Handelsblad van gisteren bevestigt een sinds eenige dagen ioopend geruchtdat van Soerabaija drie compagniëu naar Bali zouden zijn gezonden, met daartoe ingehuurde koopvaardijsche pen. Dit was geschied nadat de Ardjoeno des avonds van den oden dezer van Bali naar Soerabaija was teruggekeerdmet zeer ongunstige beriglen van daar; de adsistent-resident en alle geëmployeerden hadden het eiland verlaten." Naar men mededeelt, zal de naar Boni bestemde expeditie uit de volgende raagt bestaan: 10de en 14de bataillou infanterie, respeclivelijk te Batavia en Soerabaija aanwezig 14 compagnie cavallerie van Salatiga en compagnie van Rijswijk; 1 compagnie sappeurs, voor de helft van Batavia en de an dere helft van Soerabaija batterij 6pouders van Salatiga; batterij Spouders van Batavia met eenige handmortieren. Zoo als bekend iszou deze expeditie op het einde der maand Dec. 11. vertrekken, zijnde de daartoe bcnoodigde sche pen bereids afgehuurd. Een 51 dezer vertrekt de O. I. landpost over Southampton. De fransche Mouiteur de 1' Armée geeft aan het beleid der nederlandsche regering in O. I. den volgenden lof »De nederlandsch-indische krijgsinagt is niet in evenredigheid met de uitgebreide landen, waar zij de orde handhaaft, en welke zij in de volmaakste gehoorzaamheid houdt. Die krijgs- magt telt gewoonlijk omstreeks vijftien duizend man, waarvan twee derden inboorlingen. De bewaking der belangrijkste posten welke meestal de gevaarlijkste zijn, wordt soms aan twaalf of vijftien Europeërs toevertrouwd. Die dappere soldalen hebben immer tegen ecu doodend klimaat te strijdenzijn vaak zonder hoop op hijstand, en moeten stoutmoedige en vermetele vijanden bevechten." De heilrijke invloed, welke strengheid, eu bovenal de geest van hollandsche geregtigheid op zoovele millioenen in boorlingen hebben te weeg gebragt, is van dien aard, dat de gouverneur der nederl. bezittingen in de verre Oost met een handvol manschappen, die onder zijn bevel staan, in weinige jaren de onrustige woelende vorsten van SumatraCelebes, den sultan van Djokjokarta en den keizer van Soerakarta heeft kunnen onderwerpen. Het moet gezegd worden dal de Hollan ders die ondernemingen lot een goed einde hebben kunnen brengen, enkel omdat zij zich niet, zooals de Engelschen, bij de inboorlingenwaaronder zij wonengehaat hebben gemaakt. Hoewel zij er teregl, de grootste gestrengheid gebruiken en wij hebben vaak te Java schepen van een togt teiug zien keeren met inboorlingendie schuldig verklaard aan de ra werden opgehangen, wordt door hen aan die lieden nooit onreglvaardiglijk de minste straf opgelegd." Men spreekt van een plan, dat Breda als vesting zal opgeheven worden. De grondentot de genie behoorende, als mede de grachten, die door de wallen kunnen gedempt wor den, zouden voorzeker een 20lal bunders bedragen. De om- gevingeu zouden door sierlijke bouworde het aanzien der stad zeer verfraaijen. De waterlinie dezer stad is daarenboven, volgens deskundigen, niet in staat, de omstreken der vesting binnen 5 of 6 dagen te inunderen, Een huisgezin uit den deftigen burgerstand isna bet gebruik van anijsmelk, plotseling ongesteld geworden. Men schrijft dit toe aan anijszaad, waarin zich schadelijke besland- declen bevonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend ge maakt, dat de examens voor het verkrijgen ven acten van be kwaamheid lot het geven van school- eu van huisonderwijs, voor de eerste maal inhei loopende jaar, zullen worden gehou den op Woensdag den 27slen April aanslaande en volgende da gen; dat zij, die een dezer examens wenschcn afteleggenzich uiterlijk op den laden April behooren aan te melden bij den school opziener van het district, waarin zij wonen, of van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen. Met veel belangstelling vernemen wijzegt de alkmaar- sche Courantdat op aanstaanden Maandagden 51ste» dezer, ecu tweede soirée musicale zal plaats hebbente geven door mujufvr, Elize Klüter alle kunstminnaars, die het genoegen hadden deze talentvolle zangeres onlangs Ie hooren zullen voor zeker hartelijk vvenschendat eene algemeene deelneming haar in staat zal stellen deze soirée tot stand te biengeri, waardoor een hoogst genotvolle avond wordt te gcmoel gezien; dat de heeren EzermanOtlo en Kraakman (pianoviool en violon cel) zullen medewerken, moge tol nadere aanbeveling verst»fik ken. Eergisteren middag zijn te Amsterdam drie vrouwen naar de gevangenis gebragt. Heden vernemen wij te dien aanziendat in den avond te voren een heer in den omtrek van den Dam duor haar aangevallenen van zijn gouden horologie beroofd werdterwijl zij bij de nadering der naehlwachls reeds de vlugt hadden genomen. In weerwil daarvan is het der politie gelukt, de daderessen den volgenden ochtend op te sporen en aan te houden. Naar luid van een telegramheeft de engelsche stoomboot Czar, den 22stcn Jariuarij, hij Lezard schipbreuk geleden. De kapitein, diens vrouw en kind, benevens 7 of 8 matrozen zijn verdronken. De eerste stuurman, 2 ingenieurs en een neef van den kapitein zijn gered, Brieven uit Napels melden, dat er op nieuw 10,000 man onder de wapens zijn geroepen. Men zegt, dat de com mandeur Caraffa aan de vertegenwoordigers der mogendheden heeft verklaard, dat het besluit, waarbij het geheelc land onder de regtsmagt der krijgsraden wordt onderworpen, alleen geno men is om het rijk te waarborgen tegen de maatregelen, die de 91 verbannenen (eigenlijk slechts 85, want 8 dier ongeluk- kigen zijn in den kerker gestorvenzonder dat de regering er iels van wist) mogten willeu nemen, om het land in oproer te brengen, even als in de zaak te Sapri.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2