Tw§e vliegdekschepen der VS in wateren van Indo-China Dr Oppenheimer krijgt steun van David Lilienthal Koningin Juliana wacht in Mei te Londen hoog eerbetoon Atoomproefvelden waren voor Russen niet bereikbaar Essex en Boxer (27.000 tonJ in Golf van Tonkin Roerige Nazi's Gulden slingers in Bollenland Geen kabinetscrisis in Frankrijk Een vermist meisje verbleef drie dagen in een bos Een der vliegvelden bij Dien Bien Phoe vernield Nederlands voorstel tot houden R.T.C. van 18 Mei af Een kerk gesloten te Schellinkhout Basketbalspelers uit België toegang tot ons land ontzegd Vrijdag 16 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1419 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Geven de V.S. heden een waarborgverklaring Jongen had verhouding met haar verbroken Ook Gordon Dean wil getuigen Liet restauratie te lang op zich wachten Erelid van het gilde der timmerlieden De documenten van Petrof Sovjetambassade wil Petrof spreken De militaire missies in Oost-Duitsland WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 DU COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordentl.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0,52 J7EN CRISIS in de Franse regering is vermeden door een compromis- oplossing van de moeilijkheden aan gaande de bekrachtiging van het E.V. G.-verdrag. Het Franse kabinet heeft besloten géén datum vast te stellen voor het begin van het debat over de bekrachtiging, aldus zeide een minis ter gisteren na een bijeenkomst van het kabinet. Het kabinet zal echter de agendacommissie van de Nationale Ver gadering op 18 Mei verzoeken een da tum vast te stellen. Het bereiken van dit compromis houdt in, dat minister Bidault afziet van zijn dreiging, om de conferentie van Genève niet bij te wonen als niet een datum voor het ra tificatiedebat genoemd zou worden. De regering zal de commissie echter alleen om vaststelling van een datum verzoeken, indien de onderhandelingen over de door Frankrijk gestelde voor waarden zijn afgesloten. Deze voor waarden betreffen de Britse en Ame rikaanse waarborgen, overeenstem ming over het Saarland, de toegevoeg de protocollen en de verdragen van Bonn en Parijs. QISTEREN is te Washington van ge zaghebbende zijde vernomen, dat de regering-Eisenhower spoedig (waar schijnlijk heden) een verklaring zal uitgeven, inhoudende, dat de thans op het Europese vasteland gelegerde Amerikaanse strijdkrachten aldaar in hun huidige sterkte zullen worden ge handhaafd „zolang de communistische bedreiging aanhoudt". Amerikaanse woordvoerders hebben altijd gezegd, dat het bekrachtigen van het EVG-verdrag door de zes be trokken landen en de inwerkingstel ling der Europese Verdedigings Ge meenschap de best denkbare waarbor gen zouden zijn voor het handhaven der Amerikaanse strijdkrachten ln Eu ropa, daar het voorgestelde Europese leger in de practijk nauwe en blijven de samenwerking in NAVO-verband van Britse, Amerikaanse en EVG-le- gers met zich zou brengen. De 16-jarige Klaasje van G. uit Jub- bega, die Zondagavond in overspan nen toestand de ouderlijke woning had verlaten en wier opsporing via dé radio werd verzocht, is terecht Het meisje had de afgelopen drie dagen in een bos in het naburige Nieuwe Horne doorgebracht en kwam Donderdag avond uit eigen beweging thuis. De oorzaak van haar verdwijning was ge legen in het feit, dat eer jongeman, met wie ze omgang had, de verhouding had verbroken. In het Bollenlandis de tijd weer aangebroken van het kno pen van kleurige bloemenslingers. Met de komende Paasdagen worden in de streken der bloei ende bollenvelden niet alleen bij Lisse en Hillegom, maar ook bij Limmen, Castricum, de Egmon- den en in Breezand en Anna Paulowna weer talrijke bezoekers verwacht. Vele auto's en fietsen zullen dan met zo'n bloemen slinger gesierd na een mooie dag huiswaarts keren. IN HANOI (Indo-China) is gisteren vernomen, dat de Verenigde Staten twee vliegdekschepen hebben gezonden naar de Golf van Tonkin. De Golf strekt zich uit van de delta van de Rode Rivier in het uiterste Noordoosten van Vietnam tot aan de Chinese grens. De vliegtuigen aan boord van de schepen hebben (nog) niet deelgenomen aan de slag om Dien Bien Phoe of enige andere strijd in Indo-China. Het betreft hier de „Essex" en de „Boxer", beide 27.000 ton metende, die deel uitmaken van de Amerikaanse zevende vloot, welke haar hoofdbasis heeft in Manilla. Beide bodems hebben gedurende de oorlog in Korea in de Koreaanse wateren geopereerd. Medegedeeld is, dat de „Essex" en de „Boxer" reeds een maand in de Zuidchinese Zee vertoeven. Mogelijk moet de aanwe zigheid van de twee vliegdekschepen toch worden gezien in verband met de onlangs afgelegde verklaringg van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat „een aantal" vliegtuigen in Europa en het Verre Oosten opdracht heeft gekregen bij de bevoorrading in Indo- China mede te werken. Doch hieromtrent zijn geen nadere medede lingen verstrekt. Bij hun aanval op het vliegveld maakten de rebellen gebruik van bam boestokken met springstof, waarmede zij de metalen roosters waaruit de op pervlakte van het vliegveld bestaat, opbliezen. Een woordvoerder zeide, dat WEL is bekend, dat Amerika onlangs 75 lichte bommenwerpers van het type B-26 Invader naar Indo-China heeft gezonden. Nog 25 van deze toe stellen worden er verwacht. De strijd krachten der Franse Unie worden bij gestaan door 250 luchtvaarttechnici. Ongeveer 40 Amerikaanse burgerpilo ten besturen bevoorradings-Dakota's en „Vliegende Verhuiswagens". De V.S. hebben in Saigon een militaire advies commissie. De opstandelingen rondom Dien Bien Phoe hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag één van de twee vliegvelden bij de belegerde vesting onbruikbaar gemaakt door het aanleggen van „een zeer grote loop graaf" over het terrein. Het wordt niet mogelijk geacht het terrein binnen korte tijd te herstellen, aldus deelde het Franse hoofdkwartier te Hanoi gisteren mede. Twee vroegere voorzitters van de Amerikaanse commissie voor atoom energie hebben te kennen gegeven, dat DR OPPENHEIMER geïsoleerd De regering- >iad van de Antillen heeft een telegram van de Neder landse regering ontvangen, waarin deze voorstelt de Ronde-tafelconferentie met de Antillen en Suriname achttien Mei te doen beginnen. Het Nederland se voorstel wordt thans door de Antil liaanse delegatie besproken. zij willen getuigen in het onderzoek, dat de Congrescommissie voor atoom energie zal instellen in de zaak-Oppen- heimer. Het zijn David Lilienthal en Gordon Dean. Eerstgenoemde was voorzitter van de oprichting af tot 1950, laatstgenoemde bekleedde deze functie van 1950 tot 1953. Lilienthal zei, dat hij ten gunste van dr Oppenheimer zou getuigen. Gordon Dean verklaarde, dat hij zijn besluit genomen had op verzoek van de advo caat van dr Oppenheimer. Door het initiatief te nemen inzake een onderzoek naar de betrekkingen van de atoomgeleerde Oppenheimer met het communisme heeft president Eisenhower Senator McCarthy afge troefd, aldus commentators. Door het laten „uitlekken" van de berichten over deze zaak in de pers, heeft de regering voorkomen, dat McCarthy als eerste de kwestie op het tapijt zou brengen en dat zijn commissie een onderzoek zou beginnen, vóórdat de regering tijd zou hebben gehad het geval aan te snijden. (Eigen Bericht.) De Ned. Herv. Kerk te Schellinkhout, een der mooiste oude dorpskerken in Noord-Holland verkeert reeds sedert geruime tijd in ernstige staat van ver val. Dit was van dien aard dat het in verband met ernstige lekkage en het loslaten van de bepleistering van het gewelf langzamerhand gevaarlijk werd in het gebouw kerkdiensten te hou den. Reeds enige tijd geleden werd door ons op dit gevaar gewezen, doch het bestaan hiervan werd van bepaalde zijde ontkend. Thans echter is dit door het neerstorten van een zware balk in een acuut stadium getreden en men heeft zich genoodzaakt gezien tot slui ting van de kerk, waarvoor de restau ratieplannen zich in een verregaande staat van voorbereiding bevinden, over te gaan. Hierbij moge worden aange tekend, dat meer kerken in West- Friesland o.m. die in het naburige Blokker in zodanige staat van verval verkeren, dat deze erpstige zorgen baart. dc Vietminh een loopgraaf heeft aan gelegd op minder dan 730 meter van het'hoofdkwartier van kolonel De Cas- triesOverdag hielden de Viet- minh-troepen een deel van de loop graaf in handen. Een Franse verkenningsafdeling heeft Woensdag een gevecht van ver scheidene uren met de rebellen gele verd op anderhalve kilometer afstand van de vesting. Voor het invallen van de duisternis trok de afdeling zich te rug. Woensdagavond heeft de Kon. Mare chaussee uit Roosendaal, die zoals men weet sinds enige tijd in de treinen de vreemdelingencontróle uitoefent, een 17-tal Belgische basketbalspelers, die op weg waren naar Amsterdam waar een sporttornooi van de organisatie van progressieve studerende jeugd wordt gehouden, de toegang tot ons land ont zegd. Aangezien hun trein op Neder lands grondgebied niet eerder dan te Rotterdam stopte liet men de Belgen meerijden tot de Maasstad. Daar wer den zij, onder mededeling dat zij op dit ogenblik als ongewenste vreemde lingen werden beschouwd, terugge stuurd naar hun land. Koningin Juliana zal volgende maand tijdens haar bezoek aan Londen het hoogste eerbewijs van het zeshonderd jaar oude gilde van de timmerlieden ontvangen. Zij zal in een korte plech tigheid, waarbij 'de Nederlandse am bassadeur te Londen, mr D. W. Stik ker, en de burgemeester van Londen, Sir Noel Bowater aanwezig zullen zijn, tot erelid van het gilde benoemd wor den. Veldmaarschalk burggraaf Mont- gomery is het enige andere erelid van het timmergilde. Het oude gebouw van het timmerlie- dengilde, dat naast de Nederlandse Hervormde Kerk in „Austin Friars" stond, werd evenals deze kerk in de oorlog door bombardementen vernietigd. De plechtigheid zal worden gehouden in het oude gebouw van het Laken voldergildt, dat hiermee het timmer- liedengilde een dienst van bijna drie eeuwen geleden terugbewijst. Toen de Lakenvolders nl. in de grote brand van 1666 hun gebouw verloren, geno ten zij bij de timmerlieden gastvrij heid. De oorkonde van het erelidmaatschap zal in een speciaal ontworpen kistje gemaakt van hout van de verwoeste Nederlandse kerk en het gebouw van Dit is de Russische diplomaat Vladimir Petrof met diens vrouw. Gelijk bekend vroeg de Rus dezer dagen in Australië politiek asyl aan. Hij overhandigde de autoritei ten in Canberra vele documenten, die betrekking hebben op Sovjet- spionnage in Australië. Mevr. Petrof beweert, dat haar man „ontvoerd" is. Zij zal hem niet in diens „asyl" volgen. - w» w v «w »,v— de timmerlieden, aan koningin Juliana worden aangeboden. Hare Majesteit zal tijdens haar be zoek een parade van het eerste batal jon van het Royal Sussex Regiment af nemen als ere-kolonel-commandant van het regiment. Zij is de éérste ere-kolo nel-commandant van dit- regiment. Vo rig jaar ontving zij bij een plechtig heid te Soestdijk het insigne van het regiment in de vorm van een broche de ster van de Orde van de Kouse band en een witte veer. Het Royal Sussex Regiment, opge richt in 1701, heeft vele banden met het Huis van Oranje. Willem de Derde verleende het recht oranjerevers op zijn uniform te dragen. Twee bataljons namen in de Napoleontische oorlogen deel aan de bevrijding van Nederland. yORIGE week is een van de SS-vluch- telingen uit Breda, Klaas Faber, door een Duitse rechtbank in het gelijk ge steld. Hij zal niet aan Nederland wor den uitgeleverd, omdat hij in 1944 door de SS tot Duits staatsburger is ver klaard. Wellicht zullen onze lezers zich herinneren, dat wij destijds deze gang van zaken hebben voorspeld. Wjj wil den toen en konden niet geloven aan de objectiviteit van een Duitse recht spraak in een periode, waarin aan be langrijker figuren uit het Nazitijdperk terwille van de lieve samenwerking tegen de Sovjet-Unie gratie werd ge geven. En toen wij nu alweer een jaar geleden een bezoek aan Berlijn brachten, hebben wij onomwonden de mening gepubliceerd, dat de Duitser nog geen tien jaar na de oorlog alles is vergeten en zich zelfs in een afschuwe lijk zelfbeklag afvraagt hoe dat alles toch is gekomen! In West-Duitsland leeft en werkt men op de basis van de Russisch-Amerikaan- se controverse. Dit fundament is ken nelijk hecht genoeg om er goed op te bouwen; om er economisch op vooruit te komen en er een politiek op te enten, welke rechtstreeks naar nieuw „leider schap" in West-Europa voert. De berichten over de zachtste behan deling van oorlogsmisdadigers komen met de regelmaat van een klok binnen. De bombardeurs van Rotterdam worden door de Amerikanen in vliegtuigfabrie ken rondgeleid. Domweg om datzelfde aggressieve Duitsland te paaien voor het westelijk verdedigingsblok. Wij zullen wel bijzonder slechte politici zijn, indien wij niet begrijpen hoe Adenauer al deze dingen kan verantwoorden. Hier te lande heeft de regering voor gesteld de nationale feestdag voortaan maar te vergeten. Wij willen geen ver binding leggen tussen de gebeurtenis sen in Duitsland en dit laatste feit, maar het geval-Faber dwingt ons er toe ons opnieuw te realiseren, dat Duitsland in 1945 weliswaar verslagen is, maar dat het de overwinning niettemin reeds sinds jaar en dag aan het vieren is, terwijl onze sterke bondgenoten de mogelijk heid van een hernieuwde Duitse defen sie met welgevallen bestuderen en onze vreemdelingenverkeersinstanties de na- drukkelijkste pogingen doen om de Duitse toerist opnieuw voor ons land te winnen. Wij kunnen het niet helpen, dat wij deze situatie een volstrekt onbevredi gende achten en dat wij liever de ach terkant van de Duitse autobussen zien dan de voorkant. Dat heeft niets te maken met gebrek aan vergevingsgezindheid. Duitsland zal nog altijd met klem moeten aantonen, dat de verloren oorlog iets anders is geweest dan een schrede op rn weg naar nieuwe roem. tcri ^AAR REUTER van welingelichte zijde verneemt tonen de door de Sovjetrussische ex-diplomaat Petrof aan de Australische autoriteiten over handigde documenten, dat de Sovjet Russen er niet in zijn geslaagd door het veiligheidsstelsel te dringen van de proefstations voor geleide projectielen van Woomera of de Britse atoomproe- ven van Monto Bello in midden- Australië. De Sovjet-Russen beschikten in Australië over een wijdvertakt spi- onnagenet, doch de verworven gege vens beperkten zich hoofdzakelijk tot politieke zaken. Premier Menzies noemde de verkla ring van Petrofs vrouw, volgens welke hij ontvoerd zou zijn, lachwekkend. Men ziet hierbij blijkbaar over het hoofd, dat Petrof honderden documen ten bij zich had. Het zou wel van bij zonder veel geluk getuigen, als een te ontvoeren persoon op het moment werd gevat, dat hij enige honderden' docu menten bij zich heeft. De premier zei de verder, dat de gezondheidstoestand van Petrof uitstekend is. Hij achtte het ongewenst, dat Petrof in het huidige stadium met de pers in contact zou komen. „Wij hebben een grote verant woordelijkheid voor deze man te dra gen, die een stap gedaan heeft, welke een groot risico inhoudt", zo zeide de eerste minister. Een woordvoerder van de Sovjet ambassade heeft verklaard, dat de am bassade mondeling om een onderhoud met Petrof heeft vrzocht De Sovjetrussische Hoge Commissa ris in Oost-Duitsland, Semjonov, heeft de tot nu toe bij de voormalige gealli eerde bestuursraad geaccrediteerde mi litaire missies meegedeeld, dat zij zich in de toekomst voor alle aangelegenhe den betreffende Oost-Duitsland tot de Oostduitse autoriteiten dienen te wen den. Verwachting tot hedenavond: VRIJ ZONNIG MAAR SCHRAAL Opklaringen met een enkele ver spreid optredende bui. Krachtige tot matige wind tussen Noord en Noordoost. Vrij koud. Zaterdag: Zon op 5.41, onder 19.40 Maan op 19.24. onder 4.53

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1