behoort wel is waar tot dc zeldzaamste gebeurtenissendoch dat er slecht of ziek vleesch verkocht wordt, waardoor de ge zondheid het leven van den mensch wordt prijs gegevenis vrij in nigvuldig. De Presse bevat een berigt over den moord, die te Madagascar gepleegd is op de eqoipagie van het fransche schip Marie Caroline. Dit schip was te Madagascar aangekomen en kreeg van den koning Vinang, van Mena-Beh, bevel, voor Soua Rano, zijne gewone residentie, te ankeren. Daar aan gekomen gaf de kapitein met een jeug lig matroos een bezoek aan den koning en bragt hem de gewone geschenken. Vinang stelde eene woning te zijner beschikking en eenigc bedienden. Naauwelijks waren eenige dagen verloopentoen de kapitein en de matroos gedood werden. Om nu aan boord te komen werd een list gebruikt. Vijftien soldaten werden als pandelin gen zoo als men voorgaf, door den koning naar boord ge zonden waar men van den moord des kapiteins nog niets wist. Naauwelijks waren zij aan boord, toen een der gijzelaars den tweeden stuurman doodschoot; deze moord was het teeken voor een algemeen gevecht. Alle matrozen werden gedood en het schip werd geplunderd en verbrand. Volgens particuliere berigtenwas de Mississippi nog nooit zóó ver en zóó hoog builen hare oevers gelreden, als dit thans het geval is. Alle laaggelegen landen nabij de oevers slaan onder water. De stad Kairo, die schatten gelds kostte, is als weggevaagd. Bovendien zijn bij New-Orleans een aantal katoen-eu suiker-plantages verwoest, geheele kudden verdronken en vele menscheu gedood. New-Orleans moet onder water staan, en ineu vaart met booten de straten op eii af. Natuur lijk is het nog onmogelijk, het bedrag der schade op te geven. Op de dezer dagen te Brussel gehouden kermis verscheen een stoet van kermisgangers uit Leuven met eene banier, welke een verguld hoofdzijnde het uithangbord van de her berg waarin de vereeniging pleegt te vergaderen, vertoonde. De banier is door de policie in beslag genomenomdat de daarop slaande beeldtenis te zeer op het hoofd van den beken den vorstenmoorder Orsini geleek, en is ter griffie der correc tionele regtbank te Brussel nedergelegd. Uit Lucern wordt berigt, dat men er eindelijk in ge slaagd is, den tunnel van de centraalbaan door de harde rots- brokken van de Gütsche (Gibraltar) te doorboren. Hij is 1064 voet lang, en de bouw daarvan is in de maand Deeember des vorigen jaars begonnen. Men dacht niet vóór het einde der maand Augustus met den thans voltooiden arbeid gereed te zullen zijn. In de vorige week had men in het lagerhuis in Engelannd het zeer vreemde schouwspeldat men een gitzwarten neger eene eereplaats zag aanwijzen onder de galerij, waar de pairs zich nederzetten, als zij de debatten van het lagerhuis komen aanhooren. Velen dachten dat dit eene vergissing ware, en dat een neger niet op eene pairsplaats behoorde te zitten. Later vernam mendat deze een hoogereu titel droeg dan de hoogst geplaatste pair; dat het een koning was en wel de ko ning van Bouny, op de westkust van Afrika, die echter het Engclsch zeer goed spreekt. Hij werd binnengeleid door den heer Thwaites. Uit Triest wordt van den 23 dezer gemeld, dat de pa- ketboot van Egypte aangekomen is en de lijding medebrengt, dal dc Chiistenen te Alexaudrië bedreigd en bcleedigd zijn; de schuldigen waren dadelijk in hechtenis genomen. Een gar nizoen van 8000 man en de krachtdadigste maatregelen, die genomeu zijn, beschermen de europesche kolonie legen alle gevaar. In den avond van den 20n dezer is de hertog van Ma- lakoff met eenig gevolg te Birmingham aangekomen en heeft den omtrek benevens eenige fabrieken bezocht. De hertog heeft den 21 een lang onderhoud gehad met sir John Rad- cliff gehad, en moet hein beloofd hebben, in die stad terug te keeren en er eenige dagen te blijven. Hij was op reis naar hel kasteel van den markies van Westininstcr, om er eenige dagen door te brengen. Den 23 kwam de hertog incognito te Livcrpool. Bij het overgaan der beurs werd hij echter her kend en niet gejuich begroet, waaraan hij, na beleefd groeten poogde zich te onttrekken door dadelijk in een huurrijtuig te stappen en zich naar den franschen consul te begeven. Overal was hij met de meeste hartelijkheid ontvangen. Men verzekert, dal de kwestie omtrent de vlag der Do- nauvorslendoinmen geheel geregeld is. Zij zal voor beiden gelijk zijn en boven de nationale kleuren zal een teeken aan- gebragt worden, dat de afhankelijkheid van Turkije aanduidt. Uit Konslantinopel wordt berigt, dal de spanning tus- scheu de Mahomedanen en Christenen in het geheele Oosten allerverschrikkelijkst is. De Christenen geven daartoe de grootste aanleiding, daar zij al hun best doen om de Muzel mannen bij elke gelegenheid te beleedigen of te vertoornen, en tevens onder elkander stelenplunderen en moorden. Zoo had onlangs een Griek een anderen Griek op straat doodge schoten doch niet zonder insgelijks hevig door dezen verwond te wordenen dit wegens een verschil van 3 piasters (ongeveer 32| cent). Zulke voorbeelden van de Christenen voor de Ma- hoinedanen vallen bijna dagelijks voor. De bezoldiging der zwitsersche school-onderwijzers is zóó karig, dat niemand zich langer aan die betrekking wil wijden. In vele kantons bedraagt hun tractement niet meer dan 130230 fr. Zelfs in het rijke kanton Bern is hun lot niet veel gunstiger. Deze omstandigheid mag te meer ver wondering baren, naardien Zwitserland sedert jaren als het middelpunt van het verbeterde schoolwezen werd beschouwd. De prins van Pruissen laat eene prachtige teut voor den keizer van Rusland vervaardigen, die 62 voet lang en 30 breed is. Deze is met de schoonste stoffen van zijde bedekt; zij zal dienen voor de groote manoeuvres in den aanst. herfst. De fransche vloot, die te Cherbourg is aangekomen, be staat uit 7 linieschepen en 1 fregat. De bevelhebber, de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2