DONDERDAG X? 1 E "J W 3 T X J D I XT S 1T. 17 FEBRUARIJ. Wordt uitgegeven op Zondagen Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Niewuiediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30 franco per post»1.50 Enkele nommers»0 10 Men abonneert zich bij alle boekbandelaars en post directeuren. HELDER en NIEUWKDIEP, 16 Februarij 1869. Den 20slen dezer vertrekt de O. I. landpost over Triest. Dezer dagen is de huisvrouw vau G. B. Pasambtenaar over de bergdyksche barrière, bevallen van drie kinderen. Moeder en twee kinderen genoten de volmaaktste gezondheid, terwijl er één, een half uur na de geboorte is overleden. Opmerkelijk is het, dal het huwelijk van gemeldeu Pas in eene vijfjarige echtvereeniging gezegend is niet zeven kinderen waarvan er thans nog zes in leven zijn, Als eene bijzonderheid, te groolcr met het oog op den zachten winter, deelt men mede, dat in de vorige maand in de gemeente Opslerland niet minder dan 8 gescholen arenueu zijn vertoond. Het zachte weder geeft ook in de omstreken van Nij megen menigen boom en heester een lenteachtig aanzienop eenige plaatsen prijken deze reeds met eenig blad en bloesem, terwijl het in vele jaren niet voorviel, dat de Gierbrug voor deze stad ongestoord, in dit saizoeu, getrouw bleef aan haar opschrift: «Zelden rust". Verleden week, zegt de United-States-Messenger van 19 Januarij, was de jury van Piltsburg (Pensylvanic) bijeenge roepen om uitspraak te doen in een gewigtig en zeer ingewik keld proces. Elf gezworenen waren vau gevoelendat de beschul digde moest vrijgesproken worden een enkele weigerde hardnek kig hierin toe te stemmen. Eerst poogde de meerderheid de minderheid te overtuigen, doch vruchteloos, en de uren verliepen vrij onaangenaam. Eindelijk besloten de elf gezworenen afdoende maatregelen te nemenen overlaadden hunnen al te naauwgezellen collega die hen belette naar huis te kunnen gaan, met geweldige stompen. Door deze argumenten liet deze zich overtuigen, wijselijk begrijpende, dat het beter was een schuldige straffeloos weg te zenden, dan een onschuldigen rcgler te lateu vermoorden. Toen de deurwaarder de deur der zaal opende, getuigden eene verbrijzelde tafel en zes stoelen, waaraan de poolen ontbraken hoe eenstemmig de jury geweest was. Uit zeer goede bron wordt medegedeelddal een onbe duidend voorval aanleiding gaf, dat te Jassy een afschuwelijk complot werd ontdekt, en wel slechts eenige uren vóór zijne uitbarsting. Bij een muziekmeester, zekeren Schwarzenbcrg- werd een diefstal gepleegd; hij deed daarvan aangifte bij de policic en zeide, dat hij vermoeden had op zekeren N. De polieie deed huiszoeking bij den aangewezen persoon en vond een geheel uitgewerkt plan tot eene zanicnzwcringbcneven* de naamlijst der deelnemers, ten getale vau ruim 100, meest vreemdelingen en renegaten. Men was namelijk voornemens om Jassy op 60 verschillende plaatsen in den brand te steken en in de hierdoor te ontstane verwarring prins Conza en den senaat te vermoorden. De zamenzweerders zijn bereids allen gearresteerd. Uit Westphalen wordt gemelddat ook daar paarden voor franscbe rekening en wel tot enorm hooge prijzen worden aangekocht. Te Nieuw Londen in de Vcreenigde Staten is de bark Laurensdie door de wijze van uitrusting verdacht werd een slavenhaler te zijn, op het oogenbiik dat zij wilde uitzeilen, door den Marshall der republiek en eenige ambtenaren in be slag genomen en de kapitein benevens het scheepsvolk naar den regter verwezen. Naar men uit Keulen berigt, zullen in de maaüd Maart schepen mei staanden mast aldaar niet meer passeren kunneu. Ten behoeve der vaartuigen, die nog met geen toe.-l 1 voor het strijken der masten zijn voorzien, zullen aldaar kranen worden ingerigt, urn de masten uit te liglen en weder zetten. A DA'EKTE NTIEN worden aangenomen tot Zaïur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot k regels is ƒ0.60. Voor icdeicn regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor eike plaatsm; ƒ0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate mr ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever ZE VENT IE M)E J AARGANG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 1