Kentering na tijd van welvaart Stad en omgeving Eerste steen gelegd van nieuwe Comeniusschool Voordracht ,De Kruisweg' door Coos van Hoboken COLBERTC0STUUMS Nijenrode zegevierde opnieuw over Adelborsten Boze droom werd werkelijkheid IN HET KORT handelshaven meer Joke Prinsen had voorname taak „De heks van de boshut" door „Lentebloemen" Voorjaarsexpositie van „N oorderkunstkring' Opvolgster benoemd van mej. Olthof Uit de geschiedenis van Den Helder (38) Verzoek: „Vlug een beetje metselaar Kleine ongelukken Iets van u bij? BURGERLIJKE STAND Succesvolle solisten Tussen Haaks en Kuit je Spannende en sportieve tweekamp Uitslag van de verloting vóór September moet 'ie klaar!" DINSDAG 13 APRII, 1954 Joke Prinsen vond het wat leuk, van de nieuwe Comeniusschool de eerste steen te mogen leggen. De kinderoperettevereniging „Lente bloemen" heeft twee opvoeringen van „De heks van de Boshut" in voorberei ding. Deze kinderoperette, met tekst van Jac. Wilson en muziek van E. Koning, wordt weer ingestudeerd on der regie van mevr. Ch. van Tetering. De uitvoeringen worden op Dinsdag avond 21 en Woensdagavond 22 April gegeven in Casino, met medewerking van twee violisten en een pianiste. Van Zaterdag 17 tot en met Zondag 25 April houdt de „Noorderkunstkring" in het atelier aan de Prinsenstraat de voorjaarsexpositie, bestaande uit werk van leden. De officiële opening van deze tentoonstelling, die dagelijks van acht tot tien uur geopend zal zijn, vindt plaats op Vrijdagavond 16 April om acht uur. Met Ingang van 15 April 1954 is in de vacature van mej. N. B. Olthof bij de Kinderpolitie benoemd mej. mr E. J. Stoorvogel te Amsterdam. Zij is in de rang van brigadier aangesteld als hoofdassistente bij de Kinderpolitie. De sociale werkster van de Neder lands-hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag) 's morgens van negen tot tien uur, en bovendien op Dinsdag- en Donder dagavond van zeven tot acht uur, spreekuur aan het adres Tweede Vroonstraat 8, telefoon 2469; voorts op Woensdagmiddag van twee tot drie uur in de school aan de Hortensia straat. In de Tivoli-bioscoop wordt van heden- tot en met Donderdagavond „Circusbloed" vertoond en in de Wit te bioscoop „Torero". sche reeks van gebeurtenissen op de „via dolorosa" een bepaalde vorm te kunnen geven. De gevoelens zijn er, zeer sterk en misschien geëxalteerd soms, maar het ontbreekt aan de mid delen om ze tot uitdrukking te kun nen brengen. De auteur van het Passie spel „De Kruisweg" moet zo op kinder lijk-ontvankelijke wijze zijn getroffen door het voor hem, volgeling van de atheïstische wijsgeer Nietzsche, nieu we lijdensverhaal. Alleen heeft hij het vermogen getoond, zijn hevige ontroe ring gestalte te geven. Henri Ghéon laat twee mannen en twee vrouwen getuigen zijn van de zware tocht, die Christus moet maken van Pilatus' rechterstoel naar de kruis- heuvel. Deze mensen geven hun in drukken weer en dat wel zo treffend, dat men soms twijfelt over de vraag of de kruisweg het onderwerp mag zijn van zulk een dramatische reportage. Theologen zullen wellicht van oordeel zijn, dat Ghéon het accent al te zwaar op het lichamelijke lijden van Christus heeft gelegd. Ook wij kregen tijdens de voordracht van „De Kruisweg", die Coos van Hoboken gisteravond hield in de Nieuwe kerk, een ogenblik de indruk, dat een even aangrijpend dra ma te schrijven zou zijn over een man, die in een concentratiekamp wordt ge folterd. Niettemin helden wij, na het gehele Passiespel te hebben beluisterd, over tot de gedachte, dat het Lijdens verhaal zonder deze menselijke emo ties, verbonden aan lichamelijk leed, onmogelijk kan worden verteld. Wij kregen in ieder geval de overtuiging, dat Ghéon met ernst heeft getracht, door deze treffende uiterlijkheden heen iets te doen peilen van het onovertrof fen geestelijke lijden daarachter. De voordrachtskunstenaar Coos van Hoboken heeft zjjn grote gaven dienst baar gemaakt aan een volkomen eer lijke reproductie van het werk. Het declameren van „De Kruisweg" mag men niet in de eerste plaats als een artistieke prestatie zien en daarom is het eigenlijk minder belangrijk, dat Van Hoboken kennelijk volledig in de stof opging en de tekst door stem, mi miek en gebaar bijzonder expressief op de toehoorders wist over te dragen. Het trof ons vooral, dat de kunstenaar de inhoud van het ooggetuige-verslag, waarin prachtige beschouwende com mentaren zijn verwerkt, zo boventijde lijk maakte. Hier spraken niet slechts mensen, die tweeduizend jaar geleden langs de via dolorosa stonden, maar hier klonken actuele getuigenissen. Gemeentezang en orgelspel door de heer Schadée omlijstten de voordracht, In Formosa wordt vanavond onder auspiciën van de Helderse Sportraad een programma afgewerkt, dat geheel gewijd is aan de binnensport (o'.a. ook aan het badminton). HET IS NOOIT DE BEDOELING GEWEEST van de Nederlandse staatslieden, van Den Helder een grote handelsstad te maken. Het is wel bekend, dat koning Willem I, alvorens te beslissen dat het Groot Noordhollands Kanaal zou worden gegraven, met een potlood bedacht zaam een lijntje op de kaart trok, waar „Holland op zijn smalst" zou kunnen worden doorgegraven om aldus een kortere verbinding van Am sterdam met de zee te scheppen. TTpf NlPllWPflipn CTPPn iilzi!n- dat het onm°geli-ik was> zomaar AXCl/ll IC UW CUltp 5CCI1 de duinen door te graven en zij zouden, door faillissement daartoe gedwongen, wel genoodzaakt zijn, het werk te sta ken. IN ONZE STAD heeft het meegezeten in het eerste driekwart van de vorige eeuw. Toen eenmaal het Groot Noord hollands Kanaal was gegraven, kwamen de zeeschepen vanzelf naar Nieuwe diep, de enige toegangspoort tot het rijke Amsterdam, waar de grote han delshuizen waren gevestigd. Vooral na de opheffing van het onvrij territoir meenden velen, dat nu Den Helder niets meer in de weg stond om zich tot de grootste handelshaven van Neder land te ontwikkelen. Daar was inder daad reden toe, want geen enkele Ne derlandse haven kon bogen op een zo gemakkelijke bereikbaarheid, terwijl de aanleg van een spoorlijn een snelle ver binding met het achterland zou waar borgen. Toch was er bij al deze voorspoed en al deze grote plannen voor de toekomst een boze droom, die steeds hardnekki ger werd naarmate de tijd voortschreed. Want de Amsterdamse kooplieden had den er niets mee op dat Den Helder plannen had om de handel van de hoofdstad tot zich te trekken Zij voel den er niets voor, Amsterdam tot een onbelangrijke haven te laten worden, die alleen maar voor binnenschepen be reikbaar was. Steeds dringender wer den de verzoeken aan de Hoge Rege ring om te komen tot doorgraving van Holland op zijn smalst, een directe, kor te verbinding van Amsterdam met de zee. Met de vele anderen in den lande be schouwden onze stadgenoten het plan om het Noordzeekanaal te graven als tot mislukken gedoemd en toen de Re gering in Den Haag haar toestemming gaf waren er slechts weinigen, die in dit kanaal een bedreiging voor de stad aan het Nieuwediep zagen. Dat Noord zeekanaal zou er wel nooit komen. Na een paar jaar zouden de aannemers wel Den HELDER was, sinds het graven van het Noordhollands kanaal, een havenstad van be lang geworden in de wereld scheepvaart. Dat was evenwel niet door eigen verdienste, slechts bij de gratie van Am sterdam, dat nog de eerste han delsstad van Nederland was en met lede ogen rag dat de steeds groter wordende schepen niet meer tot aan het IJ doorvoeren maar hun lading in Nieuwediep losten. Den Helder droomde er van een wereldhaven te worden, zelfs Amsterdam te overvleuge len. Aan die droom werd in 1876 hardhandig een einde gemaakt, terwijl een andere boze droom tot bittere werkelijkheid werd. Nog steeds crescendo 20 WERD er geredeneerd in Den Hel der en de welvaart nam steeds toe. De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" en de Maatschappij „Java" vestig den hier hun etablissementen. De sche pen van de KNSM waren trouwe be zoekers, die hun lading in het Bassin oversloegen in beurtvaarders en spoor wagens, terwijl houtschepen hun voor Amsterdam en Zaandam bestemde la ding in de Koopvaarders Binnenhaven losten. Het ging nog immer crescendo. Maar de Amsterdamse Kanaal Maat schappij werkte rustig door. Langzaam maar zeker werden de duinen bij Vel- sen doorgegraven en in 1876 was het Noordzeekanaal gereed. Amsterdam was gered en Den Helder althans als wereldhaven ten dode opgeschreven. De Nieuwediepers weigerden voor eerst aan het succes van het Noord zeekanaal te geloven. Voor de pieren van IJmuiden 't kon niet uitblijven zouden zich zandbanken vormen, het kanaal zou verzanden en de wereld scheepvaart zou naar Den Helder blij ven komen. Dit was optimistisch gedacht, onge rechtvaardigd optimistisch, doch een drenkeling houdt ervan zich aan een laatste strohalm vast te grijpen, in dit geval een zandbank voor het Noordzee kanaal. De werkelijkheid was ernstiger. In het jaar na het openen van het Noordzeekanaal, in 1877, liepen nog slechts vierhonderd schepen de haven van Den Helder binnen en dit had zijn directe terugslag op het leven in onze stad. De meesten weigerden nog steeds te geloven dat het met de voorspoed voorgoed gedaan was en wachtten op de terugkeer van de scheepvaart. Of. zoals iemand uit die tijd schreef: „Slechts weinigen hebben als ratten het zinkende schip verlaten, de meesten vertrouwen op de toekomst". HAT WAS trouwens het enige dat de inwoners van Den Helder overbleef: te vertrouwen op de toekomst. De stad was hoegenaamd zonder enige nijver heid of industrie en leefde alleen van de scheepvaart. Er is een groot verschil tussen een.industriestad en een haven plaats: waar industrie is, kan de pro- dustie naar gelang van de vraag wor den veranderd. Raakt het ene product uit de tijd, dan gaat men op een nieuw fabrikaat over en heeft weer emplooi. Een havenstad echter werkt alleen als er schepen binnenkomen. Of er al dan geen schepen komen moet worden af gewacht. Goede jaren met druk ver keer en slechte met stagnatie wisselen elkaar af. Daar is niets aan te doen en als die honderden mensen, wier bestaan afhangt van binnenkomende schepen, kunnen slechts werken als er schepen zijn. Dat geldt voor de cargadoor en de convooiloper. maar evenzeer voor de sjouwerman, de kastelein en de winke lier. Nu was het zo geworden dat menig een 's ochtends bij het opstaan niet wist of hij die dag zou werken of met niets doen doorbrengen. De meeste dagen werden trouwens met nietsdoen door gebracht en alleen met kwaad storm weer was er nog wel eens kans op veel maar gevaarlijk werk en grote winsten. Het was gedaan met Den Helder als handelshaven. In 1879 vertrok de Mij. „Nederland" en vele inwoners gingen mee. Nu schrijven We 1954; vüf en ze ventig jaar later en mogen we vaststel len, dat Den Helder deze zeer ernstige crisis heeft overleefd en geen dode stad Is geworden als Medemblik of Enkhni- zen of Hellevoetsluis. Dat danken wc aan de Marine, want al is Den Helder geen handelshaven meer, zU is wel Ne derlands eerste marinehaven geworden en zal dat ook blijven. vanaf f 89.— tot f 175.— r Alle veranderingen worden gratis op eigen atelier verricht L. Fa. H. S CLOECK, Kledermakers, Laat 110-11 2, Alkmaar (Advertentie, Ing. Med.) Door het snelle reageren van een automobilist is het leven gespaard van een vierjarig meisje, dat plotseling de Rijksweg overstak. De bestuurder van een personenauto, die met een snelheid van zeventig kilometer na derde, remde krachtig. De auto stond vrijwel stil, toen het kind voor de wielen kwam. Het werd alleen even geraakt door het linkervoorspatbord en liep slechts een lichte schaafwond op. Bij werkzaamheden met een heistel ling op het terrein van de havenwer ken is een kabel, waaraan een ijzeren blok van 150 kilogram hing, gebroken. Een arbeider, die gereed stond om een ijzeren staaf onder het blok te leggen, kreeg een klap van deze staaf tegen zijn achterhoofd. Hij moest met een hersenschudding naar „Parkzicht" worden overgebracht. Gevonden: autoped, halsketting, vul potlood, armbandje met klompje, arm bandje met steentje, driewielig fietsje, zadeldek van motor, kindertasje, rub ber laarsje, ring met sleutels, bruin petje, wanten en handschoenen. Verloren: zilveren armband, bos sleutels, witte hond, hond (boxer), bankbiljet van f 100, vulpen („Apol- lo"), straatmakershamer, damesschoen, rood kinderlaarsje, bruin mutsje, por- temonnaies met inhoud, wanten en handschoenen. Bevallen: C. Bais-Vader, z.; A. Roele- Vader, d.; L. C. Beumer-Louwers, d.; D. Oost-Biersteker, d.; A. J. Kant- Visser, 2.; H. Verweij-van Weeren, d.; G. van Grunningen-Blom, z.; P. Hove- stad-van Mierlo, z.. IJ. Winkel-Popma, d.; H. J. P. Postma-Schilthuis, z. Ondertrouwd: B. J. van der Vliet en M. Kos; J. Gouwenberg eri M. F. Goertz; S. Bil en S. Sluiter; H. Ha- ringa en J. Bedorf; K. Kreijger en P. van Amersfoort; R. Overdijk en A. Pranger; G. Winkelman en F. Schaaf- sma; H. Poeste en G. A. van den Broek: P. A. de Graaf en G. Jimmink; T. Kwinkelenberg en M. J. A. Arents. Gehuwd: P. Hardebol en D. Nelle- stein; O. H. M. Krause en A. M. Bij voet; J. F. Steigstra en A. de Vries; P. V. Zuidema en L. B. Verberne. Overleden: P. van Drunen, echtgenote B. C. Ippel, 62 j.; J. W. Letsch, echt genote A. A. de Ridder, 29 j.; H. S. van der Blom, m., 78 j. NIEUWE JORDAANSE KLACHT Jordanië heeft gisteren een klacht ingediend bij de gemengde wapenstil standscommissie, omdat Israëlische strijdkrachten Zondagavond het vuur zouden hebben geopend op Arabische hepders in het aan de demarcatielijn gelegen dorp Wadifokin in de omge ving van Bethlehem. Twee leden van de RK harmonie kapel „Winnubst" hebben Zondag op een te Hoogkarspel gehouden solisten concours een eerste prijs behaald. De heer H. Toes Sr. verwierf met tuba 148 punten en de heer H. Toes Jr. met clarinet 144 punten, beiden in de afdeling uitmuntendheid. I Hr. Ms. mijnenvegers „Marsdiep". ..Westerschelde", „Hollandsdiep", „Te- xelstroom", „Vliestroom" en „Volke rak" zijn gisteren van Harlingen in j Nieuwediep teruggekeerd. Hr. Ms. „Mercuur" is naar Rot- terdam vertrokken en Hr. Ms. „P 861" zette koers naar Vlieland. Het is morgen hoog water om 5.15 en 17.10 uur, en laag water om 11.05 j uur. De temperatuur van het zeewater was 7,0 graden Celsius. Als kind kan men zich de geschiede- die op uitnodiging van het Open Deur nis van Christus' lijden zeer tastbaar comité in een zeer goed bezette kerk en vol aangrijpende détails voor de v'erd gehouden. geest roepen zonder aan deze dramati- Voor de negende maal hebben de bewoners van Kasteel Nijenrode en de Adelborsten eikaars krachten gemeten in een grootse sportontmoe- tiug. Dit jaar was de datum een beetje vroeger gesteld in verband met vacanties en eindexamens. Hoewel de trainingstijd hierdoor dus enkele maanden werd verkort, geloven wij toch niet, dat dit veel afbreuk aan de sportieve prestaties heeft gedaan. En het ging, zoals de Senaat van het Korps Adelborsten terecht in het voor woord van het programmablad schreef, niet zozeer om de „strijd" dan wel om de „ontmoeting". Sportief is deze ont moeting alleszins geworden, zeer zeker ook spannend. Met een gering punten- versghil wist Nijenrode voor de tweede achtereenvolgende maal beslag te leg gen op de wisselbeker, die vorig jaar voor de eerste maal in de wacht werd gesleept, na een spannende strijd op eigen bodem. De Jonkers waren er na tuurlijk op gebrand, de zo fel begeerde trophee weer in hun bezit te krijgen. Jammer gei.oeg was het Tweede Jaar Zeedienst niet aanwezig en dat scheel de, naar men ons mededeelde, enkele goede krachten. Op de individuele nummers waren het de korte afstanden en het kogel stoten, discuswerpen en speerwerpen, waarop de bezoekers zich geducht lieten gelden. De toekomstige Marine officieren gaven het beste op de lange- afstandnummers, hoog- en verspringen. De teamsporten verliepen over het al gemeen enerverend, uitgezonderd wa terpolo en honkbal, waarop de gastheren overtuigend de meerderen waren, en volleybal, waarbij de N.O.I.B.ers niet te verslaan bleken. De uitslagen luiden: Zeskamp (100 m., 1500 m., kogelst., speerw., discusw. Nijenrode 41, Adel borsten 24. Persoonlijk: 100 meter hardlopen Nijenrode 16, Adelborsten 6; 400 meter hardlopen'12% 9%; 1500 meter hard lopen 6 15; 5000 meter hardlopen 8 13; Kogelstoten 11 11; Discuswerpen 14 7; Speerwerpen 12 10; Hoogspringen 8 14; Verspringen 12 10; Voetbal (0—2 14 0; Hockey (2—1) 0 13; Basketball (28—29) 12% 0; Volleybal (0—3) 18 0; Honkbal (8—1) 0 19; Rugby (9—3) 0 14; Water polo (111) 0 22; Roeien, 4 met stuur man 120; Schermen: Floret 93, Sabel 39 12 12; 4 x 100 m. estafette 6 0. Totaal Nijenrode 205, Adelborsten 199%. (Advertentie. Ing. Med.) Dezer dagen heeft de trekking plaats gehad van de grote loterij Kunstenaars helpen", die verleden aar ten bate van het Nationaal Ram penfonds werd georganiseerd. De trek- ingslijst hangt ter inzage in één der mblicatiekastjes voor ons kantoor in de Koningstraat. Men heeft reeds kun nen nagaan, dat op de loten nr. 61335, 67104, 67116, 67651 en 67965, die tijdens de tentoonstelling „Kunstenaars hel pen" in de Raadzaal werden verkocht, prijzen zijn gevallen. QM T Vt EE l l R gistermiddag was het aan de Celebesstraat een drukte van belang. Een grote groep kinderen, voorzien van vlaggen en ver sierde bogen, arriveerde luid babbelend bij de in aanbouw zijnde Comeniusschool, waarvan met enig opgewekt ceremoniëel de eerste steen zou worden gelegd. Het was dus een heuglijke dag voor de leer- lingen van de Comeniusschool, maar vooral ook voor het onderwijzend personeel en voor de ouders, van wie er een aantal belangstelling toonde. mee is de eerste steen gelegd. Ik hoop, dat de school gauw klaar is. Hiep, hiep, hoeraEn de anderen stemden, uiter aard, van harte met haar in! De jongens en meisjes van alle klas sen kregen eveneens de gelegenheid, een steentje aan de totstandkoming van hun nieuwe schoolgebouw bij te dra gen. Zij zeulden „om-en-om" een witte en een rode steen bij en trokken in een snel tempo (zij het zonder cement!) een prachtige tweehonderdsteens muur op. De metselaars stonden wel een beetje jaloers te kijken.... Het feest van deze middag was com pleet met een tractatie en het optreden (ter plaatse) van de heer Everhardus, die zijn goocheltas had meegebracht. Tot besluit van het „officiële ge deelte" bouwden alle leerlingen van de Comeniusschool van rode en witte stenen een prachtige muur. Dit ging heel snel enzonder vuile handen! De voorzitter van de Helderse School vereniging Comeniusschool, de heer J. Bregman, hield een korte doch feeste lijke toespraak, waarna hij het woord gaf aan de heer C. Prinsen, het hoofd van de school. In een aardig speechje richtte deze zich tot de klassegewijs op gestelde kinderen, die onmiddellijk te vinden waren voor een grappige „strijd kreet", waarmee zij de werklieden on geduldig tot meer spoed maanden: „Vlug een beetje metselaar, vóór Sep tember moet 'ie klaar! Vlug, vlug,vlug! Kwiek, kwiek, kwiek!" De metselaars hoorden het goedmoe dig aan, en niet ten onrechte, want wij menen dat het is zoals de heer Prinsen al had gezegd: „Aan hèn zal het niet liggen, en misschien lukt het ook nog wel!" Het jongste dochtertje van de heer Prinsen trad daarop naar voren, om de eerste steenlegging te verrichten. Joke deed dit, door twee man geassis teerd, met vaardige, kleine hand en wendde zich toen tot haar vriendjes en vriendinnetjes met de woorden: „Hier-

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5