Stad en omgeving Wederom twee mijnenvegers uit de „States" aangekomen Directeur J. A. van der Vliet ontving zilveren eremedaille Afscheid directeur P. de Klerk bij Water- en Lichtbedrijven Toneelgroep „W. en O." speelde „De papieren wereld" Vuurtorentornooi van Hermes weer zeer sterk bezet Hr. Ms. Bolsward'en ,Borne' behouden in Nieuwediep Vele gelukwensen in de pauze van concert in Bethelkerk Gouden jubileum van directeur Smeulers5 Aannemingsbedrij f II 78.50 II 49.50 Uitstekend spel van de heer Ottersberg Voortreffelijke soli van Kees Deenik KORT NIEUWS Oversteek in convooi met Italiaanse schepen HET GEBEURDE IN NIEUWEDIEP Tussen Haaks en Kuitje Na vier jaren gewaardeerde arbeid Moeilijke satire goed vertolkt Jubileum Christelijk Mannenkoor Finales beginnen om half vier VUF BYMS-MIJNENVEGERS, als een keurig flottielje ten anker lig gend op de rede, fungeerden gistermorgen als „commissie van ont vangst voor hun jongere zusters Hr, Ms. „Bolsward" ,en „Borne", die uit de V erenigde Staten arriveerden. Deze nieuwelingen in de vloot der Koninklijke Marine zullen nog vele tienduizenden zeemijlen moe ten afleggen vóór zij kunnen bogen op de ervaring en bevarenheid van de wakkere Bymsen. maar de vuurproef hebben zij toch glansrijk door staan. Eerst de drukke periode van invaren en oefenen na de officiële overdracht te New Orleans en daarna de verre van gemakkelijke thuisreis over de woelige Atlantic. JN ieder geval heeft de „Bolsward" haar toelatingsexamen bij de Marine succesvol afgelegd. Zij was namelijk de eerste en tot nu toe enige mijnenveger, die door de Commander Mineforce At lantic werd vereerd met een schrifte lijke tevredenheidsbetuiging. De com mandant, de luitenant ter zee der twee de klasse A. L. van der Cingel, sprak zeker niet zonder reden met trots over zijn bemanning, toen hij ons gistermor gen, terwijl de „Bolsward" nog rustig op haar anker lag te rijden, het reis verhaal vertelde; van het vertrek op 21 September 1953 van Schiphol, met een gecharterde DC-6B van de S.A.S., via het bijzonder interessante maar tegelijk veel van de bemanning vergen de verblijf in de States en de ver moeiende thuisreis tot aan de behou den aankomst op de rede. De commandant van de „Borne", de luitenant ter zee der tweede klasse T. H. de Meester, was al evenzeer te spre ken over schip en bemanning. Er heer ste trouwens op beide mijnenvegers dezelfde goede sfeer. Een vleugje op de Amerikaanse mentaliteit geïnspi reerde flair en vlotheid had zich won derwel gecombineerd met de geest op een Nederlandse oorlogsbodem. De „Bolsward" werd al op 5 November 1953 in dienst gesteld en zou ongeveer een maand eerder in Nederland zijn aangekomen als zich niet enkele moei lijkheden hadden voorgedaan. Het was namelijk het eerste schip van de serie, dat op een kleine werf aan de Oost kust van Florida werd gebouwd. Tij dens de werkzaamheden brak een sta king uit, welke door het personeel werd verloren. Na de overname kwa men allerlei kleinigheden aad het licht, waaruit bleek dat de bouwers hier en daar iet-of-wat nonchalant waren op getreden. De dubbele bodem zat bij voorbeeld vol rommel, die men had „vergeten" op te ruimen De mijnenvegers maken de oversteek in convooi en dat betekende voor de „Bolsward": wachten op het volgende convooi. Met het grote bergingsvaar tuig „Proteo" en twee nieuwe mijnen vegers van de Italiaanse marine vorm den de „Bolsward" en de „Borne" het convooi, dat ruim een maand geleden de Amerikaanse wateren verliet. Bij de Azoren een zeegebied dat beide bemanningen zal heugen vanwege het TerwijlHr Ms „Borne" de haven binnenvoer, maakten wij van de brug af dit plaatje van Hr Ms „Bolsward", die het eerst werd af gemeerd. bijzonder stormachtige weer ging het duo Nederlandse mijnenvegers zon der escorte op Den Helder aan, waar zij gistermorgen omstreeks elf uur aan de Onderzeebootsteiger werden afge meerd. Later op de dag kregen'zij lig plaats ia het Bassin. Het volgende convooi zal waarschijn lijk bestaan uit Hr. Ms. fregat „Wolf" (nummer één van de roofdierenklasse) en vier mijnenvegers van de uit veer tien schepen bestaande serie, waarvan er thans vijf in Nederland zijn aam gekomen. v Hr Ms „Borne" ten anker op de rede Woensdagmorgen is de heer R met zijn bromfiets op de Zuidstraat tegen een lantaarnpaal gereden. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is niet te verklaren, daar zich niets of niemand in de buurt bevond. R. liep een zeer zware hersenschudding op, vermoedelijk zelfs een schedelbasis- fractuur. Een andere bromfietsberijder sloeg in de Sluisdijkstraat over de kop, toen de uitlaatpijp van de motor tus sen het voorwiel kwam. De bestuurder kreeg weinig letsel, doch zijn rijwiel werd deerlijk gehavend. Van de gemeentelijke opslagplaats aan de Ambonstraat is een partij van twintig greenhouten platen ontvreemd. Hr Ms. „Schiermonnikoog" en „Schouwen" hebben weer ligplaats genomen in de Buitenhaven. Hr. Ms. „Hollandsdiep" keerde uit Rotterdam in Den Helder terug. Het is morgen hoog water om 6.25 en 18.30 uur, en laag water om 0.10 en 12.25 uur. De temperatuur van het zeewater was 8.6 graden Celsius. In het begin van deze maand was het vijftig jaar geleden, dat de heer IV. Smeulers in dienst trad van de N.V. Th. Smeulers' Aannemingsbedrijf te Utrecht. Dit gouden jubileum was in alle plaatsen waar het bedrijf is ge vestigd of werkzaam is, een reden tot de viering van een eenvoudig feest. In Utrecht was de belangstelling uiteraard zeer groot; bescheiden van opzet was de bijeenkomst welke gister middag met het te Den Helder werk zame personeel in Formosa werd ge houden. Het aannemingsbedrijf was vijf jaar oud, toen de jubilaris van thans zijn intrede deed. Sinds 1928 is de naam van het bedrijf, waarvan de heer W. Smeulers directeur is, N.V. Th. Smeu lers' Aannemingsbedrijf en Bagger- maatschappij N.V. Het geniet in onze stad goede be kendheid, onder andere door werk zaamheden op het vliegveld De Kooy, waar momenteel een kazernement wordt opgericht. Onder meer stond Smeulers voorts garant voor de hangar en de kademuur bij de Mijnendienst. De receptie van gisteren in Formosa kenmerkte zich door een gezellige on gedwongenheid. Namens het personeel voerde de heer H. Wriede het woord. Hij bood de gouden jubilaris bloemen aan en een prachtige ets. Na menige tractatie sprak de heer Smeulers ten slotte woorden van dank tot het per soneel, ir G. Lutjes en de heer G. Bou- lier, .bouwkundige. SPORT-COLBERTS vanaf II 39. tot PANTALONS vanaf II 19.75 tot c^PEA'fa Fa. H. S. Cloeck - Kledermakers - Laat 11 0-11 2 - Alkmaar (Advertentie, tng. Med.) OP ONDUBBELZINNIGE WIJZE is aan de heer P. J. de Klerk, de scheidende directeur der gemeentelijke Water- en Lichtbedrijven, gistermiddag in het zaaltje van „Elgawa" duidelijk gemaakt, hoezeer men zijn vertrek naar Velsen betreurt. In de vier jaren van zijn ver blijf in Den Helder heeft de heer De Klerk zich, door zijn capacitei ten en karaktereigenschappen, de achting verworven van allen, die met hem te maken kregen; zowel van het gemeentebestuur als van het per soneel, maar niet minder van degenen, die buiten de ambtelijke sfeer met hem in contact kwamen. Pas na afloop van de opvoering van „De papieren wereld", gister avond in Casino, kregen wij het programmablad in handen. Het be vestigde ons vermoeden, dat iemand van het cabaret in dit „toneel stuk", deze satire op de bureaucratie, de hand had gehad: Martie Verdenius, die „wetboekelijke" medewerking genoot van mr H. A. Keuls. Wij moeten zeggen, dat Martie Verdenius het aardig heeft ge probeerd; vergeten werd echter, dat het cabaret zich niet licht in be drijven laat gieten. Wij ontkwamr,- dan ook niet aan de indruk, dat de aanwezigen, mèt ons, na enige tijd tot verveling geraakten. Leuk zijn, is aardig, doch voortdurend leuk moéten zijn, zij het ook in meer dan verdienstelijke tekst, is in een satire erg moeilijk. In een blijspel, waar bij het minder aankomt op het fijne van de woorden, lukt zulks al aanmerkelijk beter. Overigens heeft de toneelclub „Wer ken en Ontspanning" van de perso neelsvereniging van Openbare Werken dit stuk een verdienstelijke vertolking gegeven. Wellicht slaagden de dames en heren hierin zo goed, omdat zij we ten, dat het in Den Helder nog wel meevalt met de ..ambtenaarlijkheid". In het bijzonder hebben wij genoten van het werkelijk voortreffelijke spel van de heer J. Ottersberg als mr A. C. M. van Weerden-Poll, de gemeente-secre taris van Sloomburg. Het was 'n groot genoegen, naar hem te luisteren en te kijken, zodat men begrijpt, dat er door de overigen al héél véél moest worden HET CHRISTELIJK MANNENKOOR moge „ups and downs" hebben gekend de voorzitter heeft daarvan gisteravond in de Bethelkerk een klein boekje open gedaan het concert waarmee de jubileum viering werd ingeluid zal ongetwijfeld in de annalen van het koor als een hoogtpunt worden geboekstaafd. IS og afgezien van de artistieke prestaties bevestigde deze avond de reputatie van de vereniging, in de eerste plaats omdat zovelen het concert kwamen beluiseren en in de tweede plaats omdat de directeur een onderscheiding van gemeente wege ten deel viel. Juist vanwege de symboliek, die school in dit offi ciële gebaar, kon het Christelijk Mannenkoor het uitreiken van de zil veren eremedaille der gemeente aan de heer J. A. van der Vliet be schouwen als een openbare erkenning van de verdiensten van directeur en koor. Wij hebben het even betreurd, dat men geen aparte bijeenkomst had be legd voor het in ontvangst nemen van gelukwensen. Dat geschiedde nu tijdens de pauze, waarbij vooral als groot be zwaar naar voren kwam dat het ge sprokene slechts door een deel der aan wezigen kon worden verstaan. Tot onze voor het beluisteren van de koor zang overigens zeer gunstige zit plaats drongen toevallig alleen woorden door die weinig te maken hadden met de wezenlijke inhoud van de toespia- ken. We behoefden er echter niet aan te twijfelen, gelet op de reacties van bestuur directeur en koorleden, oat hartelijke en van sympathie getuigende dingen werden gezegd. Gelukwensen, voor het merendeel vergezeld van enveloppen en bloemen, werden aangeboden namens het gs- meentebestuur, het bondsbestuur. het ringbestuur, het Koninklijk Helders Mannenkoor, de Verenigde Helderse Zangers, de Gereformeerde zangver eniging „Halleluja", het evangelisatie zangkoor „Ora et Labora", het kinder koor „Harpe Davids". de sectie Zang van de Helderse Gemeenschap, de zang vereniging „Sursum Corda" uit Anna Paulowna. het Luthers kerkkoor en de heer Kamp. die de eerste maanden na de oprichting directeur van het Chiis- telijk Mannenkoor is geweest. De heer Goiidswaardt. die namens het Luthers kerkkoor sprak, verkeerde eveneens in vertrouwd gezelschap want hij heeft verscheidene jaren als voorzitter van het jubilerende koor gefungeerd. Burgemeester mr G. D. Rehorst richt te zich na zijn gelukwens aan het adres van het koor tot de heer Van der Vliet, die sedert het vertrek van de heer Kamp de dirigeerstaf (althans figuur lijk) heeft gehanteerd en dus over enige maanden zijn zilveren jubileum bij het koor herdenkt. Hierin had het gemeentebestuur aanleiding gevonden om hem te onderscheiden met de zil veren eremedaille der gemeente Den Helder. De heer L. Post sprak als voorzitter van het koor een dankwoord, waarna ook de heer Van der Vliet uiting gaf aan zijn erkentelijkheid. Acht leden van het koor, eveneens zilveren jubi larissen, ontvingen een insigne. Al deze feestelijke momenten werden toepasselijk omlijst door het optreden van het Christelijk Mannenkoor. Ter gedaqhtenis aan degenen die het koor in de loop der jaren ontvielen, werd al lereerst „Pie Jesu Domine" uitgevoerd. Het eigenlijke concertprogramma be stond grotendeels uit eenvoudige koor werken in een gedragen tempo, waarop het „Zaanse liedeken" van P. Heins een fleurige uitzondering vormde. In de eerste nummers toonden de zangers soms moeilijkheden met het inzetten, wat ook de zuiverheid niet ten goede kwam. Van meet af aan viel het ech ter op, dat zeer gedisciplineerd, met een gevoelvolle voordracht en een .bijzon der verzorgde uitspraak werd gezongen. Uitstekende zang viel te beluisteren in „Old black Joe" en hoewel niet voortdurend in Bizet's „Agnus Dei". Het koor besloot zijn aandeel met Grieg's „Landherkenning", verdienste lijk uitgevoerd, maar toch wat vreemd aandoend door de Nederlandse verta ling. Het was jammer, dat mej. Lien van der Vliet voor de begeleiding geen betere piano ten dienste stond. Gelukkig wreekte dat zich niet bij het optreden van de bariton Kees Dee nik, die ongetwijfeld beschikt over één van de fraaiste solostemmen van het Nederlandse concertpodium. Zijn bijdragen in het programma ken merkten zich door een perfecte tech niek, gepaard gaande aan een overtui gende voord cht. maar bovenal door een grote nv.ie van innerlijke bewo genheid. Hij zong met zijn hart en dat heeft alle toehoorders, al of niet be wust. zeer veel voldoening geschonken. De solist deelde tenvolle in het succes van deze avond, die een welluidende ouverture vormde tot het jubileum concours op Woensdag 19 Mei. bedorven wilde men een verloren avond hebben. Toen ons evenwel bleek, dat ook de andere tonelisten tot rede lijke resultaten in staat waren, ging ons toneelhart ten volle open en ver gaten wij de nadelen van het genre- stug, satire geheten. Mevrouw T. Duinker, die als me vrouw Storm-Dijkman de ambtenaren van Sloomburg wakker schudde, ver dient voor haar optreden alle lof. Van deze plaats is het niet eenvoudig, aan te wijzen, wat er nog aan haar spel mankeerde. Zij is misschien te rustig en zeker, menen wij, is zij geen lief hebster van satire, die uitgesproken moet vallen in het karakter om tot zijn recht te kunnen komen. Is het ge voel voor dit soort humor niet voor de volle honderd procent aanwezig, dan dient men voor de uitbeelding van een dergelijke figuur een waarlijk groot talent te bezitten. Een charmante per soonlijkheid vond de klerk Jan van Vliet in de heer J. Nicolai, die echter, evenals mevrouw Duinker, het sterkst is in een „realistische" tekst. Geen wonder, dat zij samen een goed figuur sloegen in de liefdesscènes, waarbij het zuiver aan kwam op het doen gel den van gevoelsoverwegingen. Dat de uitvoerige liefdesgeschiedenis in het tweede bedrijf absoluut misplaats was, is niet aan hen doch aan de auteurs te wijten. De heer J. Rensmaag was in houding en gebaren de juiste Jansen, het typi sche kantoormannetje. Jammer, dat hij zijn stem niet met deze „uiterlijk heden" in overeenstemming wist te brengen. Kleinere rollen werden ver tolkt door mej. J. Horst (Jannetje), mej. L. Koning (Janette) en de heren P. Rol (Bulthuis), J. P. Horst (zee man) en P. Bontes (Donders). Van hen noemen wij apart mej. Horst, die en thousiasme aan vrijmoedigheid paarde Xhetgeen net nodig was en de heer Rol, die zich helemaal niet thuis ge voelde in een „burgerlijke" afspiege ling van zijn „geüniformeerde" broer Piet. De directeur van Openbare Werken, jhr ir S. Laman Trip, sprak tot besluit hartelijke woorden van waardering. Hij richtte zich in het bijzonder tot de re gisseur, de heer J. Ekkers, die met zijn groepje een keurige prestatie le verde. „Wat bezielt die man? Er is toch maar één Den Helder?" Deze vraag had de heer G. J. Eijlders bij zichzelf gesteld, toen hem het aanstaande vertrek van de heer De Klerk ter ore kwam. Hetzelfde vroeg de heer Eijlders, toen hij gistermiddag op de van hem bekende gemoedelijke wijze een afscheidsspeech hield namens de commissie van bijstand voor de Be drijven. Hij getuigde van de pret tige verstandhouding, waarin altijd het overleg tussen de commissie en de directeur had kunnen plaats vin den. Dergelijke gevoelens van persoonlij ke sympathie en oprechte waardering, voor de taakopvatting en ambtsver vulling van de heer De Klerk kwa men in alle toespraken tot uiting. De waarnemend directeur, de heer M. Groeneveld, had daarbij uiteraard een ander uitgangspunt dan wethouder P. S. van der Vaart, die meer officieel namens het gemeentebestuur de heer De Klerk bedankte voor de goede verstandhouding, die hij steeds met het bestuurlijke apparaat, het perso neel der bedrijven en - last but not least - met de uitgebreide klanten kring, in casu de burgerij, heeft we ten te onderhouden. Eenvoud, open heid van hart en toewijding, dat wa ren volgens de wethouder enkele mar kante trekken in de persoonlijkheid van de scheidende directeur. Namens de hoofden van takken van dienst sprak de heer G. H. Nieuwen- huis een zeer waarderend afscheids woord, de heer N. Helder vertolkte de gevoelens van de vakorganisaties, de heer Van der Wal Jr. bedankte de heer De Klerk namens het personeel voor de humane wijze van omgang, waarna tenslotte de heer A. van der Wal als voorzitter van de personeels vereniging afscheid nam van een „zeer gewaardeerd lid zonder schuld bij de penningmeester". De relatie tussen directeur en „Elgawa" is steeds bijzonder aangenaam geweest. De heer Van der Wal bood namens het personeel een boekenbon aan. In zijn dankwoord herinnerde de heer De Klerk aan de veranderingen op technisch, organisatorisch en ad ministratief gebied, die de afgelopen vier jaren voor de Water- en Licht bedrijven hebben gebracht. Er is wat de bedrijfsresultaten betreft sprake van een opgaande lijn en dat stemde de heer De Klerk bij zijn vertrek tot voldoening. De heer De Klerk wordt Maandag middag om 4 uur in zijn nieuwe func tie als directeur van Gas en Water te Velsen geïnstalleerd tijdens een bij eenkomst in het kantoorgebouw te IJmuiden-Oost. Ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin wordt he denmiddag van vijf tot zes uur een re ceptie ten Raadhuize gehouden. De secretaris van „Den Helder Marinestad" verzoekt ons mede te de len, dat de aanvragen voor sluitzegels uitsluitend schriftelijk kunnen worden ingediend. De aan schipper Piet Bot van de reddingboot „Prins Hendrik" toege kende ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, is gistermorgen ten raadhuize door de burgemeester, mr G. D. Rehorst, aan hem uitgereikt. Op de velden aan de Bremstraat houdt de Helderse hockeyclub „Her mes" Zondag weer het Vuurtorentornooi, waaraan elk jaar door een flink aantal verenigingen wordt deelgenomen. Deze keer is dit jeugd tornooi wel bijzonder sterk bezet. Zo verschijnen in de jongensklasse: BMHC a (winnaar Vuurtorentornooi 1953), Amsterdam a, Eechtrop a (winnaar Onlandbekertornooi 1954), Kraaien a, Alkmaar a, Straw- berries a en twee elftallen van de organiserende vereniging. worden ondergebracht. Verliezen de jongelui in de voorronde een wedstrijd, dan behouden zij (door het poule-sy steem) de kans op de eerste prijs. De finales zullen om ongeveer half vier worden gespeeld. Het is intussen te hopen, dat het tor nooi nu eens begunstigd mag zijn met mooi weer. hetgeen nog al eens te wensen heeft overgelaten. Na afloop van de wedstrijden bliiven de jongens en meisjes nog wat bijeen in het pavil joen Duinoord aan de Jan Verfaille- weg. Voor het meisiestornooi schreven in BDHC (winnaar Vuurtorentornooi 1953), Amsterdam a, Eechtrop a, Strawberries a, Kraaien a (winnaar Noord-Holland beker 1954), Alkmaar a en twee teams van Hermes. De eerste wedstrijden beginnen om half tien. Er is een voorronde, waarvan de winnaars en verliezers in poules

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5