Tegen 2j uur, toen alles in volle vreugde en vrolijkheid was, brak een ontzettend onweder los, vergezeld van sterke rukwinden niet stortregen. Alles vlugtte, om zich, waar dan ouk, te kunnen bergen. Alle handen sloegen aan het werk, om de ranke tenten der soldaten en die der marskramers tegen het omwaaijen te beschutten; ecnige der laatslen zijn voor het grootste gedeelte uit elkander gerukt en hebben belangrijke schade, vooral aan den inboedel, bekomen. Op ongeveer een uur afstauds van den regtervleugel van liet kamp zag men zware rookwolken zich in de lucht ver heffen zeker brand door het onweder veroorzaakt. Een uur later was alles weder tot het vorige vermaak wedergekeerd en duurde dit lot laat in den avond voort. De Minister van Marine heeft ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebragt, dat de indiening van op zegel ge schreven verzoekschriftenvan ouders of voogdendie verlan gen mogtendat hunne zonen of pupillen wierden toegelaten tot het ondergaan van een vergelijkend examenoin als stuurmans-leerling in 's Rijks zeedienst tc worden aangenomen, welke vroeger lot en met den loden dezer was beperkt, nog tot en met den laatslen dezer wordt opengesteld. Op de saksisch-bohecmsche grenzen, in den omtrek van Peterswald, treft men dikwijls allerwonderlijkst bijeengeflansle namen aan. Als een paar voorbeelden strekkenBuüermi- ehelnozenzensfranzenshlara en Muiter gollesschuster michel- wenzelfranz; dat wil zegggenlo. Klara, echtgenoot van Franz, die zoon van Innozenz en kleinzoon van Michael is, welke laatste in boter handelde; 2o. Franz, zoon vanWenzel, kleinzoon van Michael, die schoenmaker was en bij liet stand beeld der H. Maagd woonde. Nopens het verschijnen van een engclsch escader voor Alexandrie, hetgeen te Constanstinopel ecnig opzien had verwekt, wordt van daar gemeld, dat daaromtrent ophelderin gen zijn gegeven, volgens welke het zenden van eenige engelsche oorlogschepen naar Alexandrie alleen ten doel had, den sultaningeval hijvolgens het oorspronkelijk planzijne reis lot in Egypte had voortgezet, een blijk van hoogachting tc geven. Uit Belgrado wordt aan de Temesv. Ztg. geschreven, dat vorst Milosch bij trommelslag het bevel heeft laten af kondigen, dat, op verbeurte van straf, een ieder zich van het beleedigende woord »Zwaab" tegen vreemdelingen hebbe te onthouden. De fransche Moniteur meldt, dat de keizer op het ban ket aan de voornaamste officieren van het leger de volgende woordén heeft gesproken: «Mijne heeren, de vreugde die ik gevoel, nu ik mij te midden van de voornaamste bevelhebbers van het leger in Italië bevindt, zou volkomen zijn, indien ik niet tevens spijt gevoelde, dat ik de elementen van eene zoo goed georganiseerde, van eene zoo geduchte magt spoedig zal moeten ontbinden. Als vorst en als opperbevelhebber, dank ik u voor het in mij gesteld vertrouwenin mij, die nog geen be vel over een leger gevoerd had. Een gedeelte der soldaten zal naar de haardsteden tcrugkecrcngij zelve zult de werk zaamheden aanvaarden, die u gedurende den vrede zijn opge legd. Vergeel nimmer hetgeen wij met elkander hebben gedaan; gedenkt dikwijls aan de moeijclijkhedendie wijle overwinnen, aan de gevarendie wij te vermijden hadden." Indien men den Times kan gelooven, dan zou keizer Napoleon, in strijd met de beweringen der ministers in het parlement, bepaald besloten hebben, de Italiaansche dinasliëii door kracht van wapenen op hare troonen te herstellen. Dit beriglhetwelk het blad zegt van zijnen correspondent Ie Parma te hebben ontvangendoch dal men te Londen voor eene welberekende onbescheidene mededeeling van de regering houdt, gepaard aan de door den Times bevestigde omstandig heid, dat Piacenza door 10,000 Franschen bezet is en te Parma 3000 man fransche troepen verwacht wordenheeft in de hoofdstad een levcndigcn indruk gemaakt. Het parlement zal dan ook waarschijnlijk niet uiteengaan, zonder dat daar omtrent eene interpellatie aan de regering zal gerigt worden; met het oog op deze feiten, verklaart het blad dan ook, dat Engeland volstrekt geen deel moet nemen aan bel congres, omdat het niet met 's lands waardigheid zou slrookenderge lijke daden te bekrachtigen. De Russische Invalideeen dagblad, dat vooral in mi litaire kringen veel gelezen en voor half officiëel wordt gehou den bevat een krachtig en met veel talent en zaakkennis ge schreven artikel, om te betoogen, dat geheel Europa aan het congres moet deelnemen. Na op logische gronden Engelands motieven voor zijne weigering, om aan het congres deel te nemente hebben bestredengaat het blad zelfs zoover van te verklarendat bijaldien Frankrijk en Oostenrijk mogten weigeren Europa tot eeu congres toe te latenom den vrede van Villafranca te ratificeren en daarin, zoo dit noodig mogl bevonden wordende voor den duurzamen vrede en de rust van Europa noodzakelijke veranderingen te brengende overige Europesehe mogendheden sterk genoeg zijnom hen daartoe te dwingen. Men heeft opgemerkt, dat de Moniteur, gewag makende van het afstand doen van den troon door den groothertog van Toscane ten behoeve van zijn zoon, dezen beiden genoemd heelt Leopold II en Ferdinaud IV. Men maakt daaruit op, dat de keizerlijke regering hen nog als vorsten blijft erkennen. Prins Danielo van Montenegro beeft eene militaire me daille doen uitreiken aan al de officieren en soldaten die zich in den strijd van Grahovo tegen de Turken hebben onderschei den. Allendie een Turk hebben gedood en den neus van dien vijand aan prins Danielo vertoondenhebben deze medail le ontvangen* Een oppasser in de menagerie te Stullgart, was dezer dagen bij het reinigen der kooi, waarin een tijger was opge-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2