de doeltreffende maatregelendoor de policie genomenveel hebben toegebragt. In het bosch van Elmpt (op de Pruissiche grenzen) heeft den '15 dezer een vreeselijke brand gewoed, waardoor aan merkelijke schade is veroorzaakt. De inboorlingen van Australië sterven zoo spoedig uit, dat waarschijnlijk in het laatst dezer eeuw slechts weinigen van hen meer zullen overgebleven zijn. De kennismaking met de Europeanen schijnt hun slecht te bekomen. Nu eens kleeden zij zich van top tot teen, dan weder gaan zij geheel naakt; den eenen dag eten zij bovenmatig, dan lijden zij weder hon ger. Gewoonlijk sterven zij aan de tering, eene ziekte, welke overigens van oudsher onder hen schijnt te hebben geheerscht. Indien de thans te nemen poging om den transatlanti- sehen kabel te doen zinken, mislukt, dan zal men een ande ren kabel fabriceren, of op eene andere methodeom den kabel in zee te latenmoeten bedacht zijn. Voorshands is er geen gebrek aan voorstellen van dien aard. Zij betreffen echter meer de wijze der legging dan den aard van den kabel. Sommigen geven den raad om den geheelen kabel aan één enkel schip toe te vertrouwen, en daartoe den Leviathan te gebruiken, daar geen ander vaartuig ter wereld voor zulk eenen last ruimte heeft. Anderen wenschen juist bet tegendeel en willen den last in vijf a zes schepen verdeeld ziendie elkander af lossen, wanneer hun deel van den kabel afgeloopen is. Nog anderen bewijzen wetenschappelijkdat de inrigting op de schepen lot dusver zeer slecht was, en de ingenieurs, de hee- ren Reünie, hebben het plan voor een schip ontworpen, dat den kabel door het midden zijnor kiel kan nederlaten. Uit Lncnow wordt gemelddat er aanhoudend geldwaar- waarden uit den grond worden gedolven, om welke reden deze eene gchlgroeve wordt genoemd. Zoo is er den 27 April nog een kistje opgegraven, waarin eene menigte robijnen, diaman ten en paaiden, ter waarde van 100.000 ropijen. Uit Kanton wordt onder dagteekening van '15 Mei aan den Moniteur geschreven: De bevelhebbers der geallieerde troe pen hebben zeer strenge maatregelen van voorzorg genomen. De hoofdpoorten der stad zijn gesloten en sterk bewaakt, en de bewegingen van den gouverneur worden zorgvuldig gadegeslagen. De Engelsche occupatie-troepen zijn met 900 Cipaycrs, ver sterkt. Voegt men daarbij nog een ander regement Cipayers, dat eiken dag verwacht word, dan zullen er 5000 man Indi sche troepen hier zijn. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat op de markt te Didcat den 15 dezer reeds brood gegeten is van den oogst dezes jaars, daar in de nabijheid een geheele akker rijp graan in de week te voren was gesneden. Volgens beriglen uit Alexandrie zijn te Djeddah tegen de aldaar wonende Christenen de verschrikkelijkste gruwelen gepleegd. In den avond van den 13 Junij zijn eenige hon derden Hadrajniten (bewoners van zuidelijk Arabie) de woning van den cngclschcn vice-consul binnengedrongen. De engelsche consul werd vermoord, gelijk mede die van Frankrijk, terwijl het aan slechts 25 Christenen gelukte het bloedbad te ontko men. Het aantal slagtoffers bedraagt 45. De oorzaak er van schrijft men toe aan den haal tegen de Christenen, die sedert eenigen tijd zeer toeneemt. De porte zendt 2000 man onder hevel van een generaal, die den titel voert van commissaris en bevel heeft de schuldigen gestreng te straffen. Het is den kelijk dat er veel bloeden het is te wenschendat alleen dat der schuldigen vloeijeu zal. Het turksche ministerie heeft Frankrijk verzocht de schadeloosstelling voor de familie van den ongelukkigen consul Eveillard zelf te bepalen. Er zullen twee schepen van het fransehe maritieme station van Cochin- China naar de Roode Zee gezonden worden. Admiraal Clavauddie het station van Griekenland comman deert, heelt bevel gekregen Candia te naderen. Het eenige middel echter, om de christelijke bevolking tegen de mishan- handelingen der Mahomedanen te vrijwaren, is, dat er door de belanghebbende mogendheden garnizoenen daarheen gezonden wordenmaar om dit middel krachtig te doen werkenzou men dit overal moeten bewerkstelligen, waar dusdanige mis handelingen te vreezen zijn, en dit zou eeue ontzaggelijke vermeerdering der respectieve legers veroorzaken. De heer Emerat, kanselier van het consulaal te Djcdda, die op wonderbaarlijke wijze aan de gruwelen naar Suez is ontsnapt, zal de orde van het legioen van eer voor zijn dap peren wederstand ontvangen. De uitdaging van de amerikaansche schaakspelers, om den heer Paul Murphy, een jong regtsgeleerde van New-Orleans, met den beroemden engelschen schaakspeler Staunton een kamp strijd om 1000 guinjes te doen houden, is door den laatste aangenomen. De kampstrijd zal bestaan uit een en twintig spellen, en in September plaats hebben. Behalve dat dit de grootste inzet is, voor welken ooit schaak werd gespeeld, zal ook de belangstelling door de dagbladpers van beide landen in die eenigermale nationale zaak opgewekt, bij de vermaardheid der beide strijdenden en de bekende zucht tot weddingschappen bij de beide volkengrootc sommen van eigenaar doen ver wisselen. - De kruidmolcn van Velaiue is den 17 dezer gesprongen. Hoewel de ontploffing verschrikkelijk washad die gelukkig echter gedurende den schafttijd plaats, zoodat bijna al de werk lieden afwezig waren. Tot nog toe schijnt het, dat slechts een hunner gedood is. Een jaar geleden had in de maand Mei aldaar hetzelfde ongeluk plaats. Op het eind der maand April lag aan den mond der rivier van Peking een eskader van 19 schepen, namelijk 1 russisch, 5 amerikaansche, 7 fransehe en 8 engelsche schepen; maar het verwachtte binnen kort versterkingen, waardoor het tot de sterkte van 50 bodems zou aangroeijen. Welken indruk de verschijning dezer vloot nabij de hoofdstad op het chinesche hof gemaakt I heelt, zal de eerstvolgende brievenmaal waarschijnlijk melden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2