UELDERSCH1 en KIEBWEDIEPER (M.l\T. DONDERDAG 2 DECEMBER. 1TIH TT W IJ D I 1T S IT. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. C. BAKKER Bz.te Nieutvediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30 Franco per post»1.50 Enkele nommers«010 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zater dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.G0. Voor iederca regel meer f 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate r ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den Uitgever ZESTIENDE JAARGANG. HELDER en N1EUWEDIEP1 December 1888. Naar men verneemt, is door den predikant bij de chris telijke afgescheidene gemeente alhier, W. II. van Leeuwen, het beroep naar Werkendam aangenomen. Bij beschikking van den 26 November, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken als leerlingen voor de telegraphie toegelaten de heeren J. Leverland en F. Koksmasecondan ten bij de taalschool in deze gemeente. Den 4den dezer vertrekt de O. I. landpost over Triest. Eere wien eere toekomt! Zijn de dagbladen in dit jaar getijde schier iederen dag genoodzaakt het spreekwoord onzer voorvaderen te bevestigen, dat er geen ijs is of het kost menschen, dan zeker mag men niet zwijgen, wanneer het ijs goede diensten doet. Dat dit gebeuren kan, werd jl. woensdag te Gorinchem bewezen, waar het den logementhouder P. van der Boezem, door zich op schaatsen naar Gicssendam te be geven, mogt gelukken, een vreemdeling, die in zijn logement een koffer had bestolente achterhalen en naar het huis van arrest te doen overbrengen. De minister van koloniën, in ervaring gekomen zijnde, dat vele belanghebbenden geene kennis dragen vau de voor een ieder bestaande gelegenheid om op de postkantoren hier te lande brieven, bestemd voor iniliiaircn beneden den rang van officier bij de zee- of landmagt in de nederlandsche koloniën dienst doende, mits de brieven enkel zijn en geen ingesloten bevatten, tot aan de plaats van bestemming te frankeren tegen betaling van het voor de dus genoemde militaire brieven bepaalde binnenlandsche port van vijf cents; acht bet niet on dienstig daarop de aandacht der belanghebbenden te vestigen, onder opmerking evenwel, dat de aldus gefrankeerde brieven niet met de oost-iudische landpost of met de west-iudischc paketbooten over Engeland, maar door middel van bijzondere scheepsgelegenheden uit eene der havens van bet rijk verzon den worden. De zwitsersche bondsraad heeft in eene zitting, van de groothertogelijke badensche regering berigt ontvangen, dat deze. gevolg gevende aan de herhaalde deswege bij haar ingekort reclames, de, ten behoeve van de nederlandsche en napoli sche krijgsdienst te Lörrach en Konstanz gevestigde v,r iV reaux heeft opgeheven. Op de lange lijst van ongelukken, door het jagtven veroorzaakt, wordt gemeld, dat, hij gelegenheid dat de iierujg van Hamillon met twee heeren op de patrijzenjagt was, waar van een een schot deed, zonder te zien dat de hertog in do zelfde rigtiug stond, zoodat deze een gedeelte der hageis in den schouder, de hand en in het voorhoofd even hoven het oog kreeg, terwijl een hagelkorrel, na langs het oog geloopt t zijn, aan den uihvendigen hoek van het oog uitkwam. De hes tog moet daardoor eenige dagen zijne kamer houden, doch zai verder met den schrik vrijkomen. De Preussische Zeitung bevat een artikel over dt laat ste circulaire der regering naar aanleiding der primaire verkie zingen, welk artikel te belangrijker is, omdat genoemd blad thans als het half-officiële orgaan beschouwd wordt, zoo ais dit het geval is geweest met de Zeit. ouder het ministerie Man teuffel. Daarin wordt namelijk in substantie gezegd, dat de regering welke voor de bclangcu der natie waakt, zich zal laten medeslepen, noch door de overdreven verwachtingen der radi calen, noch door de verouderde begrippen der feodale partij. Zij zal zich eene getrouwe naleving der constitutie tot tank stellen, niets meer of minder. Door geheel Engeland heen worden thans vereenigingen gevormd, om aan het parlement petitiën in te dienen, aangedrongen wordt op eene parlementshervorrning. f Op onderscheidene plaatsen der cngclsche kustwfejfu1^ den laatsten lijd walvisschen aangedreven of gevangra. VvJ'J-—

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 1