HGLDERSCIIË KIEÏWEDIEPER COERAXT. 15 AUGUSTUS. 1T IB TT 77* 3 T IJ D 11T O E 1T. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh G. BAKKER ij/.te Nieutcediep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30 Franco per post1.50 Enkele nommers»0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENT1EN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. ZONDAG ZESTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Augustus I838. Dezer dagen werd alhier binnengesleept een inastelooze en verlaten schoener, ten Z. O. van Kijkduin in zee gevonden. Men heeft er 12ohecie en 15 halve vaten teer, 59 sparren en 129 perkoenpalen uitgelost. Het schip draagt alle kenmerken, in zee van alles beroofd te zijn; men heefter noch ijzer-, noch koperwerk, evenmin cenig touwwerk op bevonden. Ook van de la ding had men weggeroofd en uit de kajuit was ailes weggenomen. Men leest in de Staats-Courant Krachlens Zr. Ms. beschikking van den 2den Augustus jl. is concessie verleend aan de heeren L. A. J. TE. baron Sloet en jhr. P. A. Reuchlin voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Arnhem langs Zutphen, Deventer, Zwolle, Meppel, Assen, Groningen, Leeuwarden en Franeker tot Harlingen; van eenen spoorweg van Zutphen over Ensche de naar de duitsche grenzen, en van eenen spoorweg van Zwolle naar Kampen. Deze concessie is verleend behoudens bekrachtiging door de wet, waar deze vereischt wordt." Uit Zurich wordt gemeld, dat de kapitein en de stuurman van de Helvétie aan de justitie van Waadland zijn overgele verd. Het bijna ongelooflijke herigt, dat een passagier vaq de in den grond gevaren boot, zijnde een student, zich door vastklampen aan de boegspriet der Helvétie zou hebben gered, wordt bevestigd. Hij was de eenige die bij het verbrijzelen van de boot niet in het water viel. Men schrijft uit Brcst, dd. 11 Augustus, de ontvangst van HH MM. gisteren avond hij gelegenheid van het hal te harer eer gegevenwas allerluisterrijkst. Heden morgen hebben de keizer en dc keizerin, na afloop van het ontbijt, de forten der roede en de in aanbouw zijnde brug bezocht. Vervolgens heeft Z. 31. de troepen geïnspecteerd. Over al, waar het keizerlijk paar zich vertoonde, werd het door de ontzaggelijke menigte met dc levendigste geestdrift begroet. Koningin Victoria is den 11 dezer ten half 2 ure met een extra-trein van Aken te Keulen aangekomen. Aan het feestelijk versierde station van den Rijn-spoorweg werd II. 31. door den Prins van Pruissen verwelkomd. II. 31. zag er bij zonder wel uit en onderhield zich minzaam met de personen die haar werden voorgesteld. Ten 2 ure vervolgde II. 31. met den bijzonderen trein van den koning van Belgie hare reis naar Dusseldorf. Den 5den dezer zijn te Amrey Lingey 76 huizen, 700 stallen, schuren en wijupersen, eene prooi der vlammen ge worden, ten gevolge waarvan 82 huisgezinnen van have en goed berooid zijn. 3ïen schrijft de oorzaak van den brand aan de onvoorzigligheid eener vrouw toe, die het vuur van een oven niet genoegzaam had uitgedoofd. Blijkens een telegram uit Valentia, van den 10 dezer, gaat men te Newfonndland voort nier het in orde brengen der toestellenalsook geregeld met het overzenden van korte be- riglen, op de dienst betrekkelijk. Een daarvan bestond uit de volgende woordenGelieve voor het oogenblik langzamer te seinen." Het tweede deel van de 3Iémoires van den heer Guizot is bijna gereed en zal in Octoher verschijnen. Er worden daarin onder anderen vele geheime onderhandelingen en trac- taten medegedeeld over de afscheiding van Holland en Belgie en de vorming van het koningrijk Belgie. Uit Triest wordt liet. volgende gemeld: Uier zijn tij dingen ontvangen uit Trcbinje van 4 dezer, zij bevatten eenige bijzonderheden van den op 28 Julij plaats gehad heb benden aanval der 3Iontenegrijucn op Kolaschiu. De aanvallen**» waren ten getale van 1000. Zij maakten een honderdtal in- woners van kant, die op den wapenstilstand vertrpwtfeiky-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 1