Weer vele Nederlanders onderscheiden RANG Circa 175 leidsters uit 28 landen naar Nederland Nieuwe strijd om Korea Jeep vloog op een bestelauto Uitslag verkiezing Provinciale Staten Amsterdamse politie doorzag nieuwe truc 0© Prinses Irene bezocht de Keukenhof" Twee doden bij Holten In Noord-Holland Bij een feestdag hoort feestelijke muziek en Wacht even eerst 'n Werkloze Duitser trad op als vluchteling Eén hectare heide verbrand 'Pe msnapeunf. van 15e Wereldconferentie van padvindsters 3(3 Hulp aan vluchtelingen voornaamste project k INTERNATIONAAL 2 ASPECT N V s Petrov en de verdwijning van Maclean en Burgess Chochlov was op kermis in Kopenhagen Chochlov doet beroep op Eisenhower Agent van NTS gevlucht naar Oost-Duitsland Egyptische officieren en burgers gearresteerd Resolutie van VN tegen dwangarbeid aanvaard Dulles vertrekt volgende week uit Genève GEESTELIJK LEVEN De volmacht van het ambt Vrijzinnige theologen over Evanston DONDERDAG 29 APRIL 1954 Het heeft H.M. Koningin Juliana behaagd ter gelegenheid van haar vijf en veertigste verjaardag o.a de volgende vooraanstaande Neder landers te onderscheiden: Ministerie van Buitenlandse Za ken: Mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Parijs, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau (bij bevordering); A. M. L. Winkelman, buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Canberra; dr H. R- van Houten, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Me xico; mr W. Cnoop Koopmans, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Cairo; G. M. Bijvanck, laat stelijk buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Bogota en G. J. H. de Graaft, raadadviseur met de per soonlijke titel van gevolmachtigd mi nister, gedetacheerd bij de gecombi neerde Nederlandse permanente verte genwoordiging bij de NAVO te Parijs, allen benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw; jhr mr G. K. G. van Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Monrovia; mr J. C. van Beusekom, zaakgelastigde der Nederlanden te Ka- rachi en dr J. H. Zeeman, ambassade raad, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau Ministerie van Justitie: mr T. Y. Boltjes, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden te 's Gravenhage, tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw Ministeries van Justitie en van So ciale Zaken en Volksgezondheid: mgr Sdr J. M. J. A. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond, tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw; Ministerie van Binnenlandse Zaken: dr A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State, tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau (bij bevordering); mr C. J. A. M. ten Hagen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; J. de Ruiter, lid van de Tweede Kamer en mej. mr N. S. C. Tendeloo, lid van de Tweede Kamer, tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw; Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: prof. dr F. Zer- nike, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Groningen, tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau; prof. dr W. J. M. A. Asselbergs (ps. Anton van Duinkerken), letterkundige; jhr dr E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, direc teur van het Rijksbureau voor de Mo numentenzorg en J. J. van Mechelen, voorzitter van de Federatie van Ne derlandse Journalisten, tot officier in de orde van Or»«sj-Nassaumr Jaap Kunst, musicoloog en H. Valkema, lid 1 van het hoofdbestuur van de KNVB, tot ridder in de orde van Oranje- Nassau; Ministerie van Financiën: dr M. W. Holtrop, president van De Nederland- sche Bank N.V. te Amsterdam, tot com mandeur in de orde van Oranje-Nas sau; prof. dr H. M. H. A. van der Valk, plv. directeur van het Internationale ■jjle''a-re *,°n<*s te Washington, tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw; dr J. R. A. Buning, secretaris van de Nederlandse Spaarbankbond, tot officier in de orde van Oranje- Nassau; Ministerie van Oorlog: de heer S. D. Duyverman, directeur-generaal van Oorlog, tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw; Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting: de heer P. Postma te Overveen, technisch inspecteur bij de Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in Noord-Holland, tot officier in de orde van Oranje- Nassau Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: Ir P. A. den Engelse, inspecteur van de Landbouw, tot officier in de orde van Oranje- Nassau R. C. Schenk, oud -voorzitter en oud-bestuurslid van landbouworga nisaties, oud-voorzitter van de land bouwcrisisorganisatie voor Noord- Holland en van de gewestelijke tarwe- organisatie voor Noord- en Zuid-Hol land, tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Prinses Irene heeft Dinsdagmiddag met enkele vriendinnetjes en verge- zeiv-4 eor een hofdame een onofficieel bezoek gebracht aan de Keukenhof. Dat dit bezoek niet officieel was, bleek wel duidelijk uit het feit, dat de meisjes zelf van hun zakgeld de entreeprijs betaalden. Na geruime tijd te hebben rondgewandeld, verdween het gezelschap weer even onopge merkt als het gekomen was. Op de Rijksstraatweg van Holten naar Markelo heeft zich gistermorgen een ernstige botsing voorgedaan tussen een jeep van de Kon. Marechaussee en een bestelauto van de fa. J. Bussink in Deventer, waarbij twee personen het leven verloren. De jeep, komende uit de richting Hengelo, passeerde in grote vaart een aantal voor hem rijdende auto's en kon hierbij een bosting met de uit de te genover gestelde richting komende be stelauto niet meer vermijden. De be stuurder van deze auto werd uit zijn wagen geslingerd maar niet ernstig ge wond. De bestuurder van de jeep evenwel, de 20-jarige Danes, dienstplichtig ma rechaussee derde klasse uit Emmen en de naast hem zittende pas gehuwde 26-jarige dienstplichtige wachtmeester van de Kon. Marechaussee B. S. Bak ker uit Spekholzerheide werden uit de wagen geslingerd en gedood. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten van Noord-Holland heeft in zijn vergadering van gistermiddag de uitslag vastgesteld van de verkie zing van leden der provinciale staten. De heer J. de Boer (te Assendelft) (PvdA) was gekozen in twee distric ten. Loting maakte uit, dat hij geko zen moet worden geacht in kieskring 3 Alkmaar). De heer H. Gortzak was gekozen in vier kringen. Loting maakte in dit geval uit: gekozen in de kring Zaan dam. Voor de CPN zullen in de Prov. Staten van Noord-Holland zitting ne men: mevrouw E. Teeboom-Van West, B. Brandsen, C. Geugjes, J. Branden burg, P. M. Lanser, G. de Vries, me vrouw M. E. Lips-Odinot, mr M. Pro per en G. Maas. Daarom zal ook morgen duizenden malen gezegd worden: De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! (Advertentie, Ing. Med.) J)E VREEMDELINGENDIENST van de Amsterdamse politie heeft ken nis gemaakt met een splinternieuwe truc. Een Duitser namelijk, die zonder papieren ons land was binnengekomen en asyl hoopte te krijgen, heeft zich uitgegeven voor Littauer en daarbij het droevige verhaal opgehangen, dat hij ruim dertien jaar lang in verschillende Russische kampen was vastgehouden en na zijn vrijlating ongeveer half Eu ropa was doorgetrokken. De vreemde lingendienst is er echter in geslaagd, de man de bekentenis te ontlokken, dat het verhaal verzonnen was. De „vluch teling", een werkloze chauffeur uit Bremerhaven, is op transport gesteld naar zijn vaderland. De man had beweerd, boerenarbei der te zijn en uit het huwelijk van een Duitse zeeman met een Nederlandse vrouw van onbekende herkomst te Me mel te zijn geboren. Hij werd in 1940 gearresteerd, naar een Russisch kamp gesleept en bereikte via de Kaspische zee, Zuid-Rusland, de Donau, Oosten rijk, Zwitserland, Frankrijk, Luxem burg en België ons land, zo ver telde hij. Dit nu vertrouwde de poli tie niet; hij zag er namelijk veel te verzorgd uit, dan dat men hem deze lange zwerftocht zou hebben aangezien. Ook bleek hij geen Littaus te spreken. Overigens kon men geen speld tus sen zijn verhaal krijgen. Toch viel hij door de mand. De politie deelde hem mede, dat aan de verlenging van asyl een aantal formaliteiten zou vooraf gaan, in verband waarmee hij in een gevangenis of huis van bewaring zou moeien worden ondergebracht. Daar van had hij niet terug, weshalve hij besloot de waarheid maar te vertellen. Gistermiddag omstreeks half vier is door onbekende oorzaak brand uitge broken op een bos-heideterrein nabij de zgn. Eikenburg, gelegen aan de Rijksweg 's HertogenboschNijmegen te Rosmalen. De brandweer uit 's Her togenbosch en de gemeente-arbeiders uit Rosmalen namen, zowel met nevel tankwagen als met zand aan het blus- singswerk deel. Men voorkwam, on danks de stevige wind, dat het grote hos, begroeid met hoge dennen, een prooi van het vuur werd. Na drie kwartier was men de brand meester. Het nablussen met zand van de laat ste vuurhaarden geschiedde door ge meente-arbeiders uit Rosmalen. Ongeveer een hectare heide, begroeid met jonge dennen, ging verloren. BELANGRIJKE TURKSE OPDRACHT VOOR NEDERLANDSE FIRMA De Koninklijke Nederlandse Maat schappij van Havenwerken heeft van de Turkse regering de opdracht ont vangen voor de aanleg van een nieuw havencomplex te Mersina in Zuid- Turkije. Het project omvat de bouw v.an golfbrekers en kademuren, een silohaven, een vissershaven, een mari-, nehaven, een hout- en petroleumhaven Met de uitvoering van deze werken za' ongeveer 5% jaar gemoeid zijn. De co tractsom beloopt 90 n^llioen gulden. Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. (Van een medewerker). Circa 175 leidsters van de Gidsen- en Padvindsterbewegïng uit 28 landen zullen van 12 tot 30 Augustus bijeen zijn in het conferentieoord Woudschoten bij Zeist, waar de nationale padvindstersraad de gastvrouw zal zijn van de 15e we reldconferentie van gidsen en padvinsters. Op deze conferentie, waarvan de officiële opening op 21 Augustus met groot ceremonieel plaats heeft zal de wereldbond van gidsen en padvindsters ondermeer beslissen over de aanmel ding van nieuwe landen en besprekingen voeren over de verhouding tot andere jeugdorganisaties. Veel aandacht zal ook besteed worden aan een van de groot ste projecten, die de wereldbond op stapel heeft staan, nl. de hulp aan vluch telingen in alle delen van de wereld. Het gaat daarbij niet in de eerste plaats om materiële voorzieningen, maar over de opneming van meisjes, die geen en kele binding meer hebben in de internationale zusterschap van de padvinderij. (Advertentie. Ing, Med.) In Duitsland en Oostenrijk is op dit gebied al veel gedaan, maar ook in an dere landen van de wereld is de We reldbond actief. Zo zijn bijvoorbeeld India, waar de padvinderij nog jong is teamsacties, die een tweeledig doel na streven. Zij richten zich tot de vluch telingen en brengen door hun samen werking met padvindsters uit India deze tegelijk tot de diepere bedoelin gen van de padvindstersbeweging. De nationale padvindstersraad houdt zich, bezig met de ontvangst en stelt het op hoge prijs, dat door deze conferentie de bijna 50.000 aangesloten Nederland se meisjes hier direct in contact ko men met de Wereldbond. Om dit eve nement zo veel mogelijk naar voren te brengen worden op Buitenzorg in Baarn alle provinciale kampen inge richt die elk een aantal buitenlandse gasten zullen adopteren. Tijdens de conferentie zullen de buitenlanders hier een dag te gast zijn, zodat ze zo veel mogelijk met de Nederlandse pad vinderij in contact komen. ^ls souvenir krijgt iedere buitenland se o.a. een model van een oud-Hol landse stoof die op het ogenblik op de ambachtsscholen in elf provincies ge maakt worden en die door de Gidsen en door padvinders zelf met oude mo tieven worden versierd. Een tweede element, dat alle Nederlandse padvind sters nauw betrekt bij deze conferen tie is het schakelplan dat onder het motto „Een ketting is zo sterk als haar schakel" elke padvindster en gids het idee geeft er bij te horen. De organi saties in elke provincie krijgen ieder achttien a twintig rotanschakels, die voor de conferentie van groep tot groep gaan, vergezeld van een oorkon de waarop de reis wordt aangetekend. IN DE NACHT van 26 op 27 Juli 1953 werd 4e Panmoendjon de wapenstil standsovereenkomst getekend, die twaalf later een einde maakte aan de oorlog, die in Korea gedurende drie jaar en twee en dertig dagen had ge woed. Een politieke conferentie zou, zo besloot men, in de nabije toekomst moeten bepalen op welke wijze op het Koreaanse schiereiland een goede basis zou kunnen worden gelegd, waar op een hechte vrede zou kunnen wor den opgebouwd. Kort daarna schreven wij in dit blad een beschouwing over de politieke situatie gedurende de af gelopen tien jaar in en om Korea on der de titel: „Slechts een wonder kan Korea een nieuwe toekomst brengen". Wij schetsten hoe reeds op 1 Decem ber 1943 te Caïro door de Ver. Staten, Engeland en nationalistisch-China werd overeengekomen, dat het toen door de Japanners bezette Korea te zijner tijd een vrije en onafhankelijke staat zou worden. Bij de Declaratie van Potsdam, getekend op 26 Juli 1945 werd dit voornemen nog eens beves tigd. Moskou verklaarde zich na de val van Japan accoord met het voor stel van de geallieerden en sloot zich bü de Declaratie van Potsdam aan. Uit dat alles bleek toen reeds welke belangen door Ce grote mogendheden werden gehecht aan het strategisch zo belangrijke Koreaanse schiereiland. De communistische en de kapitalistische wereld haastten zich elk voor zich niets anders te wensen dan een onaf hankelijk Korea. Dit vanzelfsprekend omdat men dan de minste kans zou lopen, dat één der grote partijen in de wereld zich een overheersende in vloed in Korea aan de Oostelijke poort van Azië zou kunnen verwerven. IJET touwtrekken om Korea heeft n geleid tot een uitermate bloedige oorlog, die grote delen van het voor malige keizerrijk Tsjosen veranderde in een zwartgeblakerde woestenij. Van het plechtige voornemen, neergelegd in de Declaratie van Potsdam, om een verenigd en vrij Korea te scheppen was niets terecht gekomen. Het plan bestond voor geheel Korea een voor lopig democratisch bewind te vormen, waarna in vijf jaar onder toezicht van de Ver. Naties het gehele vrije staatkundige bestel van het land zich zou kunnen ontwikkelen. De Russen die het Noorden van het land bezetten hielden het gebied boven de acht en dertigste breedtegraad (oorspronkelijk alleen een scheidingslijn tussen de be zettende legermachten, ten Zuiden er van lagen de Amerikan^i) echter voor de werkcommissies van de Ver. Na ties hermetisch gesloten. Van het hou den van verkiezingen voor het gehele land onder toezicht van de VN kon dus niets komen. In Zuid-Korea had- den wel verkiezingen plaats. Daar werd op 25 Augustus 1948 een Kore aanse regering geïnstalleerd, die kort daarop het gehele gezag in handen kreeg. Op 29 Juni 1949 verlieten de laatste Amerikaanse bezettingstroepen de voormalige Zuidelijke bezettings zone. De Ver. Staten hadden in elk geval trouw uitvoering gegeven aan de Declaratie van Potsdam, zij het dat de splitsing van Korea door de houding van Moskou een onomstote lijk feit was geworden. In de eerste maanden van 1950 werd in Noord-Ko- rea een leger gevormd. Duizenden ge oefende Chinees-communistische solda ten werden daarbij ingelijfd. Russisch oorlogsmateriaal werd aangevoerd en de overval op Zuid-Korea kon begin nen. P)E oorlog heeft dank zij het besluit van de Ver. Naties om aan deze aggressie weerstand te bieden niet het door de communisten gewenste gevolg gehad. Waar Moskou zoveel aandacht aan de ontwikkeling in Korea heeft besteed en er enorme inspanningen voor over had om zich blijvend van grote invloed op het schiereiland te verzekeren, is het duidelijk dat de communisten zich thans in Genève niet zullen schikken in het alsnog stichten van een vrij en werkelijk democratisch bewind voor geheel Ko rea. Tenzij, wij schreven het reeds, er een wonder gebeurt. Men wil wel één regering voor ge heel Korea, gelijk ook het Westen voorstaat, maar de wijze, waarop Mos kou c.s. dit trachten te bereiken is voor het Westen niet aanvaardbaar. In feite staan wij dus wat Korea be treft nog even ver van de juiste en enig aanvaardbare oplossing als in 1945. Uit de gedurende de eerste dagen van „Genève" gehouden verklaringen inzake Korea blijkt, dat beide partijen nl. opnieuw streven naar dat herenig de en vrije Korea, maar dat men daar onder in Moskou en de Noordkoreaan- se hoofdstad Pjongjang iets geheel anders verstaat dan in Washington, Londen en Seoel. Men wil wat de communisten betreft in Korea op de zelfde wijze tewerk gaan als destijds in Berlijn voor de hereniging van Duitsland was voorgesteld. Zouden de Ver. Naties dit toestaan, dan zou het gevolg van Nam lis voorstellen zijn, dat Zuid-Korea in feite toch door het communistische blok zou worden op geslokt en daarvoor is afgezien van alles teveel bloed vergoten. Waarde aan verkiezingen in geheel Korea kan slechts worden gehecht, als deze wor den voorbereid en gehouden onder het eerlijke toezicht van een daartoe ge reed staande commissie van de Ver. Naties. Op het eerste gezicht staan de partijen in Genève dus evenver van elkaar als tevoren, ook nu, na de oorlog, opnieuw beider standpun ten kenbaar zijn gemaakt. Maar de conferentie duurt voort en zolang deze duurt, is er nog hoop. De schakels worden per provincie ver zameld, waarna de eindstukken der ketting tijdens de openingsceremonie op 21 Augustus in feite worden aan- eengelast. Naar wij nader vernemen zal op deze wereldconferentie van pad vindsters H. M. Koningin Juliana als gast aanwezig zijn bij het kampvuur in Zeist terwijl tevens op de aanwe zigheid wordt gerekend van mevrouw lady Baden Powell, die voor dit doel speciaal naar Nederland komt. Het Britse departement van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat de Russische ambtenaar Petrov, die in Australië politiek asyl heeft gekregen, géén kennis uit de eerste hand over de verdwijning van de Britse diplo maten Maclean en Burgess heeft. Een woordvoerder gaf commentaar op berichten in de Britse pers over door Petrov „onthulde" bijzonderhe den over de verblijfplaats van de di plomaten en de wijze waarop zij in 1951 zouden zijn verdwenen. Volgens de woordvoerder moeten gegevens, die Petrov van horen zeg gen weet, in de gegeven omstandig heden met enig voorbehoud worden be handeld. Voorzover het departement van Bui tenlandse Zaken weet, zijn de berich ten, dat kapitein Chochlov, die in Duitsland naar de Amerikanen is over gelopen, inlichtingen over Burgess en Maclean heeft verstrekt, onjuist, aldus de woordvoerder. Gisteren verscheen in de Deense pers een foto van Nikolai Chochlov, de naar de Westelijken overgegane Russische geheime agent, welke op de Tivoli-kermis van 1951 te Kopenhagen is genomen. Het is gebleken, dat Chochlov in 1951 onder de naam Jo- seph Hofbauer een bezoek aan Dene marken heeft gebracht. Hij kwam daar in contact met een Deens meisje en toen zij samen op de kermis waren, liet hij een foto maken waarvan ook het meisje een afdruk heeft. Het meis je is nu met de foto naar de politie gegaan, die vastgesteld heeft, dat de hierop afgebeelde man Chochlov is. De politie verzoekt het publiek naar aanleiding van de publicatie van de foto om nadere inlichtingen. Kapitein Nikolai Chochlov, de voor malige agent van de Russische gehei me dienst (MVD), die zich dezer da gen onder de bescherming van de Amerikaanse autoriteiten in West- Duitsland heeft gesteld, heeft in een brief president Eisenhower verzocht alles in het werk te stellen om zijn vrouw en kind, die zich nog in Mos kou zouden bevinden, te redden. Eenzelfde boodschap zou aan Paus Pius de Twaalfde zijn gericht. Volgens het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een Duitse „agent" van de anti-communis tische vluchtelingen-organisatie NTS zich overgegeven aan de Oostduitse overheid. De als „Z" aangeduide agent, afkomstig van Eisleben in SaksenAn- halt, zou bijzonderheden over spion- nage door NTS hebben verteld. Bijna tweeduizend havenarbeiders te Gothenburg, Zwedens grootste havens, hebben besloten vandaag weer aan het werk te gaan na hun onofficiële staking van zes dagen. De Egyptische revolutionnaire raad heeft zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag bezig gehouden met een on derzoek naar een onder cavalerie-offi- cieren ontdekt complot. Twaalf officieren, uit het korps van majoor Ehaled Mohieddin, die nu in opdracht economische studie in Europa verricht, zijn gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd contact te hebben gehad met aan de revolutionnaire raad vijandige kringen. Ook de hoofdredacteur van hetweek- blak „Rosa el Joessef", Ihsan Abd<51 Koeddoes, is gearresteerd. Hij speelde een belangrijke rol in de Egyptische pers aan het begin van de revolutie en werd beschouwd als een der gezag hebbende woordvoerders van het le ger. Voorts zijn veertig .burgers aange houden op beschuldiging van commu nistische bedrijvigheid. De economische en sociale raad der VN heeft Dinsdag met dertien tegen twee (Sovjet-Unie en Tsjechoslowa- kije) stemmen een resolutie aanvaard, waarin dwangarbeid, „als politiek dwangmiddel of straf voor het koes teren of tot uitdrukking brengen van politieke denkbeelden" wordt veroor deeld. India, Zuid-Slavië en Egypte onthiel den zich van stemming. Een Amerikaanse woordvoerder heeft gisteren meegedeeld, dat er geen wij ziging is gekomen in Dulles' plannen om de volgende week uit Genève te vertrekken. Generaal Bedell Smith, onderminister van Buitenlandse Zaken, zal dan de leiding van de Amerikaanse delegatie op zich nemen. CONFERENTIE VAN PREMIERS IN COLOMBO Woensdag is te Colombo een confe rentie begonnen, waarop de premiers van India, Pakistan, Birma, Indonesië en Ceylon zullen zoeken naar een ver enigde vredespolitiek in Azië. De pre miers zullen het uit vijf punten be staande plan van Nehroe over vrede in Indo-China en zijn beroep om de proeven met waterstofbommen te sta ken behandelen. Misschien zal ook de kwestie-Kasjmir ter sprake komen. De Oostenrijkse ministerraad heeft be sloten te protesteren tegen het feit, dat zonder zijn voorkennis het secretariaat van de onder communistische leiding staande Wereld vredesraad van Praag naar Wenen is overgeplaatst. Woensdagmorgen zijn koningin Eliza- beth en de hertog van Edinburg per vliegtuig van Aden te Entebbe, in Oeganda, aangekomen. De Hervormde Predikantenvergade ring te Utrecht is Woensdag voortge zet met een lezing van dr P. A. El- derenbosch van Voorburg, over de Volmacht van het Ambt. Spreker ver zette zich niet alleen tegen de verwe reldlijking van het ambt, maar ook tegen de vasthechting aan een aposto lische opvolging. In beide gevallen achtte hij aan de volmacht tekort ge daan. De volmacht zelf betreft aller eerst de verkondiging van het Evan gelie, een onmogelijke opdracht. Niet temin wordt door Christus' volmacht het woord van de mens een teken Gods. Spreker wees op de noodzaak, om de taal van deze tijd te spreken. De tweede volmacht betreft de ziel zorg, geen kerkelijke psychiatrie maar een herstel van de verhouding van de ander met God, de voorbereiding van Gods Rijk. Dit is geen zaak van tech niek maar van gebed. Zonder inten sief gebed is de zielzorg zinloos. Ambt en charisma mogen niet van elkaar worden losgemaakt. Ook de vrijzinnige theologen heb ben zich op hun vergadering in het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam beziggehouden met het thema van de Assemblee te Evanston, •Jezus Christus, hoop der wereld. Dr i jj *-*raa^ uh Arnhem, die het in leidde, verklaarde het een belangrijk winstpunt te achten, dat het eschato logische gezichtspunt, (de wederkomst van Christus het einde der tijden als Uods plan) hier recht werd ged&. n. Uitvoerig motiveerde hij het brlnng van het standpunt juist voor de/et,jd. Hierover is breedvoerig gediscussieerd

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 15