HËLDËRSCHE m MWEDIEPER CÖEIMNT. 16 SEPTEMBER. DONDERDAG 1T13 "J W S T IJ D I H 3 1T. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30 Franco per post«1.50 Enkele nommers»0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENT1EN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer f 0.15. Zegeiregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan don Uitgever. ZESTIENDE JAARGANG. HELDER en N1EUWEDIEP IS September 1838. Naar men verneemt, zullen HII. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Hendrik deze gemeente met een bezoek vereeren, ten einde bet eskader in oogenschouw te nemen. Ook in vele buiten- en birinenlandsche dagbladen wordt thans over de verschijning der komeet van Donali gesproken, die dan ook zoowel hier ter plaatse als elders reeds met bet ongewapend oog is waargenomen. Wij hebben haar zalurdag avond gezien, ongeveer twintig graden boven den horizont, makende eene regie lijn met de beide achterste sterren van den Grooten Beer, met naar boven gerigten en iels naar bet Noorden bellenden, zwak verlichten staart. Zij zal inlusschcn dagelijks, tot den 50 dezer, duidelijker aan het uitspansel ziglbaar worden, als wanneer zij nog slechts 28 millioen mijlen van de aarde zal verwijderd zijn. Het beste tijdstip, om de komeet waar te nemen, zal dat van 8 ure des avonds zijn. Na 9 ure zal zij onder den horizont wegduiken, echter slechts om zich na korten tijd weder boven te verheffen. In bet vroe ge morgenuur, vóór zons-opgang, zal men haar aan bet noord oostelijk gedeelte van den gezigteinder zien. Op Maandag den 20 dezer zal op de gebruikelijke wijze de vergadering van de Staten-Generaal door Z. M. den koning worden geopend. Z. M. heeft den officier van administratie der 1ste kl. C. D. Lanimlethop zijn daartoe gedaan verzoek, met den 1 October a.s. op pensioen gesteld, en hetzelve bepaald op /T100 'sjaars. Z. M. heeft benoemd bij bet 7e regiment infanterie tot 2den luitenant-kwarlierm.den sergeant-majoor J. Proetskie, van bet instructie-bataljon. Uit Amersfoort meldt menals een bewijs van bijzondere groeikracht, dat aldaar een appelboom voor de tweede maal in den bloei staatterwijl de eerste vruchten aan dien boom nog aanwezig zijn. Blijkens bet Politiebladis in den avond van 1 dezer op den publieken weg van Haule naar Haulerwijk, eene vrouw, Hendrikje Toppesfen Hoor genaamdaangevallenen aan het hoofd verwondwelke verwonding den dood beeft ten gevolge gehad, terwijl zij was beroofd van baar gouden oorijzer met breeden beugel, een zilveren knipje, dito reukdoosje, en dito geribde naaldenkoker. De dader of daders zijn nog onbekend. De provinciale Zeeuwsche en Middelburgsche Courant vraagt zich af waarom er den 4 September 11. te Middelburg zoo weinig is gevlagd, daar er behalve van openbare gebou- wed mitsgaders bij ambtenaren en bij leden van den gemeen teraad bijna bij niemand anders dan bij dezen of genen ver- kooper van vuurwerken die legen den avond op een goed de biet scheen te hopen, de vlag is uitgestoken, men schrijft dit toe aan de diepe neerslag!igheid welke zich van de bevolking beeft meester gemaakt, sedert zij, op grond van hetgeen reeds van het voornemen der hooge regering is gebleken bet daarvoor moet houdendat men aan elke provincie van bet rijk der voordeden van cenen spoorweg wil schenken met uitzondering van Zeeland. Als een niet onaardig voorval wordt medegedeeld dat bij de Wipstrik, in de nabijheid van Zwolle, een kolonist, weder is opgevangeu, die zijnen geleider, een veldwachter der Ommcrschans, bad weten te onlloopeudoor hem ietwat al te veel aan Bacchus te laten offeren, waarna bij zijne kleederen met die van den veldwachter verwisselde en bedaard zijnen weg, nu echter in geheel andere rigling, vervolgde. Uit Visvliet schrijft men van den Ssten dezer: Heden vond bet werkvolk van den heer K. Hellinga, bij het mennen of binnenhalen van haver van een stuk land, aan den straat weg grenzendeop het spoor der honden die reeds begonnen af te knagen, in een der hokken, bet reeds

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 1