VGLO- en ULO-school, alsmede badhuis officieel geopend Vervolg stadsnieuws Lezing met films voor het korps Adelborsten Den Helder Marinestad Architectonische schepping komt onderwijs ten goede Opstellingen jeugd Helder en HCSC „Het leven in zee" HBS'ers reisden in Paasvacantie naar Parijs JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Beiaardbespeling op Koninginnedag Afscheid bij Gas en Licht IN HET KORT Belangrijke aanwinst voor Wieringen Texel Over twaalf dagen tegen middernacht Breezand Pastoor J. Verhoeff geridderd Eremildaille in brons voor de heer Mun tjewerf Urk Uit de Covij getreden „Borne" en „Bolsward" vandaag in Nieuwediep Vlagofficier Materieel bevorderd Zilveren jubileum H.W.N. Heer S. Rijkes overleden Opsporing en winning van aardolie „Powered flight", film over de luchtvaart Feestavond „de Lyceïst" Tussen Haaks en Kuitje DONDERDAG 29 APRIL 1954 VOOR de opening van het nieuwe schoolgebouw annex badhuis aan de Parklaan te Hippolytushoef bestond Woensdagmorgen een grote belangstelling. In dat gebouw worden gevestigd de bestaande ULO-school, die thans onderdak heeft in het reeds 25 jaar geleden afgekeurde schoolgebouw op 't Hoekje en de VGLO-school, die zes jaar geleden het veld heeft moeten ruimen voor de toen opgerichte ULO- school en die nu gastvrijheid geniet in de OL-school te Oosterland. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester en mevr. Kolff, de wethouders en de raadsleden met hun echtgenoten, de inspecteur van het LO de heer Bos, de consulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer Van Drunen, de heer Harthoorn van de Landelijke MULO-vereni- ging, de heer Van Gaasbeek, H.B.-lid van Volksonderwijs, de architect van het gebouw, de heer Zandstra, de aannemer de heer Bakker, de heer Koeman opzichter, de heer Kaan uitvoerder, alle hoofden van scholen, vele leerkrachten, leden van schoolbesturen, oudercommissies, oud-leer lingen van Volksonderwijs enz. In zijn openingswoord ging burgemeester K»Iff in korte trekken de geschiedenis na van he^ tot stand komen van de scholen. Het is inmiddels zes jaar geleden dat tot de stichting van de gemeentelijke ULO-school werd overgegaan. letten en keuken, alles even keurig afgewerkt. Voor de ramen dubbele gordijnen. In de vleugels zijn de les lokalen ondergebracht, aan de West zijde die der ULO-school, aan de Oostzijde die der VGLO-school. Voor de ULO drie gewone leslokalen en een physicalokaal. De VGLO-school heeft de beschikking over een leslo kaal, een handwerklokaal, een kook- lokaal en een handenarbeidlokaal. Vooral handwerk- en kooklokaal trok ken veler belangstelling. Allen waren vol lof over de inrichting, waarvan men zeggen kan dat het mooi is, maar waarbij de practische bruikbaarheid op de voorgrond staat. Ook hier is alles in grijs en zeegroen gehouden. Het badhuis bevindt zich achter het middengedeelte en beschikt over 12 douchecellen, een kantoor voor de bad meester, een ruime wachtkamer en een mooie hal aan de Van Pomeren- straat. De verwarming van de school en badhuis geschiedt door ren hete luchtverwarming. Met de gereedko ming van dit gebouw is Wieringen een architectonische schepping rijker geworden dat er wezen mag en waar van men de hoop mag uitspreken, dat het in de toekomst een grote bijdrage moge leveren in het onderwijs en de opvoeding van de leergierige jeugd. Eoor de tijdsomstandigheden en de moeilijke keuze van een bouwterrein werd pas 29 Juli 1952 een terrein ge legen tussen Parklaan en de Van Po- merenstraat aangekocht met het doel daarop een schoolgebouw te stichten. October 1952 werd met de bouw be gonnen door de firma D. Bakker Zn. en in December 1953 werd het gebouw opgeleverd. Was het aanvan kelijk niet mogelijk toestemming tot de bouw van een badhuis te verkrij gen, in October 1952 was het zover, dat vooral met medewerking van de consulent voor de lichamelijke opvoe ding, de heer Van Drunen een desbe treffend raadsbesluit kon worden ge nomen, waarop de autoriteiten hun fiat gaven. Burgemeester Kolff richtte zich tot de vele medewerkers, die de totstandkoming van het gebouw had den mogelijk gemaakt. Ook tot de hoofden der scholen, waarna inspec teur Bos het woord kreeg. Hij felici teerde de gemeente met de totstand koming van dit gebouw en liet duide lijk uitkomen, dat naast het gegeven onderwijs het milieu, de omgeving, waarin het onderwijs wordt gegeven vooral voor de opvoeding van groot belang is. Daarin een goed verzorgde omgeving de mens ei. speciaal de jeugd meer ontvankelijk is voor de hogere geestelijke waarden, die wij zo gaar ne zien aangekweekt. Hij meende, dat dit complex momenteel wel het mooi ste schoolgebouw is in de inspectie Den Helder. pELICITATIES en woorden van waar dering voor de zorg, die het ge meentebestuur voor de vernieuwingen aan het onderwijs besteed, werden daarna gesproken door de heren Hart hoorn en Van Gaasbeek namens de organisaties, de heer Bos namens het toezicht op het Lager Onderwijs, de heer D. Engels namens de oudercom missie van de ULO-school, de heer D. Bakker als aannemer en mede na mens de onderaannemer en architect en liet deze felicitaties vergezeld gaan van een prachtig cadeau, een electri- 6che klok voor elke school. De heer D. Minnes namens de plaatselijke Middenstand (hij bood een vlag aan), de heer Koeman als opzichter, de heer Snijders namens de Bijzondere Scho len, de heer Kuiper namens de Open bare Scholen en de leerling Bert Koorn namens de leerlingen van de school. De heer Cornelissen, hoofd van de ULO-school sprak tenslotte woor den van dank voor de ondervonden medewerking. Na het slotwoord van burgemeester Kolff deelde een tiental dames in nieuw Wieringer costuum de erewijn rond en speelde het ULO- orkestje o.l.v. de heer Boon het Wil helmus. En dit orkest verzorgde daar na nog een kort programma, hetgeen zeer werd gewaardeerd. Het gebouw, waarvan wij enige tijd geleden reeds 'een foto van het middengedeelte plaat sten staat met het front naar de Park laan. Van de Parklaan af heeft men een ruim gezicht op de 90 meter lange voorgevel. In het midden is een hoofd ingang, waarachter een ruime hal, waarin zich een massieve trap bevindt, die naar de aula voert en waaruit men de vleugels in het badhuis kan bereiken. Naast de hoofdingang zijn de hoofd- en personeelskamers. Het front bestaat voor het grootste deel uit schokbeton, grijs van kleur met hier en daar rode tegels, alsmede vele, grote ramen. gOVEN het middengedeelte is de ruimte op zolder, in de wandeling aula geheten. Een lokaal van ongeveer 9 bij 30 meter, ingericht met keurige tafeltjes en stoelen, een katheder, pri ma verlichting, aparte garderobe, toi- Een nagenoeg uitverkochte zaal be wees dat men net stuk van Gerard Nie- len: „Over twaalf dagen tegen midder nacht" door Sint Jan, sinds zes jaar voor de tweede maal opgevoerd, nog graag eens wilde zien. Hiermee is ook het doel: de steun aan de R.K. Gezins zorg, ten volle bereikt. Dit kluchtige verhaal speelt ten huize van een zelfgenoegzaam rentenier Ap pelman (J- Aakster), die gebrouilleerd is met zijn enige zoon en die om de eenzaamheid te verdrijven en zijn goed heid bejubeld te zien zijn huis vol no digt met gasten. Tijdens een dwaze angst voor een komende komeet een Aprilgrap blijken de werkelijke ge voelens van zijn bezoekers en zijn per soneel onprettig duidelijk. Die bezoekers zijn zijn neef Schmidt (J. Vervoort), diens vrouw Sophie (mevr, Zijm-Sambeek) en hun dochter Gusta (mevr. Keesom-Logman)Voorts een student Frits (W. Visser) en diens vriend Bert (H. Schrama). Een sohilde- resje (mej. G. Bakker) en rentenier Kneterman (J. Timmer). Dan zijn er nog de huisknecht Chris (A. v. Heer waarden) en de huishoudster Martha (mevr. v. Heerwaarden-Gielis). De hout vester (H. Witte) en de vader van de student (P. Zegers) voltooien de rol bezetting. Er was gelukkig een zeer goedlachs publiek in de zaal. De inhoud van het stuk was werkelijk ook dwaas en Nie- len verstaat de kunst tal van situaties uit te buiten en onverwachte dingen te laten gebeuren. Actie is er werkelijk volop. De beste spe'ers waren na Juul Timmer, die een kostelijke creatie bracht ongetwijfeld J. Vervoort en na een zwak begin W. Visser. Sommige damesrollen waren al te zwak bezet. Er werd te veel rol gezegd en dus te weinig geacteerd. Hierdoor ontstaan onechte situaties, die een an dere dwaasheid geven dan de auteur bedoelde. TEXEL, 26 April. 14 koeien 675— 850; 8 pinken 275350; 62 biggen 56—65; 64 n. kalveren 3550. Het is nog maar kort geleden, dat pastoor J. G. Verhoeff te Breezand hartelijk werd gehuldigd. Dit ge schiedde in Januari, toen de parochie vijf en twintig jaar bestond, de pastoor er zelf vijf en twintig jaar herder van was en hij tevens zijn 45-jarig priester schap herdacht. Voor de stichter van de R.K. Parochie Breezand is het ook heden een gedenk waardige dag. Bij Koninklijk Besluit is hij namelijk benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Voor de heer C. Muntjewerf, dood graver in dienst van de gemeente Anna Paulowna, is het eveneens een heug lijke dag. Aan hem werd de eremedail le, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons verleend. De afdeling Urk is geheel uit het verband van de Coöperatieve vereni ging van IJsselmeervissers getreden. Meerdere afdelingen zijn uit dit ver band getreden wegens meningsverschil len. Het bestuur van de stichting „Den Helder Marinestad" zal binnenkort overgaan tot het in omloop brengen van twee, in meer-kleurendruk uitge voerde, sluitzegcis. Hiermede wordt de grote landelijke propaganda-actie in gezet. Aan het gemeentebestuur, de Ko- ninkl Marine en de Rijkswerf is bereids te maken voor deze sluitzegels gebruik te maken voor alle correspon dentie naar elders. Uiteraard zullen ook het stichtingsbestuur, het ten toonstellingscomité en de V. V. V. de sluitzegels bezigen. Bedrijven, instellingen, verenigingen, zaken en particulieren met veel cor respondentie buiten de stad kunnen geheel gratis een aanal zegels aanvra gen bij het secretariaat van de stich ting, Erasmusstraat 14. Onmiddellijk na het gereedkomen zullen de zegels worden gedistribueerd. Zoals men weet, wordt morgen op het Helder-terrein een sportmiddag gehouden, welke om twee uur begint. Eerst is er een wedstrijd tussen de ju nioren van HCSC en Watervogels, waarna om vier uur een voetbalwed strijd aanvangt tussen jeugdelftallen van HCSC en Helder. In de pauzes geeft Turnlust gymnastiekdemonstra- ties. Wij kunnen nog mededelen, dat de elftallen van HCSC en Helder als volgt zijn samengesteld: HCSC: W. Kerssies; A. Kramer en J. Boon; R. Sluiter, J. Gootjes en P. Gootjes; F. Barwegen, Van Hartings- veld, P. van Veen, A. Moljjn en J. Zietse. Helder: J. Bouwkamp; J. Tiesen en P. Bak; D. Makelaar, J. Groet en G. Zoon; J. Schouwenaars, F. Ekkers, K. Prins, H. Essenberg en H. Prosper. Hr. Ms. mijnenvegers „Borne en „Bolsward", die onlangs te New Or- leans van de Amerikaanse marine werden overgenomen, kunnen vandaag in Den Helder arriveren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij kort voor het middaguur reeds in de haven zijn af gemeerd. Bij K. B. is met ingang van 30 April 1954 aan de waarnemend Vlagofficier Materieel der Koninklijke Marine, de schout-bij-nacht-titulair C. W. Herin ga de titulaire rang verleend van vice-admiraal bij de K. M. R. De watersportvereniging „Helder Willemsoord Nieuwediep" bestaat binnenkort vijf en twintig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt op Zaterdagavond 8 Mei een feestelijke bijeenkomst gehouden in „Formosa". Na de opening wordt de gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen geboden. Daarna houdt de heer C. J. M. van der Hidde, van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, een causerie over de zeesleepvaart. Woensdag is te Heemstede op 78- jarige leeftijd overleden de heer S. Rijkes, adjunct-directeur van het ge meente gasbedrijf te Hilversum en daarna directeur van het gasbedrijf te Den Helder. Na zijn pensionnering van het laat ste bedrijf vestigde de overledene zich te Heemstede. In 1952 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De crematie zal geschieden op 3 Mei te Westerveld na aankomst van de trein van 14 uur. Zaterdagavond van zeven tot acht uur en van acht tot negen uur worden in het Museum weer korte voordrach ten gehouden. De heer I. Kristensen zal spreken over „Het leven in zee", waar bij hij tevens de inhoud van enkele, speciaal voor dit doel bijeengebrachte, aquaria aan een beschouwing zal on derwerpen. Het korps Adelborsten heeft met be langstelling geluisterd naar de lezing, die de heer W. Sieders, employé van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, in de gehoorzaal van het Koninklijk Instituut voor de Marine heeft ge houden. Het onderwerp was: „Opspo ring en winning van aardolie". Algemeen neemt men aan dat aard olie ontstaan is uit micro-organismen, die dicht onder de oppervlakte van de zee leven, welke na verloop van mil- lioenen jaren transmuteren tot mod derlagen, en daarna verharden tot be- zinkingsgesteenten. Drie factoren heb ben meegewerkt tot het ontstaan van aardolie: tijd, temperatuur en druk. Spreker beschreef uitvoerig de mo derne opsporingsmethoden, en wees er met nadruk op dat een geoloog nooit met zekerheid kan zeggen of zich er gens aardolie bevindt. Hij kan zich slechts beperken tot het gevén van advies. Alleen de boorbeitel kan uit sluitsel geven. Slechts één van de tien proefboringen over de gehele wereld levert succes op. Aan de hand van de monstratiemateriaal gaf hij een bespre king van de moderne winningsmetho den. De vraag is wel eens gesteld waarom er van Schoonebeek uit, waar olie wordt gewonnen, geen pijpleiding wordt gelegd naar de raffinaderij in Pernis. Dit is niet doenlijk omdat deze olie bij kamertemperatuur al stolt. Van de terreinen in Drente verwacht men in 1954 een productie van 850.000 ton. De leerlingen van de vijfde klassen van de RHBS hebben in de Paas vacantie onder leiding van hun leraar Frans, de heer A. J. van Andel, en echtgenote, een zeer geslaagde vijf daagse excursie naar Parijs gemaakt. Verscheidene docenten en hun dames vertoefden in het gezelschap. Na een mooie reis door België en het bekoorlijke, glooiende landschap van Noord-Frankrijk arriveerde men op Paasmaandag, 's avonds tegen zeven uur, in Parijs. De leerlingen werden ondergebracht in het gebouw van de Cité Universitaire, waar ook de meeste maaltijden werden gebruikt. Het rijke programma van de vol gende dagen omvatte excursies door Parijs, ter bezichtiging van de voor naamste monumenten en om de be kendste delen van de stad te door kruisen. Fraaie gebouwen werden be zocht en bewonderd. Een volgende dag werd in de opera een balletvoorstelling bijgewoond, waarna op de laatste dag een excursie werd gemaakt naar het beroemde paleis van Versailles en het prachtige park. De jongelui hebben gedurende hun reis niet alleen kennis genomen van de hoogtepunten van de Franse cul tuur, maar zij zijn ook meer direct in contact getreden met de gewone din gen van het leven van Frankrijk. Zij hebben zelf in postkantoor en winkels inkopen moeten doen, terwijl zij te vens ondervinding opdeden met de maaltijden, de Metro, het tempo van het verkeer; één en ander was uiter aard zeer leerzaam. De gehele groep was zeer enthou siast over het uitstapje, waarvan het succes vooral te danken was aan de goede voorbereiding en de prettige lei ding van de heer en mevrouw Van Andel. De minder-draagkrachtigen kon den door de vorming van een reiskas aan de excursie deelnemen. De schoolvereniging „De Lyceïst' geeft op Zaterdag 8 Mei in de Marine- cantine aan de Buitenhaven een bonte avond. Onder andere wordt opgevoerd de één-akter „Jonas weet 't wel" van Ted Hughes. Verder is er voordracht gymnastiek en zang. Voor de personeelsvereniging „W en O." van Open,bare Werken wordt vanavond in Casino een toneelstuk op gevoerd. 50. Nu Karei Krukas hield woord! Binnen tien minuten had hij zijn auto in orde gekregen. „Eén van de fusee-pennen was gebroken", zei hii tegen Jimmy, terwijl hij de motor startte en Jimmy uitnodigde in te stappen. Deze liet zich dat geen tweemaal zeggen „Rijden, Krukas!" zei hii. „Rijden zo hard als je rij den kan. En v-éér naar de Broeken burg. We hebben geen minuut te verliezen". Karei Krukas zweeg. Hij besteedde al zijn aandacht aan het besturen van ziin wagen. In volle vaart verliet hij Wilgenwolde. Jim my zat op zijn beurt strak voor zich uit te kijken. Hij hoopte nog dat zü de politie-jeep van Moppie Meubel zouden kunnen inhalen, maar be greep eingenlijk zelf wel, dat zulks onmogelijk was. De verraderlijke po- litie-commissaris had een veel te grote voorsprong verkregen. „Weet ie, wie ik geloof, dat óók in het complot zit?" vroeg Jimmy aan Ka- rel Krukas. „Niemand minder dan meneer de commissaris Meubel" Deze schrok hier zó van dat 't maar een haar scheelde of hij had de macht over zijn stuur verloren, ,,'t Is bi.ina niet te geloven", stamelde hij. Jimmy kmkte. „Nóg harder rijden, Krukas", bromde hij, „Dat is onze enige kans die bandiet te ontmas keren Na verloop van een klein half uur snorde de auto van Karei Krukas de oprijlaan van de Broeken burg op. Het oude kasteel lag er eenzaam en verlaten. Nergens viel een levend wezen te ontdekken Hierna werd een filmpje vertoond over de oliewinning van de cineast Bert Haanstra, die hiervoor op het filmfestival een eervolle vermelding kreeg. Na de pauze volgde een film van ge. heel andere strekking: „Powered Flight", een uitvoerig journaal over de evolutie van de luchtvaart. De Adel borsten waren kennelijk zeer ingeno men met het gebodene en toonden dit door een hartelijk applaus. Op Vrijdag 30 April, de verjaardag van koningin Juliana, geeft de stads- beiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, op het klokkenspel van het Monument Nederlands Reddingwezen de volgen de concerten: 88.30 uur: 1. Wilhelmus (Valerius), 2. Vlaggelied (Smit), 3. Wij leven vrij, wij leven blij (Wilms), 4. Een liedje van de zee (Viotta), 5. Wien Neêrlands bloed (Wilms) 1212.30 uur: 1. Wilhelmus, 2. Kent gij het land (Viotta), 3. Een scheepje (Viotta), 4. Hollands vlag (Wierts), 5. Zeemans- en andere liederen, 6. Wien Neêrlands bloed. 1616.30 uur: 1. Wilhelmus, 2. Een lied van Nederland (Den Hartog), 3. Kroningslied (Scholte), 4. Wij willen Holland houên (Spoel), 5. Marslied (Brands-Buys), 6. Varia, 7. Wien Neêr lands bloed. 19.3020 uur: 1. Wilhelmus, 2. Dan sende haasjes (Cath. van Rennes, tekst Kon. Juliana), 3. Voor gouden klanken uit bronzen monden (Dito), 4. a. Wilt heden nu treden, b. Merck toch hoe sterek, c. Bede voor het vaderland (Valerius), 5. Andante Cantabilé (De- nijn), 6. a. Wiegelied (Mozart) b. Schlafe, schlafe, c. Heidenröslein (Schubert), 7. Thema uit eerste piano concert (Tschaikowsky), 8. Wien Neêr lands bloed. De heer P. J. de Klerk, die met ingang van 1 Mei is benoemd tot directeur van Gas en Water te Veisen, neemt hedenmiddag om vier uur in het zaaltje van Elgaivaafscheid als directeur der gemeentelijke Wateren Lichtbedrijven, welke functie hij sedert 1 April 1950 heeft bekleed. Door zijn vertrek ontstaat o.a. een vacature in dagelijks bestuur en redactiecommissie van de Hel derse Gemeenschap, welke zijn enthousiaste medewerking node zal ontberen. In de bovenzaal van café „Post- brug" wordt vanavond de jaarvergade ring van de speeltuinvereniging „Den Helder" gehouden. Het Christelijk Mannenkoor geeft vanavond ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan een jubileumconcert in de Bethelkerk. De groep uit Nieuw Den Helder, die morgenmiddag deelneemt aan de Kinderoptocht, wordt niet opgesteld om half twee maar om kwart over een, De jaarlijkse inzamelingsactie ten bate van het Nederlandse Rode Kruis wordt in Den Helder gehouden van 24 Mei tot en met 5 Juni. Het bestuur van de Christelijke Oranjevereniging deelt ons mede, dat nog plaatskaarten verkrijgbaar zijn voor de feest..vonden op Koninginne dag en Vrijdag 7 Mei in Casino. Ter aanvulling van het gisteren ge plaatste bericht zij vermeld, dat de of ficiële receptie in het jubilerende Sint Lidwina-ziekenhuis Zondagmiddag om een uur beg'^t; de niet-genodigden kunnen hun gelukw -mn na half drio aanbieden. „Hr Ms. mijnenvegers „Westerschel- de „Marsdiep", „Texelstroom", „Vlie- stroom" en „Volkerak" zijn gisteren weer voor veegoefeningen naar zee vertrokken. In de afgelopen nacht is Hr. Ms. mijnenveger „Hollands Diep" uit Rot- terdam teruggekeerd Het is morgen hoog water om 5-30 en 17.30 uur, en laag water om 11.20 uur. De temperatuur van het zeewa ter was 8.7 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6