Ongekende toeristen-invasie tijdens Paasdagen Vice-president Nixon wil troepen naar Indo-China zenden Zeven ernstig gewonden Zuid-Korea zendt delegatie naar Geneefse conferentie Nasser opnieuw de machtigste De log iesin formatiediensten deden prachtig werk Duitsers ver in de meerderheid Acht babys kwamen om het leven Hevige gasexplosie te Maastricht Linkse coalitie in België verwacht Ook mevrouw Petrof blijft in Australië De Paus waarschuwt tegen H-bom Dinsdag 20 April 1954 NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1421 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ondanks koude en wind Botsing bij Best Brand in Londen Het koninklijk gezin in Obergurgl Socialist Buset weigert forma tie-opdrach t Eisenhower verstrekt verlangde garanties Meer militairen in de regering van Eggpte Grote opschudding in Congreskringen Op het laatste moment asyl gevraagd Amerikaanse leger heeft twee nieuwe raketten Vrede is onmogelijk in wereld vol angst' JAPANSE VISSERS ZIJN ONGENEESLIJK ZIEK Zachter weer na winterse Pasen WEERBERICHT Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: M KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 4#9041 Telefoon 2345 HJEtSE COUT 1'ARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties l„Juttertjes"> tot 15 woorden 1,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand t 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten •Veekabonnementen (U.52 PASEN 1954 heelt de grootste toeristen-invasie gebracht in de geschie denis van het Nederlandse vreemdelingenverkeer. Toch hoefden er geen buitenlanders in politiebureaux, op banken in de parken of in hun auto's te overnachten, zoals dat gedurende de Paasdagen van 1952 geschiedde. Duizenden, die geen hotels hadden besproken, konden nu door de VVVs der grote steden aan logies in pensions en bij particu lieren worden geholpen. Dit was grotendeels te danken aan de logies- informatiedienst, tot welks instelling de minder prettige ervaringen van twee jaar geleden hebben geleid. Amsterdam en Rotterdam hebben Zaterdagavond, Den Haag, Haarlem en Aalsmeer Zondagavond per radio een oproep aan particulieren gedaan om in het tekort aan logeeiruimte te voorzien, en met goed gevolg, want een half uur na die oproepen was het aanbod al iets groter dan de vraag, zodat alle gasten geholpen konden worden. Het totaal aantal buitenlandse toeristen, dat Nederland gedurende het Paas-weekeinde ondanks het koude weer bezocht, wordt ruw geschat op 200.000 tot 300.000. De Duitsers waren deze keer ver in de meerderheid, Belgen en Fransen kwamen resp. op de tweede en derde plaats. Zondagmorgen zijn op de ^irschot- seweg onder de gemeente Best twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Alle zeven inzittenden zijn zwaar gewond naar het Binnenzieken- huis te Eindhoven overgebracht. Eén der auto's werd bestuurd door de heer Sikkes uit Brunsum. Verder za ten in de wagen mevrouw Sikkes uit Brunsum, haar zuster en diens verloofde. De bestuurder van de an dere wagen was de heer Schink uit Haan in Duitsland, die een vrouw en een man als pasagiers had. De rijks politie heeft de zaak in onderzoek. Het is echter nog niet mogelijk ge weest de gewonden te verhoren. Aciht babies van enkele dagen oud zijn gisteravond in een ziekenhuis in West Londen door een brand in de kraamkamer om het leven gekomen. De brand werd ontdekt door een ver pleegster. De kamer waar de babies zich bevonden bleek al vol rook te staan. Het vuur lekte al langs de wanden omhoog. Een baby, pas zes uur oud, stierf onmiddellijk. Toen de verpleegster, vlammen en verstikkende rook trotse rend, hem poogde te redden, stond het wiegje al in brand. Toch konden nog zeven babies worden gered. Zij had den reeds veel van de rook te lijden gehad, maar door toediening van zuur stof wist men hun leven te behouden. Zondagavond heeft zich een hevige gasontploffing voorgedaan in een flat gebouw aan het Koningsplein te Maastricht. Alle ruiten van het mid delste gedeelte van het gebouw bra ken, een binnenmuur sloeg er geheel uit en de resten van een de deur wer den naar buiten geslingerd. Brokstukken van het meubilair, stukken van de sponningen en kozijnen vlogen tot veertig meter ver weg en tot op een afstand van honderd meter braken ruiten. De inboedel van het gezin Klinkhamer-Smeets ging geheel ver loren. Er ontstond echter geen brand en er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Op een benedenverdieping van de flat was eerder op de avond een gas slang gescheurd, waardoor het gas naar een hogere verdieping ontsnap te. Toen daar mevrouw Klinkhamer haar eigen gastoestel wilde aansteken ontstond de explosie. Het koninklijk gezin heeft de Paas zondag in Obergur"! d rgebracht. Het heeft die dag een protestantse kerk dienst bijgewoond, waarin prof. dr Re- deke uit Kiel voorging Des avonds was het koninklijk gezin aanwezig bij een concert, waar ook Nederlandse, Britse. Duitse Zweedse en Oostenrijkse studen ten, die in Obergurgl zijn voor 'n inter nationale Paasbijeenkomst, tegenwoor dig waren. De aanvankelijk door de KNAC od 7 Juni vastgestelde automobielrace om de Grote Prijs van Nederland, is naar later datum verschoven. De wedstrijden zullen ®u op 15 Augustus plaats vinden. J-JET AANTAL overnachtingen in Amsterdam door vreemde lingen van Vrijdag op Zaterdag, van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag is in totaal 12.723 geweest. Vorig jaar was dit cij fer 7.660. Een aantal bezoekers met auto's werd buiten de grote steden „uitbesteed". Van Den Haag uit wer den zij bijvoorbeeld naar Noorwijk aan Zee gestuurd, van de hoofdstad uit naar de kop van Noord-Holland. Er waren o.m. 500 bedden in Bergen be schikbaar. Bijna tienduizend bezoekers bebben tweede Paasdag Schiphol verrast met een recordbezoek, nadat het eerste Paasdag weinig drukker dan normaal was geweest. Het Rijksmuseum in Am sterdam werd Zondag door 4500 men sen bezocht, hetgeen driemaal zoveel is ais op andere Zondagen. Tweede Paasdag waren daar 4200 bezoekers. De Nederlanders zelf hebben zich weinig laten zien met de Paasdagen. Hoogstens gingen zij bij elkaar op vi site of gingen naar theater of bioscoop. De boulevards der badplaatsen lagen vrijwel verlaten en de bezoeken aan de zeekant waren doorgaans schichtig en kort. REUKEN-HOF te Lisse ontving Zon dag een veel groter bezoek dan men had durven dromen. De parkeerterrei nen stonden de ganse dag afgestampt met auto's en autobussen. Het feit, dat de bezoekers aan de bollenstreek slechts één doel hadden, de Keuken hof, werkte mee tot een vlotte verwer king van de autofiles. Ook waren er vele extra-treinen ingeschakeld. Naar schatting bestond minstens zeventig procent van de bezoekers daar uit buitenlanders. Men hoorde er tiental len talen spreken, tot zelfs Japans toe. Het grootste contingent werd gevormd door Duitsers en door Amerikaanse militairen. Er werden opmerkelijk weinig Belgen gesignaleerd, maar men vermoedt, dat de meeste Belgische toe risten hun bezoek aan de bollenstreek hebben uitgesteld tot 24 April en 1 Mei. De Keukenhof was zo in trek, omdat op de bollenvelden nog betrek kelijk weinig te zien is en de bonte lappendeken van felle kleuren nog ontbreekt. Ook in Zuid-Limburg heerste een grote Paasdrukte. Er waren vele dui zenden Duitsers, Belgen en Amerika nen en de kabelbaan te Valkenburg, welke Zaterdag onofficieel werd ge opend. trok een zeer groot aantal be zoekers. En dat allemaal ondanks bet feit, dat het gistermiddag is gaan sneeuwen in Maastricht, Heerlen. Gul pen en Valkenburg. De sneeuwbuien waren zo zwaar, dat de sneeuw bleef liggen-, en op het vliegveld Zuid-Lim burg moest de sportvliegerij worden gestaakt. Een flits van de enorme drukte op Keukenhof. Zelfs de repen, die nf en toe striemend heervlüapde. kon de belangstelling niet doven. Socialisten en liberalen in België zijn in beginsel eens geworden over een coalitieregering, welke de aftre dende katholieke regering moet op volgen. De nationale raden van beide partijen moeten deze afspraak nog goedkeuren. Zij zullen waarschijnlijk Donderdag vergaderen. Koning Boude- wijn heeft Zaterdag reeds een beroep gedaan op Max Buset, de voorzitter der socialistische partij, om zich met de formatie van een nieuw kabinet te belasten. Buset heeft deze opdracht om persoonlijke redenen van de hand gewezen. Men verwacht thans, dat de socialist Spaak zal worden verzocht een nieuwe regering samen te stellen en dat zijn partijgenoot Van Acker premier van deze nieuwe socialistisch- liberale combinatie zal worden. De katholieke CVP is weliswaar nog de grootste partij in België, maar de nieuwe coalitie beschikt over een be hoorlijke meerderheid. Dc Joegoslavische president Tito is Zon dag met een opleidingsschip uit Istamboel vertrokken, na een officieel bezoek van enige dagen aan Turkije. De Turkse pre sident zal in de herfst een tegenbezoek aan Joegoslavië brengen. ^UID-KOREA heeft na enige aarze ling en onder zachte drang van de Verenigde Staten besloten, een delegatie van zes personen onder leiding van Pjocng Joeng Tai, de minister van Bui tenlandse Zaken, naar de conferentie van Genève te zenden. Deze groep zal ongeveer drie maanden wegblijven. Is er dan nog geen tastbaar resultaat be reikt, dan zal zij worden teruggetrok ken. Naar uit Seoel verluidt, heeft pre sident Syngman Rhee beloofd, dat de Zuidkoreaanse strijdkrachten aanzien lijk zuilen worden verstrekt en dat het voornaamste doel van de conferentie de vreedzame herer'ging van Noord- en Zuid-Korea zal zijn. Men acht cr voorts nog steeds de Amerikaanse belofte van kracht, dat de VS over drie maanden de conferentie zullen verlaten, indien zij nog niets heeft opgeleverd. Syngman Rhee heeft de hoop uitge sproken dat Amerika bij mislukking QPNIETJW zijn er verschuivingen op getreden aan de top van het Egyp tische staatsbestel. Luitenant-kolonel Gamal abdel Nasser heeft Zaterdag de functies van premier en voorzitter van de revolutionnairc raad van generaal Naguib overgenomen. Deze blijft welis waar president, maar heeft thans prac- tisch alle macht verloren. Bovendien zijn vier burger-ministers van het ka binet afgetreden en door anderen ver vangen; ook is de revolutionnairc raad met twee militaire leden uitgebreid Nasser is door het nieuwe kabinet be- ZATERDAGMORGEN heeft een hooggeplaatste Amerikaanse func tionaris, die niet met name genoemd tvilde wordenals zijn mening te kennen gegeven, dal de Ver. Staten troepen naar Indo-China zouden moeten zenden, indien bijvoorbeeld de Franse strijdkrachten zouden worden teruggetrokken. In elk geval moest worden voorkomen, dal Indo-China in de macht der communisten zou geraken. Naar thans re Washington verluidt, heeft vice-president Nixon deze verklaring afge legd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit met geen woord bevestigd, maar wel gezegd, dat deze verkla ring volledig in overeenstemming is met de regeringspolitiek. zoals deze eind Maart door minister Eoster Dulles is uiteengezet. Dulles heeft toen gepleit voor een verenigde actie in Zuidoost- zie. teneinde verdere uitbreiding van de communistische invloed tegen te gaan Echter heeft Dulles thans gezegd, dat het niet aannemelijk is. dal ingeval van een Franse terugtocht Amerikaanse troepen naar Indo- China zullen worden uitgezonden. fjAT BETEKENT echter niet. dat zulks in de hoogste Amerikaanse kringen niet is overwogen. Zo heef» Knowland. de leider van de repubb keinse Senaatsfractie, verklaard, dat nog niet is gesproken over de moge lijkheid om Amerikaanse landstrijd krachten derwaarts te zenden Wel is ei sprake geweest van eventuele uit zending van eenheden vari luchtmacht en marine Knowland heeft echtei na drukkelijk te verstaan gegeven, dat Eisenhower, indien er troepen naar Indo-China zouden gaan, eerst het Congres om toestemming zou verzoe ken. Men vreest namelijk dat blijkt duidelijk uit een uitlating van de de mocratische senator Mansfield dat zulk een interventie zal leiden tot het uitbreken van een derde wereldoorlog, bv. doordat communistisch China met steun van de Sovjet-Unie de oorlog in Korea hervat. Nadat in de laatste dagen door de lucht versterkingen waren aangevoerd, is er Zondag bittér gevochten om een Franse buitenpost aan het Noordelijk uiteinde van de landingsbaan, welke werd gebruikt voor het neerwerpen van versterkingen en voorraden voor Dien Bien Phoe De post werd welis waar tenslotte opgegeven, maar de loopgraaf, die de opstandelingen dwars door de landingsbaan hadden gegra- ver werd gezuiverd van vijanden Hier is een nieuwe Franse post ingericht Eisenhower en Churchill hebben in te legrammen de verdedigers van Dien Bien Phoe gecomplimenteerd met hun moed en uithoudingsvermogen. De Parijse pers meldt, dat vijfhon derd man van de Vietminh een trein op het traject Pnum Penh-Battambang in Cambodja hebben doen ontspoien De meer dan honderd inzittenden zijn allen vermoord en vaak levend ver brand De trein /elf waarvan de mees te wagons wa*en geladen met Amen kaanse wapens en munitie, is uitge brand. militair gouverneur van noemd tot Egypte. De vervanging van Naguib is niet geheel onverwachts gekomt t. Men ziet hierin een logisch gevolg van de crisis in Maart, toen Nassers standpunt, dat het militaire bestuur voorlopig moet blijven voortbestaan, zegevierde over het verlangen van Naguib om op korte termijn terug te keren naar de parle mentaire gebruiken. Vrij kort daarop is de president ingestort. Hij had sinds het aftreden van koning Faroek onder toenemende druk gewerkt en bezweek na de conflicten in de regering onder de last. Hoewel zijn toestand thans ver beterd is, is hij nog allerminst her steld. Naguib heeft Zaterdag voor de eerste maal sinds hij ziek werd een bezoek aan het gebouw van de revolutionnai- re raad. Drie Egyptenaren hebben Zondag te Port Said een overval gepleegd op een Brits legervoertuig. Een begeleidende soldaat werd zo zwaar gewond, dat hij later overleden is. De Egyptenaren hebben de wijk genomen met de auto, waarin de chauffeur zich nog bevond. De wagen werd leeg teruggevonden. De chauffeur is later uitgeleverd. De man had een ongevaarlijke schotwond in de nek en was volkomen over zijn ze nuwen. Mevrouw Petrof, de echtgenote van de reeds eerder gevluchte leider van de Russische geheime dienst in Austra lië, heeft gisteren in Port Darwin, kort voor haar vertrek naar de Sovjet-Unie, aan de Australische autoriteiten asyl gevraagd. Het was haar reeds eerder toegezegd, maar het had er de schijn van, dat zij van dit aanbod geen ge bruik wilde maken. Zondag vertrok zij per vliegtuig, di twee Russen begeleid, uit Sydney. Een woedende menigte, waaronder zich Russische immigranten bevonden, trachtte op het vliegveld haar vertrek tegen te houden. Daarbij kwam het tot wilde taferelen. De Russische begelei ders werden afgerammeld, mevrouw Fetrof zelf kwam verfomfaaid in het vliegtuig terecht en verspeelde in de strijd een van haar schoenen. In Port Darwin werd het toestel op gewacht door de plaatsvervangende administrateur van het Noordelijke ge bied, R. Leydin. Deze moest zich met geweld een weg banen naar mevrouw Petrof, met wie hij in het vliegtuig een ernstig onderhoud had. Zij schrei de. Onderwijl fouilleerde de politie de beide begeleiders. Deze bleken elk een zware revolver in een holster onder de oksel te dragen. De wapenen werden in beslag genomen. Mevrouw Petrot bleek er toch de voorkeur aan te ge ven, in Australië bij haar man te blij ven, nadat zij met hem had getelefo neerd. Het Amerikaanse leger heeft de be schikking gekregen over twee nieuwe wapens, waarmee atoomladingen in vijandelijk gebied tot ontploffing kun nen worden gebracht. Het zijn raket ten, de Corpural en Honest John (Eer lijke Jan). De laatste is bestemd voor het uitvoeren van zware bombarde menten. De snelheid van de Corporal is verscheidene malen die van het ge luid. De raket kan ver achter het front gelegen vijandelijke Joelen treffen. In de kop van beide raketten kan zowel een lading van de gebruikelijke springstoffen worden aangebracht, als van ontploffingsmiddelen, waarbij ge bruik is gemaakt van kernsplijtings energie. van de conferentie zou gaan beseffen, dat onderhandelen met de communis ten zinloos en gevaarlijk is. Deze con ferentie diende de laatste poging te zijn, om Noord- en Zuid-Korea op vreed zame wijze te herenigen. „Wij kunnen niet werkeloos toezien, hoe de commu nisten ons volk in het Noorden uit roeien en verbannen en van de helft van ons land een Chinese provincie maken", aldus Rhee. „Wij hopen dat indien de conferentie van Genève mis lukt de Verenigde Staten en onze andere vrienden in de vrije wereld te zamen met ons andere middelen zullen toepassen om de vijand uit het land te drijven". Pjoeng Joeng Tai heeft nog verklaard, dat Zuid-Korea zich zal verzetten te gen het terugtrekken van de troepen der Verenigde Naties uit Korea, als cte Chinese communisten Noord-Korea zou den ontruimen. De Noordkoreaanse delegatie onder leiding van minister Nam II is Zondag naar Genève vertrokken. Paus Plus Xt heeft op Eerste Paas dag via de radio een boodschap uit gesproken, waarin hij waarschuwde tegen t' nieuwe vernietigingswapenen van schrikwekkende kracht en op een verbod hiervan heeft aangedrongen. Hij vroeg zich af, wanneer de staats lieden zullen beseffen, dat vrede on bestaanbaar is in een wereld vol van verbitterende angst, doch dat hij moet zijn gegrondvest op het christelijke be ginsel van allesomvattende liefde en in het bijzonder op vrijwillig verleend in plaats van op afgedwongen recht. De paus vroeg voorts, wanneer de geleerden de prachtige ontdekking van de verborgen krachten in de materie uitsluitend zouden gebruiken voor de vrede. Daardoor immers zouden goed koper krachtbronnen ter beschikking van de mensheid kunnen komen, schaarste en ongelijke verdeling van goederen en werk kunnen worden ver minderd, aan geneeskunde en land bouw nieuwe hulpmiddelen kunnen worden verschaft en nieuwe bronnen van welvaart en rijkdom kunnen wor den verleend aan alle mensen. Voorts wees de paus op de steeds groeiende angst voor een derde wereld oorlog en op de grote gevaren, die de mensheid loopt als gevolg van de moge lijke wijziging van erffactoren door de nieuwe strijdmiddelen. Nadat hij met heldere stem zijn rede had uitgesproken, begaf de paus zich naar het balcon van de St Pieter en verleende vandaar aan de knielende menigte de zegen Urbi et Orbi. Ook de Britse aartsbisschoppen heb ben Zondag gewaarschuwd tegen de gevaren van de nieuwe atomische strijdmiddelen. Volgens professor Sisa Morita van de universiteit van Tokio lijden de 23 Japanse vissers, die door radio-activiteit als gevolg van de waterstofbomontplof fing van 1 Maart op Bikini zijn aange tast, alle aan bloedarmoede en aan een ongeneeslijke mergziekte. Professor Morita geldt in Japan als een autoriteit op het gebied van bloed ziekten. Het is het beste, dat wij de juist achter ons liggende Paasdagen, maar zo gauw mogelijk vergeten, want buitenshuis hebben wij er maar weinig plezier van gehad. Op de beide Kerstdagen was het 2 a 3 graden kouder. Men moet dan ook al een zeer groot opti mist zijn, wil men dit een voor uitgang noemen. Het staartje van ons land (Zuid-Limburg) 'kreeg zelfs nog een staaltje van de win ter mee, toen daar gistermiddag enkele flinke sneeuwbuien vielen. Tussen een hogedrukgebied boven Scandinavië en een depressie over Midden-Europa, voeren Oostelijke winden zachtere lucht van de Zuid-Russische steppen afkomstig, in de richting van ons land. Deze zachtere lucht, die al tot over Duitsland is doorgedrongen, wordt begrensd door een warmtefront met lichte regen. Wij willen nog niet te hard van stapel lopen, door een belangrijk warmer voor jaarsweer aan te kondigen, maar het lijkt er wel op, dat wij het dieptepunt van de April-koude be reikt hebben. Verwachting tot hedenavond: TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met en kele verspreide buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later vrij krachtige wind tussen Oost en Noord. Dezelfde of iets hogere maximum temperaturen. Woensdag Zon op 5.32, onder 19.46 Maan op 23.52, onder 6.26

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1