Docent moet aandacht hebben voor geestelijke en sociale problematiek In kort bestek VITAMINEN éérst 'n King's Cross ACTIFRAL-10 DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Stork en Werkspoor fuseren Uiterste stap van Engeland Landbouwschap zal 24 bestuursleden tellen Na 1 Mei alleen nog voor eierbriketten „De Schelde" staakt vliegtuigproductie De taak in de nieuwe kweekschool Een geheel afwijkende outillage voor de nieuwe kweekschool Technische en financiële uitvoering baart zorgen Nieuw en fraai station der N.S. in Nijmegen Het instellingsbesluit 24 April in werking De egalisatie regeling Beurssluiting op 5 Mei D£ Amerikaanse ser geant (King?) Lear heeft een beroep gedaan op senator McCarthy om hem te helpen zijn in Duitsland geboren vrouw naar de Ver. Staten te krijgen. Zij krijgt name lijk geen visum van de Amerikaanse autoritei ten, omdat zij in 1946 tijdens de kolenschaarste in West-Duitsla nd een boom heeft omgehakt en door een Duitse recht bank werd beboet met zeventig mark wegens „diefstal van bezit der gemeenschap". De Ame rikaanse gezagsdragers noemden dit een kwestie van „morele verdorven heid". In dat geval zijn ook talloze Nederlandérs sedert de bezettingstijd moreel verdorven. Ook voor ons dus geen visum voor de V.S., wat erg naar is. Overkoepelende houdster-maa tsch appij neemt aandelen over Bedrijven houden eigen naam en directie INTERNATIONAAL ASPECT VRIJDAG 16 A TRIL 1964 ver- IN hoeverre heeft de Kweekschool een taak bij het streven naar nieuwing van het onderwijs. Dit vraagstuk vormde een van de kwesties, die gisteren tijdens de slotbijeenkomst te Utrecht van het Werkverband Commissie tot activering van de vernieuwing in de onderwijsopleiding (CAVO) door de voorzitter, de heer C. Bevelander werden behcht. Spreker meende, dat er weinig verschil van mening bes'aai ov"" v0'" gende wensen: 1 Aan de individuele capaciteiten der leerlingen moet meer aandacht worden geschonken. 2 De zelfwerkzaamheid der leer lingen dient een belangrijke plaats iri te nemen. De creatieve krachten van het kind moeten meer ontwikkeld worden. 3 De natuurlijke samen- bang van de leerstof moet worden bevorderd. 4 De leerstof moet meer aansluiten bij de ervaringswereld van het kind en bij de eisen van de maatschappij. 5 Het onderwijs moet 'n minder intellectuelisisch karak ter dragen en meer aandacht schenken aan de sociale, aesthetische en lichamelijke vorming van de leerling. In deze zin zal de Kweekschool haar leerlingen moeten instrueren en zelf in haar leerstofbehandeling een voorbeeld moeten stellen. De kwekeling zal de didactiek, die hem op de kweekschool geleerd wordt, in de oefenschool moeten kunnen toe passen. In het bijzonder voor de vak ken tekenen, muziek en lichamelijke oefening liggen hier de moeilijkheden. Een derde probleem is het verschijnen van het culturele en maatschappelijke leven. De heer Bevelander zeide voorts, dat de werker in de school moet door drongen zijn van de gedachte, dat aan leg en milieufactoren de ontwikkeling van een kind kan bepalen, dat het dus voor vruchtbare paedagogische beïn vloeding noodzakelijk is, dat hij zoveel mogelijk de geestelijke en stoffelijke situatie kent, waarin een kind leeft. En dat hij aandacht heeft voor de geeste lijke en sociale problematiek van zijn tijd. „Het zal gewenst zijn," aldus spre ker, „dat in het algemeen niet een docent met het onderwijs in de ken nis van het culturele en matschappe lijke leven wordt belast. Deze taak zal door verscheidene docenten moeten worddn verricht en door voordrachten van buitenschoolse deskundigen. QE leerling zal in de gelegenheid moe ten worden gesteld ook creatief aesthetische ervaringen op te doen. De Kweekschool zal wat de outillage be treft daarvoor aan zeer behoorlijke eisen moeten voldoen. Voor de muzikale vorming moet zij beschikken over een vleugel, een gra- mofoon met discotheek, een radio toestel, een tape-recorder." Het vierde probleem noemde de heer Bevelander netelig. Hoe zal men dit alles technisch en -financieel kunnen realiseren? De Kweekschool zal dan ook een voortdurende zorg van de re gering moeten zijn. Vooraf merkte spreker nog op, dat de wezenlijke ver andering in de Kweekschoolwet tot uitdrukking komt in de vervanging van het woord „opleiding" door „vor ming". Een Zuidamerikaanse dame, die haar intrek had genomen in een Amsterdams hotel, ontdekte, dat zij een koffer met kostbaarheden, ter waarde van tiendui zend gulden, in een taxi had laten staan. Zij deed aangifte bij de politie. Inmid dels ontdekte de chauffeur het koffertje en bracht het ongeschonden bij zijn eigenaresse terug. Hedi Ben Ibrahim, die op 1 Juli van het vorige jaar prins Azzedin heeft vermoord, is te Tunis te rechtgesteld. Verleden week ver dween het wapenschild van de Britse ambassade in Den Haag. Het is thans terugbezorgd. Een onbekende had het een week geleend en het in zijn kamer geplaatst als wandversiering. Een boerin te Windhoek in Zuid-West Afri ka heeft 't leven van man en kinderen gered, door een leeuwin vast te pakken die haar man aanviel. De aandacht van het dier werd hierdoor afgeleid, waar op de boer de leeuwin kon doodschie ten. De rechtbank te Amsterdam heeft een koopman vrijgesproken, die ballpoints verkocht, welke onder een Uruguees patent heetten te vallen. Aan genomen werd, dat de man het octrooi niet opzettelijk had overtreden. In Rabat (Marokko) zijn één en twintig Marokkanen tot gevangenisstraffen ver oordeeld, omdat zij gepoogd hadden vrouwen te dwingen tot het dragen van een sluier. In Loosduinen bij Den Haag is een zesjarig jongetje doodge reden door een auto, welke werd be stuurd door een jongen van zeventien jaar. De jongeman reed tegen een stil staande vrachtauto aan en het kind raakte tussen beide wagens bekneld. Het symphonie-orkest van de National Broadcasting Company, één der grote Amerikaanse omroepen, is ontbonden. Toscanini hegft het in 1937 opgericht. Doordat een vrachtauto door zijn remmen schoot en het trottoir op reed, zijn in Overveen twee kleine kin deren aangereden. Eén ervan was op slag dood, het andere is zwaar gewond naar het Marine-hospitaal overgebracht. De auto kwam tegen een huis tot staan. De Oostduitse vice-premier Nuschke heeft in telegrammen een beroep ge daan op de paus en op de aartsbisschop van Chicester als voorzitter van de We reldraad van Kerken, om stappen te doen teneinde tot een verbod van alle atoomwapenen te geraken. ALLES OVER UW GEZONDHEID leest U in het populair -geneeskundig maandblad „Nieuw Leven". In het April nummer vindt U de volgende artikelen: Verscholen Ziekten, Geloof geen baker praatjes, Oud worden - Jong blijven, Is slaapwandelen gevaarlijk? en talrijke an dere onmisbare artikelen en rubrieken die voor Uw gezondheid be langrijk zijn Verkrijgbaar h 50 ct. bh Adm, ..Nieuw Leven". Ermelo. 1 (Advertentie. Ing Med DEVOLUTIONNAIR noemde de heer Bevelander het, dat in de tweede leerkring de moderne talen en wis kunde uit het algemene leerplan zijn verdwenen en niét meer worden ge ëxamineerd. De oefening in de.Pr®c" tijk van het lesgeven geschiedt in het eerste jaar van de tweede leerkring gedurende tenminste 120 uren en in het tweede leerjaar gedurende tenminste 160 uren. „In de nieuwe kweekschool zo vervolgde spreker, „wordt de spe ciale didactiek niet meer gegeven door de paedagogiekleraar, maar door de betreffende vakdocenten. Deze situatie betekent een omwenteling. Na de heer Bevelander voerde nog de heer C. Kleywegt, hoofdinspecteur van de on derwijsopleiding het woord, dat er voor waarschuwde, dat de omvorming van het onderwijs kwestie is van een ge' neratie. De ongeduldigen moeten dus niet denken, dat alles op korte termijn te verwezenlijken is. Het nieuwe station van de N.S. te Nijmegen zal tegen einde Mei officieel geopend worden. De ruim 30 meter hoge toren, welke de brede horizon tale lijn breekt, is nu geheel klaar. Het station is officieus al bijna vier maanden in gebruik. Thans zijn in de zuidelijke vleugel ook de wachtkamers en kantoren van de autobusonderne mingen, die het regionaal vervoer ver zorgen, opengesteld, evenals de can- üne Het beeldhouwwerk van Jo Uiter- waal uit Utrecht siert de hoofdingang en de Zuid-West-hoek van de gevel. De laatste hand moet nu nog gelegd worden aan het ruiterstandbeeld, dat een der twee hoge zuilen zal bekro nen, welke de ingang tot de goederen- afdelingen en het rangeerterrein vor men. Het Britse Rijneskader dat 26 schepen omvat brengt volgende week een offi cieel bezoek van enkele dagen aan Am sterdam, Donderdag a.s. zal het eskader ligplaats kiezen in het Oosterdok. bij de Marinewerf. $9* Verlangt U óók zo naar llw vrije Paasdagen? Laten we hopen, dat stralend mooi weer ze extra feestelijk maken! Maar hoe het ook zij of 't nu goed of minder goed weer is het is altijd prettig om 'n King's Cross op te steken. En tijdens de Paasdagen is er meer dan ooit gelegenheid om Uzelf en Uw gasten te verwennen door te zeggen „Wacht even éérst 'n King's Cross!" De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! (Advertentie, Ing Med.) geeft U precies wat U nodig hebt! (Advertentie. Ing. Med.) Bij K.B. is bepaald, dat het aantal bestuursleden van het landbouwschap voor de eerste zittingsperiode 24 is. Deze periode geldt van 1 Mei af. Het instellingsbesluit landbouwschap treedt 24 April in werking. Elk van de volgende organisaties wordt voor de eerste zittingsperiode aangewezen tot het benoemen van vier bestuursleden van het landbouwschap: a. Organisaties van ondernemers: Kon. Nederl. Landbouw-Comité, 4 leden; Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, 4 leden; Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, 4 ledenb. Organisaties van werkne mers: Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond, 4 leden; Nederland se Katholieke Landarbeidersbond „St Deusdedit", 4 leden; Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond, geves tigd te Utrecht, 4 leden. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft bij haar machtiging aan de Ne derlandse regering om een stelsel van egalisatieregelingen te blijven toepas sen voor het bepalen van prijzen van huisbrandkolen in Nederland, het voor behoud gemaakt, dat -de „Nederlandse regering zo spoedig mogelijk maatrege len zal treffen, die een verdere aanpas sing van de binnenlandse prijs voor huisbrand aan het prijsniveau in de ge meenschap zullen waarborgen. Het ministerie van Economische Za ken deelt thans mede, dat besloten is met ingang van 1 Mei de egalisatiere- geling te handhaven voor de eierbri ketten, die ongeveer een kwart van het huisbrandverbruik uitmaken, terwijl voor de overige huisbrandsoorten de prijs- en vrachtegalisatie komt te ver vallen. Binnenkort zullen nadere mededelin gen omtrent de per 1 Mei van kracht wordende eierbrikettenregeling volgen. De minister van Financiën heeft be sloten dat op de bevrijdingsdag 5 Mei 1S54 de beurzen voor de geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, als mede dat die dag voor de geldleningen niet als werkdag zal worden be schouwd. r)E HEER A. KALLE l. Ouddorp in Zuid-Hol land had op 4 Februari 1953 een briefkaart met plaatselijke bijzonderhe den over de drie dagen eerder losgebarsten over stromingsramp gezonden aan een familielid te Sint Annaland op Tholen Deze week pas ontving de geadresseerde de brief kaart. Eerst schrok hij niet gering van het on- heilsnieuws en vreesde een nieuwe watersnood, totdat hi) naar de datering keek. J7EN DELFTSE student werd gisteren ver oordeeld tot een aantal geldboeten, in totaal f 108, omdat hij op een „motor" had gereden, waarvan de stuurinrich ting defect was, de cla xon niet werkte, de rem ondeugdelijk was, de uitlaat geen geluiddem per had, het frame was doorgezakt, het ontkop- pelingsmechanisme niet functionneerde, het ach terwiel los zat en de schakeling alleen bruik baar was, indien het vehikel werd aange duwd. Bovendien was er voortdurend brandge vaar aanwezig. £EN HOND WAS on langs op een late avond met zijn baas te Harlesden in Engeland een vredige wandeling aan het maken toen het dier plotseling voor een woning bleef staan en in een luid ge blaf uitbarstte. De baas. die zich over het gedrag van de overigens zo on verstoorbare hond ver baasde, keek eens goed en ontdekte toen, dat de huiskamer van het be treffende huis in brano stond. Hij kon twee ge zinnen, die boven reeds in diepe rust lagen, nog juist op tijd waarschuwen IOHN COFFEY, een 64- jarige arme halfblinde en halfkreupele Engels man, won enige tijd ge leden 758.000 gulden >n een voetbalpool, een be drag, waarmee hij vele van zijn dromen in ver vulling kon doen gaan. Hij liet een prachtig nieuw huis zetten, maar in de nacht, voordat hij inet zijn echtgenote in het droomhuis zou trekken, kreeg hij een hartverlam ming en stierf. Hij heeft echter nog wel mogen beleven, dat zijn getrouw de kinderen in hun nieu we woningen trokken, die hij hun al had geschon ken, voordat hij aan zijn eigen huis was begonnen. Coffey was tijdens de eerste wereldoorlog bi) Armentières in Frankrijk ernstig gewond geraakt en had daar ook gas bin nengekregen. £EN MIDDELBARE huis vrouw te Detmold. ook in West-Duitsland, kreeg vijftig mark boete, omdat zij plotseling voor het raam van een Det- molds café was versche nen en met een wedstrijd pistool een bierpul uit de hand van haar dorstige man had geschoten. Haer werd poging tot moord ten laste gelegd, maar in aenmerking werd geno men, dat de huisarts haar man het drinken ver boden had. De Nederlandse Spoorwegen hebben de lente in het hoofd gekregen en het voornemen opgevat het kleurenpalet van hun materieel geheel te herzien en alle treinen, zowel die voor reizigers als die voor goederen, een vrolijker en in het Nederlandse landschap opvallen der aanzien te geven. De gestroomlijnde electrische reizigerstreinen zullen lichtgroen worden, de dieselelectrische helderblauw, de electrisch getrokken reizigerstreinen donkerblauw met een eveneens donkerblauwe locomotief, en de goederentreinen licht roestbruin met roodbruine dieselelectrische of blauwe electrische locomotieven. Een gedeelte van het materieel zal voorts van rode of gele banden worden voorzien. Het zit allemaal nog ingewikkeld in elkaar, maar het resultaat belooft zeer fleurig en levendig te worden. Tegengesproken wordt het gerucht, dat de kleurenschema's door enkele jongere Bergense schilders ontworpen zouden zijn. De Spoorwegen verwachten, dat tegen de zomer de eerste bonte treinen op de rails zullen verschijnen. Misschien is het dienstig de eerste dagen allemaal een donkere bril op te zetten. Om er aan te Wennen. NA MAANDENLANGE onderhandelingen is besloten tot een fusie van Werkspoor N.V. en de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co N.V. te Hengelo. Deze zal aldus worden verwezenlijkt, dat er een houdster-maatschappij zal worden gesticht, welke alle aandelen van beide maatschappijen zal overnemen. Het bestuur van de nieuwe ven nootschap zal bestaan uit de directies en de raden van commissarissen van Stork en Werkspoor. De beide samenwerkende N.V.'s zullen onder eigen naam en directie blijven bestaan. Het is de bedoeling te geraken tot een verdergaande specialisatie, onder meer ter bevordering van de noodzakelijke exportvergroting. j-JET PERSONEEL is gisterochtend op de hoogte gesteld van dit be langrijke besluit, waarvan de beide directies verwachten, dat het samen gaan van krachtige, elkaar aanvullen de productie-eenheden een gezonde ontwikkeling zal bevorderen. Houders van aandelen van Stork en Werkspoor zullen worden uitgenodigd, hun bezit tegen een gelijk nominaal bedrag aan gewone aandelen der nieu we NV om te ruilen. Het ligt in de bedoeling van beide vennootschappen, over 1953 een dividend van 9 procent op de gewone aandelen voor te stel len. Voorts zal worden voorgesteld, aan aandeelhouders van Werkspoor een bonus van vijf procent uit te keren ten laste van de reserve voor QNZE NAUWE relaties met onze Westelijke naburen, die formeel tot uitdrukking zijn gebracht in het Ver drag van Brussel (1948), rijn thans uitgebreid en versterkt. Deze opmer king komt voor in één der drie docu menten, welke Woensdag in Londen werden gepubliceerd in verband met de Britse uitspraak inzake nauwe mi litaire samenwerking met het op te richten Europese Leger. Men heeft naar wij hopen van de feiten der overeenkomst tussen het Verenigd Ko ninkrijk en de zes EVG-landen len- nis genomen, doch zich waarschijnlijK niet geheel gerealiseerd, dat deze stap van Groot-Brittannië een zeer grote is geweest in verband met de positie die het inneemt in het ganse conglo meraat der Gemenebestlanden Een stap, waarvan wij met Eden menen, dat deze de meest verreikende en om vangrijkste is, welke Engeland in zijn huidige positie heeft kunnen doen en waarvoor het volk en tevens het grootste deel der Engelse politieke partijen langzamerhand rijp en ont vankelijk moesten worden. De verhouding immers van het Verenigd Koninkrijk tot de andjre landen van West-Europa is reeds kort na het einde van de laatste wereld oorlog een politiek discussiepunt ge worden, waarmee talloze stromingen binnen het Gemenebest in de eerste plaats zich uit en te na hebben bezig gehouden. Men erkende, dat er tussen het vasteland van Europa en Engeland voor een harmonische ontwikkeling dezer gebieden een nauwe band en een goede samenwerking diende te bestaan, doch over de Wijze waarop die samenwerking diende te worden opgebouwd en over het feit hoe ver men daarin kon gaan zonder dishar monie te verwekken in de politieke, economische en militaire samenhang van het Gemenebest waren de menin gen nog al verdeeld. J7EN belangrijke stoot in de richting der Engels-Europese samenwerking werd gegeven door de communistische revolte in Tsjechoslowakije, die het Westen van Europa er op „hardhan dige" wijze aan herinnerde, dat de geallieerde uit de tweede wereldoor log, de Sovjet-Unie, met grote energie doende was, zich door middel van een geraffineerde ondermijningspolitiek meester te maken van de macht in midden-Europa. Deze Sovjetaggressie moest gekeerd worden. Eendracht in het resterend^ vrije deel van Europa werd daartoe een gebiedende eis, een levenskwestie. De toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, Er- nest Bevin, wees hier met nadruk op. Vooral aan zijn initiatief was het te danken, dat België, Frankrijk, Neder land, Engeland en Luxemburg in Maart 1948 in Brussel hun handteke ning plaatsten onder een verdrag, dat. concludeerde, dat deze Europese Vijf in het vervolg op militair, diploma tiek, cultureel en sociaal gebied een gemeenschappelijke politiek dienden te volgen. Kort daarna merkte de toenmalige eerste minister van Cana da, St. Laurent, echter op, dat „niets de algehele voltooiing van het door de Westerse Unie begonnen werk zó zou bespoedigen als de uitbreiding van het Verdrag van Brussel tot een Noordatlantisch Veiligheidspact. Aldus zo zei hij, zal de veiligheid van West- Europa, en de Westerse Christenheid eindelijk verzekerd zijn". De aggres- sieviteit van Moskou bleef na „Praag" voortduren en het gevolg daarvan was, dat dit Atlantisch Pact dan ook spoedig daarna werkelijk op stapel werd gezet.... Hiermede was dus in wezen de or ganisatie der vijf Westeuropese Lan den in het Verdrag van Brussel over vleugeld. Daarna kwamen de plannen voor een Europese Verdedigings Ge meenschap tussen de zes Europese continentale staten, die hiermede te vens een zeer ingrijpende integratie nastreefden. De landen van de Bene lux, West-Duitsland, Frankrijk en Ita lië begrepen dat hun voortbestaan al leen verder mogelijk zou worden door een grote mate van samengaan op politiek, economisch en tenslotte ook militair gebied. Engeland viel hier, ondanks bepaalde pogingen van Churchill buiten, mede om hierboven reeds aangehaalde motieven. Toch moest er samenwerking zijn en daar van was men zich ook aan de over zijde van het Kanaal en eveneens in de Dominions terdege bewust. Eden, verlicht voorstander van een lichte imperiale politiek, zei kort na het totstandkomen van het Verdrag van Brüssel in 1948 in een rede in de Guildhall te Londen„Reeds sedert enige tijd ben ik ook overtuigd van de noodzakelijkheid van nauwere sa menwerking in politiek, economisch, zowel als in militair opzicht tussen de volkeren van West-Europa". Nadat hij v» W\ vv Óv\\//////// /\\\\\\\\\\\S als zijn menitig had te kennen gege ven, er van overtuigd te zijn dat er in wezen tussen de Dominions en het Moederland geen werkelijk verschil van zienswijze bestond over het feit, dat Engeland ook ten opzichte van continentaal Europa een rol te ver vullen heeft, vervolgde Eden: „Ik zou zelfs nog verder willen gaan en ver klaren, dat wij onder de huidige om standigheden onze rol met de machti ge dominions buiten Europa, en ook met ons koloniale rijk, beter kunnen vervullen, als wij er in geslaagd zijn gezamenlijk het politieke en econo mische leven van West-Europa weer op te bouwen en dat gebied inder daad een gevoel van blijvende veilig heid te verschaffen". Veldmaarschalk Smuts verklaarde destijds: „De medewerking van Engeland aan Europese Unie is in elk geval nodig en onvermij delijk. Elke vorm van Europese Unie zou zonder deze op de duur onmogelijk zijn. Engeland maakt deel uit van Europa, en kan zich niet lan ger beschouwen als een geïsoleerd eiland". De gouverneur-generaal van Nieuw- Zeeland verklaarde in 1948: „Mijn re gering gelooft stellig, dat een nauwe re economische en defensieve band tussen het Verenigd Koninkrijk en de rest van Europa kan worden gescha pen zonder daarbij de historische een heid van het 'Britse Gemenebest aan te tasten". R. G. Menzies, destijds leider van de Australische oppositie en thans premier in dit land, zei in die dagen„Ik zou mij tot het uiter ste verzetten, wanneer Groot-Brittan- nië als lid zou toetreden tot een fede ratie, buiten en los van het Britse Rijk, maar ik verwelkom elke bewe ging onder de Europese volken, die kan leiden tot groter welvaart en tot het behoud van de vrede. Voor Enge land zie ik geen reden voor een starre keus tussen het Gemenebest óf een Europese Unie en ik sta daarom niet vijandig tegenover de gedachte van een Europese Unie". QE ZIET al deze uitspraken wijzen er duidelijk op, hoe moeilijk het probleem Engeland en de rest van Europa was en nog is. Sinds 1948 is de noodzaak tot samengaan verder gestimuleerd door de koude oorlog. Engeland heeft thans ook in militaire opzichte van Europa, van de EVG-landen daarom een belangrijke een in vredestijd uiterste stap gedaan. Eden had het zeker bij het rechte eind toen hij Woensdag verklaarde, dat hij meende het Huis zeker niet bereid te zullen vinden verder te gaa" el?..zich geheel als lid aan te sluiten bij de EVG. Voor deze jongste Britse verklaring dient daarom bij de EVG-partners dankbaarheid en erken telijkheid te zijn. Vele Franse krin gen kunnen die erkentelijkheid nog niet opbrengen. Zij zullen goed doen zich nog eens terdege in Engelands positie in het Gemenebest in te leven en dienen voorts niet te vergeten, dat naast de EVG de reeds bestaande NAVO toch ook al een nog omvang rijker reëel streven is tot behoud van ons aller vrijheid diverse belangen. Aan de aandeelhou ders van Stork zal een herkapitalisatie met tien procent worden voorgesteld onder gelijktijdige beschikbaarstelling van twee en een half procent ter be taling van de daarop verschuldigde inkomstenbelasting. Na deze herkapi talisatie zal het kapitaal van Stork vijftien millioen, dat van Werkspoor zeventien millioen gulden bedragen, dat van de nieuwe houdster-maat schappij dus in totaal 32 millioen gul den. Beide maatschappijen zijn reeds zeer oud. Werkspoor is in 1827 opgericht door Paul van Vlissingen te Amster dam. In 1913 is de werkplaats voor wagon- en bruggenbouw overgebracht naar Utrecht. De fabriek maakt o.m. motoren, stoommachines, turbines, ke tels, ventilatoren, compressoren, bema lingsinstallaties, machines voor tropi sche cultures, voor de koeltechniek, voorts post-sorteer- en bundelmachines, locomotieven, spoorwegmaterieel, enz. De personeelssterkte bedraagt ruim 10.300 man. De machinefabriek van Stork in Hengelo is gesticht in 1868. Begonnen werd met de vervaardiging van stoom machines, maar in 1907 werd de eerste turbine afgeleverd. Later zijn instal laties voor dubbelschroefmotorschepen, pompen, turbines e.d. vervaardigd. Achtduizend personen zijn bij Stork en haar dochterondernemingen werk zaam. Dochterondernemingen zijn Werf Conrad en Stork Hijsch NV te Haar lem, de Gebr. Stork en Co's apparaten- fabriek te Amsterdam, de NV Machi nefabriek en Ijzergieterij Holland-Ber gen op Zoom te Bergen op Zoom, de N.V. Machinefabriek Stork Jaffa te Utrecht en een onderneming in Brus sel. De N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde, die in dezen tot dusverre zeer nauw met de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker samenwerkte, heeft besloten, zich ge heel uit de vliegtuigproductie terug te trekken. Met ingang van 1 Mei a.s. zal Fokker de exploitatie van het fabrieks complex van De Schelde te Dordrecht overnemen, met de bedoeling, dit ge heel voor de vervaardiging van vlieg tuigen in te schakelen. De meeste le den van het personeel te Dordrecht zullen in dienst van Fokker kunnen overgaan, die van de zware plaatwer» kerij aldaar zullen echter in vlissingen hun werkzaamheden voor De Schelde kunnen voortzetten. De lopende orders zullen echter door De Schelde worden afgemaakt. Deze bestaan in de vervaar diging van een groot aantal Safir-les- vhegtuigen /oor een Zweedse maat schappij. De Schelde zal geen deel meer nebben in de bouw van Hawker Hunter straaljagers voor Nederland en België. De Schelde heeft dit deel van haar productie afgestoten, teneinde tot een meer rationele productie en bedrijfg- v.enng te geraken. t

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 10