Vragen staat vrij WACHT Mij De financiële jaarverslagen verschijnen steedsvroeger r ru-rasast Knap óp die kale schutting met Ouderdomswet Reparatie DeW.W.-wet Te gewichtig De belediging De informatie Of dit mag? Noodwet Mag dit? IK bewoon, schrijft een lezer, een woning waarvan de huur in feite mijn draagkracht te boven gaat. Nu zit aan die woning een garage, die door mij niet gebruikt wordt. Deze kan ik verhuren, waardoor mijn huur wat lichter wordt. Mag ik dat? Dit hangt af van de ge maakte huurovereenkomst. Wan neer in een eventueel huurcontract niet nadrukkelijk bedongen werd, dat u nut „onder toestemming van de eigenaar moogt onder-verhuren, kunt u uw gang wel gaan. Is er geen huurcontract of is er dus over eventueel onderverhuren niet ge rept, dan moogt u o.i. ook de gara ge wel onderverhuren. In het an dere geval zult u de eigenaar om toestemming moeten vragen. Het kan nog wel een rol spelen, waar voor de garage zou worden ver huurd. Want als u deze bijvoor beeld zou verhuren tot gebruik als fabriek, kan de eigenaar aanvoe ren, dat het door hem verhuurde wordt gebruikt tot een ander doel dan waarvoor het is bestemd. Dat kan natuurlijk niet wanneer u het als garage verhuurt, omdat het voor garage bestemd is. Bewijs Een verheugend symptoom J-JET IS EEN gunstig leken, dat de meeste ondernemingen er hoe lan ger hoe meer een eer in gaan stellen zo spoedig mogelijk na het verstrijken van het boekjaar het verslag over haar bedrijf uit te brengen. De band aan- deèthouder-ondememing is toch reeds zeer los en het valt toe te juichen dat vele bèstuurderen inzien dat het hun bedrijf tot voordeel strekt', rekening te houden met de wensen en verlan gens van aandeelhouders, die o.a. een snelle en volledige berichtgeving op prijs stellen. De klassificatie van een fonds in het bijzonder belangrijk indien een beroep op de markt moet worden gedaan hangt mede af van de belangstelling, die door het jaar verslag gewekt wordt. Wij zien dan ook hoe langer hoe meer verslagen, die méér zijn dan een opsomming van cijfermateriaal, maar tevens inzicht geven in het wel en wee van het be drijf In ruim verband, waarbij goed photomateriaal. grafieken en beschou wingen over de bedrijfstak en lees baarheid verhogen. Pim, Pam Pom en de graafmachine Oost-West-handel wordt te Genève besproken De opperste Sovjet bijeen chocolaadjes: licht in gewicht Protest in Labour tegen Duitslands bewapening OP door SYLYIA SARK SSfi"hW"«I» ?rir°rd' ,Zij herinnerde zich zijn ge- 1 VSSS2F* WWS Engeland produceert een anti-vliegtuigraket Luister eens naar: Radioprogramma WOENSDAG 21 APRIL 1984 CTEEDS meer brieven krijgen wij van ouden van dagen, die bijzon derheden willen wéten over het komende algemene ouderdomspen sioen. De briefschrijvers en brief schrijfsters hebben de meest opti mistische verwachtingen. Dit alle maal natuurlijk naar aanleiding van de artikelen die hierover in de couranten hebben gestaan. Men vergeet echter, dat hetgeen werd gepubliceerd nog slechts „plannen' waren, meer niet. Er is nog geen wet ingediend en dat zal best nog een paar jaar aanlopen. Hoe het uiteindelijk zal worden, valt niet te zeggen. Wij kunnen er dan ook nog geen inlichtingen over geven, omdat wij niet beschikken over para-normale gaven, zoals dat heet. Wel zal men verstandig doen aan te nemen, dat de uitkeringen wei nig hoger zullen zijn dan die thans gelden over de noodwet ouder domsvoorziening. ]\1EE, lezer, er zijn in de huurwet geen omschrijvingen gegeven van de reparaties die voor rekening van de huurder komen, en welke de eigenaar zou moeten betalen. Daar voor gelden nog alle bepalingen zo als die van oudsher in het burger lijk wetboek zijn gesteld. Kleine eparaties zijn voor rekening van de huurder. Wat hieromtrent in een huurcontract is bepaald en „het plaatselijk gebuik" zijn mede be slissend. Wat nu precies een kleine reparatie is, en wat niet, kan ook niet worden omschreven. Buiten werk (schilderwerk) is iets waar meil de eigenaar niet toe verplich ten kan. Wel tot die herstellingen wélke nodig zijn om de bewoon baarheid van het huis in stand te houden. Toch blijft het gewenst een deurwaarder in de arm te ne men, want anders maakt men fou ten. IA, dat is altijd nog een geval, wat niet erg is ingeburgerd. De mensen kijken nog vaak raar tegen de dingen aan. Als ik, vraagt een lezer, nu ben uitgetrokken van die wet wat gaat er dan gebeuren? Wel niks. Dan zult u eventueel om steun moeten gaan vragen, daar zit niets anders op. Maar dan komt na tuurlijk ook de kwestie van het „eigen bezit" aan de orde. In zijn brief gaat schrijver er dieper op in. Zo in de geest van: waarom blij ven ze ook nadien niet uitkeren? Omdat de overheid tenslotte toch niet blijvend allé mensen die werk loos wordèn, kan blijven onderhou den? Men moet toch tenslotte alles zelf in het wérk stellen om in zijn levensonderhoud te voorzien. VATUURLIJK voelen wij ons zeer vereerd, wanneer wij van lezers uiterst belangrijke zaken krijgen voorgelegd. Bijvoorbeeld de vraag: zal ik mijn zaak omzetten in een N.V. of niet? Maar dergelijke zaken kunnen zo 'niet even in een hand omdraai worden behandeld.... per brief. Men moet daarvoor een ac countant of zo raadplegen, die stu die van alle omstandigheden kan maken. Anderer- willen, dat .wij een be paalde zaak behandelen, hetgeen evenmin kan. Daarvoor moet men zijn bij een advocaat. Wij kunnen alleen adviezen geven. [)E WOORDEN „ongelikte bêer" die u werden toegevoegd, zou den „misschien" als belediging kun nen worden opgevat. Al zouden wij wij kunnen vragen: is „gelikte beer" dan geen belediging. Overi gens dienen er getuigen bij geweest te zijn. De meeste beledigings-zaken stranden op het gebrek aan getui gen, omdat men er wel voor oppast, geen getuigen in de buurt te heb ben, wanneer men iemand beledigt. JTEN LEZER is ernstig gegriefd over een informatie die door een bepaald bureau over hem was afgegeven. Hij trok toen op zichzelf een informatie bij een ander ibu- reau, en die deugde ook niet, om dat die hem weer veel te gunstig uitbeeldde. Wat er tegen een foute informatie te doen is? Helaas niet veel. Bekijkt u maar eens goed wat er op die informatie-formulieren gedrukt staat. Het is helaas zo, dat die informaties nog al eens „met de pet" naar de zaken gooien. Soms berusten ze alleen op wetenschap opgedaan bij de buren, hetgeen he laas vaak een troebele bron is. Soms berusten ze op kaart-gege- vens van jaren en jaren oud. Zelfs hebben we wel eens gemerkt, dat de duim hulp verleende. U kunt het beste, wanneer een bepaalde in formatie onjuist uitvalt, de betrok kene verzoeken, eventueel voor uw rekening, eens een informatie te trekken bij een ander bureau. IEMAND kocht een kachel. Hij be taalde de overeengekomen prijs. Later evenwel bleek dat diezelfde kachel elders nog al wat goedkoper kostte. Onze lezer trok natuurlijk met boos gezicht naar zijn winke lier. Die bleef echter de kalmte in persoon en beweerde: wat die an der doet daar heb ik niets mee te maken. Ik ben vrij om mijn eigen prijzen vast te stellen. Is dat nu zo? Ik voel mij genomen, schrijft de le zer. Toch heeft die winkelier gelijk. Inderdaad mag hij zijn prijzen vrij bepalen, want de prijzen zijn vrij. Lezer zal dus geen verhaal kunnen halen. Volgende keer eerst maar eens overal rondkijken, alvorens zo'n groot stuk te kopen! TER VERKRIJGING van een noodwet-uitkering, moet u zich tot de Raad van Arbeid wenden. QE VRAAG, lezer, of u wel of niet moet gaan procederen, hangt af van de kwestie over hoeveel be wijsmateriaal u beschikt. U wordt een rekening aangeboden inzake gehuurde fietsen. U beweert dat er de helft korter van gebruik is ge maakt, dan op de rekening staat en u wilt niet betalen. Of u nu een procedure tegen hem kunt riskeren, hangt er dus maar van af of u deug delijke bewijzen kunt bijeenbrengen omtrent de duur van de huur. MENTOR Veel verslagen, die in andere jaren eerst in Mei of Juni plegen te ver schijnen, zijn thans reeds gepubliceerd en het aantal is momenteel zo groot, dat wij hebben gemeend de korte in houd van deze niet alle bij ons beurs- overzicht van Zaterdagavond te moe ten opnemen, doch hiervoor ruimte reserveren in een van onze andere edities. De koersen, die wij heden achter de fondsen vermelden, zijn die van 15 April of v. k.: De Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek boekte in 1953 een zeer bevre digende winst. Na het treffen van di verse voorzieningen steeg het netto winstsaldo van f 1,6 millioen tot f 2 millioen. Hiervan wordt f 800.000 naar het reservefonds geboekt waarna een onveranderd dividend van 12% voor aandeelhouders beschikbaar is. Voorts wordt een herkapitalisatie van 50% aangekondigd met een contante uitke ring van 12%%. In de eerste maanden van 1954 heeft de vennootschap weer gunstig gewerkt. 382%. De Nederlandsche Aanneming Maat- scha pij v.h. H. F. Boersma zal een on veranderd dividend van 9% uitkeren. De bedrijfsresultaten van 1953 waren ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar. 173%. De winst bij Hazemeijer is gestegen van f 2,35 millioen tot f 3 millioen waardoor een van 11% tot 14% ver hoogd dividend tot uitkering kan ko men. De reserves worden wederom aanzienlijk verstrekt en bedragen thans f 6.671.000 naast het kapitaal van slechts f 2 millioen. De orderportefeuille wet tigt de verwachting omtrent een gun stig resultaat van boekjaar 1954. 274%. De omzetten bij Biihrmann's Papier groothandel kwamen in 1953 op een hoger niveau en de bruto winst steeg van f 3 tot 3,8 millioen, waaruit, zoals gemeld, een tot 10% verhoogd dividend wordt uitgekeerd (v.j. 8%). De liquidi teitspositie is verbeterd en het crediet yan de Horstelbank ad f 1.365.000 werd geheel afgelost. De verspreid liggende bedrijven in Amsterdam zullen worden geconcentreerd in een nieuw te bou wen fabriek. De directie verwacht voor de financiering hiervan géén beroep te zuilen moeten doen op de kapitaal markt. Het eerste kwartaal 1954 bracht een gunstig winstsaldo. 160%. Houthandel Bontekoning Aukes gaat herkapitaliseren en zal één aan deel van f 1000 uitkeren op elke zes aandelen. Bovendien wordt 41/6% in contanten uitgekeerd, zodat in totaal 20 5/6% wordt betaald. De bruto winst was wat lager dan in 1952 doch door minder te reserveren kwam men tot een hogere netto winst. De winstmar ges op verschillende artikelen kwamen door verscherpte concurrentie op lager niveau doch dit kon door een quanti- tatieve vergroting van de omzet voor êen groot deel Worden opgevangen. 156%. De Drukkerij de Spaarnestad boekte in 1953 een zeer mooi resultaat en keert 12% dividend uit over het van f 2 tot 3 millioen verhoogd kapitaal. Over 1952 werd 10% uitgekeerd en 50% bonus uitgereikt 12%% in con tanten. De exploitatierekening toonde eèn saldo van f 1.155,000 tegen 677.0Q0 141 '52. De investeringen van 1953 werden geheel afgeschreven. De - aste goederen kostprijs f 2.3 mil lioen staan voor f 1 op de balans én ook de inventaris waarvan de kostprijs f 7.7 millioen heeft bedragen, staat voor één gulden op de balans. De ba lanspositie geeft een krachtig en ge zond beeld al lijkt het crediteurencijfer van f 3.8 millioen wat hoog. Hiertegen over staan evenwel o.m. kasliquiditei- ten van f 3.1 millioèn en f 1.7 millioen debiteuren. 215%. De omzetten bij de Chamotte Unie zijn niet onaanzienlijk gedaald, ver moedelijk als gevolg van het wegval len van de na-oorlogse .inhaalvraag. Het dividend wordt niettemin ver hoogd van 9 tot 10%. De bedrijfsreke- ning gaf een daling van het saldo te zien van 1% milioen tot f 6.3 millioen doch ook de exploitatiekosten lagen ongeveer f 1% milioen lager. De order portefeuille van vuur- en zuurvaste producten neemt thans weer toe on danks de concurrentie, die zowel op de binnen- als op de buitenlandse markt in scherpte toeneemt. Voor 1954 is te verwachten dat met de productie van deze materialen een kleinere winst be haald zal worden. De orderportefeuille voor de afdeling ovenbouw is bevredi gend en deze afdeling zal vermoedelijk in 1954 vol bezet zijn. 150%. De Kon. Fabriek v. Verbandstoffen v/h Utermöhlen heeft zich weer her steld en kon een winstsaldo van f 202.000 boeken (na evenwel f 65.000 aan de conjunctuur reserve te hebben onttrokken). Het dividend zal 9% be dragen tegen 5% in het vorige jaar, dat uitgekeerd werd uit de dividendreser ve. Hoewel er nog steeds een ernstige concurrentie bestaat, kon tegen lonen de prijzen worden gewerkt, ook tenge volge van de nog steeds verder door gevoerde mechanisatie. Niettegenstaan de de steeds scherper wordende con currentie ziet de directie de toekomst met vertrouwen tegemoet. De in het lopende boekjaar geboekte resultaten waren gunstig. 169%. De liquiditeitspositie van de Lijm Gelatine Fabriek „Delft" is in de loop van 1953 niet onaanzienlijk verbeterd. Het dividend wordt verhoogd van 7%% op 8%. In de Verenigde Staten werd een dochteronderneming gevestigd ten einde de import te vergemakkelijken. 119%. De Vereenigde Vorstenlanden zijn eindelijk gekomen met een verslag handelende over 1941 t/m 1952. Per ultimo 1952 was er een verliessaldo van f 4.6 millioen. Het kapitaal be draagt f 14.2 millioen. In 1951 werd niet minder dan f 7 millioen verlies geboekt, in 1952 een half millioen winst. In de jaren 1941/'52 werd in totaal f 11.1 millioen verlies geleden en afgeschreven. De vermogensopstelling Indonesië maakt nog geen fraaie in druk: de suikerondernemingen staan hierop te boek voor Rp 34.1 millioen waartegenover in het credit een schuld van Rp 30 millioen schuld staat aan de Bank Indonesia. In het credit staat voorts de sluitrekening ad Rp 27 mil- lien f 9 millioen), zijnde de schuld aan de moedermaatschappij. 20%. De exploitatiewinst van Grand Hotel „Krasnapolski"'Jsteeg van f 281.000 tot f 310.000. Hieruit wordt een van 9 op 10% verhoogd dividend uitgekeerd. 184%%. American Hotel keert 10% dividend uit tegenover 9%% over 1952. De hotel accommodatie wordt uitgebreid, het geen uit eigen middelen kan worden gefinancierd.' 197%. Entcomayer kondigt een dividend van 5% aan (v.j. 4%) uit een exploita tiesaldo dat een weinig hoger was dan verleden jaar. 92%. De Rubber-Cultuurmij „Tjoeroeg" boekte in 1953 een verlies van f 43.000. Het saldo verlies op de balans is daar door opgelopen tot f 58.000 bij een aan delenkapitaal van f 600.000. 20%%. De Holland-Sumatra Rubber Mij ver laagt het dividend van 9 tot 6% als ge volg van een winstsaldo tot op 30.000 96. We laten Piet Pakkum een ogen blikje aan zijn lot over, om te zien wat die twee deugnieten Billie en Kareltj verder in hun schild voerden. Ze naa den de hele dag in de onderaardse kel der doorgebracht en pas tegen de avond durfden ze weer een luchtje te gaan scheppen. Toen het donker was «ewor den ging het luik langzaam open en een koe klauterde moeilijk naar bovcm ..Zachtjes sluiten Karei", klonk er een stem uit het binnenwerk van de koe. Het luik werd voorzichtig gesloten door twee handen die plotseling te voorschijn De tweede conferentie over uitbrei ding van de handel tussen West- en Oost-Europa is gisteren te Geneve in het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties begonnen. De eerste bijeenkomst van deze aard had juist een jaar geleden plaats. Alle Europese landen, behalve Ier land en Spanje, nemen deel aan de conferentie, die onder auspiciën van de Economische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties staat. Bovendien zijn de Ver. Staten verte genwoordigd. Verleden jaar ging het er in de eer ste plaats om, handelscontracten tot stand te brengen tussen verschilleude Oost- en Westeuropese landen die se dert de oorlog geen zaken meer met elkaar hadden gedaan. Deze keèr zal de nadruk worden gelegd op pogingen tot verbetering van de structuur en de methoden van de handel tussen Oost en West en op uitbreiding en stabili satie van die handel. De nieuwe Russische Opperste Sovjet is gisteren voor het eerst sedert de verkiezingen op 14 Maart bijeengeko men. De vergadering, waaraan 708 af gevaardigden deelnamen, werd bijge (v.j. f 48.000). De oogst leverde 390 000^00nd door premier Malenkov, presi- kv. rnbher nn. De rammp voor 19:r4 kg. rubber op. De raming voor 1954 luidt 421 ton. 61%. De Tabaksindustrie v/h Gebr. Philips zal wederom géén dividend uitkeren. Hoewel de omzetten en de rentabilitei- ten in 1953 bevredigend waren, wordt voorgesteld het winstsaldo ad f 17.000 naar nieuwe rekening te boeken. Het opgelopen winstsaldo bedraagt dan ruim één ton. De liquiditeitspositie van de vennootschap is nog onbevredi gend. 65%. (Advertentie, Ing, Med.) OOSTENRIJKSE VERMISTEN VRIJWEL OPGEGEVEN Er is nog geen spoor gevonden van de dertien Oostenrijkse schooljongens en hun drie onderwijzers,- die na 'een bergtocht in Oostenrijk worden ver mist. Er is vrijwel geen hoop meer dat de vermisten nog zullen worden gevon den. dent Worosjilof minister Molotov en de partijsecretaris Kroestsjef. De vergaderingen, die werden gehou den in het grote Kremlinpaleis, begon nen met een bijeenkomst van de Raad van de Unie, de Sovjet-senaat. Een uur later volgde de bijeenkomst van de 639 leden tellende Raad der Nationali teiten. Behalve de begroting zullen ook de decreten, die zijn uitgevaardigd door het presidium van de Opperste Sovjet, het permanente wetgevende orgaan, sedert de laatste vergadering in Aug. van het vorige jaar, moeten worden goedgekeurd. Voorts zullen de afge vaardigden een nieuw presidium kie zen en hetzij maarschalk Worosjilof bevestigen als president of een ander kiezen. Tevens zullen zij stemmen over de dertien maanden oude regering van premier Malenkov. De invloedrijke Britse vakvereniging van winkelbedienden heeft zich met overweldigende meerderheid uitge sproken tegen herbewapening van Duitsland. Een voorstel om een spoed- congres van de Labourpartij bijeen te doen roepen ter bespreking van deze kwestie werd echter verworpen. De Labourpartij in Noord-Ierland heeft zich eveneens tegen herbewa- pjng van Duitsland uitgesproken. Wil FlEURISi tinten, mat EN GLANZEND (Advertentie, Ing. Med.) 7) Met een lucifer in de hand boog hij zich naar haar over, terwijl zijn ge laat ln het maanlicht scherp afgete kend werd. Op dat moment werd er iets in Anna geboren, een vreemde, scherpe emotie, alsof zij plotseling vol wassen was. Hij hield zijn handen om de hare heen om het vlammetje steun te ge ven. Bij de aanraking van zijn vingers rilde zij ondanks zichzelf. Langzaam trok zij aan haar sigaret en werd kalmer. Het was dwaas om een man toe te staan een dergelijke invloed op je te hebben. Maar het was nu eenmaal iets, dat je niet kon weg redeneren. Roderick Bridge nad de macht haar het leven intensief te doen gevoelen, op een manier, zoals zij nog nooit te voren had gedaan. „Je houdt van avontuur", zei hij. „Dat doe ik ook. Je houdt van nieuwe ervaringen, van een nieuwe omgeving. Dat doe ik ook". Hij nam zelf een si garet en tikte er nadenkend mee op zijn koker. „Het zal me een hele moei te zijn, om me weer neer te leggen bij het schapenfokken". „Is het dan zo'n saai leven':'" vroeg Anna. Zij had opzettelijk zijn eerste opmerkingen onbeantwoord gelaten. Het scheen haar toe, dat Roder'ck Bridge haar sneller meesleepte dan haar lief wag. „Het' heeft ook zijn opwinding Goe de en kwade jaren. Het scheren. Het afrijden van de weiden. Niet erg op windend maar soms heeft het iets van vliegen. De ruimte. De eenzaam heid". Hij sprak met een zekere spanning. De maan verdween achter een wolk. De zee daar onder hen leee een donkere glasplaat. Anha keek naar be neden naar de diepte. Maar niets weer spiegelde er in. „Je ziet er uit als een waternymph", zei Roderick zachtjes. „Zo voel ik me toch niet". „Waarom tracht je me te ontwij ken?" Hij wendde zich enigszins naar haar om. „In de laatste acht en veertig uur heb ik een geweldige ervaring ge had. Ik ben verliefd geworden". Met rustige stem zei Anna: „Is het tóch waar?" Zij had nooit gedacht, dat de liefde op deze wijze tot haar zou komen. Roderick had gelijk, liefde was een geweldige ervaring. Zij be heerste je geheel, de woorden, die je zeggen wilde, bestierven je op de tong en je was blij. dat de voorbij de maan drijvende wolk je gelaatsuitdrukking verborg. „Op jou," zei Roderick. Hij legde zijn hand over de hare, die op de railing rustte. „Kom, Anna, zeg nu niet, dat je het niet wist." Er was een tedere spot tende klank in zijn stem, alsof zij el kaar reeds lange tijd gekend hadden en eikaars gedachten konden raden, zoals vrienden of geliefden dat doen. „En ik ben je niet onverschillig, geloof ik", voegde hij er zacht aan toe. „Maar ik ken je niet! Ik weet niets van je af", gaf Anna met flauwe stem ten antwoord. „Wat je daarmee bedoelt is het vol gendeBen je getrouwd? Is er een vrouw in je leven? Hoe vaak ben je al verliefd geweest? Dat zijn de enige dingen, die een vrouw over een man wil weten. D.w.z. een vrouw als jij. Natuurlijk zijn er ook anderen, die denken: Ben je getrouwd? Gescheiden? Was zij erg duur om te onderhouden? Wat is je inkomen?" Zijn slaperige ogen hadden een lachende uitdrukking, toen hij op haar neerkeek, maar zijn mond stond ernstig. Voor de eerste maal zag zij die, zoals hij werkelijk was. Sterk met volle fraaie welvingen. Sensueel, maar beheerst. Anna zag de karakteristieke eigenschappen er van zonder ze onder woorden te kun nen brengen. Toen zij in de zachte duisternis naar hem opkeek, boog hij zich voorover en drukte zijn lippen licht op de hare. Anna rilde. „Heb je het koud?" „Neen". „Op zekere dag zal ik je wel eens behoorlijk kussen". Hij legde zijn hand onder haar elleboog. „We kunnen be ter naar beneden gaanlieveling". Toen Anna die avond naar kooi ging, voelde zij zich, of er een vuur in haar brandde. Zij wilde niet met Joan praten. Zij kroop rustig in bed voor Joan nog bin nen gekomen was en bleef met de de kens tot haar kin opgetrokken liggen, terwijl zij zich slapende hield. Joan kwam met vrij veel lawaai bin nen en hield zich toen met een snelle uitroep plotseling in. Anna hoorde haar he' bed toekomen en naar haar Nadat Joan naar bed gegaan was bleef zij in de duisternis aan Roderick liggen denken. Zij dacht aan de lichte men? da? Hppen' Ieder »°- ment, dat zij in zijn tegenwoordigheid had doorgebracht, was als met elektri citeit geladen geweest. Zij hield van hem. Zy lag daar aan hem te denken Tot dusver had hij haar niets over IL1Zl" V6rteld' Hlj had het ware Jteld 0f"AC?ieLf_drie -agen ge' e».?e had geen van alle be- 'j J herinnerde zich zijn ge zicht en de vreemde strakke integri teit van zijn mond. Maar integri- ontwijkends in zijn' p'ersöonhjkhrid Hii was n et 'J<vneia. nij was met iemand, die men gemakke lijk doorgronden kon. Het geluid van de golven, die langs de partijspoorten ruisten, deden haai- tenslotte inslapen. Zodra Joan de volgende een gezicht in wakker werd, ging z^meTeen 'gezT" „Het! Ben je wakker? Ik had Bister avond dodelijke zin om met jetfp^ Anna rolde zich om op haar an,w„ zijde en ging eveneens rechtop zitten sloe inmIffdè'/r ï?8? de V°ri«e "vond sioe ïnmiddellijk als en vloedgolf „ver over7' en' Achte'00s „Wm" ovei en zag de uitdrukking van jaS'opT Jïïï (Wordt vervolgd) waren gekomen. Daarop zette de koe zich in beweging en verliet de tuin door het gat in de heg. „Zie je de stier som» ergens?"', vroeg Kareltje angstig. „Niks ie zien hoor", lachte Billie, die natuur lijk weer in het voorste deel van de koe had plaats genomen. Door zijn glaasje kon hij alles zien, wat recht vóór hem lag. Niet ver van hem af pinkten de lichten van enige villa's en het was daarheen, dat Billie koers zette. De twee vrienden hadden de hele dag niets gegeten en dus razende honger. Te Salisbury, nabij Adclaide in Australië, zal binnenkort worden be gonnen met het in elkaar zetten van nieuwe Britse raketten tegen vliegtui gen, waarvan de onderdelen in' Groot- Brittannië worden vervaardigd. De productie te Salisbury zal „op aanzien- lijke schaal" geschieden. De nieuwe raket is in de eerste plaats bedoeld als afweermiddel voor oorlogsschepen tegen aanvallen door bommenwerpers die een grotere snelheid hebben dan het geluid, t Te Teheran is de' eerste Engels-Perzi sche conferentie over de door de Anglo- Iranian Oil Company geciste schadeloos stelling voor de onteigening van haar be zittingen in Perzië gehouden. De eisen van beide partijen, 5Ü0 millioen dollar, heffen elkaar op. ENGELSE LIEDEREN. Hoewel dit programma enigermate een zijdig van samenstelling is, menen wij er toch de aandacht voor te mogen vragen. Het bestaat uit bewerkingen van Benjamin Brit ten van liederen van Purcell en van oude volksliederen. Er zal niettemin veel te genieten zijn aangezien de vertolking van het kunstlied heel andere eisen stelt dan die van het volkslied. Voor al in de laatste zal men kunnen ervaren, in hoeverre de uitvoe renden, de tenor Bernd Kossman en de pianist Alex van Ameron- gen, over de juiste - muzikale kwaliteiten beschikken'. (Don derdag 14.30 over Hilversum li, 298 m.) MUZIEK VOOR EN OVER KIN DEREN. Vaak hebben componis ten gepoogd, het wereldje van het kind in hun muziek te ver klanken. Een van de bekendste en oudste voorbeelden is wel de grappige Kindersymphonie, van Haydn, waarin, in een heel een voudige muziek, allerlei kinder- toetertjes en fluitjes zijn toege past liefst een beetje pats wat een allergekst effect op levert. Heel anders deed het b.v. de romanticus Schumann, die kin derspel in klank probeerde uit te drukken. Zeer bekend en ge liefd is Children's Corner, van Debussy, een subtiel klanken weefsel, waarin de sfeer van een poppenkamer is gevangen. Men cal deze en enkele andere werkjes kunnen beluisteren in een pro gramma dat wordt uitgezonden Donderdag 19.15, over Hilversum II, 298 m.) DONDERDAG 22 APRIL 1954 HILVERSUM I 402 m. 7.0Ö KRO. 1.0.00 NCRV. U.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nwst 7.10 Beschouwing over de verkiezingen.' 7.20 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Beschouwing over de verkie zingen. 8.25 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Kamerkoor on sol. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 „Passie en Pasen", cantate. 10,30 Morgendienst. KRO: U.00 Voor de zieken. 11.45 Pinospel. 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconc. 12.55 „Een levend monument. 13.00 Nws, en Katholiek nws. 13.20 Sopr., alt en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Strijk- kwart, 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano recital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 1.7.40 Voordr, 18.00 Politiekapel en so list. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier, 19.00 Nws. en 'weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Orgelconc. 19.55 „Ga mee naar Jubo I", caus. 20.00 Radiokrant 20.20 Gevar. progr. 21.45 21"89 ,lk denk cr zo over.... en U? 22.00 Ontspanningsmuz. 22.20 Or gelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. «11 s.o.s.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15_ Gram. 9.30 yooi de vrouw. 9.35 Gram.' 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte hiuz- 12.00 Orgelsp. 12.25 ln 't spionnetje. 12.30 Land. en tuinb. meded 12.33 Pianosp. 12.50 uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. „O'' "De man van Hatton Garden", inorsp. 14.30 Tenor en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.00 Van vier 0 vijf. 17.00 Voor de Jeugd. 17.45 Re" germgsuitz.; Drs. B. van Eldik: „Neder- lsnd en de wereld: De nieuwe Indoiiesi- "ACU IK15 monetaire maatregelen". 18.00 Nws. sP°rtproblemen. 18.25 Voor d« ,18'40 Rep. en gram. 19.00 Voor de nd 19.05 Gram 19.10 Gesproken brief i=L n' 1915 Gram. 19.43 „Neder- ln Zuid-Afrika", caus. 20.00 Nws. -U5 Kamerork. 21.00 „Het Dilemma van Mrs Moggs", hoorsp. 21.55 Meded. 22-°0 Gevar. progr 22.45 Sport* 23.00 Nws. 23.15 jazz-competiti«<

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2