Holland zou aan België hebben voorgesteldzich gezamen lijk voor cene gewapende neutraliteit te verklaren, bijaldien de oorlog lusschen Frankrijk en Oostenrijk mogl uitbreken. De grenzen zouden door ontzagwekkende legerniagten bewaakt wordenen elke inval in bet eeue of andere land zou te gc- lijker tijd door Holland en Belgie worden afgeweerd. Er zou lusschen beide staten een bondgenootschap voor hunne ge meenschappelijke verdediging bestaan. Holland zou ecne vloot op oorlogsvoet gereed houden, om, op het eerste sein, Ant werpen te komen beschermen. Wij kunnen niet zeggen, in hoe verre deze inlichtingen naauwkeurig zijn, maar het schijnt stellig te wezen, dal door Hoiland een voorstel in den zelfden zin is gedaan geworden. «Er zou zelfs sprake zijn van ecne koninklijke boodschap aan de Kamer. Wij wachten op nadere inlichtingenmaar van lieden af schijnt het ons toe, dat dit verwerende bondgenootschap lusschen Holland en Belgie zeer nuttig voor beide landen zou wezen in geval van oorlog lusschen Fraukrijk en de eene of andere duitsche mogendheid, enz." •>Hel blad besluit zijne mededecling met de woorden: »Dc zaak is ook zoo natuurlijk, dat zij gewis niemand zal verwon deren toch staat het Belgisch belang fn eene zoo riaauw mogelijke betrekking met een land, dat door zijne ligging, taal, zeden en overleveringen zoo innig met het onze verbonden is". De Monileur bcrigt dal Rusland, tot voorkoming van verdere verwikkelingen, welke de in Italië in het leven geroe pene toestanden ten nadeele van den europeschen vrede kunnen voortbrengen het voorstel heeft gedaan om in eene onzijdige stad, ceu congres te houden, uit gcvolmagtigden van Frankrijk, Oostenrijk, Engeland, Pruissen en Rusland zamcngesleld. Het blad zegt verder, dat Frankrijk het voorstel van Rusland heeft aangenomen, doch dat Engeland, Pruissen en Oostenrijk nog niet officieel geantwoord hebben. Men verneemt uit Turijn, dat voor ecnige dagen lusschen die stad en Parijs, gedurende cenige uren, ecne zeer levendi ge wisseling van lelcgraphische dépêches heeft plaats gehaden wel langs eene zeer ongewone lijn. Men voegt er bij, dat de daarbij gebezigde leekenen ook niet die waren, welke gewoon lijk daartoe gebruikt worden. Er bestaat een datumwaarop weinig acht wordt geslagen en die toch, in de tegenwoordige omstandigheden, van hoog gewigt is; het is namelijk de 27ste Maart aanst. Opdien dag is het, lusschen Oostenrijk en Sardinië, na den slag van No- varra gesloten tractaat geëindigd. Bij dit tractaat was een wa penstilstand van 10 jaar bepaald en binnen weinige dagen kun nen dus beide mogendheden, zonder haar woord te schenden, de wapenen legen elkander opvatten. Iemand, die al zijne hoop op den oorlog gesteld heeft, sprak onlangs met iemanddie den vrede met hart en ziel toe gedaan is. De laatste zcide: »Gij zult zien, dat de rente tot 50 francs zal dalen." «Welnu," was het antwoord van [jlcu oorlogzuchligen optimist, «dan zal iedereen die kunnen koopen." Uit Praag wordt gemeld, dat particuliere brieven van soldalen en officieren der oostenrijksche armee, die aldaar uit Lombardije aankomenmeest allen te kenucn gevendat de oorlog onvermijdelijk is. De houding der soldaten wordt als uitmuntend goed afgeschilderd. Te Forli (Kerkelijke Staat) heeft men bij gelegenheid van hel carneval het wapen van den paus rondgedragen, waarboven de driekleurige vaan gehecht was. Er hebben dien ten gevolge arrestatiën plaats gehad. Een der jongelieden uit Lombardije,die in sardinische dienst willen treden en door de commissie van onderzoek on derzocht worden, of zij geene ligchaamsgebreken hebben, was vrij beschonken, toen hij voor de commissie kwam. De doc tor vroeg hem lagchende, of hij niet aan hartkloppingen leed. Slechts tweemaal in mijn leven is mij dit gebeurd; eens toen ik in Lombardije voor de militie onderzocht werd, uit vrees van goedgekeurd, en thans, uit vrees van afgewezen te worden". Er is in Panna en Modena eene zamcnzwcring tegen Oostenrijk ontdekt, welke een algemeenen opstand in Italië ten doel had. Oostenrijk verzet zich aldaar volstrekt niet meer tegen het vertrek van de Italianen, om in Picmont dienst te nemen, en beschouwt hel thans als een geluk, dal die opge wonden en oproerige mannen het land verlaten. Te Milaan is het paleis Borromeo tol ecne caserne ingc- rigl; in 1848 was iiet ecu hospitaal, docii werd later aan de familie Borromeo teruggegeven. Den eigenaar van dc manége, Hcrrelta, is aangezegd, dat hij zijne stallen aan de cavalierie moet afstaan. Naar men uit Keurhessen meldtheerscht aldaar bij het ministerie van oorlog en in de cascmes ecne groole bedrijvig beid. Wel oudcrrigle personen aldaar verzekeren, dat liet geheele keurhessische bonds-contingentbinnen drie dagen, marsch- en slagvaardig kan zijn. De toebereidselen werden met de meeste stille getroffen, Dct schijnt, dal de kleinere duitsche staten onder elkander besloten hebben zich voor den oorlog gereed te maken, en niet te wachten, tot een daartoe strekkend voorstel bij de bondsvergadering gedaan worde. In al de afdeelingen der werf te Schecrncss heerscht de grootste levendigheid. Tc Woolwich is bet ontslag aan te pensioneren en andere werklieden ingetrokken en nog een aantal buitengewone arbeiders in dienst gesteld. Het incest zijn de scheepstimmerlieden vermeerderd, die al dc op stapel slaande bodems met spoed moeten pogen te volbouwen, en twee nieuwe stoomschepen op stapel zullen zetten. In de vorige weck zijn de vrouwen van twee in elkanders nabijheid wonende en aan het zelfde dagblad arbeidende letter zetters te Londen bevallende eene van drie levende kinderen 2 meisjes en 1 jongen en de andere eenige dagen later

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2