de jongeling, zonder hein te kunnen zien door de gordijn, die hem van den'predikant scheidde, een dolkmes te voorschijn baalde, en de heer Schwartz eenige wonden in de linker borstholte en den arm toebragt. De jongeling is oniniJdelijk aan de justitie overgeleverdterwijl de heer Scliwartz naar zij ne woning is vervoerd, en de dienst door een der talrijke aanwe zigen is voortgezet. De gewonde verkeert nog immer in ge vaarlijken toestand, niettegenstaande hij den nacht vrij rustig heeft tlooi gebragt. Hoe wel er verschillende geruchten omtrent de drijfveèren lot deze afschuwelijke daad in om loop zijnen wij het raadzaam achten om het onderzoek der justitie ten deze niet vooruit te loopen, hebben wij echter vernomen, dat het uitdeden vau zendeling-lractaatjes in twee synagogen, op 16 Julij jl., eene hoofdzaak daarvan zou zijn. Inlusschep doen wij opmerken dat de heer Scliwartz over die uitdeeling inliet nommer van zijn blad, de Heraut van 50 Julij. zijne afkeuring heeft uilgesproken en het eene daad van verregaande onvoorzigtigheid noemde. In den morgen van den 011 Mei heeft bij het schijfschie ten op Meester Cornelis, een beklagenswaardig ongeluk plaats gegrepen. Een der luitenants schoot zijn met les kruid gela den geweer af, zonder indachtig Ie zijn er den laadstok uit te halen. Deze trof den nabijstaanden kapitein der infanterie J. 31. Bruijn in den hals en kwam met de punt van achteren nit. De tegenstand, dien de laadstok ondervond, deed den zeiven buigenzoodat het uiteinde omboog en eene wond aan het voorhoofd veroorzaakte. Naar men met genoegen verneemt, moet de toestand van den gewonde niet gevaarlijk zijn. Er is in elf wagens van den spoortrein eene batterij naar Cherbourg vertrokken. Ofschoon deze batterij zeer groot is, zal de diplomatieke wereld zich hierover volstrekt niet ongerust makenen Engeland zal de zondig daarvan niet alleen goed keuren, maar zal die door de te Cherbourg aanwezige Engcl- schen hevig toegejuicht worden. Het is namelijk eene keuken batterij, bestaande uit honderde braadpannen potten, pannen, ketels enz. enz. enz., van den vermaarden kok Chevel; zij zal geen ander kwaad veroorzaken, dan eenige indigesliën. De Constitutionnel geeft een volledig programma van de feeslelijkheden te Cherbourg: Woensdag-avond 4 Aug. Aankomst aan het slation te Cherbourg, te 4 ure '15 min. HijMM. zullen door de ci viele en militaire autoriteiten ontvangen worden en door de deputatien van het departement. De maire van Cherbourg zal den keizer de sleutels der stad overhandigen. Zij zullen zich vervolgens naar de maritieme prefectuur begeven, waar eenige jeugdige dames aan de keizerin een korf met bloemen en kanten zullen aanbieden. Te 7 ure diner. Donderdag 5 Aug. Bezoek van II. M. de-koningin van Engeland. Vrijdag 6 Aug. Wandeling op de reede. Bezoek van de dijken. Bezoek van de schepen van het eskader. Zalurdag 7 Aug. Wandeling door de stad en omstreken. Bezoek van het arsenaal. Zegening van het dok Napoleon III en van het schip la Ville de Nantes. Inwijding van het dok door den keizer en verzegeling van de medailles en het proces verbaal in hel dok. Te 2 ure binnenlating van het. water in het dok. Te 6 ure afloop van de Ville de Nantes. Te 7 ure vuurwerk op de place de la Di vel te. Te 9 ure bal in het stadhuis. Zondag 8 Aug. Onthulling van het standbeeld van Napo leon I. Te 11 ure mis in de parochiekerk. Te i\\ ure de jeuner. Te 2 ure inscheping van HII. MM. aan boord van het admiraalschip Bretagne; vertrek. Er is bij de komst vau koningin Victoria te Cherbourg eene bijzonderheid op te merken. 100 jaar geldeden namelijk (1758), bijna op dcuzelfden dag, deden de Eugelschen te Cherbourg ceue landing, doch werden genoodzaahtna korten tijd gezegevierd te hebben, bij hun aanval tegen Cherbourg, spoedig terug te trekken. De admiraal Howe, die thans het britfche eskader commandeert, is een achterneef van lord Freemanlle-IIowe, die in 1758 over de brilsche vloot voor Cherbourg bevel voerde. De leden van het lagerhuiswelke de koningin naar Cherbourg zullen vergezellen, zullen vermoedelijk geen grooter getal bedragen dan 120. De admiraliteit had hun aangeboden een rijks-bodem voor hen beschikbaar te stellen maar bij de revue der koningin over de vloot, te Spithead gehouden, was in elk opzigt zoo slecht vooor de genoodigde leden van het parlement gezorgd, dat men gemeend had voor het aanbod te moeten bedanken en op eigen kosten eene stoomboot aan te nemen. Men had zich daartoe gewend tot eene der stoom boot-maatschappijen en deze heeft zich gehaast dadelijk eene behoorlijk voorziene stoomboot beschikbaar te stellen doch zonder daarvoor eenige betaling te willen aannemen. Nu, daarvoor was mogelijk wel gezorgd!? Te Antwerpen zagen eenige knapen boonen vallen uit zakken, welke nit de stoomboot Marie Stuart, van Havre, werden gelost; zij wierpen er zich op en aten van deze, welke zij als cacaoboonen aanzagen. Allen werden ongesteld en vertoonden verschijnsels van vergiftiging, ofschoon de ge neeskundigen alleen nog maar vijf of zes in zorgelijke omstan digheden achten. Men verhaalt, dat mej. Eveillard door een bijzonder toeval is gered. Eene jeugdige fransche kamenier namelijk ver viel op het gezigt der gruweleneensklaps in eene aanval van razernij, toen de beulen het huis des franschen consuls binnenstormden en hunne moordlust bot vierden. De Ooster lingen nu hebben eene soort van eerbied voor krankzinnigen zoodat zij vol schrik wegliepen. Antwerpen 5 Aug. Tengevolge van oppschuddingen, hier ter slede losgebarstenstaat het beursgebouw in brand.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2