Vroedschap beslist: HRC krijgt hoofd veld met sintelbaan Vele attracties op de vierdaagse Fancy-fair der Marine Onderscheidingen bij de Marine Tien leden waren tegen plan van college van B. en W. Belangstelling op de publieke tribune was groot Sociale Werkplaats is begonnen Versterking band Marine-Burgerij ^'iTJ ff Gemeenteraad Den Helder Eigenaardige strandingen op de Dijk Buitenhaven in kermissfeer Burgemeester Rehorst bracht na opening een oorlogsbodem tot zinken Pie ter Bot ontving on dersch ei din g „Zeven Provinciën" op Cura^ao VIER EN EEN HALF UUR aan één stuk heef, de gemeenteraad gisteren gesproken over de inrichting van het sportveldencomplex in Nieuw Den Helder, dat al zoveel stof heeft doen opwaaien. Om kwart voor een vannacht kon de voorzitter, burgemeester mr G. Rehorst, dit belangrijke agendapunt met een laconieke hamerslag als afgedaan beschouwen. Alle redevoeringen en „contra's" ten spijt kwam „Plan 3", het voorstel van het college van B. en W., er met vijftien tegen tien stemmen dóór Afwezig waren de heren De Boer en Muije. Tegen plan 3 stemden de lieren J. Kikkert (PvdA), C. Ras (KVP), H. Jul. Knuwer (KVP), S. Prins (VVD), J. J. Kistemaker (VVD). M. Blom (VVD), J. H. Keijzer (Prot.-Chr.), G. J. Eijlders Prot.-Chr.), H. Th. Weenink (PvdA) en C. Steenlage (PvdA). De publieke belangstelling voor deze „sportvergadering" ten raadhuize was bijzonder groot, hetgeen onder de hui dige omstandigheden begrijpelijk was. Als men evenwel uit sensationele over wegingen was gekomen, dan zal men bitter teleurgesteld zijn huiswaarts ge togen, want de raad heeft zich op de bekende, rustige, zij het breedvoerige, wijze van haar verantwoordelijke taak gekweten. De heer H. Maarse (PvdA) verklaar de na de opening, dat hij met weemoed afscheid had genomen van de hoop op plan I (het „stadion-plan"), waarbij dus de verenigingen HRC en Helder om de beurt op Zondag van het sport park gebruik zouden hebben gemaakt. Plan 2 verwierp hij, daar hierin de zo gewenste sintelbaan in de verdrukking zou komen, terwijl tevens inbreuk zou worden gedaan op de „ruimtelijke werking" van het open gebied tussen Donkere Duinen en het uitbreidings plan NieuwDen Helder. Er was im mers gesuggereerd, de sintelbaan te leggen om de hockeyvelden die nabij de Donkere Duinen gaan verschijnen. Plan 3 oordeelde de heer Maarse „de redder in de nood", daar de verenigin gen hierdoor het verlangde „eigen ho me" kunnen krijgen, ofschoon geen sprake kan zijn van een wezenlijk sta- dion. Dit laatste kan in de toekomst evenwel altijd nog worden bereikt. Ook voor de athleten vond de spreker Plan 3 het beste. Voorts deelde hij me de, dat van de sintelbaan zonder be zwaar een ijsbaan kan worden ge maakt. Het was hem een behoefte, wet houder P. Th. Luyckx te danken voor al het werk, dat deze inzake de sta dionkwestie op zo goede en sportieve wijze heeft verricht. De heer S. Prins (WD) was minder over de gang van zaken te spreken. HU bracht in de herinnering, dat kort na de oorlog plannen hebben bestaan voor een complex van meer dan twintig velden met een stadion, en dat de ver ruiling, waaraan vier jaar geleden werd gedacht, er nu nog niet is. „Is het nu nodig", zo vroeg hij, „dat het HRC a- en Helder a-veld verdwünen? Kan de op het HRC a-terrein geprojecteer de school niet op een ander veld ver- rüzen? En als de verhuizing naar Nieuw Den Helder force majeure is, en niet geforcéérd, wat moet er dan nu gebeuren? Ik heb de grootste waarde ring voor beide verenigingen, die zich gezamenlijk tot de raad richtten om een gelUke accomodatie". Voorts vroeg de heer Prins zich af, wat in feite het verschil is tussen de plannen 1 en 3. Als beide clubs een ge lijke accomodatie hebben gevraagd, waarom dan de één boven de ander te bevoordelen? „Naar onze smaak aldus de spreker, „beantwoordt dit plan 3 niet aan de bescheiden eisen, door de verenigingen gesteld. Bovendien zou ik de velden graag dichter onder de stad zien om daarmee de Helderse bevol king te dienen". Hij stelde voor, de bij lage bij het voorstel van B. en_ W. terug te nemen, daar Helder en HKC hadden verzocht om een gelijke acco modatie. Zoals men weet, krijgt HRC volgens plan 3 de beschikking over het hoofdveld met sintelbaan; hier tegen heeft Helder in een schrijven aan de raad geprotesteerd, te meer, omdat zij de thans door HRC aan de Sport- laan in gebruik zijnde zittribune (ge heel of gedeeltelijk overdekt) op haar hoofdgeld in Nieuw Den Helder krijgt. De heer C. Ran (KVP)' gewaagde van een voorstel met grote financiële consequenties. Hoewel ook hij van me ning is, dat de verenigingen baas m eigen huis moeten zijn, noemde hij een stadion voor de toekomst geen luxe. Zijn keuze viel op plan 2, met gelijke accommodatie. Overigens be treurde hij het in dit geval, dat een sintelbaan om de hockeyvelden bij de Donkere Duinen zonder accommodatie zou moeten blijven. De heer C. Bak- ker (PvdA) sloot zich voor een goed deel aan bij de heer Maarse. Ook hij vond het jammer, dat Plan 1 geen doorgang kan vinden, vooral, nu de ge legenheid er is, zulk een lang ontbeerd centrum te stichten. Om echter onaan genaamheden tussen de clubs te ver mijden. gaf hij voorkeur aan Plan z: acht velden, terwijl de athleten de mo gelijkheid wordt geboden eveneens een eigen home te bezitten. „Leg de sin telbaan bijvoorbeeld", zo vervolgde cl heer Bakker, om het veld van HCoC, dat niet op Zondag speelt". ACHT.... HET MINSTE De heer J. H. Keijzer (Prot.-chr.) toonde z.ch ook een voorstander van Plan 2, omdat de verenigingen tevreden zullen zijn als zij straks krijgen wat zij nu reeds hebben) Acht velden in Nieuw Den Helder achtte de spreker toch wel het minste, dat kan worden aangeboden. De heer H. Jul. Knuwer (KVP) betreurde het, dat er in de toe komst geen Sportlaan meer zal zijn voor de voetballers. Bepaald te betreu ren was het volgens hem tevens, dat plan 1, gezien in het belang van dt gemeente, niet kon worden aanvaard, ofschoon de verenigingen een gespreid bedje werd voorgezet. „Ik kom tot de conclusie", aldus de heer Knuwer, „dat in de plannen 2 en 3 het bedje een twijfelaar is geworden (gelach!). Plan 3 ruikt naar een stadion met het voor deel van een sintelbaan, maar er gaat een terrein verloren, terwijl er juist behoefte is aan speelvelden. Een na deel is ontegenzeglijk verder, dat er animositeit bestaat, daar het begrip „stadion" dat echter in naam te weids is is ingeburgerd. Plan 2 be tekent terreinwinst en daarnaast komen de gemoederen tot rust en is er, bij de hockeyvelden, plaats voor een sintel baan. Plan 3 vergt, vergeleken bij plan 2, een investering van ruim een ton meer!" De heer Knuwer verklaarde zich tegen de bijlage, als door B. en W. ingediend. „Plan 21", zei pertinent de heer H. Th. Weenink (PvdA). Na een lans te hebben gebroken voor de athletiek, stelde hij voorde sintelbaan om een terrein van HCSC aan te brengen, in het centrum van het plan. De drie vel den, het dichtst bij de Donkere Dui nen gelegen, wilde hij HRC toewijzen, de „bovenste" twee velden aan Hel der. Daartussen resteren dan drie ter reinen, waarvan hij er twee wilde be steden voor één veld voor HCSC (met sintelbaan) en daarnaast het derde terrein eveneens voor HCSC. De heren M. Blom (VVD) en G. J. Eijlders (Prot.-chr.) pleiten vervolgens beiden nog voor plan 2. Wethouder Luyckx had voor alle sprekers een pittig en van inzicht ge tuigend antwoord gereed. Hij vertelde ten overvloede, hoe de verschillende plannen waren ontstaan, en deelde me de, dat een bepaalde zinsnede uit het door Helder aan de raad gerichte, laat ste schrijven hem had gegriefd, daar hieruit zou kunnen blijken, dat hij één der verenigingen „onderhands" van de plannen op de hoogte had gebracht. „Als ik dat had gedaan", zo zei hij, „dan zou ik hier vanavond niet heb ben willen zitten!". Wél gemotiveerd zette de heer Luyckx uiteen, waarom hijzelf van plan 2 naar plan 3 had „overgeschakeld"; om een eensgezind college te stellen ten aanzien van de stedetoouwkundige bezwaren tegen een sintelbaan bij de Donkere Duinen, en om de mogelijkheid te behouden, in de toekomst alsnog een stadion te kun nen bouwen. Hij onderschreef de me ning van één van de sprekers, die een stadion aan de voet van de duinen ideaal achtte. BUzonder interessant in de toespraak van de heer Luyckx was het antwoord aan de heer Ran, die had gesproken over „gelUke" accomodatie. „Wat is gelijke accommodatie", wilde hq we ten, en wat -lijkwaardig aan de al bestaande. „De één bezit aan de Sportlaan meer dan de ander, en zou men deze ver enigingen dan straks willen gelijk schakelen, terwijl de eigen accommo datie van HRC verre te prefereren is boven die van Helder?! HRC wilde al op een andere plaats zelf velden inrichten en het gemeen tebestuur kon daarmee accoord gaan. Dat dit plan niet werd verwezenlijkt, is te wijten aan de omstandigheid, dat HRC niet vóór het tijdstip van verhui zen tenminste één veld klaar kon krij gen. Intussen verzoek ik u, deze zaak niet aan te houden, daar er anders dit seizoen stellig niet kan worden ge voetbald. De tijd dringt!". De heer Luyckx stelde tenslotte vast, dat zowel Helder als HRC voor deel hebben van plan 3. Apart noem de hij onder andere het onderhoud van de tribunes, dat geheel voor rekening van de gemeente zal komen. Hij gaf in overweging, plan 3 aan te nemen. Af te keu/en Nadat enkele heren nog in tweede instantie aan het woord waren ge weest en hier en daar een tikkeltje venijn hadden gespuid, wilde de heer Prins in stemming zien: terugname van de bijlage van B. en W. en aan vaarding van plan 2, onder restrictie: gelijke accommodatie. De heer Bakker meldde, dat hij alsnog voorstander was van plan 3, en enkele raadsleden zei den, het voorstel van de heer Wee nink (sintetbaan om veld van HCSC in centrum van het complex) te willen ondersteunen De heer C. Steenlage (PvdA) deed vervolgens uit de doe ken, dat hij de afgelopen maanden be wondering had gehad voor de verre gaande meegaandheid van het college. „Er zijn zelfs momenten geweest", al dus de spreker, „dat ik dit heb afge keurd. De houding van de sportver enigingen heb ik aan ook niet kunnen waarderen. Er waren immers ogenblikken, die het standpunt van B. en W. hadden kunnen wettigengoed, dan krijgen jullie niets! Plan 1 vind ik het meest ideale plan. Welnu, de verenigingen wensten een eigen huis, ik zou zeg gen geef ze dat eigen huis, niet min der, maar ook niet méér! Zoals de si tuatie nu is geworden, ben ik voor plan 2. Met plan 3 zou ik kunnen in stemmen, wanneer ik het bewijs had, dat voor de Sintelbaan geen andere plaats te vinden is, dan is aangegeven (bij hoofdveld van HRC, red.). Ik on dersteun het voorstel van de heer Wee nink". Vierkant tégen dit voorstel was de heer F. M. v. d. Woude (P.v.d.A.), die van oordeel was: „Wij behoeven ons toch niet helemaal op te hangen aan die voetbalverenigingen?! Bedenkt, dat die sintelbaan om het HCSC-veld een accomodatie zal moeten .hebben wil men er iets beginnen En is er niet tevens accommodatie nodig voor de velden van HRC en Helder?" Wethouder Van der Vaart sprak uit eindelijk het verlossende woord. „Nu de gelegenheid er is, ook de athletiek te dienen", voerde hij aan, „moet die Toen „..ïacht de raad gereed was met de sporl veldenkwestie, waren ook de overige agendapunten poedig be keken. 't Was kwart voor één gewor den en men verlengde kennelijk naar bed. Besloten werd, een geldlening van f 800.000 aan te gaan, de cursusduur van de Handelsavondschool van acht r .inden tot twaalf maanden te ver lengen, en gelden beschikbaar te stel len voor de aanschaffhig van hulpmid delen ten behoeve van het onderwijs aan de „Prins Bernhardschool". Tot besluit moe' worden voorzien in de vacature Daum, leraar Frans, aan het gemeentelijk lyceum, welke op 1 September aanstaande zal ontstaan. Op voorstel van B. en W. werd benoemd mej. dra. T. van der Velde (thans le rares te Zwolle), die op 1 Januari jongstleden het Helderse lyceum ver liet doch gaarne wil terugkeren. Voor de rondvraag bestond geen be langstelling. A"cen maakte wethouder mr J. Mulder win de gelegenheid ge bruik, een verheugende mededling te doen. Hij kon de raad zeggen, dat gis termorgen in alle stilte de Sociale Werkplaats haar arbeid is begonnen. Deze werkplaats zal echter nog offici eel worden geopend. niet worden verschoven naar een on bestemde toekomst. Het voorstel van de heer Prins inzake plan 2 is onaan vaardbaar voor B. en W., waarom, is al toegelicht. Verder is het onredelijk te eisen een precies gelijke accommo datie te vervaardigen, omdat de ene vereniging zichzelf nu reeds méér heeft bereid dan de ander! Met het plan van de heer Weenink ligt het ongeveer net zo. Wij moeten niet in eerste instantie rekening houden met geld, want de gemeente zal toch duizenden guldens per jaar op het plan moeten toeleggen. Belangrijker is, dat onze stad met een behoorlijke accommodatie voor de dag kan treden". Weinige ogenblikken later werd het voorstel van B. en W. plan 3 met 15 tegen 10 stemmen aangenomen, als in de aahnef vermeld. Onder in trekking van een eerder genomen be sluit, werd een crediet van f 473.000 beschikbaar gesteld voor de gehele in richting van het nieuwe complex, cn werd besloten, voor de prijs van f 1. van HRC de onoverdekte zittribune te kopen. Het is dus de bedoeling, dat deze laatste op het hoofdveld van Hel der in Nieuw Den Helder wordt ge plaatst. HRC krijgt het hoofdveld met sintelbaan en bijbehorende outillage. Deze schietschijf, waarschijnlijk door een welgericht projectiel van de sleepboot losgeslagen, geraakte op drift en spoelde aan op de Dijk, tussen de Windwijzer en Kaap Hoofd. Toevallig in de nabijheid van een dode haai van ruim twee meter lengte, waarvan (onder het pijltje nog juist een stukje te zien is. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw: de schout-bij-nacht van administratie T. R. Deelder; tot officier in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden: de kapitein ter-zee S. Dobbenga (bij bevordering) de kapitein-ter-zee van de technische dienst J. Lugtenburg; de kapitein-ter- zee van administratie mr N. B. Spoor (bij bevordering); de kapitein-luite nants-ter-zee D. B. van Heuven, M. J Vos, A. van Strien, H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, E. J. Gallast en P. W C. de Vos; de kapitein-luitenant-ter- zee-vlieger A. J. de Bruijn; de luite nant-kolonel der mariniers H. P. Arends de kapitein-luitenant-ter-zee van de technische dienst J. van Sandwijk; de kapitein-luitenant-ter-zee van de elec- trotechnische dienst P. J. van der Burgh de kapitein-luitenant-ter-zee van spe ciale diensten K. H. Schilp; tot officier in de orde van Oranje- Nassau: de vlootpredikant ds L. J Schalekamp; de accountant 1ste klasse [)E VOLIJVERIGE PROMOTOR van de Fancy-fair der Koninklijke Marine, de luitenant Ier zee der eerste klasse L. D. de Kroon van het Bureau O., S. en O./Marvo, heeft gistermiddag in de biljartzaal van de Marinecantine aan de Buitenhaven dit vierdaagse festijn voor marine en burgerij officieel geopend. Daarbij waren aanwezig burgemeester mr G. D. Rehorst, de kapitein ter zee M. A. J. Derksema (Commandant Mdiitieine Middelen), de kapitein ter zee H. A. W. Goossens (Comman dant Koninklijk Instituut), de kapitein-luitenant ter zee A. P. Fer- werda (eerste officier van het Koninklijk Instituut), alsmede de vele standhouders van de Fancy-fair. Uit de woorden van dank. die de heer De Kroon tot allerlei autoriteiten, in- Burgemeester Rehorst, die met succes was opgetreden „tegen zee doelen", stelde zijn schutterstalent ook op de proef door een K.S.O.- patroon in de tent van de Artille- rieschool af te vuren. pen in ,,'t Loze vissertje", een établis sement waar het voortreffelijk geurde naar snert en nassi-goreng. Aan de wanden prijkten fraaie reproducties van klassieke meesterwerken, o.a. van Rembrandt's „Nachtwacht". De grote zaal stond te boek als „Jan Oso's Danspaleis", met aangrenzend de stanties en personen richtte, viel aantrekkelijke stands, waarvoor de voorzover men dat nog niet wist op Marva's, de Verbindingsdienst en Nav- te maken, hoeveel zorg, toewijding en gis hadden gezorgd. „Wilt u uw eigen tijd de voorbereiding van deze Marine- mooie lieve stem beluisteren?" Welnu, kermis heeft gekost. Men werd in de de Verbindingsdienst opent de moge gelegenheid gesteld, een rondgang te lijkheid daartoe middels een tape-re- van de uniformlozen hoog door als eni- maken en kon daarbij constateren, dat corder. Vijf stappen verder is de schiet- ge van de autoriteiten een treffer op al deze arbeid tot een bewonderens- tent, waarvoor (natuurlijk!) de Artille- een oorlogsbodem te plaatsen, waardig resultaat had geleid. Het een- rieschool heeft gezorgd. Een bijzonder Kolonel Derksema droeg er trouwens trum van het feestterrein, de Marine- aardige concurrentie leveren de Bewa- zorg voor, dat de stand Marine—Burge- cantine, was als zodanig nauwelijks peningswerkplaatsen, met een schiet- rjj ii bleef, door een enorme slag op meer te herkennen. De biljartzaal, waar tuig dat is opgesteld op een s'ingerta- hét hoofd van Jut ook al een onmis- de opening werd verricht, was herscha- fel. Burgemeester Rehorst hield de eer bare kermisattractie. Evenals vorig jaar is de vijver weer 9 'y^lIjjlflIWIfll111111111!11'1 ui i pap 1 benut voor het inrichten van een vis- Ifca stand en stond het K.I.M. weer garant t' s»' «h. ■■Kk. v voor de exploitatie van een gezellige cosy-corner in de sfeer van een oud- Hollands binnenhuisje. Aan de zijde van de Zeedoksluis, waar een flinke strook grond bij het kermisterrein kon worden getrokken, treft men o.a. de duiktent van de Mijnendienst aan. Hier kunnen de bezoekers een duiker in actie zien terwijl hij onder water laswerkzaam- heden verricht. Het zou ons te ver voeren, een over zicht te geven van alle meer dan twin tig attracties. De bezoekers kunnen er echter zeker van zijn, dat de organisa toren heel veel werk van alle onderde len hebben gemaakt. Graag onderschrij ven wij de wens, die luitenant ter zee De Kroon in zijn openingswoord uit sprak, dat deze Fancy-fair zal bijdra gen tot het versterken van de onder linge band tussen Marine en Burgerij en niet in de laatste plaats tot verhoging van de feestvreugde op Ko ninginnedag. Na de officiële opening maakten de autoriteiten eer rondgang over het terrein van de Marinekermis Van links naar rechts de luitenant ter zee der eerste klasse L. D. de Kroon, burgemeester mr G. D. Rehorst, kapitein ter zee H. A. W. Goossens, kapitein ter zee M. A. J. Derksema, kapitein-luitenant ter ~ee A. P. Ferwerda en de heer Ch. M. Schneiders, secretaris-directeur van de V.V.V. in vaste dienst bij het Ministerie van Marine C. J. Vis; tot ridder in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden: de luitenants ter-zee der 1ste klasse H. J. Baaij; H. R. Reitsma en J. van Nieuwenhuizen; de luitenant-ter-zee van administratie der 1ste klasse W. F. C. Vuijk; de luite nants-ter-zee der 1ste klasse C. van der Ploeg en O. A. Bijl; de luitenant-ter zee van vakdiensten der 2de klasse J. C. Vermeulen; tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: de technisch-hoofdambtenaar in vaste dienst bij het Ministerie van Ma rine F. Groen. De eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is verleend aan; de commies A in vaste dienst bij het Ministerie van Marine J. M. Tacx; de commies in vaste dienst bij het Mi nisterie van Marine C. F. M. van Hel den; de commies in vaste dienst bij het Marine Electronisch Bedrijf te Oegst- geest C. Becher; de technisch-ambte- naar 1ste klasse op arbeidsovereenkomst bij het Marine Luchtvaart Technisch Bedrijf te Den Helder H. L. G. Bossong; idem in zilver met de zwaarden aan: de opperschrijver C. Prins (bij bevor dering); de oppervliegtuigmaker-alge- rneen S. J. Koens; de schippers G. Slin gerland en W. van Duijn; de majoor- geschutkonstabel F. Homborg; de ma joor-vuurleidingmonteur J. C. Eerhart; de majoor-electromonteur G. H. Brui nier; de majoor-telegrafist H. Postema; de majoor-torpedomaker B. J. Danc- kaerts; de majoors-machinist L. Krosen- brink en G. van de Beek; de majoor schrijver F. A. van Dorst; de majoor ziekenverpleger J. de Boer; de majoor bottelier L. J. Peeks; de majoors-vlieg- tuigmaker-algemeen J. P. Sturk en H. C. W. Knip; de majoor-vliegtuigmaker- metaalbewerker H. Deuster; de ser geanten-majoor der mariniers P. A. Kling, J. H. R. van der Steen, J. Re- mijnse en H. Jongman; de sergeant-ge- schuts-konstabel J. L. A. Wolffers; de sergeant-machinist P. de Ronde; de ser geant-muzikant A. Bikkers; idem, in zilver, aan: de gepensionneerd opperschrijver R. Hollenga; de tech- nisch-beambte A in vaste dienst bij de Rijkswerf te Willemsoord J. Braveboer; de commandeur in vaste dienst bij de bewapeningswerkplaatsen te Den Hel der C. A. van der Linde; idem, in brons met de zwaarden, aan: de kwartiermeester J. de Nooijer; de korporaal-kok J. Kamminga; de mili tair-werkman B. A. L. Rutten; idem, in brons, aan: de vakman A (smid-vuurwerker) in vaste dienst bij de Rijkswerf te Willemsoord J. van der Veer; de vakman A (scheepsmaker) in vaste dienst bij de Rijkswerf te Wil lemsoord P. Marbus; de machinebank werker A in vaste dienst bij de Rijks werf te Willemsoord G. W. Ligtenberg; de bureau-oppasser in vaste dienst bij de bewapeningswerkplaatsen te Den Aan Piet WBot, de bekende schipper van de te Den Hel- der gestationneerde reddingboot „Prins Hendrik is bij Konink lijk Besluit de eremedaillever bonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver verleend. De „Zeven Provinciën" is op zijn tocht gisteren, de Annabaai (Curagao) binnengelopen na het wisselen van 21 saluutschoten met het Waterfort. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot. Het schip koos lig plaats in de nieuwe haven.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5