heldersche en nieuwedieper (mt. M 57. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boeth. G. BAKKER Bz.te Nieuivediep. Abonnementsprijs per kwartaal fl 30 Franco per post»1.50 Enkele nommers«0 10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ZONDAG 1858. ADVERTENT1EN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor lederen regel meer f 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35 Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den Uitgever. 10 OCTOBEll. ZESTIENDE JAARGANG. HIETJWSTIJDIHG-BIT. HELDER en NIEUWEDIEP 9 October 183S. De stormdie eergisteren op onze kusten heeft gewoed had voor deze gemeente noodlottige gevolgen kunnen hebben. De loodsrinkelaar No. 7, schipper C. J. Buiswas tegen den middag op de Noorder-Haaks geraakt. De bemanning had zich met de boot nabij het drooge begeven en vertoefde daar een paar uren. Inmiddels waren andere loodsvaarluigen, geseind door de noodvlag van den kusllichttoren te Kijkduin, spoedig op de plaats des onheils, om, ware het mogelijk, redding aanlebren- geu, doch te vergeefs! De hevige branding maakte liet na deren onmogelijk. Bij het opkomen van den vloed niet langer nabij de bank kunnende blijvenbegaven zich de ongclukkigen in de boot en reeds verwachtte men hier, dat zij hunnen dood in de golven hadden gevonden Tot groole vreugde van alle ingezelenen en inzonderheid van het lOlal gezinnen, wier mannen en vaders in doodsgevaar had den verkeerdkwamen allen in den vroegen morgen van den volgenden dag behouden bij de hunnen weder. Onder het doorstaan der grootste gevarenhadden zij den avond en den nacht in de boot doorgebragt. Wij wagen het niet te beschrijven, wat er in hel gemoed der geredden en van hunne dierbare betrekkingen zal zijn om. gegaan, op het oogenblik der tehuiskomst! Gisteren avond werd van den zeedijk alhier een felle brand op het eiland Texel waargenomen. Naar wij vernemen, heeft de kapitein ter zee jhr. Tl. J. L. de Vaynes van Brakell, kommandant van Zr. Ms. sloom- fregat Admiraal van W assen a er gisteren avond in het lokaal Tivoli een luisterrijk thé-dansant gegeven. De zaal was daartoe sierlijk en smaakval ingerigt en door fraai je muziek werd dit feest opgeluisterd. Een groot aantal genoodigden ver eerden het met hunne tegenwoordigheid. Z. 31 heeft herbenoemd tot griflier van hel kanlougeregt alhier, rnr. D. P tl Aberson. Z. 31. heeft den heer W. J. ltidde Bok erkend als vicc-consul der vrije en Hanzecslad Hamburgvoor deze gemeente en omstreken, noordelijk Alkmaar, met inbegrip van de eilanden Texel en Vlieland. jj, Dingsdag morgen is door de stoomboot Texel opge- vischt, eene gioen geschilderde zeemanskist. In het deksel was uitgesneden de naam van Willem Sprulh, van Pillau; in de zelve vond men een aan hem geriglen brief, geschreven uit Pillau. Uit het adres blijktdat hij zich bevond aau boord van het stoomschip Borussiagedestilleerd naar Kopenhagen. Het bezoek den aden dezer door Z. M. den Koning en Z. K. H. den Prins van Oranje aan de stad Rotterdam ge- bragt, was zeer luisterrijk. De hoogen gaster, werden aan het station ontvangen en in optogt stadwaarts geleid, waarna men te I2j- uur op het raadhuis aankwam, waar het dejeuner werd gehouden. Daarna bezochten de vorstelijke personen het bataafseh genootschap der proef ondervindelijke wijsbegeerte, het Yachtclubgebouwhet meteorologisch kabinet, het zee manshuis, waar de liedertafel Amphion de vorstelijke gasten begroette, en de diergaarde. Ten G£ ure zijn Z. 31. en Z. K. II. de Kroonprins weder vertrokken. Den G dezer is te Leeuwarden van 3ïurmerwoude aange- bragt het lijkje van een jonggeboren kind van hel mannelijk geslacht, hetwelk in het privaat van een huis in genoemd dorp moet zijn gevonden. De moeder van het kind is bekend doch kon, wegens haren zwakken toestand, niet vervoerd wor den. De schouwing van het lijkje is den zelfden dag geschied. Dezer dagen is in hel huis van reclusie en tuchtiging te Leeuwarden, in den ouderdom van bijna 40 jaar, overleden de bekende Jodocus Rooscdie wegens verschillende misd niet minder dan 50 jaar in de gevangenis moest doorln waarvan thans reeds 24 waren verloopen. Ouder zijnjf misda-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 1