BRYLCREEM Gunstige bedrijfsresultaten in 1953 De Tweede Kamer behandelde administratieve rechtspraak Ü)Uter Minister van Financiën mag f 1.400.000.000 lenen De consolidatie van schatkistpapier komt in handen van de banken Leningen werden goedgekeurd Een stroom van jaarverslagen De concurrentiestrijd zwaar en opvoering van productiviteit blijft parool Philips maakte in '53 een winst van f 87.547.000 Belangrijk resultaat van vrijwillige samen werking Voor de lichting 1954 Aantal onderwijzers niet in militaire dienst IN zijn verdediging van het ontwerp de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maakt! OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlgk-zacht en glanzend maakt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haar verzorging waarborgt. Vertrouwen in jaar 1954 Wetsontwerp werd goedgekeurd Overheid en algemeen belang zijn er mee gediend De wet op buitengewoon pensioen 1940-1945 Herstel door stormvloed getroffen scholen bleekt DONDERDAG 29 APRIL 1954 (Van onze parlementaire redacetur) DE minister van Financiën wil 1.400.000.000.-, of wel veertien hon- derd milhoen gulden, lenen. Daar kan hij dan zo weer het een en ander mee doen, is men geneigd te zeggen. Maar de heer v. d. Kieft heeft voor het bedrag een zeer speciale bestemming, waarover hij vooraf uitvoerig met de mensen in de geldwereld overleg gepleegd heeft. Het bedrag is namelijk bestemd voor de consolidatie van vlot tende schuld door omzetting van een gedeelte van het zich bij het bankwezen bevindende schatkistpapier in langer lopende schatkist- certificaten, die binnen de kring van het bankwezen zullen worden aangehouden. Aangezien minister v. d. Kieft niet op eigen houtje kan gaan vragen, of men hem een tijdje veertien honderd millioen gulden wil voorschieten, diende hij een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in, waarin hij verzoekt hem een machtiging tot het aangaan van de lening te verstrekken. Gistermiddag heeft de Kamer dit wetsontwerp beh deld en aanvaard. DEEDS bij de schriftelijke voorberei ding was gebleken, dat de leden vrij algemeen van oordeel waren, dat de maatregel in een gezonde monetaire politiek past. Als gevolg van de infla toire financiering van de overheids- huishouding tijdens de oorlog is de geldmarkt in ons land in een labiele positie komen te verkeren. Deze labi liteit wordt in de eerste plaats veroor zaakt door de relatief grote omvang van het bedrag aan uitstaand schat kistpapier. (De uitgifte van kortlopend schatkistpapier door de overheid heeft de bedoeling geld te lenen om in een tijdelijke behoefte aan kasgeld te voor zien). Op 31 December 1953 beliep het bij anderen dan de Nederlandsche Bank uitstaande schatkistpapier een bedrag van 4582,6 millioen, waarvan zich een bedrag van bijna 3500 millioen in han den bevond van de gezamenlijke han delsbanken en landbouwcredietbanken. Dit brengt een hogere liquiteitsgraad' van het bankwezen mee, dan nodig en gewenst is. Wel schept de „Wet toe zicht credietwezen" de mogelijkheid tegen monetair ongewenste ontwikke lingen maatregelen te nemen, doch de minister meende, dat hij niettemin de plicht had om langs de weg van vrij willige consolidatie er is overleg ge pleegd tussen de Nederlandsche Bank enerzijds en de bestuurders van de Ne derlandse Bankiersvereniging en van de centrales der landbouwcredietban ken anderzijds de monetaire geva ren te beperken. Een tweede verschijnsel, dat in de laatste tijd tot de labiliteit van de geld marktontwikkeling heeft bijgedragen, is de ruimte op de geldmarkt, die moet. worden toegeschreven aan de aanwas van de Nederlandse deviezenreserves. Minister was Kamer vóór "pENEINDE tot het door hem beoogde doel te komen, zal de minister van Fina ;ën verschillende regelingen treffen. Daartoe behoort het aangaan van de geldleningen tot een gezamen lijk bedrag van ten hoogste 1400 mil lioen gulden. De onzekerheid op de geldmarkt duurt echter al enige tijd voort. Daarom heeft de bewindsman de consolidatie transactie reeds, ondej voorbehoud van machtiging bij de wet, uitgevoerd door de uitgifte van bij zondere 2 3/4 pet. vijfjarige schatkist biljetten tot een bedrag van 1200 mil lioen, die in schatkistcertificaten kun nen worden omgewisseld. De Tweede Kamer heeft de minister de door hem verlangde machtiging verleend, zij het na enige discussie vooraf. Zo vroeg mr Van Leeuwen (VVD), of de beschikkingen, die met het bankwezen werden getroffen om trent het houden van kasreserves, niet evenzeer toepasselijk dienen te zijn ten opzichte van de Postgirodienst. Hij meende, dat deze vraag gerechtvaar digd was, omdat de schikkingen een uitvloeisel zijn van het feit, dat de handelsbanken geldinstituten zijn in die zin, dat de hun in rekening-cou rant toevertrouwde middelen geldfun- tie hebben en dat dezelfde ratio ook geldt voor de Postgirodienst. De heer v. d. Wetering (C.H.) be twijfelde, of er wel sprake is van vol- Teneinde in zo ruim mogelijke mate tegemoet te komen aan de moeilijkhe den, veroorzaakt door het tekort ?_an leerkrachten bij het lager onderwijs, heeft de minister van Oorlog en van Marine nader bepaald, dat aan alle dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 nog voor eerste oefening in wer kelijke dienst moeten komen v00^ zover zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waarbij zij als onmisbaar worden aangemerkt vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend. De onmisbaarheid bij de school zal worden beoordeeld in overleg met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De vrijstelling zal ophouden te gel den, zodra de onderwijzer de school verlaat ten behoeve waarvan hem vrij stelling is verleend. Door deze maatregel zal worden be reikt, dat behalve de ongeveer 300 onderwijzers, die in de loop van dit jaar, wegens beëindiging van hun eer ste oefening, ter beschikking van iet onderwijs kunnen komen, ook nog ongeveer 400 500 onderwijzers door vrijstelling van militaire dienst _voor het onderwijs behouden zullen blijven. Aanvragen om vrijstelling kunnen worden ingediend bij de burgemees ters, zodra de onderwijzer een oproe ping om in militaire dienst te komen, zal hebben ontvangen. ledige vrijwilligheid en meende voorts, dat hier eigenlijk sprake is van een verkapte lening ter delging van vlot tende schuld. De minister smaakte het genoegen zijn wetsontwerp, ondanks deze lichte critiek zonder hoofdelijke stemming aangenomen te krijgen. Dat bezorgde hem zelfs een gelukwens van de waar nemende voorzitter, prof. Gerbrandy, die er zijn eigen, prettige manier van presideren op nahoudt. Theoretisch gelijk erkende de bewindsman,, dat mrVan Leeuwen theoretisch wel ongeveer ge lijk heeft. In de practijk is echter de noodzaak van een sterke uitbreiding van het girale geld gebleken. Tegenover de heer v. d. Wetering merkte hij op, dat van een zachte dwang geen sprake is geweest. Inte gendeel: in bankierskringen waardeert men juist de wijze van vrijwillige sa menwerking. Wellicht is dit zelfs de eerste keer zo voegde de heer v. d. Kieft er niet zonder trots aan toe dat op financieel gebied het vrijwillig overleg tot zulke belangrijke resulta ten heeft geleid. (Advertentie, Ing. Med.) Dat hier sprake is van een lening ter delging van vlottende schuld ontkende de minister. De bedoeling is consoli datie van een gedeelte van het schat kistpapier in handen van de banken. (Van onze parlementaire redacteur) Op voorstel van de Commissie voor de Rijksuitgaven nam de Tweede Ka mer in haar vergadering van gisteren voor kennisgeving aan de rekening van ontvangst en uitgaaf der 3% pet. geldlening ten laste van het Rijk, uit gegeven krachtens de leningwet 1953 (3% pet. lening 1953 II) en de reke ning van het Fonds van de Consignatie kas over het jaar 1952. Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming maakt droog haar weer vitaal Ceunty Ptrfumery Co. Ltd., Stanmore, England lmp. ]acq. Mot Jr„ Amsterdam (Advertentie, Ing. Med.) HOEWEL het bedrijfsleven in 1953 in het algemeen zeer gunstige resultaten heeft geboekt, blijkt uit verschillende verslagen toch ook, dat de concurrentiestrijd zwaar is. Opvoering van de productiviteit blijft dan ook het parool, waarbij evenwel bijna steeds investeringen van betekenis gemoeid zijn, die de tendenz hebben de dividenden te drukken daar een zo snel mogelijke afschrijving hierop gewenst blijft. Dat verlaging van de winst niet steeds onmiddellijk tot dividend verlaging behoeft te leiden, is een gunstig teken ten aanzien van hel vertrouwen dat ondernemers in de ontwikkeling voor het jaar 1951 hebben. Voor de Vereenigde Nederlandsche Rubberfabreiken bracht het jaar 1953 een bijkans verdubbelde winst: een exploitatiesolda van f4.8 millioen (te gen f2.5 millioen in '52) na f 1,8 mil lioen gereserveerd te hebben voor be lastingen en pensioenverplichtingen. Naast normale afschrijvingen ten be drage van 9 ton wordt nog eens f 1,4 millioen extra afgeschreven. Het kapi taal der N.V. bedraagt f 3,8 millioen en de reserves worden dit jaar verhoogd tot een bedrag dat het kapitaal nog enigszins overschrijdt. De aandeelhou ders profiteren van de gunstige resul taten door een dividenduitkering van 12 tegen 9 over 1952. Door verla ging van de kostprijs als gevolg van opvoering van de productiviteit alsook van een verlaging van de grondstoffen- prijzen en verhoging van de afzet, konden de winstmarges wederom ver beteren. Ondanks de loonsverhoging en DE Tweede Kamer heeft gistermiddag een begin gemaakt met de behandeling van de wetsontwerpen inzake administratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie en betreffende tuchtrechtspraak bedrijfsorganisatie. In het eerste ontwerp worden regelen gegeven omtrent het beroep tegen besluiten en handelingen van publiekrechtelijke bedrijfsorgani saties. Dit beroep kan worden ingesteld bij een nieuw college. Het wordt belast met de administratieve rechtspraak. Het oordeelt met kamers van vijf leden, van wie twee bijzondere leden. Het college is o-evestigd te Den Haag, de kamers kunnen ook elders zitting houden. De gewone en plaatsvervangende leden worden benoemd voor het leven, de bijzondere leden voor de tijd van vier jaren. De tuchtrechte lijke maatregelen worden gevormd door: berisping, geldboete en openbaarmaking van de tuchtbeschikking op kosten van de veroor deelde. Tegen tuchtbeschikkingen zal beroep kunnen worden ingesteld bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De minister is van mening, dat de overheid en het algemeen belang er mede zijn gediend. Er is geen sprake van, dat er sprake zou zijn geweest van zachte drang, zoals door de heer Van de Wetering was verondersteld H?t ontwerp komt -gemoet aan de gewijzigde situatie van het bankwe zen" zo betoogde minister Van de Kieft die bovendien opmerkte dat er een grotere mogelijkheid voor verrui ming van het internationale betalings- verkeer door ontstaat. Na re- en du pliek werd het ontwerp z.h.st. goed- geekurd. Rij de algemene beschouwingen over beide wetsontwerpen betoogde de heer Oud (VVD) dat er wel eens moei lijkheden kunnen ontstaan met de grondwettelijke voorschriften. Spreker vroeg zich af, of de grondwet de be noeming van bijzondere leden van het College van Beroep voor het be drijfsleven toelaat. Hij achtte deze op vatting in strijd met de grondwet. De heer N. van den Heuvel (KVP) be pleitte de wenselijkheid va een deug delijker bezwaarschriftprocedure. Zijns inziens is het juist, dat de regeling de tuchtrechtspraak zoveel mogelijk wil overlaten aan de lichamen. Na verloop van tijd dient de minister te bezien, of e, niet meer waarborgen in de wet moeten - rden verankerd. Mejuffrouw Zeelenberg (PvdA) achtte het gewenst, dat beide ontwerpen als sluitstuk voor de bedrijfsorganisatie nog deze maand door de Kamer worden aanvaard. Bij de uitbreiding der werkzaamheden meende zij, dat niet moest worden overgegaan tot de vorming van nieu we Kamers. Een tweede college zou dan moeten ingesteld. De heer Lemaire (KNT' kon geen bewondering hebben voor het ontnemen van rechtsgevolgen aan uitspraken. De minister van Justi tie zal vandaag antwoorden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake de verhoging met een '.oeslag van de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pen sioen 19401945. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: In het kader van de door de regering voorgestelde maatregelen met betrekking tot de huurverhoging per 1 Januari 1954 en de opheffing per die datum van de In 1951 aanvaarde consumptiebeperking achten de ministers van Financiën a.i., van Maatschappelijk Werk en van Soci ale Zaken en Volksgezondheid het wenselijk mede voor de gepension- neerden krachtens de wet buitenge woon pensioen 19401945 een voorzie ning te treffen. De kosten van het onderhavige voor stel worden geraamd op circa f450.000. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gisteren aan de Tweede Kamer een wetsontwerp voorgelegd, dat de regeling voor de herbouw of het herstel van door oor logsschade getroffen schoolgebouwen voor lager onderwijs, welke regeling in 1948 in de Lager-onderwijswet 1920 is opgenomen, ook van toepassing ver klaart op de door de stormschade ge troffen schoolgebouwen voor lager on derwijs. De Tweede Kamer vond het wets ontwerp zo redelijk, dat zij er zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming haar goedkeuring aan hechtte. lagere verkoopprijzen meent de direc tie dank zij de verlaging van de kost prijzen de gang van zaken in 1954 met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Koers 27.4 202 De Koninklijke Nederlandsche Grof smederij boekte wederom een hoger saldo bedrijfsrekening dan verleden jaar nl. f 1,63 millioen tegen f 1,45 mil lioen in '52. Fiscus en reserveringen eisten ook hogere bedragen zodat een zelfde dividend van 8 op de gewone aandelen beschikbaar is. De omzet steeg belangrijk hoewel de buitenland se concurrentie zich meer deed gevoe len. Om deze het hoofd te kunnen bie den, eist verbetering van werkmetho den en van bedrijfsuitrusting de bijzon dere aandacht. Voor 1954 is reeds voor de meeste afdelingen een volledige be zetting gewaarborgd. Ook voor de vol gende jaren zijn reeds opdrachten in bezit. In de loop van het jaar is de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland versterkt als gevolg van prijsverlagingen van materialen, zodat ook de prijzen van gerede producten lager gesteld konden worden. De aan delen noteerden op 27.4 143 De Twentsche Kabelfabriek behaal de een exploitatiewinst van f 1,8 mil lioen, iets hoger dan over '52. Het di vidend wordt gehandhaafd op 12 De directie noemt het afgelopen Jaar een zeer goed jaar en het bedrijf was voor al in de tweede helft van 1953 zeer goed van orders voorzien. De concur rentie op de exportmarkt is groot maar de maatcshappij is momenteel ruim van orders voorzien. Koers 27.4 272L. Het resultaat over 1953 van de Ne derlandsche Kabel Fabriek is evenwel zeer teleurstellend geweest temeer om dat in een publicatie van Juli '53 de indruk werd bevestigd dat de uitkom sten vermoedelijk niet onbevredigend zouden zijn. Een teruggang van het saldo der exploitatierekening van f 16,3 millioen tot 10,7 millioen is werkelijk geen resultaat om bevredigend te noe men, in het bijzonder ook in vergelij king tot het cijfer van 1951 toen f 19,4 millioen geboekt werd. Sedert 1945 werd circa f 60 millioen geïnvesteerd en f 54 millioen afgeschreven, hetgeen de vennootschap zonder twijfel heeft ver sterkt doch nu blijkt dat de winstcapa citeit teruglopende is, zal bij gelijk blijvende resultaten slechts een verla ging van de afschrijvingen een hoger dividend mogelijk maken. Zoals ge meld wordt 8% uitgekeerd (v.j. 9'/a alsmede 2Vj °/o uit de dividendreserve, die in 1952 werd gevormd in verband met de dividendstop. De aandelen daal den verder tot 205% De Internationale Gewapend Beton Maatschappij was in 1953 minder ruim van werken voorzien dan in het vorige boekjaar. De brutowinst is dan ook ge daald van f 1,9 tot f 1 millioen. Doordat belangrijk minder gereserveerd behoef de te worden voor belastingen en door dere reserveringen kon men tot een zeer verminderde afschrijvingen en an- nettowinst komen van f 209.000 (v. j. f 245.000) waaruit 8% dividend kan worden uitgekeerd (v.j. 9%). Naar de directie meedeelt wettigen de per ba lansdatum onder handen zijnde werken de verwachting dat over 1954 een be vredigend resultaat zal worden ver kregen. Koers145 Ook de winst van de Rotterdamscbe Droogdok Maatschappij was in 1953 aanmerkelijk lager dan in het voor gaande jaar nl. bruto f 11,68 millioen tegen f 15.61 millioen. Voor afschrijvin gen werd f8,9 millioen gebruikt (v. j. 13,1 millioenwaarna een van 20 tot 22 verhoogd dividend kan worden be taald. Behoudens enkele korte perio den van geringere drukte in de repa ratieafdeling waren alle afdelingen van de bedrijven het gehele jaar door goed van orders voorzien. De concurrentie van buitenlandse zijde was sterk merk baar en het zal nodig zijn de outillage van de werf te verbeteren om een ver scherpte concurrentiestrijd in de ko mende jaren voor te bereiden. Voor noodzakelijke voorzieningen in het bij zonder in verband met de hoge eisen, die de bouw van grote tankschepen stellen, is nodig geacht f 5 millioen te reserveren. De aandelen noteerden 418Va Hero Conserven heeft in 1953 een hogere winst kunnen behalen doch voorgesteld wordt het dividend te handhaven op 6 De omzet is geste gen doch de marge tussen opbrengst en kostprijzen zijn weer wat ingekrom pen. De omzetten bleven zich in 1954 bevredigend ontwikkelen. Zoals wij reeds vermeldden heeft de Hollandsche Meelsuikerfabriek te Uit geest een zeer gunstig jaarverslag ge publiceerd en het dividend zal ver hoogd worden van 9 tot 12 Deze in dustrie heeft zich sedert haar aandelen aan de beurs geïntroduceerd werden bijzonder gunstig ontwikkeld en de winstcapaciteit alsmede de balansposi tie geven vertrouwen voor de toe komst. De aandelen noteerden 27.4 220 L. 1 Wernink's Beton Maatschappij hand haaft het dividend op 8 De bedrijfs bezetting liet in de eerste helft van het jaar te wensen over en na aftrek van afschrijvingen en reserveringen was de winst dan ook slechts f 83.000 of f 20.000 lager dan verleden jaar. Koers 124% Staal werken de Maas keren weer 9% dividend uit hoewel het exploitatie saldo daalde van f 1.9 tot f 1,4 millioen. Laatste koers 500L. De winst behaald door de Mij. voor Woninginrichting P. v. Reeuwijk wijkt niet veel af van die in 1952. Na enige jaren 9 te hebben uitgekeerd wordt thans voorgesteld 10 uit te keren. De liquiditeitspositie verbeterde. Naast het kapitaal van f 900.000 werden de reservefondsen verder aangevuld tot f 678.000 terwijl het reservefonds voor diverse belangen (fiscus!) thans voor f 488.000 te boek staat. Koers 151 De Ngredjo Cultuur Maatschappij leed 8 ton verlies in de jaren 1940/52. Hiervan kon 6 ton afgeboekt worden van de reserves. Het kapitaal bedraagt f 1.015.000. Koers: 21,25%. De Landbouw Mij. Rongga gaat de dividendbetaling hervatten met een uit kering van 6%. Van overvallen op de onderneming bleef de mij. dit jaar ge spaard maar de onwettige occupaties van gronden hadden wederom op vrij grote schaal plaats. De winst in Indo nesië bedroeg Rp. 218.280 (v. j. Rp. 94.000). De Nederlandse verl. en winst rekening sluit met een saldo van f 30.000 (v. j. nihil). Laatste koers: 67L. De Theecultuur Mij. Pangheotan be haalde een saldowinst van f 23.140 (v.j. verlies f 10.000) en gaat 4% dividend uitkeren. De Indonesische exploitatie rekening over 1953 wees een saldo aan van Rp. 1,1 millioen (v.j. Rp. 241.000). Voor winststransfer komt hiervan in aanmerking-Rp. 350.000 (v.j. 59.000). De gunstige stemming op de theemarkt droeg bij tot het betere resultaat. Bo vendien was de oogst incl. opkoop ho ger dan in 1952. De veiligheid op de onderneming bleef bevredigend. Koers 49% Het bestuur der N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven deelt in zijn verslag over 1953 mede, dat de gang van zaken in het afgelopen boek jaar gunstig is geweest. Het saldo winst bedraagt f 67.583.000 tegenover f 50.971.000 in 1952. Uit dit saldo is een bedrag van f 30 millioen (v.j. 20 millioen) aan de reserve ingehouden winst toegevoegd, waarna en winst ter verdeling resteert van f 37.585.000 (v.j. f 30.971.000). Van de winst wordt bestemd voor uit kering aan aandeelhouders f30.639.450 .j. f 26.612.100), voor tantièmes f 2.872.954 (v.j. f 2.073.338) en voor be langen personeel f 3.074.088 (v.j. f 2.181.095). Het geconsolideerde resultatenover- zicht toont een winst over 1953 van f 87.547.000 vergeleken met -f 64.150.000 over 1952. Voor enkele centen een hagelwitte was! Orallm leuke golukabodeltjoa In elke floa. (Advertentie, Ing, Med.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 13