht. Theo Lefevre, nationaal voorzitter van de CVP heeft er gisteravond op gewezen, dat zijn partij toch een blok is gebleven en nog steeds de grootste partij, waarvan de kern niet is aan getast, noch de levenskracht vermin derd. Volgens hem heeft de demago gische inslag van de aanvallen en de critiek der oppositie tot gevolg gehad, dat een deel van het kiezerscorps is overgegaan naar de oppositiepartijen. Bovendien hebben de lijsten der splin terpartijen verwarrend gewerkt. Alle bladen, met uitzondering van de communistische pers uiteraard, wij zen met een zekere voldoening op de „nieuwe verliezen van de communis ten". Het communistische partijblr.d „Le drapeau rouge" verklaart, dat de communisten weliswaar gevoelige ver liezen hebben geleden, maar dat zij zich in bepaalde industriegebieden handhaafden of (in Luik) hebben ver beterd. Het blad kondigt een intensi vering aan van het communistische verzet tegen de Europese samenwer king. VEERTIEN gele, wollige dotjes zijn de trots van het ganzen- paar, dat op de boerderij van JHoedjes aan de Bergerweg te Alkmaar zijn domicilie heeft. Wie, zoals onze fotograaf, het kroost tracht te naderen, ziet een boze en heftig blazende vader- gans op zich afkomen, terwijl de moeder intussen de rijke kinder schare naar veiliger oorden diri geert. Eerst toen de familie op het water dreef en met een half brood wat gunstiger was gestemd, kon dit plaatje worden gemaakt. (Foto Jaap Schoen gen der vooraanstaande Amerikaanse periodieken, The Atlantic, heeft aan haar Aprilnummer een supple ment van twee en zeventig pagina's toegevoegd, waarin uitsluitend aan dacht wordt besteed aan de cultuur van de Benelux-landen. De hoofdre- decteur van het blad, Charles Rolo, tekent in zijn voorwoord aan, dat het voor de Amerikaan bijzonder moeilijk is kennis te nemen van de Nederland se en Vlaamse litteratuur, omdat de taalbarrière hierin een rol van bete kenis speelt. Hetgeen Adriaan van der Veen in een essay, dat tot titel draagt „De geheime taal", met nadruk be vestigt. Een gevolg hiervan is, dat de buitenwereld nagenoeg geen gelegen heid krijgt tot confrontatie met Bené- lux-woordkunst. Atlantic nu heeft binnen de beper kingen van 72 pagina's een aanvaard baar overzicht gegeven van hetgeen er onder de Nederlandse, Vlaamse en Waalse schrijvers leeft. Het spreekt wel vanzelf, dat men kan twisten over de vraag of Adriaan Morriën, Theo van der Wall, Hugo Claus e.a. repre sentatief voor de huidige Nederlandse en Vlaamse letterkunde kunnen wor den geacht. Maar dat men in Amerika voor deze zaken belangstelling heeft gehad en dat men erin is geslaagd een evenwichtige publicatie te berei ken, is dank waard. In hetzelfde nummer debuteert een jonge Amerikaan, Richard T. Gill. Het is uitermate boeiend de verschillen tussen de nieuwe Amerikaanse en de Europese letterkunde te bestuderen. Het is hier niet de plaats over deze verschillen uitvoerig te schrijven, maar wij mogen wel constateren, dat de Amerikaan zich veel meer richt tot „feiten" en „dingen", terwijl de Europeaan zich door „stemmingen" laat leiden. Voor de Amerikaan het lezenswaardigst zal de reportage van Den Doolaard over een „dijkenherstel- ler" zijn. Overigens bevat het nummer bijdragen van Spaak en Paul Rijkens. Het is mogelijk, dat dit nummer van „The Atlantic" tot nieuwe initia tieven zal leiden. Wij dienen ons even wel afzijdig te houden van pogingen de interesse van de Amerikaanse lezer te wekken door aan „ons eigene" af breuk te doen. Het „veroveren van de Amerikaanse markt" is naar ons voor komt minder gewichtig dan het be houd van een eigen gezicht juist in die gebieden, waarop wij ons- j~n zelf gelukkig nog kunnen zijn. President Tito van Zuidslavië Is Maandagochtend aan boord van het Zuidslavische opleidingsschip „Galeb" in Istanbul aangekomen. Na een kort oponthoud is hij met de trein van de Turkse president naar Ankara ver trokken. In de Turkse pers wordt het officiële bezoek van Tito toegejuicht als een nieuwe stap ter versterking van de betrekkingen op de Balkan.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1