den Mont-Cenis, en die Alpenrcus wordt van twee zijden aan gevallen. Volgens het groolsche en vernuftige plan van kolonel Mcnabrca, lid van het sardinische parlement, zal dit werk, waartoe met de gewone hulpmiddelen 56 jaar vereischl zouden worden, thans, door middel van zijne wijze van uitvoering, binnen 6 jaar gereed zijn. De fransche regering stelt hare beste pogingen in liet werk om te verhoeden, dat het geschil lussen Denemarken en den Duilscheu bond in eene worsteling ontaardewelke de tusschenkomst der vreemde mogendheden zou ten gevolge hebben. Volgens beriglen van Saint-Quentin is de bedding der Schelde van Moint Saint Martin tot aan Vendhuille geheel droog. Ditzelfde had plaats in 1820 en in 1823 en men vreest, dat de loop der rivier daardoor, even als vroeger het geval is ge weest, aanmerkelijk zal verkort worden. De kersenoogst is in de omstreken van Koblentz zoo voordeelig uitgevallendat men zich bijna niet herinnert ooit eene rijkere opbrengst te hebben gehad. Uit Hildesheim wordt geschrevendat den oden dezer de regtbank uitspraak zou gedaan bebben in de zaak van den boekdrukker Steger, uit Alfcldvervolgd wegens het drukken van de »Tien geboden voor kroegloopers." Dit stuk was in vele openbare plaatsen opgehangen. Het openbaar ministerie zag in de verspreiding dier geboden eene poging tol het wer pen van spot en hoon op de godsdienst. Steger is deswege veroordeeld tot eene geldboete van 23 thlr. De overige perso nen, die hel bedoelde stuk in hunne herbergen, bierhuizen en dergelijke hadden opgehangen, zijn allen vrijgesproken. De telcgraphische berigtendoor het gouvernement te Londen over Malta ontvangen, houden in, dat de Cy. clope, in den avond van 5 dezer, te Suez is aangekomen met zeer onrustbarende berigten van de arabischc kust. Op den 13 Junij had een aantal dweepzieke mahome- daansche bewoners van Jeddah (of Dschidda), eene versterkte arabische stad aan de golf van Arabie, al de Christen inwo ners pogen te vermoorden. De engelsche vicc-consulde heer Page, de fransche consul, de heer Eveillarddiens echtgenoot en een twintigtal andere personen zijn daarbij gedooden de consulaalgebouwen geplunderd. Een zeker getal personenaan die ramp ontkomenis het geluktzich aan boord van de Cyclope te bergen. Onder die personen bevonden zich de dochter en de tolk van den franschen consul, welke beiden zwaar gekwest waren. Vier-eu-twintig an dcre Christenen is het gelukt, 9 dezer Suez te bereiken, door dat men hen had opgenomen in dcBentinck, die de indische brieven aan boord had. In China waren de onderhandelingen niets gevorderd. Bij het vertrek der laatste berigten van daar, waren de vloot voogden der verbonden magten ter reede der Pei-ho. Zij hoopten zich binnen weinige dagen van de chinesche forten meester te kunnen maken, door welke de mond dier rivier bestreken wordt. Te Parijs is berigt uil China onlvaugen dal de geallieerde vloot den 29slen April voor den mond der rivier van Peking lag, en dat de gevolmagligden aan het keizerlijke gouvernement voorgesteld haddenterstond in reglslreeksche onderhandeling te treden, hetzelve bedreigende met dwangmaatregelen indien het dit voorstel niet binnen zes dagen aannam. De fransche kiijgsmagt in China had uit Frankijk eene versterking ont vangen, bestaande in 900 man troepen. De berigten uit Calculta tot 4 Junij met de ind. en chinesche blieven, 7 dezer te Alcxandrië aangebragl, melden, dal sir Colin Campbell 31 Mei nog te Fetleghe was. De op standelingen van Calpee waren naar Gwalior opgerukt, doch zij werden door engelsche troepen vervolgd. Er zal binnen kort te Zwolle voor rekening van een engelsch heer een nieuwe lak van industrie worden geopend, welke zoo aan ambachtslieden als aan andere ijverige handen mede een nieuw middel van geldwinning zal opleveren. De ondernemer namelijk heeft het plan aldaar eene varkensslagterij op groole schaal daar te stellen, gelijk hij zulks te Hamburg en andere plaatsen reeds heeft ingevoerd. In voormelde stad worden dikwijls 3000 varkens per weck geslagt en gezouten. Bereids is een flink en genoegzaam uitgebreid locaal daartoe aangekoclit, en zal deze slaglcrij en gros, gelijk de eigenaar verzekert, weldra in werking treden. Koningin Victoria heeft in het kamp te Aldershott eene tooneelvoorstelling bijgewoond, door officieren gegeven. De ijverzucht lusschen de geallieerden neemt van dag tot dag toe De taal der spaansche organen is hevig tegen Engeland. Over de parijsche conferenlien ligt de sluijer der duisternis uit gespreid. Te Weenen is eene lucifersfabriek tot den grond toe afgebrand. Tc Nischui Novogorod, in Rusland, heeft ecu hevige brand gewoedmeer dan 600 kramen met koopwa ren zijn eene prooi der vlammen geworden. De berigtge- ver van den Times in Indie hangt vreeselijke tafereeleu op van het lijdenwaaraan de engelsche troepen wegens het hcele klimaat zijn blootgesteld. Te Groningen is een meisje van 12 jaren gevankelijk binnengebragt, ter zake van bedelarij. 25 27 Augustuslournooi van schaakspelers te Nijmegen. Uit Bagnères de Luehon wordt gemeld, dat de sneeuw op de bergen ter dikte van een el is gevallen. In Egypte is de pest uitgebroken. Te Hanvich is bij vonnis van het admiraliteitshof in veiling verkoeht Juffer Esse Mensinga met completen inventaris voor 943 e£. De Mahornedanen van Jeddah (aan de golf van Arabie) hebben den franschen consul den engelschen vice-consul en 20 Christenen vermoord. Te Marseille is eene danseuse op het tooneel gestorven aan eene aderbreuk. 25 AugustusDelftsche kermis. De officieren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2