Tc Uircclrt is den 13 dezer onverwacht overleden mr. Daniël Jaeob van Euiijck van Oostbroelc cn de Bilt minister van staat, president-curator der utrechlsciie liooge- -eliool, oud-gouverneurlater commissaris «les konings in de provinciën Drenthe en Noordhollandwiens verlies door velen diep zal worden betreurd. In den ochtend van 16 dezer werd zekere Casimir van der Horstin de Hoven woonachtig, op den weg tusschen Voorst en Zutpheu, dood naast zijn wagen gevonden. Hij was niet kar en paard uitgereden naar Voorst of Twello, om eene vracht hout te halen, en werd op zijne terugreis, naar alle waarschijnlijkheid, door eene beroerte getroffen. Zijn gespan was blijven slaan naast of bij het lijk, dal het eerst door eene vrouw werd ontdekt. De heer Bcyma thoc Kingmaburgemeester te Engwir- dumambtenaar van het openbaar ministerie bij het kanlonge- regl te Heerenveenheeft zich, na de rede des ministers van justitie, waarbij hem gemis aan de kennis van zijne ambls- pligten ten laste gelegd is, omdat bij de proces-verhalen over onbeduidende overtredingen niet buiten vervolg liet, naar's llage begeven, gewapend met een pak van 136 processen verbaal door de rijksveldwacht opgemaakt, welke hij voor den minister heeft uitgespreid. Hieronder waren er, die tegen kinderen opgemaakt waren, omdat zij een handvol gras voor hunne ko nijntjes op den weg geplukt haddeu. De heer Beyma moet hebben betoogd, dat in zijn kanton even als ook in andere arrondissementcu, de ambtenaar van het publiek ministerie door den officier van justitie tot vervolging genoodzaakt wordt. Als de loopende geruchten waarheid behelzen, zou de minister van Juslite voornemens zijn om eene circulaire uit te vaardigen ten einde die ouberadene vervolgzucht te beteugelen, en hoe noodig dit wordt, kan men ook uil een verslag van de zittingen van het kantongeregt Ie Zwolle ontwaren, voorkomende in de Prov. Overijss. en Zw. Cl. van 10 Dcc. laatstleden, no. 99, luidende: D. G. P., landbouwer te Staphorst, hard gefloten hebbende op den openbaren weg te Staphorst, vrijgesproken". Wij herinneren onze lezers dat den laatsten dezer maand, December, de termijn eindigt, binnen welke de oude munt biljetten (die welke zijn uitgegeven volgens de wellen van 18 Dec. 1843, Staatsblad 110. 90 en 17 Sept. 1849 no. 46) nog bij "s Rijks schatkist worden ingewisseld. Wij vernemen uit Scheveningendat nagenoeg al de bui zen van de winterharingvloot thans aldaar zijn teruggekeerd, en dat de vangst over hel algemeen, hoew el minder dan verleden jaar, vrij voldoende is geweest. Overigens gaat de yissehcrij aldaar in de laatste tijden vrij wel. In een dorp nabij Brussel heeft het volgend ijssclijk voorval plaats gehad. Een 6jarig meisje werd door den vader gestraft, en huilde sterk eu voordurend. Om het kind te doen zwijgen, sloot hij het in het varkenskot. Naauwelijks was het opgesloten, of het kermde geweldig, hetgeen de vader aan meer moedwilligheid toeschreef. Eindelijk hield het gekerm op. Nu opende de vader het varkenskotom er het meisje uil te latenmaar er be stond geen kind meer; ai wat men vond, waren eenige bloed vlekken, de voetjes cn 't hoofd van het arme meisje, dat door het varken geheel verscheurd en verslonden was gewordenDe politic heeft den vader aangehoudenals schuldig aan onvrij- willigen moord. Den 16 dezer had te Antwerpen eene verkooping plaats van huismcubelenwaaronder zich violen, violoncellen, contra bassen, enz. bevonden. Een van de gescheurde stukken werd op een hoop rommeling gesmetenmen bood 50 centimes voor den hoop, toen iemand binnen kwam en 1 franc voor den bas alleen bood. De directeur der verkooping gaf bevel dien bas bij de andere instrumenten te doen; eindelijk werd hij tot 15 fr. opgedreven. Later is dit oud speeltuig herkend voor een opregtcn Bourbon en er wordt reeds voor die violonceüc 600 francs geboden. Een zonderlinge gebeurtenis heeft in de gemeente Neuf- marebé plaats gehad. Een inwoner van dat dorp een wolven- kuil gegraven hebbende, maakte daarop tot lokaas een levende gans vast. Een voorbijganger zag den vogel spartelen om los Ie geraken, en wilde hem te hulp komen, doch door de duis ternis belet den kuil te onderscheiden, stortte hij er in. De kuil was acht voet diep en als een kegel gegraven. Na lang en vruchteloos om hulp geroepen te hebben beslcol de man ge duldig den dag af te wachten. Doch naauwelijks had hij dat be sluit genomentoen een zwaar ligchaam op zijne schouders viel. - 'l Was een wolf, die door de gans gelokt, iu den kuil stortte. Men stelle zich de onzclling van den ongelukki ge voor. Die van liet dier was niet minder, want hij kroop iu een hoek, waar hij den geheelen nacht rustig bleef liggen. Eindelijk brak de dag aan: 't was tijd voor den gedwongen ge- zelschapiionder van den wolf Je man, die den kuil had ge graven, ging zien of cr iets iu was, cn veiloslc den ongeluk kige uit zijn benarden toestand, na de wolf gedood te hebben. Eenige dagen geleden werd te Brussel door ecu agent van policie een gaauwdief in hechtenis genomen, die kort te voren 24 fr. had gestolen. De gearresteerde gaf voor, dat hij niet de man was die men zocht, en dat de agent,zeker misleid door eene toevallige gelijkenis, zich in zijn persoon vergiste. Tot staving van zijn beweren, baalde hij zijne papieren uit den zak, die volmaakt in orde waren, en waarmede hij wilde beweren dat bij X was genaamd. In dat geval," antwoordde de agent, wordt uwe zaak nog van veel ernstiger aard, want zoo gij X zijldan zijt. gij ontsnapt." Ik ontsnapt!" hernam de gaauwdief, en waaruit als 't u belieft?" Wel uit uw graf," kreeg hij ten antwoord, want het is nog geen acht dagen geleden, dat gij u hebt opgehangen, aan de ge. volgen waarvan gij overleden zijt, en ik hen zelf bij uwe be grafenis tegenwoordig geweest." De papieren waarvan de gaauwdief zich had meesier ge maakt, waren, zonder dat hij zulks scheen te welen, van ie-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2