Stad en omgeving Patrouillevaartuig „Bulgia" op Rijkswerf van de helling Periodieke zeilwedstrijden op het Marsdiep begonnen Succesvolle samenwerking van Mannenkoor en Fanfarecorps V.V.V. Callantsoog boekte in 1953 goede resultaten Feestavond voor HG" W-jeugd Over drie maanden in de vaart De heer Slotemaker naar „Frisia" Zeemacht op vierde en KVH op de derde plaats Callantsoog Nieuwe douche trekt veel bezoekers Texel Leger en de burgerij bijeen in de Oranjeboom JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Ft. Maartensbrug Geen consultatiebureau Ook „De Voetbalveter" op de planken in Casino Kampioen moest nog verstek laten gaan Regeling storingsdienst Uitstekend begin van eerste team HTC Bekende klanken voor talrijk publiek Basketball Hopman Metzelaar veertig jaar padvinder „Sint Jan" weer voor het voetlicht Roddel rond toneelgroep Nederlaag voor dames van Hermes Motoren botsten: drie personen naar het ziekenhuis Piet Lustenhouwer te Hilversum overleden MAANDAG 26 APRIL 1954 DE ECHTGENOTE van kapitein ter zee b.d. K. van Dongen, mevr. C. M. van Dongende Vries, heeft Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf de voorspoedige stapelloop bewerkstelligd van het patrouille vaartuig „Bulgia". De Rijkswerf bouwt voor Amerikaanse rekening een vijftal van deze kleine schepen, die bestemd zijn voor de Konink lijke Marine. De ..Bulgia" .behoort dus tot hetzelf de type als de „Balder", die de naast gelegen helling precies twee maanden tevoren verliet. De „Balder" komt be gin Juli in dienst, de „Bulgia" over circa drie maanden. Zo wordt de serie successievelijk afgewerkt. Nummer drie begint al vorm te krijgen, terwijl van nummer vier (officieel te boek lopend als „Bouwnummer 41") de symbolische kiellegging plaats vond enkele minuten nadat de „Bulgia" gra- cieus^lag te dobberen in het Natte dok. Deze patrouillevaartuigen krijgen een standaard waterverplaatsing van 160 ton, dat is dus hun gewicht. Zij worden sectie-gewijs in de grote werkplaats gebouwd, waarna de secties op de hel- t fing worden gemonteerd. De lengte van I deze schepen, die voornamelijk voor de verdediging van de havenmondingen zijn bestemd, is ruim 36 meter, V- breedte circa 6 meter, de holte 3.50 meter.' De voortstuwing geschiedt door twee motoren van elk 650 PK. De kiellegging van de „Bulgia" had plaats op 10 October 1953. De stapel loop werd bijgewoond door burgemees ter mr G. D. Rehorst, de heer en me vrouw Hitchcock (die de doop van de „Balder" heeft verricht) alsmede door het werfpersoneel met vele familie leden. Na afloop werden het Wilhelmus en het Amerikaanse volkslied gespeeld. Als aandenken aan de plechtigheid kreeg mevr. Van Dongen een fraai be werkt zilveren scheepje aangeboden. Onder het geloei van de werf- sirene en van vele scheepsfluiten in de nabijheid gleed het patrouille vaartuig „Bulgia" doelbewust het Natte dok tegemoet. De helling komt vrij voor nummer vier van de serie. De trainer van „Helder", de heer J. Slotemaker, zal, naar wij gisteren ver namen, Den Helder verlaten. Met in gang van 1 Juni aanstaande zal hij te Leeuwarden als oefenmeester van „Fri sia" gaan optreden. Men verzoekt ons, de aandacht er op te vestigen, dat het Consultatiebureau voor zuigelingen deze week niet ge opend is. Op Maandagmiddag 3 Mei wordt een extra zitting gehouden, aan vangende om drie uur. Het ogenblik waarop de champagne fles kapot springt tegen de steven van de zojuist gedoopte „Bulgia". Een fractie van een seconde later zette het schip zich in beweging. De Jeugdcommissie (Afdeling Voetbal) van de Katholieke Sport- centrale „Wit-Geel-Wit" heeft haar leden in Casino een feestavond aangeboden, waarbij als devies gold „Voor de jeugd en door de jeugd". Opgevoerd werd de revue „Lach eens mee. met W.G.W." Er werkten vele debutanten aan mee, die als het ware getest werden op hun capa citeiten. Houdt men hiermee rekening dan kan het resultaat van deze avond buitengewoon bevredigend worden genoemd. Medewerking werd verleend door het Cabaretgroepje „De Voetbalveter" Deze „veteranen" gaven blijk wel op eigen benen te kunnen staan en waren voor de „junioren" het voorbeeld hoe ze moesten leren lopen. De proloog was een verrassing dank zij het fleurige décor. De taferelen „Matrozenparade" en „Woud-roman- tiek" bekoorden vooral door de aan kleding. „Daar is de orgelman" stond op het programma. Hemzelf hebben we niet gezien, maar wel zijn orgel en een jongen en een meisje, die als piere mentpoppen keurig pantomime speel- Na de winterslaap is de zeilwed strijdbijl weer opgegraven op 23 April ten 9.00 uur. Hoewel de kampioen van het vorig jaar en van 1952, bootsman T. Berghout verstek moest laten gelden voor de eerste wedstrijd Periodieke A- klasse 1954, was de strijd fel en mee dogenloos. De wat variabele en niet al te sterke wind maakte, dat de ken nis van de stroom op de rede wel heel veel gewicht in de schaal legde. De eerste wedstrijd in de ochtend was dan ook voor de Luitenant ter Zee 2e kl. J. C. de Jong (Hr. Hs. Neptunus) die zeer tereent zijn met katachtig ge duld volgehouden zeilen onder de dijk beloond zag met een straatlengte voor sprong op nummer 2, de Luitenant ter Zee le kl. A. van Noortwijk (Hr. Hs. Soe—ba) Nummer 3 was de „runner up" voor de kampioenstitel zowel in 1952 als in 1953, schipper H. Luiting van de Mijnendienst. Deze zou in de middag- Wedstrijd wederom beslag leggen op de derde plaats. ,'s Middags om twee uur was direct 'bij de start te zien. dat men veel meer Was ingezeild en de moeilijkheden van de stroom behoorlijke had bekeken Na een keurig gebruik maken van de wat geringere stroom onder de d'"c bij de nieuwe haven wist de Adelborst le hl. van Administratie, H. L. B. Mahieu (Marine Kazerne Amsterdam) zich te verzekeren van een voorsprong, die hij wist te behouden tot de vijfde ton Op het rak van de vijfde ton naar de zesde ton verspeelde hij deze voor sprong door het wegvallen van de wind. Gelukkig voor hem werd de Wedstrijd ingekort op één ronde en Verkreeg hij daardoor een welverdien de zege voor zijn keurige zeilen. Deze jeugdige zeiler zal het nog ver kunnen brengen in de periodieke. Twee werd schipper Kooistra (Hr. Ms. Nep tunus) wiens zeilersster in het eind van het seizoen 1953 begon te rijzen en daarmee blijkbaar in 1954 doorgaat. In de voorste gelederen zagen wij ook weer de bootsman Giesbers (Hr. Ms. Hertog Hendrik) die vorig jaar ook steeds bij de kopgroep lag. Totaal klassement 1. Mahieu 38 pnt, 2. Kooistra 33 pnt3. Luiting 32 pnt 4 van Noortwijk 31 pnt; 5. de Jong 30 pnt; 6 en 7 Giesbers en Snelleman bei den 23 pnt. De storingsdienst der gemeentelijke Water- en Lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag A. A. Corniei- je (Ruyghweg 201, telefoon 2842), Dins dag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16. telefoon 3594), Woensdag F. Kramer (Niasstraat 17, telefoon 2877), Donder dag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, telefoon 2457), Vrijdag A. Schutte (Ja- cob Beenstraat 25, telefoon 2431), Za terdag en Zondag J. p- Agema (Fa- brieksgracht 16, telefoon 3594). Gas en Water; H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882) S. Bier steker (Ceramstraat 32, telefoon 3467) D. Oostendorp (Van Limburg Sti- den. George Boer en zijn accordeon waren aanleiding dat de jeugdige aan wezigen al gauw verzochten: „Kijk eens in de poppetjes van mijn ogen". Ze galmden dat het een lust was. Ben nie Klaver uitte zijn „Tropenheimwee" in een lied, waarvan de toonaard te moeilijk is voor een jongen van zijn leeftijd. Des te meer bewo'ndering ver dient het dat hij zonder hapering het einde wist te halen. De „Straatzan gers" beschikten nog over te weinig flair om hun nummer naar genoegen over het voetlicht te brengen. „Rond de K.S.C." kwam op hoog niveau te staan door de uitstekende declamatie die een jongedame ten beste gaf. Veel plezier hebben we niet beleefd met „De kleuterklas". De leden van de ..Voetbalveter" wisten, letterlijk en figuurlijk, welke plaats hun in deze schets was toebedeeld. Ook de liedjes, die zij zongen waren prettig or» aan te horen. Het eerste team van de Helderse Ten nis Club is de competitie uitstekend begonnen. Met niet minder dan 6-2 werd gezegevierd over het Amsterdam se DDV 6, dat verleden jaar afdelings kampioen van de tweede klasse werd. Het debuut van onze stadgenoten in deze klasse doet het beste verwachten. In de vierde klasse noteerde HTC 2 een nog groter overwinning. Zaandam 3 werd met 8-0 in eigen huis verslagen. HTC 3 leed een nederlaag. Zaandam 2 toonde zich met 6-2 de sterkste. In de districtscompetitie ver loor HTC 4 met 7-1 van „De Maaier". Het Helders Mannenkoor gaf, met welwillende medewerking van liet Helders Fanfarecorps, Zaterdagavond in Casino een voorjaarscon cert. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer F. H. Boogert, werden de aanwezigen welkom geheten door de tweede voorzitter, de heer A. Ibbnes. Hij memoreerde onder meer dat er nog een donkere wolk hing door het overlijden van de secretaris, de heer E. van der Kuyl. die men tot in lengte van dagen zal gedenken. Dit veroorzaakte even een stemming in mineur, waaraan nog een zeker relief werd verleend door de prachtige Negro Spirituals, welke het Mannenkoor ten ge hore bracht. Dat aan het einde van de avond de stemming in majeur zou overslaan was toen nog moeilijk te geloven. Doch het muzikaal genot dat ons daarna werd geschonken, was als het ware een ge tuigenis van de glorie van het leven, die alle weemoed weer doet verdrijven. Het tempo waarin de marsen door het Helders Fanfarecorps werden gespeeld w-as uitstekend. Het was duidelijk merkbaar dat de jeugdige dirigent, de heer F. F. Alleman zijn taak met geest drift vervult en dat hij een bezielende invloed heeft op de leden van het or kest. Imposant was de Triomphmars van Verdi met zijn prachtige slot- accoorden. Ook de vertolking van „Paix et Liberté", „Gitana" en „Sons of the brave" waren een bewijs van hetgeen een orkest kan presteren onder ent housiaste leiding. De samenwerking tussen koor en orkest, in zekere zin een experiment, kan als volkomen geslaagd worden beschouwd. Dat bij het „Ma- trozenkoor" enkele zangers te vroeg in vielen, doet hieraan weinig af. Het Pel grimkoor en Jagerskoor getuigden ons van de vocale en instrumentale kwali teiten. De beide Amsterdamse ploegen Blue Stars en DED hebben resp. bij de da mes en de heren het Nederlands bas ketball-kampioenschap behaald. Aan de strijd om de titels, die in het RAI- gebouw te Amsterdam werd gehouden, namen de districtskampioenen deel. Zowel bij de dames als bij de heren waren de ploegen over twee poules verdeeld, waarvan de winnaars elkaar het kampioenschap betwistten. De als nummer twee geëindigde teams speel den om de derde en vierde, en de twee laatst geklasseerde ploegen om de vijf de en zesde plaats. Met groot overwicht eisten de Amsterdamse districtskam pioenen de eerste plaats voor zich op. De uitslagen luiden: Dames: om de eerste en tweede plaats: Blue Stars (Amsterdam)HOC (Haarlem) 86-40; om de derde en vier de plaats: Hudig (Rotterdam)Te Wer- ve (Den Haag) 57-37. Om de vijfde en zesde plaats: KVH (Den Helder) Mesacosa (Groningen) 44-27. Heren: Om de eerste en tweede plaats: DED (Amsterdam)Arrows (Rotterdam) 83-33. Om de derde en vierde plaats: SSD (Den Haag)Zee macht (Den Helder) 43-38. Om de vijf de en zesde plaats: Oosterkwartier (Haarlem)—Donar (Groningen) 84-45. In de bovenzaal van Casino is door de welpen en verkenners van Jutters 1 een avond gehouden ter ere van het 40-jarig jubileum van hopman Metze laar. De jongens brachten een zeer geva rieerd programma. In het bijzonder slaagden de stukken gespeeld door de verkenners, n.1. de „Scheerspiegel" en ook de „Fakir". De welpen hebben zich ook uitstekend geweerd, o.a. in „Zwaan kleef aan" en „Spuitwater". Hopman Metselaar heeft namens alle aanwzigen een geschenk, bestaande uit drie boeken van Dr Fritz Kahn ontvan gen. De „Hopvrouw" werd ook niet ver geten en werd verrast met een prach tige bloemenmand. De zaalchef van het Bandungse hotel Savoy-Homan, de heer Schenkel, die on langs tijdens een razzia werd gearresteerd, is aangezegd Indonesië te verlaten, de. Eerste minister Van Acker heeft in Brus sel de voorjaarsbeurs geopend. Er wordt door 28 landen aan deelgenomen. West- Duitsland zond de meeste exposanten in nl. 731.... Het mannenkoor, onder leiding van de heer H. J. Arisz, slaagden er in op het einde van de avond een blijmoedige sfeer te scheppen met het zingen van drie luchthartige melodieën: „Meisje" van Versloot, een ondeugend liedje, kort en geestig; de welbekende Kikker- Cantate en een „Zangersmars" welke op echt studentikoze wijze werd ver tolkt. Het publiek toonde door een langdurig applaus dat hot met het ge- bodene zeer was ingenomen, zodat een toegiftje niet kon uitblijven. Mevr. Nijmeijer-Moorman kweet zich als pianiste weer uitstekend van haar taak. De nieuwe douchecellen zijn al weer enige tijd in gebruik genomen en nu komt duidelijk naar voren, dat deze in een grote behoefte voorzien. Reeds de eerste week was het bezoek zeer groot. Toen waren er echter nog heel wat mensen die dachten, och, het is omdat het een nieuwtje is. Het blijkt echter dat de belangstelling iedere week gro ter wordt en met deze voortgang ziet het er naar uit, dat de uren van open stelling bij de aanvang van het seizoen zullen moeten worden verruimd. Deze uren zijn nu van 1620 uur op Vrijdag en 1521 uur op Zaterdag. We kunnen wel constateren, dat vele Callantsogers na die uren met een frisse „toet" huis waarts keren. Voor de militairen van het Amphi- bisch Oefenkamp Texel, bij de Texe laars beter bekend als De Mok werd in de Oranjeboom een avond verzorgd door het gezelschap van Adré Carrel. Ditmaal had men zoveel .burgers uit genodigd dat de gehele zaal was ge vuld, hetgeen aan de stemming zeer ten goede kwam. Tevens kon hierdoor, aldus de OS. en O.-officier, de de avond opende, een prettig contact met de burgerij ontstaan. Het gezelschap Carrel bestond, be halve uit de leider die tevens de con ference verzorgde uit de beide Wico's, een accordeonduo en Marianne van der Berg. De accordeonnisten brachten er al dadelijk een gezellige stemming in met hun vlotte liedjes. Marianne v. d. Berg gaf nog eens de schets De Kijkdoos de gevoelige toets van het cabaret en Carrel zette zijn conference in het West-Fries voort. Wim van Raven- swaaij imiteerde diverse instrumenten op de accordeon en besloot mej dit instrument ruggelings te bespelen. Een technische vaardigheid die luid applaus uitlokte. Carrel en Marianne verzorgden sa men nog enkele schetsen waarvan de Westfriese boer in de trein wel de beste was. De Wico's lieten, de zaal meezingen en het einde van dit optre den kwam al weer snel. Genoeglijk programma, waarin echter weinig nieuws te beluisteren.viel. Geruime tijd bleven de aanwezigen nog in de zaal. waar een band van d» marine het M L D Swing College de dansmuziek verzorgde. Er was stem ming en er was contact. Op Zondag 25 April treedt Sint Jan weer voor het voetlicht met een stuk dat zij jaren geleden ook reeds ge bracht hebben: Over twaalf dagen te- g.n middernacht. De auteur is Gerard Nielen. De opbrengst van deze avond, die in het Casino wordt gegeven is be stemd voor de R.K. Gezinszorg. Men was het in de uitstekend be zochte voorjaarsvergadering van de afdeling Callantsoog van de V.V.V. welke in hotel De Vries werd gehou den, niet eens met de mening van het gemeentebestuur, dat waarschuwings borden in de kom met het oog op spelende kinderen, overbodig waren. Er zal opnieuw een verzoek aan het gemeentebestuur worden gericht om dergelijke borden te plaatsen, al was het alleen maar om de seizoendrukte. Het jaarverslag van de secretaris ademde een optimistische geest. Het jaar 1953 is voor Callantsoog gunstig geweest. Het aantal logeergasten heeft bedragen 2067 met in totaal 36211 over nachtingen met een gemiddelde ver blijfsduur van 17,5 dag. Het aantal kampeerders, inbegrepen de bewoners van kampeerhuisjes, be droeg 2062 personen, het aantal over nachtingen 22459, waardoor het totale aantal overnachtingen ongeveer 57000 heeft bedragen. De toename van het aantal overnachtingen was, wat het aantal gasten betrof 30,74 pet, wat het agntal kampeerders aangaat 22,52 pet. Door de secretaris werden 988 schrif telijke en mondelinge inlichtingen ver strekt en 266 telefonische. Over de uittreding van het toneel gezelschap uit de V.V.V. werden uit voerige discussies gevoerd naar aan leiding van een vraag van de heer T. Mooij Tsz. Het bleek wel, dat de ver gadering zich achter het bestuur stelde. Duidelijk kwam naar voren, dat er weer op onbehoorlijke manier over een bepaalde persoon was geroddeld, terwijl de zegsman niet ter vergade ring verschijnt of er zwijgt. Men ging soms zelfs zo ver, dat men iemand die lange tijd de leiding van de groep heeft gehad, beschuldigde van ver duistering. Wij vermoeden, dat dit muisje nog wel een staartje zal heb ben. Voor de betrokken persoon is dit wel zeer krenkend geweest. Gelukkig was dit het enige duistere punt in een overigens prettige verga dering. De financiële toestand van de vereniging is niet ongunstig en de pen ningmeester kon bogen op een batig saldo van f 242,36. rumstraat 24, telefoon 2452). Het eerste dames-elftal van Hermes heeft gisteren de eerste promotiewed strijd voor de tweede klassevei)oren In Den Haag werd tegen SV 35 met 2-0 het onderspit gedolven. Aanstaande Zondag krijgen de Helderse dames Hur- ley op bezoek. 47. Jimmy loerde in de gang van het politiebureau/Er was niemand.... Op zijn tenen liep hij naar de deur, die toegang gaf tot het verblijf der politie agenten. Daar moest hij doorheen wil de hij weer op straat komen. Er was een klein ruitje in deze deur en toen Jimmy daar doorheen keek, zag hij een der manschappen bezig met het op eten van zijn boterhammen, die hij blijkbaar van thuis had meegenomen Het was een grote, dikke. Jimmy ken de hem wel. Dirk Donderkop was het, de grootste dienstklopper van het hele corps. „Voordat ik die zaak heb uit gelegd". dacht Jimmy. „ben ik een kostbaar half uur kwijt geraakt en dan is het nog de vraag of hij mij vrij laat.... Nee, ik moet het anders aan leggen" Jimmy liep naar zijn cel te rug en draaide het ijzeren plaatje weer op de binnenzijde van de deur Hij controleerde of het slot goed werkte en liep toen naar het wachtlokaal der manschappen toe. Hij rukte de deur open en riep: „Hei agent, moet je nou eens komen kijken. Er loopt een rat door mijn cel en dat vind ik reuze vervelend, want daar b n ik -ien be'etje bang van". Dirk Dondernop keek naar Jimmy met een gezicht als of hij het in Keulen hoorde donderen „Hoe. hoe k-kom jij uit je cel?" vroeg hij stotterend. ..Hoe ik daar uit kom? Gewoon door de deur natuurlijk" Dirk Donderkop keek argwanend naar Jimmv. De commissaris had hem ge zegd deze arrestant extra goed in de gaten te houden.... Besloten werd de zomerfeesten weer op de oude voet te organiseren. Ook volksspelen staan weer op het pro gramma. Aan het bestuur werden twee advi serende leden toegevoegd uit Grote Keeten. Met het oog op het toenemen van het ledental achtte men dit zeer wenselijk. De heren J. Hollander Rz. en A. van Scheijen werden als zodanig gekozen. Bij de rondvraag kwamen uisluitend huishoudelijke zaken ter sprake. Op de viersprong nabij de panden van graanhandel Dekker is gistermid dag de 40-jarige motorrijder A. Keppel uit Petten bij een botsing met de mo torrijder Van der Berg uit Julianadorp ernstig gewond. Hij moest met een schedelbasisfractuur naar een Alk- maars ziekenhuis worden gebracht. Zijn echtgenote werd eveneens gewond en is ter observatie naar Alkmaar ver voerd, terwijl de heer Van den Berg in een ziekenhuis in Den Helder werd opgenomen. De heer Keppel en zijn vrouw na derden het kruispunt uit de richting Schagerbrug, de heer Van den Berg kwam uit de richting Sint Maartens- vlotbrug. De motoren reden met flinke snelheid op elkaar in, waardoor ze zwaar werden beschadigd. Alle slacht offers werden met kracht tegen het wegdek geslingerd. Vooral de heer Keppel was er ernstig aan toe. De in de nabijheid wonende dokter Van Sloo- ten constateerde een schedelbasisfrac tuur en liet mevrouw Keppel, die vrij ernstige ontvellingen had opgelopen en over inwendige pijnen klaagde, eveneens naar het ziekenhuis vervoe ren. De heer Van der Berg brak zijn enkel; hij werd per personenauto naar Den Helder overgebracht. Rijkspolitie en verkeerspolitie stelden een onder zoek naar de schuldvraag in. Na een korte slopende ziekte is Za terdagmiddag te Hilversum op zestig jarige leeftijd overleden de heer Piet Lustenhouwer, sinds 1927 medewerker van de KRO. Met Piet Lustenhouwer is één van de pioniers van de Neder landse radio heengegaan. Het was in October 1927, dat hij met het toenma lige trio Winkels voor de eerste maal voor de KRO-microfoon kwam. Ook was hij componist en arrangeur. Vele bekende liedjes staan op zijn naam. Sinds de oorlog was hij ale leider der audities en als muzikaal regisseur en adviseur aar. de KRO verbonaen. Zijh grote populariteit als musicus en als m.?n.s kwam duidelijk naar vorsn, toen hij in 1952 zun zilveren jubile«ni vier- In de 25.000 Grieks-Katholieke kerken in de Sovjet-Unie is in de nacht van Za terdag op Zondag de Paasmis gelezen, al dus meldde het Russische persbureau Tass. Arthur Dean, speciaal afgezant van pre sident Eisenhower. is Zondag per vliegtuig van Tokio te Seoel aangekomen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5