Ook Londen zou militaire hulp aan Indo-China overwegen Amsterdam verwelkomde het vorstenpaar Deense Militaire toestand Indo-China is uiterst ernstig Afreis Australische diplomaten uit Moskou bemoeilijkt „Melodie der Bloemen", corso van ongekende schoonheid Verklaringen in Genève Eden vandaag bij Molotov West Frisia klopt op de poort van het voetbal-Walhalla Saluutschoten en zonnige versiering Luisterrijke stoet trok over Damrak Maandag 26 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e JaareallS No- 1426 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Kopstukken in Genève gearriveerd Twee spoedzittingen van Britse kabinet rij aankomst in Genève hebben de leiders van enkele der belangrijkste delegaties ter conferentie over Azië de gebruikelijke verklaringen afgelegd. Eén vrouw en bijna duizend gewonden H ET EERSTE na-oorlogse statie- bezoek van buitenlandse vorsten is een feit. Het Nederlandse volk heeft vanmorgen koning Frederik de Negende en koningin Ingrid van Denemarken in Amsterdam een on geveinsd hartelijk welkom bereid. Dit welkom werd hun gebracht in het hart van de hoofdstad, tvaar het gejuich van de duizenden, min stens zo duidelijk als de versie ringen en de vlaggen, uitdrukking gaf aan de vreugde om dit ko ninklijke bezoek. (Voor koningin Juliana en prins Bernhard zijn hun nu gekomen gasten geert vreemden. Van vijf tot 8 April 1946 vertoefden zij als prinselijk en van 19 tot 22 Mei 1953 als koninklijk paar in Denemarken. VS zenden weereen vliegdekschip Rusland koopt géén wol meer in Australië Weer een weekeinde met veel toeristen, w.o. talloze Denen WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 nntvr TARIEVEN: Advertenties 16 ct p mm Kleine advertenties („Jutterties"» tot 15 woorden 1 1.— elk woord meet 5 cent Abonnementen: per kwartaal 1 6.45 per maand 1 2.15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten (Weekabonnementen 0.52 £)E KOPS I UKKEN van de vandaag te beginnen conferentie van Genève zijn aldaar gedurende dit weekeinde aangekomen. Molotov kwam Zaterdagmiddag uit Berlijn, waar hij nog had gedineerd met Grotewolil, in een vliegtuig dat werd bestuurd door een piloot van de Amerikaanse luchtmacht. De premier en minister van Buitenlandse Zaken van com- munistisch-China, Tsjuu En Lai, stapte ook Zaterdagmiddag met veertig delegatieleden uit zijn vliegtuig. Hij droeg een marineblauw uniform en wuifde lachend tegen honderd Chinese, Russische, Noordkoreaanse en Zwitserse functionarissen en de tweehonderd verslaggevers en fotografen, die hem verwelkomden. Minister Dulles arriveerde Zaterdagavond om half elf uit Parijs. „Wij komen met een vredesmissie", zo vertelde hij. Minister Eden vloog Zaterdagavond onverwacht niet door van Parijs, waar hij nog had geconfereerd met Dulles en Bidault, naar Genève. doch terug naar Londen. Naar aanleiding van de problemen, die verband houden met de steeds slechter wordende toestand in Indo-China, bleek nader overleg met de Britse regering nodig. Het Britse kabinet kwam gisteren twee maal in spoedvergadering bijeen. Dit gebeurt slechts bij hoge uitzondering op Zondag. Gisteravond laat kwam Eden tenslotte in Genève aan. nadat hij tijdens een tussenlanding te Parijs nog een onder houd van twintig minuten met zijn Franse collega, Bidault, had gehad. Vandaag om drie uur zal de conferentie beginnen. JN PARIJS kwamen de ministers Dulles, Eden en Bidault tiidens hun voorbespreking van de confe rentie te Genève tot overeenstem ming over zekere procedurekwesties. Zij besloten verdere beslissingen over de wijze, waarop de conferentie moet worden geleid te doen na overleg met de Russen. Wat betreft de posi tie van Peking-China zullen zij vast houden aan het standpunt, dat dit land als „gast" zal worden be schouwd. Eden zei, dat hij geen ver deling van Indo-China heeft voorge steld, zoals in de Franse pers was gemeld. Ook de Australische en de Canadese ministers van Buitenlandse Zaken namen aan deze besprekingen deel, alvorens naar Genève te vlie gen. Eden zou hedenmorgen in Genève een onderhoud hebben met minister Molotov. Mede namens Dulles en Bi dault zal hij met de Russische minis ter de laatste regelingen voor de con ferentie bespreken. JsJADAT minister Eden Zaterdag avond laat plotseling uit Parijs weer in Londen aankwam, had hij 's nachts nog een bespreking met pre mier Churchill. Daarbij werd beslo ten, dat het Britse kabinet Zondag morgen bijeen moest komen. Een ka binetszitting op Zondag komt zeer zelden voor. Het laatst gebeurde dit MOLOTOV: „Wij zullen alles doen, wat in ons vermogen ligt om bij te dra gen tot de schepping van een verenigd, democratisch en onafhankelijk Korea. Wij zijn bovendien van oordeel, dat herstel van de vrede in Indo-China en verzekering van de rechten van de vol keren in dat land tot' de belangrijkste taken van de Geneefse conferentie be horen". De Amerikaanse piloot van het vlieg tuig, waarmee Molotov reisde, kapitein Wootten, zei na aankomst: Molotov is erg aardig voor mij geweest, in het bij zonder toen hij ontdekte, dat ik een paar woorden Russisch kan spreken. Molotov werd o.a. door Tsjou En Lai verwelkomd. DULLES: „De Verenigde Staten zijn naar Genève gekomen met een vredes missie, die nodig is geworden door com- munnstische aggressie. Wij hopen, dat de communisten naar Genève zijn ge komen met de bereidheid zich van ag gressie te zuiveren en dat het daardoor mogelijk zal zijn de eenheid van Korea te herstellen en de volkeren van Viet nam. Laos en Cambodja in staat te stel len hun politieke vrijheid te genieten en te vervolmaken", TSJOU EN LAI: „Ik geloof, dat de gemeenschappelijke inspanning van alle deelnemers aan de conferentie en .hun gemeenschappelijk verlangen om de vrede te versterken mogelijkheden zul len verschaffen voor een regeling van de urgente Aziatische kwesties". De premier van Ppking-Chi,oa spreekt yloeiond Frans en Engels. Hij maakte in 1924 een ..werk. en studiereis" van drie jaar door West-Europa. Sindsdien ls hij niet meer in West-Europa ge weest. EDEN: „Engeland zal alle macht en invloed, waarover het zal kunnen be schikken, aanwenden om de zeer be- langrijke conferentie van Genève to' een goed einde te brengen". Kort na zijn aankomst in Genève bracht Eder gisteravond nog een be zoek aan om hem op de hoogte te stellen van de besluiten van het Britse kabinet inzake eventuele hulp in Indo-China. in 1947 toen Attlee de regering bij eenriep in verband met de economi sche toestand van het land. De ver vergadering duurde anderhalf uur en werd bijgewoond door de leiders van leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten van Groot-Brittannië, hetgeen ge woonlijk niet gebeurt. Zondagmiddag werd het kabinet opnieuw in zitting bijeengeroepen, nadat Eden en Sel- wyn Lloyd een half uur van tevoren een onderhoud hadden gehad met de ENIGE vrouw in Dien Bien Plioe is een jonge Franse ver pleegster, die een tweede Flo rence Ntghtingale voor de bijna duizend gewonden is geworden-, aldus is in Hanoi bekend ge maakt. De naam van de verpleeg ster, die een maand geleden, toen Franse Rode Kruisvliegtuigen niet meer bij Dien Bien Phoe konden landen, moest achter blijven, is door de censuur uit het bericht geschrapt. Zij helpt drie operatiegroepen, elk bestaande uit een dokter en 15 Rode Kruissoldaten, die dage lijks 25 operaties verrichten in de ondergrondse verblijven. Slechts de ernstigste gevallen kunnen worden geholpen. De meeste tijd liggen de gewonden in het donker, omdat men zuinig moet zijn met de beschikbare electriciteit. Het sterftecijfer onder de ge wonden bedraagt zes procent, tweemaal zo hoog als in het mili taire hospitaal in Hanoi. In totaal staan 19 dokters ter beschikking van de bezetting van het Franse fort. Franse ambassadeur te Londen. Rene Massigli. Naar aanleiding van deze kabi netszittingen gelooft men, dat Enge land op het ogenblik onderzoekt op welke wijze de Britten snel militaire hulp kunnen verschaffen aan de troepen van de Franse Unie in In do-China. Vooral de aard en de uit gebreidheid van deze eventuele hulp zijn onderwerp van bespreking ge weest. Het kabinet zou een Ameri kaans, misschien een Frans verzoek, met het oog op internationalisatie van het Indonesische conflict, en de rol, die Engeland geroepen zou kun nen zijn in dit geval te spelen, be studeren. Tot nu toe heeft Engeland zich er voor gehoed Frankriik ook maar in welk opzicht ook militair te steunen. Ook het voorstel van Dulles om spoedig een anti-communistisch pact in Zuid-Oost Azië te sluiten, zou onderwerp van bespreking zün ge weest. Om circa tien uur was de Deense koninklijke trein, waaraan in 01- Na de bloedige gevechten van man tegen man (op één punt vochten slechts 120 soldaten der Franse Unie strijdkrachten tegen 3000 leden der Vietminh), waardoor het belangrijke Noordwestelijke steunpunt van Dien Bien Phoe verloren ging, is het bij het fort in de nacht van Zaterdag op Zondag vrij rustig geweest. Wel bleef de artillerie van de rebellen de vesting beschieten. Het schijnt, dat de communisten hun heil niet langer zoeken in massale infanterie-aanval- len, doch zij ni het fort in handen trachten te krijgen door de ene stel ling na de andere van de rest van de vesting af te snijden en te veroveren. Volgens de Vietminh beheersen zij een vliegveld bij Dien Bien Phoe nu ge heel en het andere grotendeels. In Parijs wordt de militaire toestand in Indo-China thans „uiterst ernstig" ge noemd. De Franse legerleiding heeft mede- deeld, dat zij er niet op rekent, dat de Frans-Laotiaanse colonne, die zich thans op 50 km van Dien Bien Phoe bevindt, zal kunnen bijdragen tot een ontzet der belegerde vesting. Deze uit verscheidene bataljons bestaande troep heeft in de eerste plaats tot taak stellingen naoij de grens van Laos, die in Februari door de Vietminl, werden veroverd, te heroveren. In Cambodja is de noodtoestand afgekondigd De Cambodjaanse troe pen maken zich gereed voor i'oot- scheepse aanvallen ter herovering van een district, dat door Vietmmh-op- standelingen werd bezet In Stam (Thailand) komen si ds meel, lelingen uit Cambodja aan Naar plaatsen waar deze vluchtelingen ver blijven worden met hefsohroefvlieg- tuigen levensmiddelen vervoerd. de In San Francisco is men druk bezig met het gereedmaken van vliegtuigen, voertuigen en andere militaire voorra den voor Indo-China. Het vliegdek schip „Windham Bay" zou morgen met vliegtuigen uit de VS naar Indo- van Blokland, minister van Staat en China vertrekken. I vice-president van de Raad van State, denzaal de Nederlandse konink lijke rijtuigen waren gehaakt en waarin de gezant van Denemarken Fin Lund en de aan het Deense ko ningspaar toegevoegde eredienaren waren gezeten, voor het eerste per ron voor de koninklijke wacht kamer in Neerlands hoofdstad aan gekomen. De Deense minister van Buitenlandse Zaken. H. C. Hansen. vergezelt hunne Majesteiten op deze statiereis. j-JET perrongedeelte voor de koninklij ke wachtkamer van het C.S. was met lopers, vlaggen, groen en bloemen versierd. Voor een terzijde opgericht podium hadden leden van de Deense legatie en de Deense kolonie een goede plaats gekregen om de aankomst en de begroeting van hun koningspaar gade te slaan. Aan de andere kant stond de erewacht, gevormd uit het corps mariniers met vaandel, alsmede de marinierskapel opgesteld. Op het zelfde ogenblik, dat koning Frederik op het perron stapte, loste een achter het C.S. opgestelde batterij het eerste van een-en-twintig saluutschoten. Toen raden koningin Juliana en prins Bern hard uit de wachtkamer het Deense koningspaar tegemoet en verwelkomde het met grote hartelijkheid. Na de begroeting werden door de Koningin en de Prins aan het Deense vorstelijk paar voorgesteld de burge meester van Amsterdam, Arn. d'Ailly, brigade-generaal G. Dijkstra (gouver neur van Amsterdam), schout bij nacht F. T. Burghard (commandant van de zeemacht Nederland). Daarna meldde zich de commandant van de erewacht bij Hunne Majesteiten. Na de inspectie door de vorsten van de erewacht en verdere begroeting trad het gezelschap de wachtkamer binnen. Hier bevonden zich de volledige ministerraad, alle staatssecretarissen, jhr mr F. Beelaerts Australië zal niet voldoen aan het verzoek van Moskou tot uitlevering van het Russische echtpaar Petrov, dat in Australië asyl heeft verkregen. Dit wordt verklaard in het antwoord van de Australische regering op de Sovjet nota, waarin om die uitlevering werd verzocht. Het antwoord is Zaterdag door de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken te Canberra aan de Russische ambassadeur overhan digd. Australië kan, noch wil de Pe- trovs uitleveren. Het vertrek van de Russische ambassadestaf en hun ge zinnen zal door de Australische rege ring zoveel mogelijk worden verge makkelijkt. Ondanks deze laatste toezegging schijnt het vertrek van de Australische diplomaten uit Rusland, die opdracht kregen van de Sovjetregering om dat land binnen drie dagen te verlaten, nog te worden bemoeilijkt De zaak gelastigde van Australië in Moskou. Brian Hill. werd Zaterdas op het mi nisterie van Ruitenlandse Zaken te Moskou ontboden en ontvangen door een „hoge functionaris". Hij wilde zich later niet over het onderhoud uitlaten. Later had Hill een onderhoud met de Britse ambassadeur. Zondag zond hij een spoedboodschap aan Canberra. Twee uur voordat de trein vertrok, waarmee Hill en zijn mensen Rusland wilden verlaten, had het gezelschap nog geen uitreisvisa. Hill toog weer naar het ministerie van Buitenlandse Zaken en werd slechts ontvangen door een dienstdoend officier. De reden van deze Russische bemoeienissen schijnt te zijn, dat Moskou voldoende waar borgen wenst te ontvangen voor de te- rugkeei van het diplomatieke perso neel der Sovjetambassade in Australië. Intussen heeft de handelsattaché van de Sovjet-ambassade te Canberra mede gedeeld, dat ingaande deze week de Sovjet Jnie geen Australische wol meer zal kopen. In antwoord op een vraag naar de duur van deze econo misch boycot, zei hij daaromtrent niets te weten. Van Januari af tot nu toe kocht Rusland niet minder dan 60.000 balen wol in Australië. generaal Hasselman, vice-admiraal De Booy, luit.-generaal Baretta en voorts o.a. dr J. E. Baron De Vos van Steen- wijk, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, de wethouders en de gemeentesecretaris van Amsterdam en ir Den Hollander, directeur van de N.S. Zij allen werden aan de koninklij ke bezoekers voorgesteld. Vervolgens verlieten Hunne Majesteiten de wacht kamer en het station om zich naar de gereedstaande rijtuigen te begeven. 1"OEN zij het station verlieten kregen de gasten een eerste indruk van de fraaie versieringen, die te hunner ere waren aangebracht. Er formeerde zich een bijzonder kleurige en boeiende stoet, die de feestelijke weg zou gaan van het station naar het Koninklijk Paleis op de Dam. Na een rijtuig poet twee paarden, waarin twee kamerhe ren waren gezeten en een commando Rijkspolitie volgde een koninklijk rij tuig. bespannen met zes van den zadel bereden paarden, waarin Z.M. de Ko ning en Koningin Juliana plaats na men. Eenzelfde rijtuig met H.M. Ko ningin Ingrid en Prins Bernhard volg de. De stoet werd gesloten door een drietal volgrijtuigen, waarin leden van het gevolg der vorsten hadden plaats genomen. De weg van het C.S. naar de Dam was afgezet door manschappen van het 431ste en het 432ste bataljon infanterie. BANGS de versieringen, onder de tal loze vlaggen en door dichte hagen juichende Amsterdammers reed de stoet in langzaam tempo over het Dam rak rond het Damplein tot voor de hoofdingang van het Paleis. Voor het Paleis was opgesteld een erewacht van gardegrenadiers met vaandel en de ko ninklijke militaire kapel in ceremoni eel tenue. Toen de stoet tot stilstand was gekomen, meldde de commandant De bekende Enkhuizer tweede klasser Wesl-Frisia zal een po ging ondernemen het verloren eerste klasserschap te heroveren. Weliswaar verloor West-F risia gisteren van WA, doch dank zij de overwinningen van Hollandia op I1FC en ZVV op ZFC kon voetbalminnend Enkhuizen toch jubelen. Het kampioenselftal van West-Frisia. Voorste rij v.l.n.r.: Bakker, Ubels, De Bruin en Brui nis. Staande v.l.n.r.: grensrechter Vlaar, Ooteman, Stelling, Lange- dijk, Simons, Dangermond en trainer Van Wijngaarden. In het midden: C. Visser en J. Post- humius. Foto Flevo Studio) van de erewacht zich terstond en de Koning van Denemarken, begeleid door Koningin Juliana volgden hem ter inspectie van de door de prachtige uni formen zo indrukwekkende wacht. On willekeurig drongen zich herinnerin gen op aan de plechtige ogenblikken op deze zelfde plaats tijdens de troons wisseling in September 1948 Toen begaven de vorstelijke personen zich met hun gevolg in het Paleis. Uit de koepel van het Paleis werden de koninklijke standaarden gehesen. Slechts enkele minuten daarop ver schenen de beide vorstenparen op het paieisbalcon. Als uit een zee van en thousiasme golfden de toejuichingen hun tegemoet. Lachend en beminne lijk wuivend beantwoordden en dank ten zij voor dit feestelijk en hartelijk welkom. Het was of de bevoorrechte Amsterdammers, die een plekje od de Dam hadden veroverd, zich de tolken wisten van de gehele hoofdstad en het land. Vele minuten lang duurde de jubel, die het Deense vorstenpaar moet hebben geklonken inderdaad als een begroeting van het gehele Nederlandse volk. Om half twaalf zouden koning Fre derik en koningin Ingrid een bloemen hulde leggen bij het Nationaal Monu ment op de Dam. Tijdens het noen maal ten paleize zou de mariniers kapel van de Koninklijke Marine aan de achterzijde van het Paleis concer teren. In Russische bladen ls Zaterdag gemeld, öai rie leraelisehe regering Groot-Brittan nië toestemming heeft gegeven voor het aanleggen van een militaire basis in Israël. „MELODIE der bloemen", een corso van ongekende omvang en schoonheid, bewoog zich Zaterdagmiddag door de bollenstreek. Verrassende vondsten van ontwerpers en architecten uitten zich vee' meer dan voorheen in een sterke ruimtelijke werking, wellicht onder in vloed van de voorgeschreven muziek- onderwerpen. Niet minder dan 30 praalwagens, waarvan tien meer dan vijftien meter lang, en een tiental per sonenauto's getooid met de schoonste kleuren die de bollenstreek thans kan leveren, reden voorbij. Dit corso is zo langzamerhand een Europees feest geworden. Het aantal buitenlandse bezoekers was overwel digend groot. Men stond eenvoudig verbluft en genoot met volle teugen. De „Melodie der Bloemen" varieerde van opera tot straatdeun, van klassiek via genrestuk tot ultra-modern, doch nergens was het vervelend of vulgair. In de bollenstreek klonk een machtig lied van vreugde en vriendschap, dat de duizenden in verrukking bracht. Achter de schone Galathea verscheen de orgelman, gevolgd door de Veneti- aanse serenade, Oosterse taferelen eri de hoofdfiguren uit de Faust. Alle straten waren versierd met wapperen de vlaggen en prachtige bloemmozaie- ken. De verkeersdrukte was enorm. De Rijkspolitie zorgde voer een straffe re geling Opstoppingen van korte duur waren echter niet te vermijden. Gedurende het afgelopen weekeinde hebben zich bij de logies-informatiepos- ten van de ANVV in de verschillende VVV-kantoren wederom enkele honder den buitenlanders gemeld, die geen lo gies hadden besproken en in de hotels in de grote steden in het Westen van het land geen onderdak kongen krijgen. Zonder veel moeite werden ditmaal alle toeristen in pensions of in hotels buiten de grote steden ondergebracht. Hoewel ook nu weer tienduizenden buitenlandse toeristen naar ons land zijn gekomen, was het toch aanmerke lijk rustigei- dan op Goede Vrijdag en tr^ens de Paasdagen. Opvallend groot was het aantal Deen se bezoekers, hetgeen ongetwijfeld in verband staat met het a.s. bezoek van het Deense Koningspaar, Verwachting tot hedenavond: AANHOUDEND DROOG Droog en zonnig weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Noord en Oost. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gisteren. Dinsdag: Zon op 5.20. onder 19.56 Maan op 2.49, onder 12.59

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1