beldersciie en meiwedieper mmi 23 SEPTEMBER. M 52. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuiuediep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30 Franco per post1 50 Enkele nommers»0 10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. DONDERDAG 1858. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 1 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0 60 regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor f 0 35 Buitengewoon groote letters, ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den Uitgever. Voor iederen elke plaatsing naar mate der ZESTIENDE JAARGANG. 2ff I E'TT W S T IJ D 11T 3 3 1T. HELDER en NIEUNVEDIEP 22 September 1858. Z. K. H. Prins Hendrik is zondag oclitend jl. met de stoomboot Gonslanlia naar Amsterdam vertrokken. Z. M. heeft, te rekenen van I Oclober aanslaande, tot schoolopziener in het 7de schooldistrict van Noordholland be noemd den lieer P. Jfleyning alhier. De heer W. H. Bruno Bok. is erkend als consulair agent van Pruissen voor het eiland Texel en deszclfs nabij heid. De heer mr. smid C. Visle Sonnnelsdijk, heeft eene gaz- fabriek in het klein daargesteldten einde zijn buis op ver schillende plaatsen le verlichten. De uitkomst voldoet uitste kend aan de verwachting Aau de Utr. Cour. wordt in een particulier schrijven van Batavia, dd. 25 Julij, bet volgende medegedeeld: Ofsehoon de bladen er bier nog geen berigt van zullen gevenkan ik u meldendat van deze rcede reeds den 28sten eene expeditie naar Djambi zal vertrekkenop de oostkust van Sumatra. Tot die expeditie zullen behooren de stoomschepen Groningen, Celcbes, Onrust en Adm. K i n s- bergen. De overste Courrier dit Dubicart zal met het opperbevel over deze flolille belast worden en daartoe waar schijnlijk zijne vlag op de Kins bergen hijscheu. Op deze schepen zullen ongeveer 400 man infanterie worden inge scheept onder bevel van den majoor de Lange. De Gro ningen zou voor de Kreeken gestalionneerd blijven. De hoeveelheid tabak, die aau de keizerlijke fabriek te Rijsscl afgekeurd is en derhalve verbrand moet wordenzal in dit jaar 40000 kilo asch opbrengen. Deze asch is zeer gezocht door de fabriekanten van potasck en andere chemische pro ducten. De officiële mededeeling van het chinesche tractaat in den parijschen Moniteur zal spoedig geschieden. Men verzekert, dal keizer Napoleon daarvan eene copie aan den paus zal zenden, vergezeld van een eigenhandig schrijven, oin Z. H. met de groote voordeden bekend le maken, die daaruit voor de uitbreiding van de christelijke godsdienst voorlvloeijen. De vertaling van dit belangrijke tractaat is geschied door den beer Caliery, tolk voor de chinesche taal aan bet ministerie van buiteulandsclie zaken, die vroeger als zendeling langen tijd in China heeft duorgebragt. De beer Caliery beeft een inboorling uit bet chinesche rijk medegebragtdeze woont bij hem en helpt hem in zijne moeijelijke werkzaamheid. De stad Pertuis is in verslagenheid en rouw gedompeld door een vrceselijk ongeluk. Zondag 12 dezer was een gezelschap jonge liedenwaarvan de oudsten 20 en de jongslen kinderen van 0 tol 12 jaren oud waren, uit varen gegaan op de hoek van de Boude, slechts eenige kilometers van Pertuis. Eens klaps is de boot die te zwaar geladen was, gezonken, men boorde een langen en hart verscheurenden kreet; zes kinderen waren verdronken!Vier hadden zich gered met zwemmen. Des avonds en den gehcelen nacht zag men de ouders der slagloffers op den oever ronddolenzoekende bij fakkellicht naar de lijken hunner kinderendie men 's morgens vroeg terug vond. De familie, die het wreedst werd getroffen, is die van den lieer Sarliu, belast met bet bouwen der hoofdkerk van Marseille. De heer Sarlin bad vier kinderen. Sedert Zondag beeft hij cr nog slechts een. Dc drie anderen, oud 9 tot 15 jaren, waren in de noodlottige boot en konden niet gered worden. Dingsdag daaraanvolgende vergezelde geheel dc bevolking van Pertuis, met hare overheden aan bet hoofd, de slagtoffers van die droevige ramp naar het kerkhof. Te Stultgart hebben de hecren Laiblin en Schöltl/r egnc fabriek opgerigt, waar men steeds de voor een huis juoódige

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 1