Het Deense vorstenpaar kreeg bloemengroet ten afscheid DE WONDERE WAERELT Ook dat nog In kort bestek „Gelukkige mensen Kleurenpracht in Aalsmeer en Lisse - Blijde blinde kinderen in Huizen H.M. Koningin Juiiana had geen geld bij zich DONDERDAG 29 APRIL 1954 yOEN MR DONKER, de minister van Justitie, tijdens de Kleine Ronde Tafel Conferentie op Cu- racao verschillende in stellingen bezocht, gaf een blind vrouwtje van zestig jaar in Zaquito hem de groeten mee voor Koningin Juiiana. De minister kweet zich van deze taak na zijn terugkeer in Nederland en de oude Ansjita ont ving onlangs een brief van de particuliere se cretaresse van de Ko ningin, waarin o.m. stond: „H.M. de Konin gin heeft mij verzocht u naar welgemeende dank te willen overbrengen voor de van u ontvangen groeten. De Koningin vond het een buitenge woon vriendelijke atten tie en zendt u wederke rig haar groeten en bes te wensen". fcRUlDEGOM Vincenzo Longo verwekte een hele consternatie in het kleine kerkje van Santa Maria Alle Fornaci in Italië, toen hij in ant woord op de gebruike lijke vraag van de glim lachende priester geheel onverwacht met een krachtig „Neen!" ant woordde en onmiddellijk daarop in zwijm viel. Hij werd naar het naast de kerk staande cajé ge dragen en daar met een dubbele cognac weer op de been geholpen. Hij weigerde echter naar de kerk terug te gaan, ren de de straat op en werd prompt door een auto overreden. Met lichte verwondingen werd hij in het ziekenhuis opge nomen en toen even later de verbijste/de bruid aan zijn bed kwam, vertelde Vincenzo, dat hij enkele minuten voor de huwe lijksinzegening een tele gram had ontvangen, dat zijn bejaarde moeder ernstig ziek was, welk bericht hem volkomen van zijn stuk had ge bracht. CALVADOR DALI, de Spaans-Amerikaanse surrealistische schilder, die de kunst verstaat van zijn schilderwerk schat rijk te worden, heeft verklaard, dat zijn bij zonder langpuntige smalle snor hem als ra dar en antenne dient en dat hij daardoor uit een andere wereld zijn inspi ratie ontvangt. Bij zijn aankomst in Engeland dezer dagen vertelde hij, dat hij aan beide kanten tijdelijk drie centimeter van zijn snor had afge knipt. omdat zijn snor niet van gewone mensen hield en hij op deze reis wel eens wat meer con tact met het dagelijkse leven wilde hebben, al was zijn inspiratie dan ook voorlopig afgesne den. Na zijn terugkeer zou hij de punten van zijn snor weer laten groeien om weer contact met „het hogere" te krij gen. Het is een nieuw 1 gezichtspunt. [TEN WEST-DUITSER in Darmstadt vond het noodzakelijk een 75 mm granaat uit de eerste wereldoorlog te gebrui ken om aarde aan te stampen. Het duurde dagen voordat het ding explodeerde en toen werden twee personen ernstig gewond. Men had weliswaar de ont steking verwijderd en op die plaats een ijzeren handvat bevestigd, maar de lading had men laten zitten. Van een Duitser kan men toch méér vak kennis verwachten. QOK IN Tangany ika vond een dergelijk ongeval plaats, zij het dat de slachtoffers er zelf niets aan konden doen. Toen inheemsen in Dar-Es-Salaam hun eten op een vuurtje klaar maakten, vond er een hevige ontploffing plaats, waardoor drie van hen om het leven kwa men en vier werden ge wond. Een granaat ook al uit de eerste we reldoorlog lap be graven vlak onder de plek, waar de pan op het vuur stond. Men fluistert, dat de maaltijd hier een zendeling be trof. JN DENEMARKEN heb- ben zeventien vrou wen van de Deense Mil» va zich in een soort gro te papieren zakken laten verpakken om zo tijdens nachtvorst in een tuin te slapen. Men wilde onderzoeken, of in tijd van oorlog uitgebombar- deerde gezinnen met zulke zakken voorlopig geholpen konden wor den. Elf Milva's deden de ganse nacht van kou de en narigheid geen oog dicht, één van haar kroop 's nachts om drie uur in haar eigen war me bed en de zes overi gen sliepen als rozen in haar papieren zakken. Binnen tien jaar zullen atoomvliegtui gen het luchtruim kiezen, die in staat zijn de Verenigde Staten van kust tot kust in twee uur te overbruggen. Dit heeft tenminste mijnheer Hall L. Hibbard, vice-president van de Lockheed-vliegtuigfabrieken voorspeld. Hij voegde er troostend aan toe, dat hij verwachtte, dat het militaire vliegtuigen zouden zijn en wel voornamelijk strategische bommenwerpers, die met supersonische snel heid zouden vliegen en gebruikt zouden worden voor intercontinentale opera ties. Voorts voorzag de practische heer Hibbard patrouille- en verkennings vliegtuigen met atoomkracht binnen tien jaar. Hij meende, dat de Amerikanen het probleem van de uitstraling en de bescherming dan ook weldra onder de knie zouden hebben, zodat niet veel later de atoomkracht „zelfs" voor de bur gerluchtvaart te gebruiken zou zijn. Dergelijke vliegtuigen zouden het lucht ruim doorkruisen met snelheden van twee tot driemaal het geluid. De Lock- heed-man dacht, dat die nieuwe vindingen niet groter zouden zijn dan de vliegtuigen van nu, alleen iets zwaarder door het gewicht van de afscherming. Het hart van het voortstuwingssysteem, de reactor, zou een bron van energie zijn, welke kan worden gebruikt om straal-, turbo- en raketmotoren te voeden. De burgerluchtvaart komt er maar bekaaid af bij deze plannen, nietwaar? Misschien is dat niet zo vreemd. Zojuist lazen wij namelijk, wat de bekende theoloog dr Karl Barth van de mens denkt: „De mensen waren nooit goed, zijn. niet goed en zullen nooit goed wezen. De moraliteit van de moderne beschaafde mens is alleen maar een heel dun laagje ijs over een zee van primitief bar barendom." de Rijksweg om de landsvrouwen toe te juichen op hun tocht naar Amster dam waar ze om ruim vijf uur arri veerden. £EN half uur tevoren waren Koning Frederik en Prins Bernhard op het Paleis aangekomen. Het einde van het koninklijk bezoek was in zicht. Even na half acht schalden de commando's over de Dam, presenteerde de erewacht het geweer, klonk het Deense Volkslied toen Koning Frederik en Koningin Juiiana het paleis verlieten en daver de het eerste van 21 saluutschoten over de hoofdstad. Evenals bij de in tocht werd de koninklijke cavalcade geopend door een commando Rijks politie te paard in gala-uniform. Jn het late avondlucht reden de calèches en volgrijtuigen door het hart van Nederland, waar duizenden de laatste gelegenheid grepen om hun sympathie te betuigen voor de Deense gasten. Wuivend dankten Koning Frederik en zijn gemalin voor de hartelijke hulde van de Amsterdammers. Op het eerste perron van het Cen traal Station werd de erewacht, be staande uit luehtvaarttroepen ge ïnspecteerd. Staande op de uitgelegde loper en in het licht van de scherpe filmlampen kuste Koningin Juiiana Koningin Ingrid vaarwel, waarna de laatste Prins Bernhard de hand schudde. Koning Frederik dankte daarop zijn gastvrouwe, waarna Ko ning en Prins een ferme handdruk wis selden. Tevoren hadden de gasten reeds in de wachtkamer afscheid ge nomen van de hoge autoriteiten des lands, o.w. de minister-president. Na- Koningin Ingrid en Koningin Juiia na bezochten gistermiddag het Blin deninstituut te Huizen. De Deense vorstin bij de in een zandbak spelende kinderen. dat de Deense gasten waren ingestapt verschenen zij even later voor één der ramen, welke door Koning Frederik werd opengetrokken. Koningin Juiiana wandelde er met Prins Bernhard naar toe en nog een minuut stonden zty met de vertrekkende gasten te praten. Om tien voor acht zette de treir. zich in beweging. De kapel zette het Deense koningslied in. Stram salueerde Prins Bernhard, onbeweeglijk bleef onze landsvrouwe naast hem staan. De trein rolde buiten de overkapping, de laatste tonen der muziek stierven weg. De prins liet de hand zakken en het ko ninklijk paar keerde zich In de plot seling gevallen rust langzaam om. Toen riep plotseling een mannenstem van het tweede perron luidkeels „Hoera", welke kreet door de dichte menigte werd overgenomen. Een donderend driewerf hoera schalde over de per rons en getroffen keerde onze vorstin zich om. Zij groette de mensen aan de overzijde van de rails, waarna zij met de ministers in de wachtkamer ver dween. Enkele minuten later vertoonde het Centraal Station weer het normale beeld. Het driedaagse bezoek van het Deense vorstenpaar was ten einde. H ET BEZOEK aan de Keuken hof, heeft, dank zij de grote belangstelling van koninklijke zijde, bijna te lang geduurd. Koning Frederik genoot zicht baar van het prachtige bhiemen- park. Met lange passen wandelde hij rond, hier en daar stilstaand om van het schitterende schouw spel te genieten. „Gelukkige mensen, die zoveel moois dage lijks in de buurt hebben", zeide de koning. verbaasd. Want hij, een bollenexpert bij uitnemendheid, werd door de ken nis van koningin Ingrid inzake tulpen dermate verrast, dat hij later enthou siast tegenover ons verklaarde nog nooit een bezoeker over „Keukenhof" te hebben rondgeleid, die zo vakkundig over bollen kon praten.... Dat dit geen overdreven bewering was, werd bewezen door het feit, dat hij, gedurende de fondgang aan de zijde van de Deense vorstin, de namen van vijftien wilde tulpen had opge schreven, waarvoor de vorstin bijzon dere belangstelling bleek te hebben. Samen met Prins Bernhard zou de heer Van Waveren een plan uitwerken, dat ten doel heeft Koningin Ingrid in de toekomst.... ja wat! Meer wilde de voorzitter van „Keukenhof" niet ver tellen. (Van onze speciale verslaggever QfJ CENTRA van de Nederlandse bloemen, en bollencultuur mochten zich gisteren in de komst van het Deense en Nederlandse vorstenpaar verheugen. Op de derde en laatste dag van het officiële staatsbezoek werd allereerst het Veilinggebouw van Aalsmeer aangedaan, het hart dus van de Nederlandse snijbloemen-export. En vandaar ging het naar de terreinen van de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof", de étalage van de over de hele ivereld bekende Nederlandse tulpen. In het Paleis Soestdijk, waar de lunch werd gebruikt, splitsten zich 's mid dags de wegen der hoge bezoekers. Koning Frederik en prins Bernhard bezochten de Philips Telecommunicatie Industrie N.V. te Hilversum; koningin Ingrid en koningin Juiiana het Instituut voor Blindenonder wijs te Huizen. Via het paleis te Amsterdam ging het tenslotte in open rijtuigen naar het Centraal Station. Het Deense koningspaar nam hier op hartelijke wijze afscheid van gastvrouw en gastheer en om tien mi nuten vóór acht reed de speciale trein van onder de overkapping weg. Het bezoek van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken aan Nederland was ten einde. gLOEMEN, bloemen en nog eens bloemen! Op de eerste, zowel als op de tweede dag, maar vooral op de derde! Wanneer er ooit buitenlanders zijn geweest, die de Nederlandse bloe menweelde in al haar kleur en geur hebben kunnen bewonderen, dan zijn het wel koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken. Tulpen, rozen, anjers en seringen hebben de konink lijke gasten als dankbare herinneringen aan een enerverend staatsbezoek bij bossen tegelijk mee naar huis geno men. Maar lang nadat deze keur van Nederlandse producten verwelkt is, zullen de bloemen van Aalsmeer en Lisse, die van de Haagse Ridderzaal, de Grote Kerk en het Paleis op de Dam, de hoge bezoekers nog in ge dachten blijven. Een beter souvenir van Nederland had het Deense ko ningspaar nauwelijks kunnen krijgen. Het is moeilijk te zeggen, wie meer verrast was bij het betreden van het Aalsmeerse Veilinggebouw: de zee man-dirigent koning Frederik, of de aldus een Deense collega „harts- In de haven vatl Amsterdam zijn twee Amerikaanse torpedobootjagers voor anker gegaan, de Johnston en de Meredith. Zij zullen ongeveer een week in de hoofdstad blijven. Bij een in cident tussen franse militaire politie en een groepje Indiërs aan de grens van een der Franse enclaves in India is een Indiër gedood en drie zijn ge wond. Drie Jehova Geutigen, die waren beschuldigd van overtreding van de winkelsluitingswet zij zouden op Zondag boeken en brochures te koop hebben aangeboden zijn in Den Haag wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. Een kannonneerboot van communistisch China heeft vijftien Japanse vissersboten achtervolgd en er twee van opgebracht. Bij graafwerk in het oudste gedeelte van Bolsward zijn allerlei resten van oud bouwwerk gevonden oe een plaats, waar vroeger een nonnenklooster heeft gestaan. Men hoopt nog belangrijker vondsten te doen. Voor de Haagse rechtbank is zes maanden gevangenisstraf geeist te gen de directeur van een timmerfa briek uit Rotterdam, die ruim dertien duizend gulden had verduisterd. De man had grote moeilijkheden in zijn gezin. Communistisch China heeft aan de Britse militaire autoriteiten in Hongkong een Brits soldaat uitgele verd, die reeds sinds Augustus werd vermist. Tien maanden gevangenis straf is door de Haagse rechtbank op gelegd aan een expeditiebediende, die samen met een vriend postwissels had vervalst door een hoger bedrag in te vullen. Waarschijnlijk zal volgend jaar een herstelbetaüngsaccoord tussen Japan en Indonesië tot stand kunnen komen. Een fabriek te Drunen heeft een scheepsschroef van 32 000 kilogram gegoten, die bestemd is voor een scheepswerf in Zweden. Het gevaarte Wordt over de weg via Den Bosch naar Rotterdam vervoerd en vandaar per schip naar zijn bestemming ver zonden. tochtelijke tuinierster koningin Ingrid. Beide vorstelijke personen verbleven lange tijd tussen de veilingwagentjes met hun vers gesneden vracht van seringen, tulpen en rozen; beiden buk ten zich ook voortdurend naar fresia's, latyrus en anjers om de frisse geuren op te snuiven. En beiden vuurden een batterij van vragen op hun vakkun dige begeleiders af over de veiling, de verzorging en de verpakking der voor jaarsboden. Wat de veiling betreft, behoefden de koninklijke gasten overigens niet al te veel te vragen, daar de gemoedelijke Aalsmeerse kwekers voor een aller aardigste verrassing hadden gezorgd. Een van de kooptribunes hadden ze namelijk voor een wedstrijd tussen de vorstelijke paren en hun gezelschap vrijgelaten, en daar, op de houten, steile banken met hun witte num mers, konden de bezoekers zelf de knop van de veilingklok bedienen. Bij de verklaring, die aan dit gebeuren voorafging, verwekte de veilingmees ter nogal wat hilariteit door in 't Engels op te merken, dat het hoog ste cijfer in dit geval niet de beste koop, i.c. de eerste prijs betekende, doch de slechtste koop, m.a.w.: geen prijs Ongedwongen zetelden de konink lijke gasten en hun gevolg op de banken: koningin Ingrid, gekleed in een donkerblauwe deux-pièces en met Na de rondgang wachtte het Deense koningspaar nog een alleraardigste at tentie. Namens het bestuur van „Keu kenhof" werden Koningin Ingrid en Koning Frederik drie gouden broches aangeboden, bestemd voor hun kinde ren, die in Denemarken moesten ach terblijven. De eerste, welke de vorm van een narcis heeft en bezet is met een grijs hoedje op het hoofd, op de eerste rij: koning Frederik, die de generaalsuniform der Deense Lucht macht droeg op de plaats er naast. Koningin Juiiana, die gekleed was in een groen-blauw toilet met bijpas sende jas, hoed en schoenen, zette zich met zichtbare binnenpret op de tweede rij, evenals prins Bernhard, die zich in een donkergrijs colbert-costuum had gestoken en zijn onafscheidelijke tvitte anjer in het knoopsgat droeg. Onder een luid applaus der omstan ders werd de wedstrijd begonnen, doch niet, nadat koningin Juiiana tegen haar begeleider, de heer W. Barendsen van de Coöperatieve Veilingvereniging „Bloemenlust" had opgemerkt, dat ze geen geld bij zich had „Dat hindert niet mevrouw", ant woordde de heer Barendsen met een gulle lach. „We spelen tenslotte om centen en het hoogste, dat de veiling verliezen kan, is een gulden per par tijtje Spoedig regende het „orders". Een prachtige, sneeuwwitte twee-tak- orchidee ging voor 51 cent naar „The Queen of Denmark", zoals de veiling meester aankondigde. Een „partij" vers gesneden gemengde anjers werd door koningin Juiiana „gekocht" en een an dere bos gemengde anjers door koning Frederik. Het applaus en het gelach, waarin de hoge gastin telkens weer deelden, waren niet van de lucht en veel te spoedig kwam aan dit aardige intermezzo een einde. Alle partijen worden vanmiddag keurig verpakt aan het Paleis op de Dam afgeleverd", zei de veilingmeester nog. „De verzending hebben wij al ge regeld U)OOR het wijde bollenland met zijn kleurrijke mozaïken werd vervol gens in snelle vaart naar Lisse gere den, naar de Nationale Blbemtentoon- stelling „Keukenhof". Honderden schoolkinderen met oranje en rood-wit- blauwe vlaggen stonden langs het laatste gedeelte van de route opgesteld en bij de ingang stond het zwart van bezoekers, waarvan de meesten niet van de komst van de beide konings paren op de hoogte waren. Vooral de buitenlanders onder deze kluwende en golvende massa hebben hun ogen uit gekeken. Engelsen zowel als Duitsers waren een al verbazing over het feit, dat de koninklijke gasten zich a.h.w. tussen het publiek over de terreinen bewogen, bijna net zo ongedwongen als zij zelf zouden doen, of reeds had den gedaan. De algemene voorzitter van „Keuken hof", de heer T. M. H. van Waveren, was om een geheel andere reden even Na het bezoek aan Aalsmeer wan delden de beide vorstenparen over „De Keukenhof" in Lisse. vorst en vorstin voor deze zeer fraaie cadeaux, waarvan de grootste waarde ongetwijfeld de geste is. J\?A het bezoek aan de „Keukenhof" reden de hofauto's naar paleis Soestdijk, alwaar in aanwezigheid van Prinses Wilhelmina de lunch werd gebruikt. Honderden Huizenaren be groeten te kwart over drie Koning Frederik en Prins Bernhard, die het plaatsje bezochten voor een bezoek aan de N.V. Philips' Telecommunicatie Industrie. In een der fabriekshallen waar een expositie was ingericht, ging de belangstelling van de Deense vorst speciaal uit naar de instructieve radar maquettes, o.a. van het systeem voor de luchtverdediging en het project voor de Rotterdamse havens. Na de rondgang boden drie dames in Huizer costuums de koning een typisch Hol landse lekkernij, drie grote speculaas- vrijers aan, bestemd voor de Deense prinsessen. Lachend nam Zijne Ma jesteit deze geschenken in ontvangst. „Zou je ook iets voor mij willen maken?" zo vroeg Koningin Juiiana aan het leerlingetje van het Instituut tot onderwijs aan Blinden te Huizen, de 8-jarige Ria Schimmel. „Ja, dat wil ik wel doen, koningin", antwoordde Ria. „Wil je het dan aan mjj sturen?" vroeg de vorstelijke bezoeksrter. „O, dan moeten wij een doosje hebben", zei snel de 6-jarige Dickey van der Maat. „Juffrouw, zo riep hij naar de lerares, „heeft u een doosje?". En zo zal dezer dagen wel een pakje op het paleis Soestdijk bezorgd worden, waarin kleiboetseerwerk van Ria en Dicky zal zijn verpakt. In deze onbevangen en vriendelijke sfeer verliep het bezoek van Koningin Ingrid en Koningin Juiiana aan het in stituut. De twee koninginnen met kin deren om te zien gaan is een belevenis en de vorstinnen voelden zich klaar blijkelijk wonderwel op hun gemak in deze subtiele wereld, waar een enkel woord en een stemnuance zo veel be tekent voor geoefende oren. Gretig luisterden de kinderen en zo nu en dan namen zij tastend alles snel in zich op. „Ha, bloemen", zei een jongens stemmetje en snel tastten handjes het bouquet, dat Koningin Juiiana droeg, af. „Wat een mooie". Tijdens de thee voerden vijf oudere leerlingen in het Engels een toneelstukje op. Een warme handdruk en een vriendelijk dank woord vormden de beloning. Door een haag van juichende kinderen vertrok ken de beide vorstinnen, hier en daar nog handen drukkend en kinderwan getjes strelend. Duizenden stonden op De koninklijke bezoekers in de banken van de kooplui in de Aals meerse bloemenveiling. een citrien, was bestemd voor de oudste, Prinses Margarethe. De twee de broche, een gouden tulp met turma- lin, was een geschenk voor Prinses Benedikte en de derde, een gouden hyacint met amathyst, voor prinses Anne-Marie. Hartelijk dankten de

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9