ruime gelegenheid daarlestellcn, voornamelijk tot het bergen van hout en kolenschepenwerd beslotenaan Z. E. den Heere Commissaris des Konings in deze provincie, ter overwe ging in te zenden, eene schetsteekening, waarop het denkbeeld eener nieuwe binnenhaven, tegen het heldersch kanaal, onge veer achter het graanpakhuis van den heer D. Bakker Bz is aangeduid, en welke binnenhaven eene los-en ligplaats voor een twintigtal hout- of' kolenschepen zou kunnen aanbieden; en bij die inzending Z. E. beleefdelijk te verzoeken, de uitvoe ring van dit werk, ten koste van het Rijk, wel bij de Re gering te willen ondersteunen. Werd gelezen een verzoek van J. B. Kiesewetter koopman alhier, houdende, om daarbij aangevoerde redenen verzoek, de lossing van turf uit het vaartuig in zijn pakhuis, voor de berekening der plaatselijke belasting, te mogen doen bij opme ting van het vaartuig in plaats van bij tonning. Na gehoudene beraadslaging werd met acht tegen vier stem men besloten, zoodanige lossingen, niet toctestaan, en alzoo het stelsel der tonningen te blijven handhaven. De meerder heid der leden oordeelden de gevraagde wijze van lossing eene gunst welke niet aan enkele kou worden toegestaan, te minder wijl uit die lossingen nadeel voor de plaatselijke inkomsten te vreczen is. Eene voordragt van het Bestuur van het algemeen Weeshuis alhier, ter vervulling eener vacature in dat collegie, na de verzending der oproepingsbriefjes, aan de Leden, bij het da- gelijksch bestuur ingekomen zijnde, werd lot eene volgende zitting aangehouden. Op voorstel van het dagelijkse!» bestuur werd magtiging ver leend, tot de overgifte aan liet departement van Marine, van de aan de gemeente toebehoorende goederen van nachlligging, ten behoeve van het te Willemsoord in garnizoen zijnde ge deelte van het korps mariniersvoor den overeengekomen prijs van f 5982,88. Aan de vergadering werd mededeeling gedaan dat doorHee- ren Gedeputeerde Staten dezer provincie, magtiging is verleend tot het gemeenschappelijk regelen van het beurtveer tusschen Amsterdam en deze gemeente; en dat tot die regeling het noodige wordt voorbereid. Werd gelezen eene missive van Ileeren Gedeputeerde Staten, waarbij in overweging gegeven werd het besluit tot heffing van bruggelden van de vaartuigen beneden de 15 ton, waarvan de mast kan gestreken worden, zoodanig te wijzigen, dat alle schepen voor welke de bruggen moeten geopend worden aan de belasting worden onderworpen. Na eenige beraadslaging werd, overeenkomstig een voorstel van het dagelijksch bestuurbeslotende behandeling dezer zaak aan te houden, en inmiddels den brugwachters zoodanige iuslruclien te gevenwaardoor het doen openen der bruggen bij dag of nacht, zonder dat daartoe noodzakelijkheid bestaat, waartoe het heffen van het voorgesteld bruggeld zoude hebben moeten dienen, zal worden te keer gegaan. Na de mededeeling van enkele andere ingekomen stukken, waarvan de behandeling tot eene volgende bijeenkomst werd verdaagd, werd de openbare zitting opgeheven, en omdat de voorzitter zulks noodig keurde, in eene zitting met gesloten deuren veranderd. Als een voorbeeld van bijzondere groeikracht kunnen wij mededeelen, dat achter het huis van den heer Alb. Leewens alhier een perenboom voor de tweede maal bloeit, terwijl de eerste vrucht nog aan den boom aanwezig is. Uit Shelïield wordt van den 13den dezer geschreven, det er een vreeselijk ongeluk had plaats gehad in de muziek zaal van Sureij welke 4000 personen kon bevattenen op dien avond stampvol was. Eensklaps werd door iemandop de galerijblijkbaar met het doelom wanorde te stichten een pistool afgeschoten, De eigenaar van het gebouw ver scheen dadelijk ten tooneele, en wist het publiek gerust te stellen en zittend te houden. Weinige minuten later riepen echter eenige personen op de galerij, dat er brand was, waar op vreesclijke verwarring en gedrang ontstonden. De aanwezi gen, meestal jongelieden, poogden naar builen te komen, en vele sprongen over de balustrades der galerij naar beneden. In het gedrang werden zes personen gedood, en een zevende werd stervende naar bet gasthuis gedragen, terwijl vele ande ren ernstig gewond werden. Men schrijft de gehecle zaak aan misdadig opzet toe, naardien er niet het minste spoor van brand was te vinden. Een duitsch geneesheer te Parijs, die zich veel meer met schilderijen en antiquiteiten dan met zijne wetenschap bezig houdt, kocht onlangs voor een geringen prijs eenige oude stuk kendie derwijze met dikke lagen slof waren bedekt, dat men de kleuren op het doek niet kon onderscheiden. Doch hoe groot was de veibazing van den arts, toen hij, na deze schil derijen te hebben schoongemaakt, ontdekte, dat hij bezitter was van een Hobbemaeen hoofd van Greuse en twee prach tige Backhuysenallen ongeschonden en wel geconserveerd. De Ilobbema wordt op 50000 fr. begroot. BURGERLIJKE STAND. Van 11 18 September 1858. GEHUWD: B. Oostendorp en J. A. van Stipriaan A. Klein, en A. Zwart. C. van Leeuwen, en N. Jonker. BEVALLENE. M. de Garpenlier geb. van de Lande D. A. Ham geb. Evers. Z. M. J. Bramlage geb. Frank. D. G. Vader geb. van der Oord. Z. G. Heijdenrijk. Z. J. de Vries geb. DekkerKalis. Z M. London geb. Stee man. Z. T. Stuivers geb. Meijer D. M. Fooij geb. de Bunje D. D- Visser geb. Berg. Z. C. Vogel geb. Cor- demans, Z. A. Wobbe. Z. - Levenloos aangegeven 2 OVERLEDENM. Troost 3 m. T. Petrus 18 jr. J. Roos 52 jr.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2