Beter een B.B. zonder oorlog dan een oorlog zonder B.B. Jubilea MEI: ideale maand voor arbeid in de tuin AGENDA VOOR DE MAAND MEI 1954 Programma Koninginnedag Nationale herdenkingsdag Nationale Feestdag Zelfbescherming voornaamste pijler van organisatie Toneelstukken in studie 7 Aanvullingen en wijzigingen Diversen WAT IS BESCHERMING BEVOLKING? Agenda 1954-1955 Van het Secretariaat MAANDELIJKSE MEDEDELINGEN van de stichting „DE HELDERSE GEMEENSCHAP" TWEEDE JAARGANG No. 7 29 APRIL 1954 „Burenhulp" door middel van blokploegen Wat kan er in Den Helder worden gezaaid De secretaris feffifllffi® M '!W*J Redactie commissie: C. A. Dekkers, P. J. de Klerk en I. Kristcnsen Redactie-adres: Singel 150 a, tel. 3355 Secretariaat: Erasmusstraat 14, tel. 2141 toestel 007 (na zes uur: 3524) DE BEIDE LAATSTE WERELDOORLOGEN hebben duidelijk aan getoond, dat oorlogvoeren zich niet meer beperkt tot de krijgsmach ten onderling, doch dat de hele burgerbevolking daarin wordt betrok ken. Teven leerden zij ons dat het mogelijk is de gevolgen van bom bardementen, ook met de nieuwste wapens, aanzienlijk te beperken mits men hiertegen in georganiseerd verband gezamenlijk optreedt. In vrijwel alle landen is men daarom overgegaan tot het oprichten van een organisatie, genoemd „Bescherming Bevolkin g". Enkele landen kozen hiervoor de vorm van de dienstplicht. Nederland behoort bij de groep die de oplossing zocht in een vrijwillige basis. De pijler waarop de B.B. rust is de zelfbescherming. Deze begint in eigen huis voor eigen gezin om over te gaan in een onderlinge hulp van omwonen den aan elkaar, de zgn. burenhulp. De georganiseerde Burenhulp vindt in de B.B. plaats door en met de Blokploeg. Een blokploeg van circa 20 man wordt speciaal opgeleid voor brandbe strijding, reddingswerk, EHBO en ver bindingen en staat onder leiding van een Blokhoofd. Alle leden van een blokploeg moe ten in hun eigen blok wonen. Een Blok omvat een samenstel van woningen met circa 1000 inwoners. Een aantal blokken vorm n tezamen een Wijk met een Wijkhoofd voor de algemene lei ding De gemeente Den Helder is ver deeld in 4 Wijken en 39 Blokken. De verschillende blokploegen kunnen el kaar onderling steun verlenen. Er wordt naar gestreefd zo spoedig mogelijk te beginnen met de voorbereidingen voor de pu blicaties van de agenda voor het seizoen 1954-'55. Er zijn zelfs nu al enige opgaven binnengekomen. Willen de verenigingssecretaris sen zich wanneer reeds data voor het nieuwe seizoen zijn vast gesteld nu ook met het Agen da-bureau in verbinding stellen? Naast de zelfbeschermings-organisa- tie worden de Overheidsdiensten ge vormd, bestaande uit: Brandweer, Op- ruim- en Reddingsdienst (w.o. Bomde- monteerploegen)Geneeskundige Dienst. Dienst Sociale verzorging en Herstel- dienst. Voor een goede berichtgeving is tevens een Verbindingsdienst nodig. Bij een bombardement kunnen zich twee gevallen voordoen: 1. Uw eigen gezin en huis komen door een bombardement in moeilijkhe den. 2. Bij U thuis gebeurt niets, Uw ge zin is veilig. Snelle hulp! In het eerste geval is het noodzake lijk dat U zo spoedig mogelijk hulp krijgt en wie kunnen die sneller geven dan degenen die in Uw onmiddellijke omgeving wonen? Dus.... Burenhulp! Dus.... Blokploeg! Maar dan moeten er ook mensen zijn die zich voor de B.B. opgeven en die daar de nodige opleiding ontvangen om straks, indien onverhoopt nodig, het leven van U en Uw gezin te .ed- den of althans de gevolgen van de aanval te beperken. U rekent dus op uw buren? Dan moeten die ook op U kunnen rekenen In het tweede geval zult U immers graag Uw naasten helpen, maar weet U dan hoe U dit moet doen? Boven dien loopt U bij zo'n hulpverlening steeds het risico dat U zelf "'hame- lijk letsel oploopt door neervallend puin of anderszins. Wie draagt dan de financiële gevolgen? Uzelf immers, ten zij U zich tijdig aanmeldde als nood- wachter voor de B.B., in welk geval de geldelijke gevolgen door het Rijk wórden gedragen. Een ongevallenver zekering zonder premie-betaling!!! Kunt U het met de en blokploeg niet af, dan vraagt Uw blokhoofd aan vullende hulp aan het Wijkhoofd, die vervolgens weer assistentie kan vragen aan het Hoofd Bescherming Bevolking, kortweg H.B.B. genoemd, die in naam van de Burgemeester het directe bevel voert over de organisatie. Bedenk ech ter steeds dat de eerste directe ingreep van het allergrootste belang is. Wilt U hiervan voorbeelden? Hier zijn er twee 1. Een gewonde kunt U het leven redden door bijv. direct een zware bloeding tegen te gaan, na 5 minuten kan dat al te laat zijn. 2. Een begin van brand kan vaak met een emmer water worden geblust, na 5 minuten kan de beste brandspuit hier aan misschien zelfs niets meer doen. Maar er is nog iets anders. Zal de gene, die waar dan ook - in de front dienst moet werken, zijn taak niet veel rustiger kunnen vervullen als hij weet dat zijn gezin en zijn familie niet hul peloos alleen achterblijven? Het is on ze plicht hem die zekerheid te geven. Het zal U na deze korte uiteenzetting duidelijk zijn, dat de organisatie B.B. - ter bescherming van U en Uw gezin - bij de moderne oorlogvoering een nood zakelijk iets is geworden. Zolang er op de wereld nog oorlog of oorlogsdreiging bestaat, is iedereen er van overtuigd dat er een vloot, een le ger en een luchtmacht moeten zijn. Om precies dezelfde redenen is het nood zakelijk dat er een Bescherming Be volking moet zijn. Hier geen militaire organisatie, maar zuiver een samen werking van een voor burgers en geba seerd op saamhorigheidsgevoel en ge meenschapszin. Ook in vredestijd Maar ook in vredestijd kunnen zich rampen van enige omvang voordoen, die een gezamenlijk optreden in geor ganiseerd verband nodig maken, en ook daarvoor is een Bescherming Be volking noodzakelijk. Hier is sprake van een organisatie van mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking, zonder onderscheid van rang of stand, doch allen gedreven door hetzelfde gevoel van gemeen schapszin en menslievendheid, gecom bineerd met zelfbehoud. Wenst U nadere inlich'mgen, wendt U zich dan tot het Bureau B.B., Singel 3, Den Helder, telefoon 3519. VOLGEND NUMMER Het volgend nummer verschijnt ver moedelijk op 26 Mei. Kopij inzenden vóór of op 17 Mei 1954. BESTUURSRAAD In ons volgend nummer zullen na dere bijzonderheden worden bekend gemaakt over de in Juni a.s. te houden jaarvergadering van de Bestuursraad. AGENDA-BUREAU De aandacht wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende mede deling van het Agenda-bureau voor het seizoen 1954-1955. ALG. ORANJEVERENIGING Voor de goede orde wordt nog mede gedeeld, dat de heer C. T. F. Nijpels, Sumatrastraat 6. optreedt als secreta ris van de Algemene Oranjevereniging. Personeelsvereniging „W. en O." (29 April 1954) „De papieren wereld". Toneelgroep „Het Masker" (1 Ju ni 1954) „Moeder" (Jack Bess). Toneelvereniging „T.A.V.E.N.U." (10 Mei 1954) „Nachtrepetitie". W.S.O.V./Rijkswerf (5 en 6 Mei 1954) „Waar is mijn dochter?" van Ank van der Moer (Deze uitvoering is te vens voor de toneelwedstrijd van de sectie O. en O. van de Helderse Ge meenschap). Toneelvereniging „De Ooievaar" (13 Mei 1954) „Welkom binnen!" R.K. Toneel (2 Mei 1954) „Een bruid kwam op bezoek". 29 April 1954: 25-jarig bestaan Watersport vereniging „Helder Wil lemsoord Nieuwediep" (vie ring 8 Mei a.s.) 29 Augustus 1954: 25-jarig bestaan R.K. To neel (viering October a.s.) 8.00 Jeugdappèl op het Rialtoplein (sectie Jeugd Helderse Gemeen schap en Algemene Oranjevereniging, muzikale medewerking van „Winnubst", de Oranje Garde en Drumband N.P.V. Samen zang. Toespraak wethouder J. J. Landman). 10.00 Muzikale rondgang in de stad door het Stedelijk Muziekcorps (A.O.V.) 10.00 Kinderspelen op het H.R.C.-B-terrein (gymn.ver. „Olympia" en A.O.V.) (9.40 afmars m.m.v. Helders Fanfarecorps). 11.00 Casino: Kindervoorstelling Chr. Oranjevereniging. 14.00 Helder-terrein: Juniorenvoetbalwedstrijden (H.C.S.C., Watervo gels en Helder). In de pauzes: Gymnastiekdemonstraties door de Chr. gymn. ver. „Turnlust". 14.00 In de stad: Kinderoptocht (versierde fietsen, autopeds, enz.) m.m.v. Stedelijk Muziekcorps en Winnubst (Alg. en Chr. Oranje vereniging). 14.30 H.R.C.-terrein: Grasbaanwedstrijden D.O.K. 15.0017.00 en 19.0024.00 Marinekermis in de Marinecantine. 17.00 Receptie ten Raadhuize. 20.00 Badpaviljoen: Feestavond Personeelsver. „De Kooy". 20.00 Casino: Feestavond Chr. Oranjevereniging. 20.00 Julianapark: Tentconcert „Postfanfare" en Kon. Helders Man nenkoor. (Ontsteking der feestverlichting). 20.30 M.O.O.C.-sociëteit: Oranjebal M.O.O.C. 21.00 Formosa: Oranjebal Alg. Oranjevereniging (voor leden en voor zover plaats voor niet-leden). 18.00 Vlaggen halfstok. 19.15 Stille Tocht. Route: Prins Hendriklaan, Koningsplein, Loods- gracht, Looiersteeg, Oostslootstraat, Tweede Vroonstraat, Spoor straat, Julianapark, Verzetsmonument. Bloemen- en kranslegging bij vliegermonument en verzetsmonu ment (o.a. door de sectie Jeugd van de Helderse Gemeenschap). Koraalmuziek „Winnubst". 19.45 Luiden van alle kerkklokken. 20.00 Twee minuten stilte. 20.30 Herdenkingsdienst in de Nieuwe kerk. Medewerking: Dubbelmannenkwartet „Euterpe" en mevr. A. GlasSinjewel, declamatie. Spreker: ds J. Hartkamp. 14.00 (Wanneer ongunstig weer op 30 April): Kinderoptocht. 20.00 Julianapark: Tentconcert Stedelijk Muziekcorps. Ontsteking der feestverlichting. 20.00 Casino: Toneelavond W.S.O.V./Rijkswerf. ZODRA HET MEI geworden is gaan velen met lust tuinieren. Er is dan veel te doen. Dahliaknollen kunnen worden gepoot. Dahliastek- ken plant men in de tweede helft 1 Zaterdag Casino: Mei-feest Partij van de Arbeid. R.K. Volksbond: Lezing N.K.J.B. (20.15) Marinecantine: Marinekermis (laatste dag). Formosa: Cabaret-avond „De Jutter": 2 Zondag Casino: Toneelavond R.K. Toneel. 3 Maandag Postbrug: Ledenvergadering K.N.B.O. Casino: Toneelavond Chr. Bond van Overheidspersoneel. Mil. Tehuis, Spoorstraat: Bijeenkomst V.E.R.O.N. 4 Dinsdag Nationale herdenkingsdag (zie programma). 5 Woensdag (eventueel bij slecht weer op 30 April) Kinderoptocht. Casino: Toneelavond W.S.O.V. Julianapark: Tentconcert „Stedelijk Muziekcorps". 6 Donderdag Lunchroom De Boer: Verg. „Streven naar Beter". Casino: Als Woensdag. 7 Vrjjdag Casino: Feestavond Chr. Oranje-vereniging. Mouton: Clubavond M.I.D. Hotel Woud: Ledenvergadering „Sportfokkers". 8 Zaterdag Casino: Feestavond „Binnenhaven". Formosa: Feestavond „H.W.N." (12'/2-jarig bestaan). N.H.-kanaal: Roeiwedstrijden Adelborsten. 9 Zondag Casino: Filmavond „Kath. Filmliga". x N.H.-kanaal: Roeiwedstrijden Adelborsten. 10 Maandag Casino: Toneelavond „T.A.V.E.N.U." 11 Dinsdag Het Honk: Vergadering „Onze Kamerzangers". C.J.M.V.-gebouw: Instuifavond. Raadhuis: Vergadering gemeenteraad. Casino: U.L.O.-examens. Postbrug: Ledenvergadering Vrouwengroep P.v.d.A. Formosa: Vergadering sectie S.M.W. van Helderse Gem. 12 Woensdag Casino: Als Dinsdag. Postbrug: Contactavond „Glasbaars". Het Honk: Vergadering Kanariegroep „H. en O." Julianapark: Tentconcert Helders Fanfarecorps. 13 Donderdag Nieuwe kerk: Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest (Muziekkring en V.U.) Casino: Toneelavond L.O.K./S.M. 14 Vrjjdag Mouton: Clubavond M.I.D. Museum: Vergadering Sierduivengroep „H. en O. Casino: Ontspanningsavond L.S.K. 15 Zaterdag Casino: Feestavond „Stad en Ommelanden". R K Volksbond: Sluitingsavond winterprogramma N.K.J.B. 16 Zondag Casino: Soiree-dansante „Amicitia". Windwijzer: Basketballwedstrijd H.A.V.—Propellers. 17 Maandag Casino: Operette-avond Harmonie. 18 Dinsdag Casino: Als Maandag. Postkantoor: Verzamelaarsloket (16.0018.00) V.B.Z.-gebouw: Bijeenkomst „Marinedamesknng .14.30) H.B.B.-gebouw: Bijeenkomst „Nieuwe Koers". 19 Woensdag Casino: Lezing „Katholiek Den Helder". Bethelkerk: Jubileumconcours „Chr. Mannenkoor 20 Donderdag Postbrug: Contact-avond „Rasbora". Casino: Toneelavond Chr. Bond v. Overheidspersoneel. 21 Vrijdag Chr. Mil. Tehuis: Lezing- en filmavond Ned. Chr. Vrouwenbond. Mouton: Clubavond „M.I.D." H.D.C.-lokaal: Contact-avond „De Gup". Casino: Toneelavond „Volksonderwijs". Casino: Toneelavond Friese Vereniging. Casino: Contactavond Ned. Herv. kerkkoor. Postbrug: Ledenvergadering postzegelver. „Helder". Casino: Feestavond „Centrum". Julianapark: Tentconcert „Winnubst". 27 Donderdag Opening zeilseizoen „H.W.N." Juniorentornooi H.F.C. „Helder". Vossenjacht V.E.R.O.N. Mouton: Clubavond M.I.D. Casino: Feestavond H.R.C. Lunchroom De Boer: Verg. Hoendergroep „H. en O." O.K.K.-lokaal: Fancy-fair „O.K.K." Casino: Als Vrijdag. O.K.K.-lokaal: Als Zaterdag. Casino: Als Vrijdag. O.K.K.-lokaal: Als Zaterdag. Casino: Toneelavond N.P.V. 22 Zaterdag 24 Maandag 26 Woensdag 28 Vrjjdag 29 Zaterdag 30 Zondag 31 Maandag JUNI 1954. 5 Zaterdag 12 Zaterdag 13 Zondag JULI 1954. 17 Zaterdag Casino: Feestavond „Vrede en Vrijheid" Casino: Feestavond H.F.C. „Helder". Casino: Idem. (tot en met 25) Prinsenstraat: Tentoonstelling Noorder Kunstkring". Openbare Leeszaal en Bibliotheek (Breewaterstraat 19): Dagelijks (be halve Zondag) van 1017 uur. (Dinsdag en Vrijdag van 1019 uur). Museum Den Helder (le Vroonstraat) 5: Iedere Zaterdag van 19—21 uur. Zoölogisch Station der Ned. Dierkundige Vereniging (Buitenhaven 27): Maandag tot en met Vrijdag van 9—12 en 14—17 uur (Zaterdag van 912 uur). IEDERE ZATERDAG: 20.00 C.J.M.V.-gebouw: Instuifavond. 20.15 R.K. Volksbond: Ontspanningsavond N.K.J.B. IEDERE DINSDAG: 20.00 C.J.M.V.-gebouw: Instuifavond. van Mei. Er zijn dan namelijk geen nachtvorsten meer te vrezen. Let er wel op: Dahlia's vragen een goed bemeste grond. Éénjarige planten eisen vooral onze aandacht. De zaden van éénjarige planten kan men zeer goed eerst in een bakje zaaien, hetgeen reeds in Maart kan gebeuren. Doet men het binnens huis, dan kan een eenvoudig kistje dienst doen. Staat het buiten, dan behoort de grond verwarmd te worden met paar- demest. Het is voor velen moeilijk deze mest te verkrijgen, omdat er tegen woordig maar weinig paarden worden gehouden. Het bakje kan men heel goed maken van het hout van een vrij grote kist. Het moet worden geplaatst in de richting Noord-Zuid, de Noord kant iets hoger dan de Zuidkant. Het bakje wordt afgedekt met een éénrui- ter, dit is een glazen raam. De grond uit het bakje wordt ongeveer 35 cm diep uitgegraven. De ontstane ruimte vult men met paardemest- of blad en sluit het bakje met de éénruiter gedu rende enige dagen. De inhoud begint dan te broeien en zakt wat in. Daarna wordt het vastgetrapt en bedekt met een laag teelaarde van ongeveer 15 cm dikte. De oppervlakte van de grond moet met het éénruitertje evenwijdig lopen, zodat de grond dus overal even ver van het glas af is. Komen de plantjes op, dan moet bij droog weer heel voorzichtig worden gesproeid. Bij warm weer kan overdag worden gelucht door het raam op een kiertje te zetten. Natuurlijk wordt het 's avonds weer gesloten. Staan de plantjes te dicht dan worden ze uit gedund door een aantal voorzichtig uit de grond te trekken. De overblijvende plantjes hebben dan meer ruimte, zo dat ook de wortels zich beter kunnen ontwikkelen. Zijn ze groot genoeg om in de tuin overgeplant te worden; dan komen ze daar te staan op afstanden van ruim 30 tot 35 centimeter. Natuurlijk is hun plaats in de border. Aan de achterkant van de border is gelegenheid om enkele heesters een plaatsje te geven. Onze gekweekte één jarige planten komen vóór deze hees ters te staan. Het is goed tevoren een plattegrond van de border te maken en hierop aan te geven waar men de planten wil hebben. Zet rood bij groen, oranje bij blauw en geel bij violet. Het is niet nodig, dat alle bloemen in hun eigen vakje blijven. Laat enkele oranje-gele Eschscholtzia's of slaap mutsjes verdwalen tussen de witte Alyssum. Desnoods kan ook direct in de tuin worden gezaaid. Wat kan er gezaaid worden? We noemen: Amaranthus Caudatus of kattestaart met hangende bloemtrossen. Anthirrtiinum majus grandiflorum of Leeuwenbek. Ze vraagt veel zon en een voedzame bodem. Geeft prachtige snijbloemen. Asters. Allerlei soorten en kleuren. Ze houden van een kalkachtige bodem en geven mooie snijbloemen. Calliopsis bicolor: geel met bruin. Helianthus annuus of Zonnebloem. Ze eist een voedzame bodem, een zonnige standplaats en een behoorlijke afstand van de andere planten. Nemesia. Deze zaait men in Maart April in de bak of in het laatst van April in de volle grond. Vanuit de bak kunnen ze begin Mei in de volle grond komen. Tagetes of Afrikanen. Deze kan men eind April of begin Mei in de volle grond zaaien. Heeft men reeds plantjes dan komen deze op afstanden van 30 centimeter. Zinnia's zijn er in velerlei soorten. Het zijn goede snijbloemen. Voor onze stad zijn de lage soorten het meest geschikt. Ze worden ondiep gezaaid. Tenslotte nog enkele aanwijzingen. Voor het gevaj. dat mer in de volle grond gaat zaaien: spit het gedeele van de tuin goed om en maak het vlak. Ver deel het tuingedeelte in de vakken, zoals de plattegrond aangeeft en zaai in elk vak het zaad, dat mén er voor bestemd heeft. Het zaad zaaie men niet te diep. Na het zaaien maakt men de grond vlak met de schop of met een plankje. Bij droog weer voorzichtig be sproeien; het zaad tegen de mussen be schermen door over de vakjes zwarte draden te spar.nen. Indien de secretaris een brief stuurt, dan is deze te lang. Stuurt hij een briefkaart, dan 'is deze te kort. Indien hij geen bericht stuurt dan is hij te lui. Indien hij op de bestuursverga dering aanwezig is, dan dringt hij zich op de voorgrond. Is hij niet aanwezig op de verga dering, dan geeft hij niet om zijn 'werk. Vraagt hij aan 'n lid de betaling van achterstallige bijdragen, dan beledigt hij deze. Vergeet hij ze te vragen, dan doet hij de penningmeester te kort. Vraagt hij advies, dan is hij onbekwaam. Doet hij dat niet, dan is hij hoogmoedig. Maakt hij volledige verslagen op, dan zijn ze te lang. Vat hij ze samen, dan zijn ze onvolledig. Spreekt hij over een kwestie, dan wil hij de vergadering naar zijn hand zetten. Zwijgt hij, dan stelt hij geen be lang in wat er gezegd wordt. Maar in ieder geval, indien de anderen het niet doen, dan moet de secretaris het wel doen. („Iron and Steel Engeneer

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7