Sterke waarborgen van de V.S. voor Europese veiligheid Kolonel De Castries bevorderd tot brigade-generaal Indien EVG van kracht wordt Zware sneeuwval in Noord- Midden- en Zuid-Europa De toekomst is reeds begonnen Voldoening in de Westelijke landen BOODSCHAP EISENHOWERAAN EVG-STATEN lïjde ns Paasdagen met winterjas naar huiten DE vooruitzichten van het weer voor de Paasdagen zijn de hele week al ongunstig geweest, zo dat het geen grote teleurstelling zal zijn wanneer wij aanhoudend koud weer met kans op enkele buien voor de Paasdagen ver wachten. WEERBERICHT Parijs met Pasen Verdediger Dien Bien Phoe geëerd Vietminh rukt op in Cambodja Drie onderwijzers en tien leerlingen zoek Abraham en de mosterd Notities bij een boek van Robert Jungk Chocolade en... Malenkov bij de Comedie Francaise DE Franse bladen geven uitgebreid Tweelin g-ve uien Zaterdag 17 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1420 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna PRESIDENT EISENHOWEK van de VS heeft gisteren in een bood schap aan de eerste ministers van de zes landen der Europese Ver- dedigings Gemeenschap diverse waarborgen verstrekt inzake blijvende steun der Ver. Staten aan de landen van West-Europa voor het behoud en bij de verdediging van hun grondgebied. Deze uit zes punten be staande boodschap is door de leiders van de heide grote Amerikaanse partijen reeds goedgekeurd, waardoor men geen gevaar loopt, dat Eisen- liowers politiek door het Congres zal worden afgewezen. De Verenigde Staten zullen in Europa met inbegrip van Duitsland, de eenheden hou den, die noodzakelijk zijn om bij te dragen tot de verdediging van de Noordatlantische zone, zolang dit gebied wordt bedreigd. De VS zullen een zo vergaand mogelijke eenwording van de strijdkrachten van de E\ G-landen enerzijds en die van de VS en de andere landen van de NAVO anderzijds, aanmoedigen. De VS zullen middelen blijven zoeken om de veiligheid van de Atlantische gemeenschap te vergroten door op grote schaal inlichtingen uit te wisselen over nieuwe wapens en metho den. Het Atlantisch Pact wordt door de VS thans ook beschouwd als te zijn aangegaan voor onbepaalde tijd. Dit alles wordt van kracht zodra het verdrag inzake het Europese leger door alle zes EVG-landen is bekrachtigd. In Parijs, Berlijn en Londen, Rome en Den Haag is de boodschap van Eisenhower met veel instemming ontvangen. JN EISENHOWERS verklaring wordt voorts gezegd, dat de V.S. de andere NAVO-landen en de leden van de EVG zullen raadplegen over kwesties van wederzijds belang, zoals de sterk te van de troepen van de V.S., de EVG-landen en die van de NAVO, welke ter beschikking van het opper bevel in Europa dienen te worden ge steld. In overeenstemming met hun politiek, gericht op de handhaving van de eenheid en ongeschondenheid van de EVG zullen de V.S. elke actie die deze eenheid in gevaar brengt, be schouwen als een gevaar voor de vei ligheid van de Ver. Staten. De perssecretaris van het Witte Huis heeft nader gezegd, dat het „uitwisse len van inlichtingen op grote schaal over nieuwe wapens en methoden' waarover in de boodschap van Eisen hower w 'dt gesproken, betrekking heeft op het gebruik en de uitwerking van waterstofbommen en atoomwapens, maar niet op productie-geheimen. QE FRANSE minister van Buiten landse Zaken, Bidault, is van me ning, dat de boodschap van Eisenhower voldoet aan de Franse voorwaarde voor bekrachtiging van de EVG. De bood schap wekte in diplomatiek! kringen te Parijs levendige voldoening. In de boodschap neemt Amerika meer ver plichtingen op zich dan het deed vol gens het Atlznt ch Pact. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft de boodschap officieel toege juicht. Toch bestaat in Londen nog een lichte vrees, dat dit alles niet vol doende zal zijn om Frankrijk tot be krachtiging van het EVG-verdrag te bewegen. Men had het beter gevon den, als de V.S. het Atlantisch Pact formeel van 20 tot 50 jaar hadden verlengd, dit is nl. de voorgestelde duur van de EVG. De Amerikaanse re gering zei echter dat de toestemming van het Congres voor een dergelijke stap onmogelijk was te verkrijgen. De koude Noorderwind met abnormaal lage temperaturen is vooral in de hogere luchtlagen buitengewoon krachtig. Boven de 5000 meter komen ook boven ons land windsnelheden van meer dan 150 km per uur voor. Het laat zich aanzien dat er naast lage temperaturen ook buien kun nen voorkomen. In de omgeving tian IJsland bewegen storingen met de krachtige luchtstromen mee naar het Zuiden. De wind zal nog vrij krachtig blijven tus sen NW. en N met temperaturen die overdag beneden de tien graden blijven. De meest, aange name temperatuur zal thuis bij de kachel en 's avonds bij het Paasvuur voorkomen. Verwachting tot hedenavond: VRIJ KOUD Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige, nu en dan krachtige Noorde lijke wind. Vrij koud. Zondag: Zon op 5.39, onder 19.41 Maan op 20.34, onder 5.09 Maandag: Zon op 5.36. onder 19.43 Maan op 21.43. onder 5.28 Volgens het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal de boodschap van Eisenhower „er toe bijdragen enkele der voornaamste hinderpalen voor een bekrachtiging van het EVG- verdrag uit de weg te ruimen." Italië moet het verdrag, gelijk Frankrijk, ook nog bekrachtigen. Functionarissen van het Westberlijn- se stadsbestuur hebben ook hun in stemming betuigd met Eisenhowers erklaring. Men ziet in de boodschap een bron van nieuwe moed voor de Westberlijners om stand te houden te gen de communistische druk. Minister-president dr Drees heeft gisteren de boodschap van de presi dent der V.S. met instemming begroet. Deze duidt erop, zo zei hij, dat de V.S. hun steun aan de gezamenlijke defen sie en aan de EVG zover zullen uit strekken, en ook voor de toekomst ga randeren, als men redelijkerwijs mag verwachten. Nu het voorjaar in het land is, verlaten de Parijse schilders hun ateliers om de mooiste plekjes van hun beroemde stad op het doek te zetten. In de fraaie tuin der Ttiilerieën heeft een schilder zijn ezel geplant bij de befaamde Caroussel KOLONEL Christian de Castries. bevelhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, is bevorderd tot brigade-generaal, aldus is gis teren te Parijs officieel bekend ge maakt. CHRISTIAN DE CASTRIES traditie voortgezet JN SCANDINAVIË. Midden- en Zuid- Europa zelfs gaat nien een witte Pasen tegemoet. Berichten over zware sneeuwval komen binnen uit Zweden, Oostenrijk en Italië. Deze onverwach te sneeuw heeft op vele plaatsen groot ongerief teweeg gebracht. En dat niet alleen helaas. In de bergen van Neder-Oostenrijk rukten gisteren reddingsploegen uit om te zoeken naar een aantal personen, w.o. drie onder wijzers en tien schooljongens, die sinds Donderdag worden vermist. Een pont met vijftig mensen liep in een sneeuwstorm bij Stockholm op een rif. Het water drong door de patrijs poorten van de overhellende boot naar binnen. De passagiers werden door een vissersvaartuig en een poli- tieboot van boord gehaald. Door dezelfde sneeuwstorm raakte een Vickers Viscountpassagiersvlieg- !uig van de Air France in moeilijkhe den Het toestel, dat onderweg was naar Hamburg moest naar Stockholm terugkeren met. een motorstoring. In het gebied van Salzburg in Oostenrijk geraakten de meeste wegen bedekt met een laag sneeuw van 15 a 20 cm dikte. In Italië daalde de temperatuur aanzienlijk. Er ontstond storm en sneeuwval, hetgeen schade aanrichtte in tuinen en boomgaarden zowel in Noord- als in Zuid-Italië Talrijke bergwegen zijn er als in de winter door sneeuw geblokkeerd. In de Abruzzen daalde h.t kwik tot onder nul. Schepen moesten voor de storm in de havens vluchten. In de bergen werden oude huizen door grondver schuivingen vernield.... Een rnosterdfabnek te Culemborg ontving onlangs een aanbieding van mosterdzaad uit een kleine havenplaats aan de westkust van Afrika De brief begon met de woorden: „1 am a big firm", zulks kennelijk om het tegen gestelde niel te doen vermoeden, het geen geen overbodige luxe was, want de „brief" was met potlood geschreven op de binnenkant van een schoenen doos en het monster mosterdzaad was ve.\ akt in een met stokjes dichtgesto- ken oude vilten herenhoed. De ingewonnen bankinformatie gaf aan „uitstekende zaak. goed vont elk bedrag" De mosterd/aak i.s inmiddels tot volle tevredenheid afgewikkeld.... De vijftigjarige De Castries is een telg van een der oudste Franse nilitaire families. De Franse-Unie- strijdkracliten te Dien Bien Phoe hebben onder zijn leiding tot nu toe elke aanval der numeriek veel sterkere belegeringsmacht der Vietminh weten af te slaan. De Vietminh-bedrijvigheid om Dien Bien Phoe schijnt af te nemen. De Franse opperbevelhebber, die in het begin van de week meende, dat een derde Vietminh-aanval aanstaande was, dacht gisteren, dat generaal Giap wel licht zal wachten tot enige dagen vóór het begin van de Geneefse conferentie. Een eventueel succes zou dan het mees te psychologische effect boeken. De Vietminh schijnt zich nu vooral toe te leggen op het maken van loopgraven naar het fort. Verbeterde weersomstandigheden hebben het mogelijk gemaakt opnieuw voorraden per valscherm neer te laten en vijandelijke stellingen uit de lucht aan te vallen. Verscheidene elementen van de twee Vietminh-bataljons, die Cambodja zijn binnengevallen (twee weken geleden) hebben thans de rivier de Srepok be reikt ter hoogte van de stad Stung Treng, veertig km ten Zuiden van de grens met Laos. Zij zijn dus meer dan honderd km ver doorgedrongen in de Noordoostelijke provincies van Cam bodja in woestijnachtig gebied. In de laatste twee etmalen hebben Frans- inlandse patrouilles contact gemaakt met deze elementen, die Donderdag door vliegtuigen met bommen en na palm werden bestookt. De Franse minister voor de Lucht macht heeft verklaard, dat verleden maand boven Dien Bien Phoe 54 Franse vliegtuigen door communistisch luchtafweergeschut waren getroffen en 23 van deze toestellen daardoor buiten gevecht werden gesteld. Dit was, naar hij zei, een voorname reden, waarom de Ver. Staten „een constante stroom" van vliegtuigen voor vervanging in Indo-China moesten handhaven. Het staatshoofd van Vietnam ën mevrouw Bao Dai zijn gisteren door president Coty van Frankrijk ontvan gen op het kasteel in de omgeving van Grenoble, waar laatstgenoemde de Paasdagen doorbrengt. Wat betekent dat: in de eenzaam heid? Inwendig in het bewustzijn. Een grote eenzaamheid, door welke niet alleen geen enkel mens door gaat, maar die ook niemand ziet. Laat ons daar wonen in hoop, wijl het nog geen werkelijkheid is. Immers alles wat van ons buiten ons is, golft door de stormen en de verzoekingen der wereld. Er is een inwendig oord van afzondering, laat ons daar ons geloof ondervra gen. Waar niemand der mensen een blik slaat, daar is een oord van afzondering, waar wij rusten in hoop. Augustinus, Serm. 47, 23. j-JET kan nauwelijks toeval geweest zijn, dat wij vrijwel tegelijkertijd drie boeken in handen kregen, onder ling fundamenteel vérschillend, niette min zo verrassend verbonden, dat wij nu het één zonder bet ander eigenlijk niet meer leesbaar achten. Er was aan vankelijk het moment van een ernstige schok, toen wij het nieuwe boek vati Robert Jungk „De toekomst is reeds begonnen" doorbladerden. En de vreug de toen wij bij onszelf daartegen ïver konden stellen de „Levende woorden van Augustinus" en de „Fragmenten uit het boek der vromen". Spengler mag de ondergang van het avondland, heb ben voorspeld, Orwell een huivering wekkende fantasie hebben geschreven uit 1984. Huxley mag zijn nieuwe we reld getekend hebben en Papini een beeld hebben geschetst van de „neokos- mos" in „Het zwarte boek van Gog", géén heeft ons zo ontroerd als het nieu we boek van de moderne journalist, die reeds jaren in de Verenigde Staten werkzaam is. Niet verschrikt; want af gezien van het antwoord op de vraag of de toekomst inderdaad reeds begon nen is, voor wie het zich eigen heeft gemaakt de worsteling van het mens dom naar wat het „betere tijden" noemt zo intens mogelijk te beleven is er slechts plaats voor ontroering. Omdat wij namelijk in onze haast naar het „betere", het „nieuwere", het „vol maaktere" afbreken wat onscheidbaar toch tot het mens-zijn behoort, namelijk het hebben van een hart, een ziel, van gevoel. verslag van het onverwachte be zoek, dat de Sovjetrussische premier Malenkov, Donderdagavond aan de voorstelling van Molières „Le bour geois gentilhomme" door een troep van de Comedie Frangaise te Moskou heeft gebracht. Louis Seigner, een der oudere leden van het toneelgezelschap, vertel de aan de journalisten, dat er reeds voor de twaalfde maal gehaald was, toen een vice-minister van cultuur de spelers op het toneel kwam verzoeken, hem te volgen naar een kleedkamer, die vol mensen was en waar inder haast een bar werd ingericht. Daar waren Malenkov, Molotov, Kroestsjev, Wnrosjilnv en Boelganin aanwezig. Malenkov klopte ons op de rug. stop te chocolade en' andere lekkernijen in onze zakken en gaf één van ons nog een grote doos chocolade „voor de kinde ren" thuis, zo vertelde Seigner. Er wer den vele dronken uitgebracht op de ..vooruitstrevende kunst", de „vooruit strevende cultuur", on de vriendschap en op Molière. Molotov bracht een dronk uit op madame Beatrice Bretty, de veterane van het Franse toneel, met de woorden: „Op uw aanstekelijke nlimlach." Een tweelingveulen is een vrij zeldzame verschijning. Boer Markerink uit Velsen had even wel dit geluk. Zijn stamboek merrie van het Gelderse type Leteraschonk hem dezer dagen tivee dartele veulens. Aan de titel van Jungks boek is niet3 vreemds: de toekomst is immers altijd al begonnen op het ogenblik, dat men zich realiseert, dat de volgende-minuut- van-nu-af „toekomst" is en „dagen", „maanden" of „jaren" louter zaken van tijdsbepaling. De mens leeft (hori zontaal) altijd tussen twee werelden, deze en de volgende; vertikaal gelukkig soms ver boven de aarde uit mèt de dingen, die tussen hier en de hemel zijn. Wij willen maar zeggen, dat de toe komst altijd al begonnen is, zo honderd als duizend jaar geleden. Het product, dat de fabriek verlaat is steeds voor morgen. Jungk heeft daarom naar ons voor komt de denkfout gemaakt de abstrac tie „toekomst" met de concrete tijds waarde te verwisselen. Hij deed zulks misschien wel bewust, omdat de onder werpen. welke hij behandelde, bijna uitsluitend de „materie" betreffen. Hij plaatste de stof centraal en projecteer de daarentegen de mens; vergetend, dat de mens, wat er van hem ooit worden zal, alti.id deze stof zal blijven beheer sen, omdat het bovenmenselijke en bui- tentijdelijke met de materie niets meer te maken heeft. Wij kunnen niet zeg gen waar het einde zal zijn van ,,'s men sen beheersing van de stof", maar er gens is er een plafond, een limiet. Wij zijn ervan overtuigd, dat een greep over die grens ons zal vernietigen of ons zal terugbrengen naar de contem platie, begin en einde van alle wara wijsheid. Dan zal een nieuwe cirkel gang zijn aangevangen. Zouden wij precies willen beoordelen waar we staan, dan behoeft de toe komst ons geen belang in te boezemen. Dan hebben wij een antwoord te zoe ken op de vraag of de mens thans al bezig is te grijpen naar wat buiten zijn menselijke vermogen ligt. Jungk's be schrijving van de „Amerikaanse toe komst" dus van alle „toekomsten" zijn lugubere notitie van verregaande berekening, van onstuitbare technische ontwikkeling kunnen inderdaad een wurgende indruk op de lezer maken; maar wie in ruste probeert door deze dingen heen te kijken zal zelfs na le zing van dit boek nog niet de indruk krijgen, dat deze moderne mens: de geleerde, de manager en de arbeider, de bedrijfseconoom, de psycholoog en psy chiater reiken naar wat buiten hun macht ligt. Waar wij ontsteld van ge raken is van het feit, dat wij klaarblij kelijk nog maar een fractie begrijpen van de wijdheid en de draagwijdte van de menselijke vermogens. Het is niet aan ons na te gaan hoever wij kunnen komen in de beheersing van de stof. Want ook het projectiel, dat honderden kilometers omhoog vliegt, de robot, die „denkt" en „doet", de leu gendetector, behoren tot de stof, tot de materie, tot de horizonale wereld. Die wij in puin kunnen veranderen, zo wij dat willen, via de splitsing van water stof of cobalt, zonder evenwel de din gen „die daarboven zijn" ooit te raken of zelfs te benaderen. Op dit punt is het om het even of wij eschatologisch denken dan wel reïncarnatief. In beide gedachtengangen immers is de stof de stof en de geest de geest. Op beide ter reinen leeft „de leer van de laatste din gen", mèt of zonder laatste oordeel. „Het gaat de Amerikanen er niet om", schrijft Jungk, „zoals de meeste den kers over de toekomst in andere lan den, over de toekomst te filosoferen, doch om iets met haar te doen. haar te veroveren en haar, inzoverre dat voor de mens mogelijk is, richting en mars tempo voor te schrijven". Opnieuw treft ons hier Jungk's denkfout, want filoso feren over de toekomst wordt niet ge daan terwille van de filosofie, maar om iets over diezelfde toekomst te weten te komen, welke de Amerikanen trach ten de bereiken via hun zin voor prac- tijk, via het „doen". Dat mag ons, an ders-geaard als wij zijn, hinderen, het deert ons niet, zolang wij de geest cen traal stellen en het gevoel behouden, dat de wereld in puin kan vallen, maar dat onze geest het tijdloze in de mens renresenteert. Het is nreries om deze redpn. dat wij ons na lezing van Jungk's boek aange trokken voelden tot de woorden van Augustinus. die wij als motto als tij- deloos motto boven dit artikel plaat sten; tot de woorden ook. die honder den jaren geleden (maar net zo als „nu") in het Hebreeuws werden ge schreven, opdat vroomheid ons deel zou zijn.. Want, Weet Ge, er is zéér reëel in ieder mens een inwendig oord van af zondering, waar wij ons geloof kunnen ondervragen. Waar niemand een blik slaat: waar wij rusten in hoop. Alleen in hoop? Neen, bijna in de zekerheid, dat in de technische dipnte van deze tijd de mens tot een nieuwe gestalte zal worden geboren pn een op standing zal vinden, die als een kathe draal zal riizen ver boven de wereld, ver boven alle toekomstige we relden uit. Naar wat tussen hemel en aarde is. "^e toekomst is reeds begonnen" door Robert Jungk: Drukkerij-Uitgeverlt Lan- noo, Tielt. „Fragmenten uit het boek der Vro men uit het Hebreeuws toegelicht en vertaald door Prof Dr M A. Beek; Uitg. Arbeiderspers Amsterdam. „Levende Woorden van Augustinus", verzameld door Prof. Dr A. Sizoo; J. H. Kok N.V., Kampen. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 BDBH KIM TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Jutterties") tot 15 woorden.... 1,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal t 6,45 per maand t 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.52

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1