Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Brielle is beroepen Ds. J. van der Meulen, pred. te Bedijkte Schenner. Dc Union Commerciale bevat het volgende berigt: «De ergerlijke tooneclen, die onlangs in het groothertogdom Luxemburg hebben plaat» gehadhebben te Berlijn eene groote sensatie verwekt. Het schijnt, dat het lnxemburgsche bonds- conlingent zoover is gegaan, dat liet »leve Napoleon!" heeft geroepen, en die woorden aan zijn vaandel heeft gehecht. Men zegt, dat eene zeer krachtige nota hieromtrent aan het Neder - laudschc gouvernement zal gezonden worden". De Times wijdt wederom eene beschouwing aan de hou ding van Pruissen. Ofschoon aan dit land het regl toekennen de om van keizer Napoleon opheldering te vragen omtrent het door hem vervolgde doel, en zijne miJdelen van verdediging naar zekere eventualiteiten in gereedheid te brengen, gelooft het blad noch aan de noodzakelijkheidnoch aan het afdoende van de demonstratie, die genoemde mogendheid op het punt is van te doen. Volgens het oordeel van den Timeskan Duilschland, zonder aan de wetten der eerlijkheid, van den vooruitgang der liberale denkbeelden en van de gezonde staat kunde te kort te doen, geen oorlog voeren om de heerschap pij van Oostenrijk in Italië te handhaven. Maar zelfs toege geven dat Duilschland reden hebbe, ten gunste van Oostenrijk lusschen beide te komen, dan nog vraagt de Timeshoe men de hoop kan voeden, om nu nog als grondslag voor den vrede de verdragen van 1813 en andere voorwaarden te doen aanne men die men ja vóór den oorlog had kunnen stellenmaar die de beslissende voordcelen van het geallieerde leger voor taan onmogelijk hebben gemaakt, tenzij door het Oostenrijksche leger eene schitterende weerwraak worde genomen. Het blad besluit met de opmerking, dat de thans door Pruissen beoog de interventie had behooren plaats te hebben op hel ontvangen der eerste lijding van den overtogt der Oostenrijkers over den Tessino. Oostenrijk heeft ilaliaansche galeislaven naar de vestingen van Boheme en Moravic doen overbrengenmen verzekert, dat deze alle personen zijn, die wegens politieke misdaden zijn ver oordeelden dat de jongelingen, die den Gden Februarij 1835 eensklaps uit Millaan verdwenen zijnzich daaronder bevinden. Het is te wenschendal bij de uitlevering der krijgsgevangenen deze ongelukkigen daaronder zullen begrepen zijn. Van de zijde van Oostenrijk wordt uit Verona gemeld Eergisteren bezette de regtervleugel Pozzolongo, Solferino en Cavriano; de linkervleugel drong gisteren voort tot Guidiz- zofs en Castellofredaden vijand steeds terugdrijvende. Giste ren, des voonniddags te 10 ure, kwam het tot een gevecht van beide legers. De linkervleugel onder generaal Von Wimpfcn trok tot digt bij Chiesa op. Des voormiddags had er een aan val van hel geconcentreerde leger des vijands plaatstegen het heldhaftig verdedigde Solforino. De regtervleugel wierp de Pie- montezen terug, niettegenstaande dc buitengewoon sterke voor hoede. Er hecrschle een hevig onwedcr. De groote magls- ontwikkeling des vijands tegenover den linkervleugel en het vooruitdringen zijner hoofdmagt legen Volta maakten van onzen kant een teruglogt noodzakelijk, die des avonds laat een aan vang nam. De dagorder van den keizer van Frankrijk, opden25slen dezer te Cavriano gehouden, luidt aldus: «Soldaten, de vijand heeft gedachtdal hij ons van de Chiesa kon terugwerpen en is met dat plan den Mincio overgetrokken. Gij hebt de eer van Frankrijk waardiglijk verdedigd; Solferino overtreft de ge dachtenis aan Lonalo en Casliglionc. Gedurende 12 uur hebt gij met kracht 130,000 man weerstand geboden en uw moed werd niet verkoeld niettegenstaande de talrijke artillerie des vijands en zijne sterke positicn, die eene lengte van drie mij len besloegen. Het vaderland zegt u dank wegens uw moed en volharding, doch betreurt hen, die gesneuveld zijn. Wij hebben 5 vaandels, 50 kanonnen en 6000 gevangenen geno men. Hel Sardinische leger heeft even dapper als gij tegen de groote krijgsmagl des vijands gestredenen is waardig aan uwe zijde te slaan. Het bloed, dat gestort is, is niet nutteloos vergoten; de roem, de grootheid, hel geluk der volkeren wordt daardoor bevestigd". Volgens nadere beriglcn van Cavriano, waren er in den slag bijgenoemde plaats 400,000 man in het vuur, terwijl 500 kanonnen in bestendige werking waren. De keizer van Frankrijk was den geheelen dag in hel vuur, niettegenstaande een guidc der garden gekwetst en vele paarden van het escorte, dat Z. M. vergezelde, rondom hem werden gedood. Volgens eene bijzondere dépêche uit Cavriano dd. 24 Junij, 7 ure des avonds, dacht men in het leger der geallieerden, dat de vijand slechts een voorposten gevecht beoogde. Maar weldra vertoonde hij zich met zulke geduchte strijdkrachten, dat men niet meer twijfeldeof hij wilde een beslissender! slag leveren. Hij heeft dan ook inderdaad den aanval onder nomen doch in weerwil dat hij zijne positicn hardnekkig en dapper heeft verdedigd, zijn de franschen overwinnaars over de gcheele Mincio-lijn gebleven. Dc keizer heeft zich op onderschei dene punten aan het vuur blootgestelden heeft de generaal L'Admiraultoud kolonel der Zouavenzich door de hevigheid van zijn aanval bijzonder onderscheiden. Ook de cavallcrie heeft uitmuntende diensten gedaan. Te Napels heerscht eene hevige gisting; er worden pro- clamatien en spotschriften tegen de regering aangeplakt. Een verbond met Picmont wordt algemeen gewenscht, en men spreekt er reeds over, om koning Viclor Emmanucl tot dictator te verkiezen en koning Frans 11 weg Ie jagen. Een dezer proclamalien eindigt aldus: «Napels moet even als het overige Italië den vijand bestrijden. Die vijand is echter niet alleen den vreemdeling, die aan den Mincio en den Adigo zijne krijgsmagt heeft geconcentreerdneenItalië heeft vijanden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2