Audrey Hepburn nü in Hollywood Inbrekers werden achterhaald via een wasnummer „Ik zag Troetsjnovitsj uit het huis van Glaeske dragen" Verdachte richtte vereniging op, identiek aan hem zelf Antwoord van het Westen aan Moskou is reeds gereed Vreemdelingenbezoek in '53 Maar zij voelt zich nog steeds Nederlandse Nederland en een eventueel verdrag voor Z.O. Azië Twee schooljongens mishandelden hun kameraadjes McCarthy weer door leger beschuldigd Tien jaar terug nog schoolmeisje in Arnhem T0EN ^e Nederlandse regisseur Charles Huguenot v. d. Linden ac- tricetjes voor zijn Engels-Nederlandse lilm-serie „Nederlands in zeven lessen" zocht, was hij het, die Audrey ont dekte. Haar rol in genoemde film was echter nog van geringe betekenis. Nog geen concreet plan Tal van extra-treinen met Pasen Directeur-generaal voor arbeidsvoorziening „Als slagervoor de brandkast Minister laat karweitjes voor heitjes verrichten Derde divisie moet deze herfst opkomen Bruidegom van Virginia gearresteerd De ontvoeringen uit West-Berlijn Brits protest hij de Russen Chef reisorganisatie stond terecht Schuld van f14.000.-voor Uitkijkpost zonk moed in de schoenen Achttien jaar wegens gifmoord Oude klok uit 1672 in Ommen gevonden? reizen, die nog moesten plaats vinden Schenkel en Schouten niet uitgewezen Nog onrust in Atjeh Schrijver van Don Camillo moet een jaar brommen De Sovjet-Unie en de NA VO De NA VO-minis ters op 23 April in Parijs bijeen om een AUDREY HEPBURN, het 24-jarige filmsterretje, dat dezer dagen haar film- en toneelspel de hoogste onderscheiding kreeg, die artiste in Amerika te beurt kan vallen, is op 4 Mei 1929 in Brussel ge boren Audrey voelt zich echter meer Nederlands dan Belgische of Amerikaanse. Haar vader was een Ier, maar haar moeder een Neder landse, namelijk baronesse Van Heemstra, een dochter van de ex-gouver- neur van Suriname baron Aernoud van Heemstra. Toen de tweede we reldoorlog uitbrak rvas Audrey die op een kostschool in Engeland n 11li uec.st juist verhuisd naar Arnhem. Haar ouders waren namelijk gescheiden en liaur moeder verlangde terug naar haar vaderland. Tij- lens de oorlogsjaren bleef Audrey in Arnhem, leerde daar Nederlands spreken en ging naar school onder de naam Edda van Heemstra. In Arnhem studeerde zij later ballet. Zij zette die studie na de voort in Amsterdam. oorlog In 1948 ging Audrey terug naar En geland en bezocht daar de beroemde Rambert Ballet School. Zij kreeg een rol in Jack Hylton's toneelstuk „High Button Shoes", nadat zij vóór die tijd al een paar kleine rolletjes gespeeld had in enige films en in televisie programma's. Zij speelde o.a. met Alec Guinness tn »The Lavender Hill Mob In 1949 trad ze op in een muzi kale show, getiteld „Sauce Piqant", waarin ze een solo danste. Tijdens dit optreden zag Mario Zampi haar, die haar een rol aanbood in Alastair Sim's „Laughter in Paradise". Zij speelde voorts nog in „Young Wives' Tales" en kreeg naast Valentia Gortese een hoofdrol in „The Secret People". Tien maanden daarna vertrok Audrey naar Monte Carlo om daar 'n rol te gaan spelen in Ray Ventura's film „Nous irons 4 Monte Carlo". Tijdens deze filmopnamen ontdekte de bekende Franse schrijfster Colette haar, en bood haar de titelrol aan in „Gigi", welk toneelstuk op Broadway zou gaan lopen. Het stuk had een enorm succes en bleef het gehele seizoen in New York. William Wyler, die omstreeks die tijd bezig was met zijn voorbereidin gen voor „Roman Holiday", had enige opnamen van het meisje met haar diepblauwe ogen en kastanjebruin haar, in Engelse films gezien en haar toen meteen gecontracteerd om de hoofdrol in zijn film te spelen. Hij heeft de opnamen echter maanden uit moeten stellen, omdat „Gigi" veel langer op Broadway bleef lopen dan hij gedacht had. Zes-en-dertig uur na de laatste voorstelling van „Gigi" vloog Audrey naar Rome, aangezien deze film geheel in de Italiaanse hoofdstad speelt. Samen met Gregory Peck en Eddie Albert, speelt zij de hoofdrol in deze film, die in ieder land, waar zij wordt vertoond, een fantastisch succes heeft. Audrey Hep- burn's creatie in de film bracht haar wereldfaam. Inmiddels is nóg een film van Audrey .gereed gekomen, „Sabrina Fair", waarin zij William Holden en Humphrey Bogart tot tegenspelers De laatste dagen zijn verscheidene berichten verschenen over een even tueel verdrag van collectieve verdedi ging in Z.O. Azië. Uiteraard is Neder land hierin geïnteresseerd en men mag aannemen, dat de Nederlandse regering door Amerika ook van de zienswijze van dat land op de hoogte is gesteld. Bovendien heeft Nederland langs diplo matieke kanalen nog nadere informa ties ter zake ingewonnen. In politieke kringen bleek duidelijk, dat Neder land, onder meer gezien zijn souverei- niteit over Nieuw Guinea, zeer geïnte resseerd is in de gang van zaken in Z.O. Azië. Doch men voegde hieraan toe, dat er op 't ogenblik geen situatie bestaat, waarin bepaalde concrete stap pen genomen dienen te worden. Gedurende het Paasweekeinde zullen de Nederlandse Spoorwegen op de hoofdlijnen naar het Noorden, Oosten en Zuiden en op de voornaamste lij nen in het Westen extra treinen laten rijden. De dienstregeling van enkele treinen is in het spoorboekje opgeno men. De overige zullen als voor- en volgtreinen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling rijden. Het aantal van deze extratreinen, dat op Zaterdag 17 en Maandag 19 April (2e Paasdag) groot is, zal op Dinsdagochtend 20 April beperkt zijn, omdat de spoorwegen op die ochtend een zeer groot aantal militairen per trein naar hun garnizoenen moeten terugvoeren. Daardoor kan in een aan tal gewone treinen plaatsgebrek voor komen. Dr ir D. R. Mansholt, directeur van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken is door de regering belast met de voorbereiding van de reorganisatie der Rijkszorg voor de aanvullende werkgelegenheid en tevens met de waarneming van de functie van direc teur-generaal van het Rijksarbeidsbu reau Nadat dè heer Mansholt zal zijfi gereed gekomen met zijn voorbereiden de werkzaamheden is zijn definitieve benoeming te verwachten tot directeur- generaal voor de arbeidsvoorziening. heeft. „Sabrina Fair" is gemaakt door Billy Wulder. Na de beëindiging der opnamen van haar beide eerste Ame rikaanse films, speelt Audrey weer toneel in New York, nl. de hoofdrol in „Ondine". Twee vijftienjarige scholieren heb ben Woensdagavond in de Ben Viljoen- straat te Amsterdam een even oud ka meraadje, Piet van der Reyden met touwen vastgebonden en hem daarna gestompt en geschopt. Een voorbijgan ger trof later tot zijn schrik de gebon den Piet aan. De jongen werd direct bevrijd, waarna hij buiten kennis laak te. Hij had striemen aan beide polsen opgelopen, benevens een buil op zijn hoofd. Hij klaagde over hoofdpijn en kon zich weinig van het voorval her- inneren. Ook de veertien jarige J. Jo- hannesma is door de jeugdige vandalen onder handen genomen. Hij heeft even wel geen letsel opgelopen. De kinder politie neemt nu de ruwe scholieren onder handen. TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT Zaterdagavond jl. zijn twee gevan genen uit het cellengebouw van de strafgevangenis Nieuw Vosseveld te Vught ontsnapt. In deze gevangenis worden jeugdige veroordeelden tot maximum 25 jaar opgesloten. IN de rechtszaal van de Rotterdamse rechtbank te Rotterdam stonden gisteren [wee kisten, inhoudende zuurstofcylinders en een snijbrander. Deze hadden enige tijd geleden dienst moeten doen om de brandkast van een slagerij in de Zwart Janstraat open te branden. Maar zover is het niet gekomen, omdat de daders op heterdaad werden betrapt. Zij wisten te ontsnappen, doch de 47-jarige scheepstimmerman J. W. van der V. uit Rotterdam werd twee dagen later in de kraag gegrepen. Hem werd gisteren ten laste gelegd met een onbekende te hebben afgesproken de kraak te plegen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th Cals, zal Dinsadg 20 April de derde actie ,,'n Heitje voor een karweitje" van de vier Nederlandse padvindersorganisa ties officieel openen. Padvinders en padvindsters zullen daartoe 's morgens om kwart over acht met de bands van NPV en NPG vóórop naar het ministe rie marcheren, waar zij om negen uur zullen aankomen. De minister zal dan een kabouter, een gids, een welp en een verkenner enige karweitjes opdra gen, waarmede de actie officieel be gonnen zal zijn. Welke karweitjes de jongens en meisjes moeten verrichten is nog een verrassing, daar de minister zich hierover nog niet heeft willen uitlaten. Behoudens onvoorziene omstandighe den zullen de herhalingsoefeningen voor de militairen van de derde divisie dit jaar tussen 1 November en 15 De cember worden gehouden. Voor de meeste onderdelen is de duur van de herhalingsoefeningen op 23 dagen ge steld. De tankonderdelen van de derde divisie zullen echter voor een langere duur onder de wapenen worden geroe pen en bovendien grotendeels tussen Juni en December van dit jaar onder de wapenen komen. Woensdagmiddag heeft de recherche te Rotterdam de 23-jarlge exporteur aangehouden, die ervan wordt verdacht twee schrijfmachines te hebben ver duisterd. Hij heeft de machines twee jaar geleden gehuurd. V. is de a.s. echt genote van de Amerikaanse juffrouw Virginia Keefer, die, zoals men weet vorige week in gijzeling is gesteld. yOLGENS de Westberlljnse politie is dr Troetsjnovitsj, de vooraanstaande Rus sische uitgewekene en vertegenwoordiger te Berlijn van de anti-Sovjet- organisatie NTS, die uit West-Berlijn is verdwenen, ontvoerd uit de Westber lljnse woning van Heinz Glaeske, directeur van een architectenbureau en voor zitter van de Vereniging van Gerepatrieerden in Wilmersdorf (Britse sector), die tezelfdertijd werd vermist. Troetsjnovitsj zou Dinsdagavond bjj Glaeske op bezoek zijn gekomen. Anderhalf uur later zouden twee vrouwen, die in hetzelfde huis wonen, een groepje mensen het huis hebben zien verlaten, namelijk een man, die een bewusteloos iemand (gelijkend op Troetsjnovitsj) over de schou der droeg, een ongeveer 27-jarlge vrouw en Glaeske zelf, die een opgerolde gangloper onder de arm had. Toen een der vrouwen aan Glaeske vroeg, wat er aan de hand was, zou deze de vinger op de lippen gelegd hebben en geen ant woord hebben gegeven. In de woning van Glaeske zou de politie, door de later thuisgekomen echtgenote van Glaeske gewaarschuwd, bloedsporen aangetroffen hebben. DE echtgenote van Troetsjnovitsj heeft te Frankfort medegedeeld, dat haar man enkele uren voordat hij u t "est-Berlijn verdween, haar een brief h cft geschreven. In deze brief stonden de gewone persoonlijke nieuw tjes en Trotesjnovitsj gaf hierin o.a. blijk van zijn opgetogenheid over het vooruitzicht op een tehuis in Frank fort, waar hij lezingen zou kunnen samenstellen voor een te maken rond reis door Engeland en Amerika. Mevrouw Troetsjnovitsj was drie weken geleden uit Berlijn te Frank fort ngekomen om een huis te zoe ken. Zij zei, dat haar echtgenoot on mogelijk documenten van waarde kon hebben meegenomen. Hij had nooit on dergronds werk gedaan. Zij en haar Om „als slager" binnen te kunnen komen zónder argwaan te wekken vroeg de onbekende een witte jas te leen, die Van der V. kreeg van de 38- jarige beddenmaker J. T. H„ die zich eveneens had te verantwoorden. H. zou op de avond van de voorgenomen in braak op de uitkijk staan en Van der V. in de omgeving van de slagerij ont moeten, doch toen hij een oploop zag, zonk hem de moed in de schoenen en ging hij naar huis. He administrateur van de slagerij, die op de bewuste Zaterdagavond een kijkje kwam nemen, zag iemand bezig met de brandkast. Hij verliet de sla gerij weer en ontmoette een agent, die de recherche waarschuwde. Toen de rechercheurs kwamen waren de vogels gevlogen, doch de witte jas was voor een raam gehangen. Er stond een was nummer in en via een onderzoek hij diverse wasserijen kwam de politie te recht bij een kapper, die de jas had uitgeleend. Hij wist aan wie en zo doende kon de recherche de zaak tot klaarheid brengen en beide verdachten inrekenen. De rechtbank te Dordrecht heeft de 3l-jarige opzichter A. L. L. uit Gouda die terecht heeft gestaan wegens moord op zijn eerste echtgenote, ver oordeeld tot achttien jaar gevangenis straf met aftrek van praeventieve hech tenis van 2 October 1953 af. L. werd ervan beschuldigd zijn vrouw door middel van arsenicum om het leven te hebben gebracht. Tijdens de terechtzitting ontkende hij hardnek kig. DRIEJARIG MEISJE TE ROTTERDAM DODELIJK VERONGELUKT Gistermiddag is de driejarige Mar- tha Buitendijk in de Oranjeboomstraat te Rotterdam tengevolge van een on geval om het leven gekomen. Zy was aan het spelen voor de ouderlijke wo ning, toen ze de straat oprende. Het meisje liep tegen een vrachtauto en werd overreden door een der wielen van de oplegger. Zij was vrywel op slag dood. Het stoffeiyk overschot is naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. De officier van Justitie eiste tegen Van der V. een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De eis tegen H. was anderhalf jaar met aftrek. De Oll Ommer Gemienschop heeft, zoals gemeld, onlangs besloten pogin gen aan te wenden de reeds enkele eeuwen geleden uit de toren van de De officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft gisteren acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de fotograaf, ex-clief van een reisorganisatie, J. J. te Delft. Ver dachte was ten laste gelegd, in 1952 gelden te hebben verduisterd van mensen, die ingeschreven had den op reizen, welke door zijn or ganisatie werden geleid. J. had deze gelden aangewend voor het huren van boten en zelfs voor de aankoop van een schip. Verdachte had pro forma een ver eniging opgericht, die in feite iden tiek was met hemzelf. De president nam het J. zeer kwa lijk, dat hij privé-boten huurde en deze dan tegen een veel hogere prijs ver huurde aan de vereniging, die niets an ders was dan verdachte zelf, Toen door allerlei omstandigheden de zaak spaak liep de boten ver- De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van Justitie, mr Besar, heeft ontkend, dat de heren Schenkel en Schouten, resp. gewezen bedrijfsleider en zaalhouder van hotel „Savoy Homann", die onlangs bij een razzia in Bandung werden aangehou den, zijn uitgewezen Hij zei, dat ten aanzien hiervan nog geen beslissing is Ommen verdwenen genomen en dat het volstrekt nog niet luidklok op te sporen. Deze klok zou door de Munsterse troepen in het jaar 1672 uit de toren zijn gehaald en in een kolk zijn geworpen. Deze kolk zou later zijn dichtgegooid. De wichelroedeloper Hulsegge uit Deventer, die destijds de plaats, waar moest worden geboord had aangewe zen en die onmiddellijk werd gewaar schuwd, toen men gisteren bij de bo ring op een hard voorwerp stootte, is thans zeer positief in zijn verklaringen, dat men hier inderdaad met de ver dwenen klok te doer. heeft. De klok zou zich daar op een diepte van 12 meter bevinden. Er bestaan thans plan nen om de klok aan de oppervlakte te brengen. zeker is, of het hier een uitwijzings kwestie betreft. Mr Besar zeide, dat van beide heren de immigratiepapieren zijn verlopen. „De weerstand van de opstandelingen in Atjeh is gebroken", aldus heeft mi nister-president Sastroamidjojo Woens dag in het Indonesische parlement ver klaard. Na te hebben uiteengezet, dat de opstandelingen echter nog hun ac tiviteiten om de orde te verstoren voortzetten, zei de premier, dat de re gering alles in het werk zal steller de laatste resten van het verzet te breken. toonden onder andere mankementen en de reizen niet door konden gaan was J. niet in staat de duizenden reis- en deviezengelden aan de deelnemers te restitueren. Toen de politie de bescheiden in be slag nam, was er een saldo van 11.080. Er was echter een schuld van 14.000 aan deviezen van reizen, die nog uit gevoerd moesten worden. Bij het barsten van de bom had ver dachte gepoogd naar het buitenland te vluchten na hier en daar nog gelden te hebben ondergebracht. In zijn requisitoir merkte de officier op, dat, naar zijn mening, alleen een verduistering van de deviezengelden bewezen kon worden geacht. De ver dediger, mr dr K. W. P. Klaassen, acht te geen opzettelijke wederrechtelijke toeëigening aanwezig en vroeg vrij spraak. Giovannino Guareschi, de schrijver van Don Camillo en uitgever van het rechtse Italiaanse weekblad Candido, is tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens laster tegen de voorma lige premiei Alri',*> de Gasperi. Ver der is hem een boete van honderddui zend lire opgelegd en betaling van de proceskosten ad tweehonderdduizend lire, alsmede van een lire schadever goeding. INDIA EN GOA De Indische minister-president, Neh- roe, heeft in een verklaring in het par lement er bij Portugal op aangedron gen, al zijn troepen uit de Portugese kolonie Goa terug te trekken, om de spanning te verminderen en de weg voor onderhandelingen vrij te maken. man kenden -Glaeske, die een goede indruk op hen had gemaakt. Troetsjnovitsj, aldus vertelde zijn vrouw, was in 1893 te Triest geboren uit Russisch-Zuidslavische ouders. In de eerste ereldoorlog streed hij met de Oostenrijkers. De Russen namen hem gevangen. Hij werkte voor de Witte Russen in de revolutietijd van 1917, waarna hij door de Bolsjewieken bij verstek ter dood werd veroordeeld. Tot 1934 bleef Troetsjnovitsj, zonder ontdekt te worden, in Rusland. Toen week hy met zijn vrouw, een Russin, naar Zuidslavië uit onder de naam van zijn moeder, die uit dat land af komstig was. De Troetsjnovitsj hebben een zoon van 32 jaar, die bij Russische uitgewe kenen-organisaties in West-Beriyn werkzaam is. Een dezer organisaties, de N.T.S., heeft telegrammen gezonden aan leidende persoonlijkheden zoals de Paus, Churchill, Eisenhower en Laniel, met verzoek tegen de „ontvoering" van Troetsjnovitsj te protesteren. Glaeske is in 1949 uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerd. De Westberlijnse politie heeft zich nog niet nader over diens rol uitgelaten. Generaal-majoor William P. Oliver, de Britse commandant te Berlijn, heeft gisteren in een brief aan de Russische hoge-commissaris, Serge Dengin, prach tig' protest aangetekend tegen de „ont voering" van dr Alexander Troesjno- vitsj. Oliver vroeg om een onmiddellijk onderzoek en invrijheidstelling van Troesjnovitsj. Oliver vroeg ook om vrijlating van Glaeske, die voorzitter is van een or ganisatie van oudstrijders. Glaeske werd het laatst gezien, toen hij zijn fiat, achter de ontvoerders lopend, ver liet. Hij wordt sindsdien vermist. Het Amerikaanse leger heeft giste ren senator McCarthy ervan beschul digd, dat hij aanwezig was, toen zijn medewerker' Cohn dreigementen uitte tegen legerfunctionarissen om een voorkeursbehandeling te verkrijgen voor McCarthy's in militaire dienst op geroepen Schine. Het rapport werd Woensdag verzonden naar de Senaats commissie voor onderzoekingen, die het geschil tussen McCarthy en het leger zal behandelen. In het rapport staat, dat Cohn in aanwezigheid van McCarthy dreigde „het leger in een zo slecht mogelijk daglicht te zullen stellen en het land te laten zien, hoe slap het werd ge leid", als Schine New York niet als standplaats zou krijgen. McCarthy's voornaamste medewer ker, Cohn, heeft na de publicatie van het legerrapport, in overleg met sena tor McCarthy, de senaats-ondercom- missie voor onderzoekingen getelefra- feerd. dat deze openbaarmaking in strijd is met de commissieregel, dat nimmer tot bekendmaking mag wor den overgegaan, zolang een bepaalde zaak slechts van één kant is belicht. „Wij zullen de onder-commissie geen nadere inlichtingen verschaffen, voor dat een onderzoek is ingesteld om uit te maken, wie verantwoordebjk is voor deze schending der commissiere gel. De permanente Noordatlantische Raad heeft volledige overeenstemming bereikt over het antwoord, dat zal worden gegeven op de Russische nota van de vorige maand, waarin de Sovjet- Unie o.a. de mogelijkheid van haar toetreden tot de Noordatlantische Ver- dragsorganisgtie aan de orde stelt. Een commissie van drie, bestaande uit een Frans, een Engels en een Amerikaans lid, is nu belast met het uitwerken van een tekst op basis van het overleg dat in de Raad heeft plaats gehad. In NAVO-kringen te Parijs wordt aangenomen, dat de antwoord-nota vol gende week aan de Russische regering zal worden overhandigd. Daar de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen op 23 April in Parijs bUeenkomen, is het mogelijk, dat de overhandiging n de nota tot die da tum wordt aangehouden, om de minis ters in de gelegenheid te stellen een formeel fiat aan de tekst te geven. Naar is vernomen, zal er in de ant woordnota op worden gewezen, dat de Sovjet-Unie, om lid van de NAVO te worden, zou moeten voldoen aan een aantal voorwaarden, die uit de arti kelen van het Noordatlantische Ver drag voortvloeien, voorwaarden, die ongetwijfeld óf onverenigbaar zyn met het tegenwoordige Sovjetregiem, óf onaanvaardbaar voor het Kremlin moe ten worden geacht. Zo zal de aan dacht van de Russische regering er vermoedeiyk op worden gevestigd, dat landen van de NAVO de verplichting op zich nemen, vrije democratische in stellingen en regeringsvormen in stand te houden en te bevorderen, zich ver binden tot he. verstrekken van volle dige inlichtingen omtrent hun strijd krachten, wapen- en munitiedepots, re serves enz. en tot het toelaten van ge allieerde inspectiemissies op hun grond gebied en het gezag van de geallieerde opperbevelhebber (op het ogenblik dus generaal Gruenther) over alle NAVO- strijdkrachten moeten erkennen. Met betrekking tot de opmerkingen, in de Russische nota gemaakt over kwesties als die van de collectieve veiligheid en van de beperking der atoomwapens, zal de antwoordnota waarschijnUjk volstaan met er op te wijzen, dat die opmerkingen aan de betrokken instanties van de Ver. Na ties dienen te worden gericht. In ver band met het laatste punt zal er ver- moedeiyk ook aan worden herinnerd, dat de Verenigde Staten reeds vlak na de oorlog (in de vorm van het zgn. „plan-Baruch") een voorstel tot be perking en contróle van de atoomwa pens hebben gedaan, welk voorstel toen door de Sovjet-Unie werd verworpen. Als het ontslag van maarschalk Juin vóór 23 April geen voldongen feit is geworden, zal ook deze zaak waar- schynlij wel informeel door de mi nisters worden besproken, maar tot concrete actie zal het daarbij nauwe- iyks kunnen komen, daar kwesties van benoeming en ontslag van bevel hebbers (behalve van de geallieerde opperbevelhebber) uitsluitend een zaak zijn van de Amerikaans-Frans-Engelse „standing group" in Washington.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7