Stad en omgeving Opvallend goede opkomst van de kiezers in Den Helder KING SIZE B. en W. adviseren tot compromis inzake stadion-kwestie Mooie zwemwedstrijden voor het werfpersoneel Helderse verkenners met insigne Kustw VEROVERT OOK NEDERLAND! Verhouding tussen de partijen bleef nagenoeg constant HRCen Helder baas in eigen huis, en toch een stadion Ook een bruidspaar ter stembus IN HET KORT W aterpolostrij d door gemeente gewonnen Uitreiking morgen (Sint-Jorisdag) Crediet nodig van f 473.000 Diefstal van betonijzer met boeten bestraft 't Gebeurde in Nieuwediep Varkevisser eerste op 80 m. borstcrawl 99 Tussen Haaks en Kuit je De „Karei Doorman" naar Montreal Nieuw en all-round Amerikaans, ook door het extra-lange King Size formaat. ESQUIRE filtert, door grotere lengte, beter de rook ESQUIRE geeft daardoor koeler, zuiverder rookgenot ESQUIRE is vol karakter en toch heerlijk zacht ESQUIRE is op en top Amerikaans in aroma en smaak ESQUIRE King Size betekent 120% waarde voor 85 ct.. DONDERDAG 22 APRIL 1954 £)E HELDERSE KIEZERS hebben zicli uitstekend van hun taak ge kweten, waarbij wij niet bet oog hebben op de verdeling van de door ben uitgebiachte stemmen. Dat laatste beeft niets opzienbarends aan liet licht gebracht. Belangrijke wijzigingen yi de „sterkte-verhouding' tussen de diverse partijen zijn immers niet gebleken. Maar wel kan bel opvallend worden genoemd, dat zo'n boog percentage van de stem gerechtigden is opgekomen. De drang om zijn stem voor de Provinciale Staten uit te brengen, is over het algemeen minder groot dan wanneer het Gemeenteraads- of Kamerverkiezingen betreft. Daarbij kwam. dat de Paasvacantie een iets geringere opkomst mocht doen veronderstellen. Welgeteld 21.211 van de 23.053 stemgerechtigden hebben hun stem uit gebracht en dat is op zijn minst genomen een normaal percentage. In de loop van de dag was trouwens wel te merken, dat in Den Helder van een zeer behoorlijke opkomst zou wor den gesproken. Met uitzondering van de kleinere stembureaux, o.a. in school 2 te Huisduinen, is het doorlopend zeer druk geweest. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Een eigenaardige uiting van politieke onmacht wij nemen althans aan dat het geen bizar grapje is geweest bleek na het ope nen van één der stembussen in Nieuw Den Helder. Daar had een kiezer ken nelijk geen keus kunnen maken. Hij (zij) had geen hokje rood gemaakt, maar op het stembiljet geschreven: „Ik stem op de NESB". Dat weten we dan weer. Den Helder, eens een bolwerk in de vroegere Duitse Atlanticwall, is nog rijk aan bunkers en nog rijker aan bun- kerresten. Daar de Staat der Nederlan den en de gemeente deze laatste ruïnes nog steeds niet opgeruimd hebben, is het wel enigszins begrijpelijk dat er nogal eens wat mensen worden aange houden, die zich aan het in de buurt van deze pillboxes gelegen betonijzer hebben vergrepen, hetgeen natuurlijk als diefstal wordt aangerekend. Gisteren hadden zich voor de Alk- maarse Politierechter, mr J. A. Markus, deswege twee personen te verantwoor den. Het waren G. J. H. en J. H., bei den uit Den Helder. De eerste had een paar staven meegenomen en de tweede een partijtje van 100 kg. Zij werden respectievelijk gestraft met boeten van 25 of 10 dagen en 15 of 10 dagen. W. F. P. uit Den Helder werd we gens mishandeling een boete van 25 of 10 dagen opgelegd. De nieuwe autospuit van de brand weer heeft gistermiddag zijn nut kun nen bewijzen bij het blussen van een „fikkie", dat een Huisduiner jongetje spelenderwijs had aangestoken in het gras van de Dijk ter hoogte van de vuurtoren. Op de hoek Middenweg—Sport- laan zijn een militaire jeep en een per sonenauto met elkaar in botsing geko men. Alleen de personenauto liep daar bij enige schade op. Een bestelwagen en een bromfiets werden beschadigd bij een kleine bot sing op de hoek SpoorstraatKeizer straat. De school aan de Parallelweg ont ving een bijzonder kiezerspaar, in een zeer feestelijke kledij gestoken. Het was een bruidspaar dat op de drukxe trouwdag gelegenheid vond om zijn be scheiden rol op het politieke schouw toneel te spelen. Een zonnig ogenblik op een zonnige dag! Als de kleurigste partij heeft zich de KVP ontpopt. Op met blauw en geel gedrukte raambiljetten werd de heer Groen aanbevolen, waarna men desgewenst met rood potlood zijn voorkeur voor deze candidaat kon uit spreken. Een bijzonder effect heeft deze kleurencombinatie overigens niet gesorteerd, want de KVP bleef, ver geleken bij de vorig jaar gehouden Gemeenteraadsverkiezingen, zichzelf in Den Helder precies gelijk (14.9 pro cent). De Partij van de Arbeid liep een ietsje achteruit (van 50.5 procent tot 49.9 procent) evenals de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (van 12.8 procent op 11.6 procent). De Protes tants-christelijke groeperingen bleven nagenoeg constant (thans totaal 20.6 procent tegen vorig jaar 20.5 procent). De CPN ging vergeleken bij de Staten verkiezing van 1950 een procent achter uit (van 3.0 tot 2,0). De Katholiek Na tionale Partij verwierf in Den Helder 161 stemmen (0.7 procent). Het aantal ongeldig uitgebrachte stemmen bedroeg 729. De sociale werkster der Neder lands-hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag) des morgens van negen tot tien uur, en bo vendien op Dinsdag- en Donderdag avond van zeven tot acht uur, spreek uur aan het adres Tweede Vroonstraat 8, telefoon 2469. Voorts is er op Woens dagmiddag van twee tot drie uur spreekuur in de school aan de Horten siastraat. Tn de bovenzaal van café „Post- brug" wordt vanavond de jaarvergade ring van de Algemene begrafenisvereni ging „Den Helder" gehouden. DE JAARLIJKSE ZWEMWEDSTRIJDEN voor het personeel van de Rijkswerf werden Dinsdagavond in het Marinehad gehouden. De or ganisatie was, als gewoonlijk, in handen van de WSOV, die zeker een pluim verdient voor de vlotte wijze, waarop het programma werd af gewerkt. Het publiek, dat in ruime mate was opgekomen, heeft kunnen genieten van verschillende spannende krachtmetingen, waarvan die tussen Varkevisser en Amiabel wel het aantrekkelijkst was. Beiden startten op de 80 meter borstcrawl en toen zij het eindpunt aantikten gebeurde dit op hetzelfde moment, waardoor voor beide zwemmers 1 min. 1 sec. werd genoteerd. Dat Varkevisser met de eerste plaats ging strijken dankte hij aan het feit, dat hij met de loting het gelukkigst was. Estafettes weten altijd het enthousiasme van het publiek op te voeren en dat was ook ditmaal het geval. Onder luide aan- moedigingskreten van hun werkplaatsge noten stelden de ploegen zich op. Het bleek al spoedig, dat de monteurs de bes te ploeg hadden. Zowel de wisselslag estafette als de vrije slag estafette brach ten zij op hun naam. Hierna volgde nog een estafette tussen de Rijkswerf en een combinatie van Ge meente- en Rijkspersoneel. Direct na de start namen de mannen van de Rijkswerf een voorsprong van ruim een meter, maar deze werd weer spoedig teniet gedaan. De combinatie nam zelfs het initiatief over en wist tenslotte met ruim 2 sec. voor sprong te winnen. Het programma vermeldde verder wa- terpolowedstrijd. Ook deze ging tussen de Rijkswerf en de gecombineerde ploeg. De partijen wogen mooi tegen elkaar op, zodat de bezoekers van een aardige strijd konden genieten. Natuurlijk ging er een Een flink aantal Helderse verken ners, zowel leden van de Nederlandse Padvindersvereniging als van de Sint- Nicolaasgroep, heeft van de heer W. Kalkman een opleiding ontvangen voor het vaardigheidsinsigne „Kustwach ter". Het bezit van dit insigne geeft blijk van kennis omtrent noodseinen van schepen, de wind- en stormwaarschu- wingsdienst, de betonning in de vaar wateren, de kustlichten en lichtsche pen, de getijden, het gebruik van het kompas, de herkenning van de voor naamste natievlaggen en dergelijke, allemaal punten, die zeker voor Hel derse jongens van betekenis zijn. De behaalde insignes zullen op Sint- Jorisdag, dus morgenochtend om acht Hr Ms torpedobootjager „Evert- sen" is gisteren naar de Rijkswerf ge gaan. Hr Ms mijnenveger „Oosterschel- de" heeft gisteren proef gevaren, „De Westerschelde" werd verhaald naar het Bassin en de „Hollands Diep" ver trok naar Vlissingen. Hr Ms P 861 koos zee met beslem ming Vlieland en Hr Ms O 21 arriveer de uit Rotterdam. Het is morgen hoog water om 10.15 en 22.40 uur en laag water om 4.20 en 16.50 uur. De temperatuur van het zee water was 7.8 graden Celsius. uur worden uitgereikt na de vlaggen- parade op het nelden der Zeeplein. De volgende padvinders komen voor deze onderscheiding in aanmerking: Harry Jansen, Jan Triest, Fons Triest, Maarten Morien, Johan Wezelman en Wim Cruyff van groep I „De Jutters I"; Piet Coppoolse, Hein van Manen, Dick Swaager, Mark van der Vliet, Arie Siersma en Daan Bok van groep II „Prinses Wilhelmina"; Rob Mos, Rens Fillerup en Jaap Jongejans van groep IV „De Jutters Willemsoord"; Coen van Amersfoort, Gerrit van Lin den, Jan van der Meer, John Mahieu, Rudy Rejhons, Piet Laan, Jan Teisman, Jan Blokhoff, Arnold van Gastel en Jan Pad van de R.K. verkenners „Sint Nicolaas". Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" zal van 12 tot 17 Mei een officieel bezoek aan Montreal in Ca nada brengen, aldus heeft de Neder landse ambassade te Ottawa Woensdag bekendgemaakt. Het geldt hier een te genbezoek voor het bezoek van het vliegkampschip „Magnificent" aan Ne derland in October 1950. De „Magni ficent" en de „Karei Doorman" zijn zusterschepen. Het Nederlandse vlieg- kampschip zal van 20 tot 22 Mei een onofficieel bezoek aan Halifax bren gen. Aan boord van de „Karei Door man" zal zich schout-bij-nacht-vlieger H. Schaper, vlagofficier van de Marine luchtvaartdienst, bevinden, die met ka pitein-ter-zee A. M. Valkenburg, de gezagvoerder van het Nederlandse oor logsschip, door de Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, zal wor den ontvangen. gejuich op, toen Varkenvisser de Rijks werf een 1—0 voorsprong wist te ge ven. Deze stand bleef zo tot kort na de rust. De achterhoede van de combinatie gaf teen enkele fraaie voorzetten aan Wil denberg, die driemaal achter elkaar kon doelpunten. Met deze 31 stand voel den de gasten zich veilig, maar toch kon Amiabel kort voor het einde de achter stand van de Rijkswerf tot 32 terug brengen. Bij de afloop van de strijd deelde de voorzitter van WSOV, de heer P. Selier mede, dat de prijzen tot zijn spijt nog niet waren aangekomen, doch zo spoedig mogelijk zouden worden uitgereikt. De volledige uitslagen waren: 40 pi. schoolslag dames: 1 J. Pronk 39.1 sec.; 2 H. Visser 43 sec.; 100 m. schoolslag he ren: 1 H. Varkevisser 1 m. 37-8 sec.; 2 De Bruin 1 m. 41.3 sec.; 3 J. Buitenkamp 1 m. 43.2 sec.; 80 m. borstcrawl heren: 1 H. Varkevisser 1 m. 1 sec.; 2 H. Amia bel 1 m. 1 sec.; 3 C. van Emmerik 1 m. 4.2 sec.; 60 m. rugslag heren: 1 H. Amia bel 54.9 sec.; 2 G- Oostendorp 59.8 sec.; 3x40 m. wisselslag estafette heren: 1 Mon teurs 1 m. 34 sec.; 2 Bankwerkers 1 m. 41 sec.; 3 Schilders 1 m. 45.8 sec.; 5x50 m. vrije slag estafette heren: l Monteurs 2 m. 20 sec.; 2 Scheepmakers 2 m. 31 sec.; 3 Bankwerkers 2 m. 54.9 sec.; 5x50 m. vrije slag estafette heren: Rijkswerf- Gemeente: l Gemeente 2 m. 13 sec.; 2 Rijkswerf 2 m. 15.3 sec.; Waterpolo: Ge meente-Rijkswerf 3—2. (Advertentie, Ing. Med.) f)E GEMEENTERAAD is bijeengeroepen voor een vergadering, waar in voornamelijk de bestemming van liet sportveldencomplex in Nieuw Den Helder zal worden behandeld. Deze raadsvergadering wordt ge houden op Woensdagavond 28 April, aanvangende om acht uur. Uit de bij de agenda gevoegde bijlagen blijkt, dat B. en W. zich ernstig heb ben beraden over de reacties op het oorspronkelijke „Stadion-plan". Teneinde uit de impasse te geraken, adviseren zij de raad tot een com promis, waarbij enerzijds toch bet stichten van een bescheiden stadion met sintelbaan mogelijk is en anderzijds rekening wordt gehouden met de wens der voetbalverenigingen, om „baas in eigen huis" te blijven. B. en W. lichten hun voorstel uitvoe rig toe. De bezwaren tegen het ge meenschappelijk bespelen van een „sta dion" door de voetbalverenigingen HRC en Helder worden door het college niet in alle opzichten gedeeld. Inderdaad hebben zich elders, o.m. in Alkmaar, moeilijkheden bij een dergelijke opzet voorgedaan, maar de situatie ligt hier anders, omdat eik der beide verenigin gen gedurende een gehele Zondag de beschikking over het stadion had kun nen krijgen. Er zou dus vee'eer gespro ken moeten worden van „om beurten bespelen" dan van „samen bespelen". Toch hebben B. en W. begrip voor de geuite wens inzake het „baas in eigen Huis" zijn. Daarom zijn twee andere plannen ontworpen, in het voorstel aangeduid als Plan II en Plan III. Het laatste ver dient volgens B. en W. de voorkeur. Volgens Plan II is er van afgezien, twee velden te omgeven door een gras- of sintelbaan en te voorzien van een „stadion"-accommodatie. In dat geval komen er dus acht in plaats van zeven velden ter beschikking. Aan HRC kun nen dan drie velden en aan Helder twee velden worden toegewezen. Voor Wa tervogels is dan het zesde veld beschik baar en HCSC kan, na het gereedkomen van de hockey-velden bij de Donkere Duinen en het verhuizen van „Hermes", de velden zeven en acht krijgen. In dit geval is echter de aanleg van een sin telbaan, die o.a. voor de athletiek -an groot belang wordt geacht, niet moge lijk. Evenmin wordt een mogelijkheid geschapen voor het organiseren van grote sportgebeurtenissen, turndemon- straties, meetings, landdagen en derge lijke. PLAN III Het Plan III is in feite een compro mis tussen het oorspronkelijke Plan 1 en vorengenoemd Plan II. Volgens dit laatste plan, dat B. en W. onder de ge geven omstandigheden het meest ver kieslijk achten, worden toch twee vel den samengevoegd tot een hoofdveld met een sintelbaan. De outillage dient tc bestaan uit een grote overdekte zittri- bune met kleedlokalen, bergruimten en restauratie. Dus 1 nog geen volledige „sladion"-accomodatie, welke een veel grotere investering zou vragen dan nu het geval is (circa f 60.000). Dit hoofdveld met sintelbaan en twee nevenvelden worden volgens Plan III toegewezen aan HRC. Helder krijgt dan de beschikking over twee andere ter reinen, waarvan één als hoofdveld Kan worden ingericht. Beide verenigingen beschikken dan over een eigen „home". HRC is bereid, in dit geval de grote onoverdekte zitttribune van het HRC- hoofdveld aan de Sportlaan voor slechts f 1 aan de gemeente over te dragen. Deze tribune kan dan worden overge bracht naar het nieuwe hoofdveld van Helder aan de Duinroosstraat. Een ge hele of gedeeltelijke overdekking van deze tribune wordt door B. en W. wen selijk geoordeeld. De overdekte zittribune op het Hel- der-hoofdveld aan de Sportlaan is niet geschikt om naar Nieuw Den Helder te worden verp'aatst. Dit is wel het ge val met de staantribunes van HRC en Helder, die dus bij de nieuwe hoofd- velden van deze verenigingen een plaats kunnen krijgen. Aan Helder kan volgens Plan III een kleedgelegenheid met bestuurskamer, scheidsrechtersver- blijf en bergruimte ter beschikking worden gesteld. B. en W. delen tens'otte nog mede, dat de behoefte aan sportterreinen voor het toekomstige Den Helder van circa 55000 inwoners op ongeveer twin tig velden wordt geraamd. Ook na het gereedkomen van het complex aan dc Sportlaan zal dus de terreinennood nog niet opgeheven zijn. Aan de directem- van Openbare Werken is daarom op dracht gegeven, een plan voor nog een sportveldencomplex te ontwerpen. Aan de raad wordt In concreto voor gesteld. het op 2 Februari 1954 verleen de crediet van f 109.300 (bestemd voor het aanbrengen van een bescheiden ac commodatie op de zes z.g. „nevenvel den") vervallen te verklaren en voor dc uitvoering van Plan III een nieuw eru diet van f 473.000 (bestemd voor aanbrengen van de nodige aecom-- tie op alle terreinen aan dc rt;ii» straat) beschikbaar te stellen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5