in het écne net, in een der andere schakels verwarde zich op hetzelfde ongenblik een snoek van p. m. (I ii 7 (8. Oin de lastige hitte, door de gasvlammen in de kamers veroorzaakt, te verminderen, heeft een Engelsehman, J. Ro berts genaamd, dezer dagen cene proef genomen, voornamelijk daarin beslaande, om aan het over de vlam hangende deksel, eenen lol het opvangen van den rook bestemden waterhouder aan Ie brengendie een gedeelte der door de vlam veroor zaakte hitte in of door het water oplost. Zoo als bekend is, heeft hij vonnis van 23 Julij jl. de arrondisscments-regtbauk Ie 's üerlogenbosch uitspraak gedaan in het rcglsgeding van Orthcn, afd. 's Hertogenbosch, tegen die stad. l)e regtbank heeft daarbij aangenomenda! het bezit van Orthen op den grond in geschil was bewezenen dus die grond door 's Hertogenbosch wederregtelijk is ingeno men en lot begraafplaats aangelegden bevolen dat de plaats in haren vroegeren toestand zal worden hersteld, Orthen gemagtigd om bij gebreke van 's Hertogenbosch van dit binnen drie maanden te doendal zelf ten koste van 's Hertogen bosch en des noods met behulp van de gewapende magt te bewerkstelligenen de stad veroordeeld tot vergoeding van al de kosten schaden en interessen. Ten gevolge van dit vonnis is in den loop dezer weck de Burgemeester, als hoofd van het bestuur, bij dagvaarding aangemaand lot cene ontruiming binnen drie maanden, en de stad alzoo in eene zeer moeijelijke positie geplaatst; zal men tot eene voorziening in cassatie overgaan? men verwacht en verneemt ook, dat Gcdep. Staten der provincie hunne goed keuring daaraan zullen weigerenzij zai dus moeten besluiten tot eeue transactie of tot ontruiming van het kerkhof, waarop al circa GOO lijken de rust der dooden ongestoord genieten over te gaan. Jl. Zaturdag is de raad vergaderd geweest en men ver moedt, dat daarin zal beslist zijn, hoe te handelen; doch zeker is het, dat het der stad veel moeite zal kosten, om tot eene transactie met de schaarmeesters van Orthen te komen, en met belangstelling wordt de, aan do zaak te geven uitslag, te gemoet gezien. Hoe het ook zijgelukkig mogen zij zich achtendie hunne lijken «Ie eer aangedaan hebben ze ter begraafplaats Vughl te bezorgen, om daar de rust te genieten, waarop zij zoozeer aanspraak mogen maken en die dus niet beducht behoeven te zijn, hunne overledene familie-betrekkingen weder stadwaarts te zien brengen. Gepasseerden Zondag-avond heeft Ie Amsterdam een manspersoon getracht zijne wettige huisvrouw, die op eene stoep op den Nieuwendijk als schoonmaakster werkzaam was, verraderlijk aangevallen, gepoogd haar het leven te benemen, en werkelijk met een scherp werktuig haar aan den hals ver wond. Zijne vrouw had hem met hare kinderen verlaten, omdat hij reeds twee vonnissen ondergaan heeftwegens moedwillige verwonding op andere personen gepleegd, steeds dreigde haar te zullen vermoorden, en hij bovendien een slecht sujet is. Hij is in handen der justitie. De verwonde is buiten gevaar. Even als op eenige plaatsen van ons vaderland heeft men ook Ie Keulen, MannheimMainz en elders in Duitsch- land, in den avond van den 18 dezer, een prachtige blaauw- achtig-witte vuurbol waargenomendie na een vrij grooten afstand door het luchtruim te hebben afgelegd, even als eene vuurpijl uit een sprong en zich in vele kleine vuurbolletjes verdeelde, die echter weidra verdwenen. In Parijs heeft men zestien modelhuizen gebouwd voor liet logeren van werklieden en kleine huisgezinnen. Deze huizen, van een zeer goed uilzigt, gebouwd op kel derkeukens en vijf verdiepingen hoog, beslaan op den weg eene plaats van drie honderd meters. Zij bevatten 511 loge menten, 5G winkels met achterhuizen en 1G porticrslogies. De logementen, waarvan de belangrijkheid verschilt, zijn ten gebruike van beambten, kleine renteniers, meesters en werk lieden; hunne verdeeling is even eenvoudig als gemakkelijk; de lucht en het licht dringen ruimschoots in alle vertrekken, in de kabinetten en op de trappen door. Elk buis is verlicht met gaz, en ontvangt het water van de stad. De vertrekken beslaan over liet algemeen uit eene kleine voorkamer, eene keuken, eene eetkamer en eene of twee slaapkamers; de vijfde verdieping is verdeeld in kamers, welke bestemd zijn voor jongelingen. Al deze logementen zullen verhuurd worden, tol verminderde prijzen, volgens de door de administratie bepaalde tarieven. Een dagblad verbaalt een feit, dat dezer dagen in het kamp van Sl. Maur zou gebeurd zijn: Een eerbiedwaardige pastoor uit de omstreken van Parijs, had zijn leven in de militaire loopbaan begonnen. In 1842 diende bij in Afrika bij de Zouaven, en bij bad zich onder de dappersten onderscheiden. Na de dienst verlaten te hebben, was bij iu de orde getreden. Tijdens den oorlog in de luim vroeg en bekwam hij vergunning zijn vroeger regemenl als aalmoezenier te mogen vergezellen. Hij werd aangeduid onder den naam van den zouave pastoor. Eergisteren bezocht hij het kamp, Naauwelijks was hij in bel kwartier der Zouaven gekomen, of bij werd herkend, om ringd en met de grootste vriendschap ontvangen. Kom wij gaan eens naar ons vaandel zien," riep een oude sergeant; gij zult bet zegenen en dit zal hel geluk aanbren gen." De geestelijke werd inderdaad tot voor het vaandel ge leid, dat nog slechts uit roemrijke stukken en brokken be slaat; de pastoor knielde neder; vervolgens, na een kort ge bed, kuslte bij bet vaandel, terwijl hij het bevochtigde met tranen, die hij door ontroering stortte. De Zouaven waren stilzwijgend en ingetogen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2