ook het voorzitterschap heeft bekleed tc worden ontslagen werd dit ontslag met eenparige stemmen eervol toegestaan, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke en goede dien sten in die betrekking bewezen. IVa de lezing eener missive van het Burgerlijk Armbestuur, waarbij werd te kennen gegeven dat de rekeningen voor het verleenen van geneesmiddelen aan de armen over de acht eerste maanden van dit jaar, nu reeds f 1227.105 bedragen, en dat daarvoor slechts f 1500 voor het geheele jaar is toegestaan, werdbehoudens een in te stellen onderzoek omtrent de in rekening gebragte prijzen, het armbestuur gemagtigd, om ingeval de behoefte zulks vordert, tot de overschrijding van gezegden post te mogen overgaan. Daarna werd de zitting gesloten. De braziliaansche oorlogs-korvet Bah ia na, komman- dant Doudainis eergisteren onder het lossen der gebrui kelijke saluutschoten van hier vertrokkenkoers zettende naar Cuxhaven. De jaarlijksche algemeene vergadering der onderwijzers- gezelschappen in het 7e district van Noord-Holland werd gisteren aan de Schagerbrug in de Zijpc gehouden. De school opziener, de WelEd. Gestr. heer P. J. Heijninyopende deze bijeenkomst, die, behalve door 40 onderwijzers, ook door den schoolopziener van het naburige 9c district, den WelEd. Gestr. heer Mr. W. Bokwerd bijgewoond. In deze vergadering werd een nieuw reglement voor deze vereeniging ter tafel gebragt en voorloopig vastgesteld. Ook werden de reglementaire be palingen voor de vereeniging lot uilkeering aan nagelaten betrekkingen van onderwijzers, met eenige wijziging, besten digd. Er werd besloten tot oprigting van eene algemeene bibliotheek in dit district en de betrekking van algemeenen bibliothecaris opgedragen aan den heer T. Mooij. De vraag, of het raadzaam was om tot het ned. onderwij zers-genootschap toe te treden, had het aangenaam gevolg, dat onderscheidene leden zich bereid verklaarden om als alge meene leden tot dit genootschap toe te treden. Na den afloop van deze vergadering vereenigden zich de leden aan een vriendschappelijken maaltijd, die niet weinig bijdroeg om den vriendschapsband tusschen de ouderwijzers in dit district naauwer toe te halen. De aangekondigde aanbesteding van het veranderen van het Aardewerk van het fort Erfprins aan den Helder, heeft gisteren plaats gehaden is bevonden de minste inschrijver te zijn, de heer C. Prins A%. van Papendrecht voor de som van f 88,500. Z. M. fregat Wassenaar is den 28sten Aug. II. te Lissabon aangekomen, en heeft onmiddelijk het detachement koloniale troepen aan boord van den Alcor afgegeven. Na steenkolen ingenomen te hebben zal genoemde oorlogsbodem, waarschijnlijk den lsten dezer weder naar het Nieuwediep zijn teruggekeerd, aan boord was alles wel. Met het oog op eene groote aankomst van vreemdelingen voor de overzeeschc bezittingen, bestaat het plan, om voor zooveel de localiteit zulks toelaatdeze manschappen te Helle- voetsluis en den Helder tot aan hun vertrek te doen verblij venten dien einde is er eene opgaaf gevraagd van het aantal, dat in die kazernen zou kunnen gehuisvest worden. Ouden van dagen welen zich niet te herinneren immer een zoo goed honigjaar te hebben beleefd. Men vergroot de hoeveelheid niet, wanneer men zegt, dat te Koevordcn binnen een omtrek van 5 a 5| uur tusschen de 200,000 en 500,000 halve ponden zullen worden ter markt gebragt; de zeemers weten dan ook niet welken prijs te besteden. Uit Luxemburg wordt van den 5aen dezer gemeld, dat 11. Maandag voor het eerst het eind spoorweg van Arlon naar de Iuxemburgschegrenzen zou worden bereden, door welks vol- tooijing het hertogdom met Belgie en Frankrijk wordt in ver binding gebragt. Men schrijft uit het Kamp bij Zeist, 6 Sepl. Gisteren morgen zijn de troepen om 8j uur uitgerukt, lot het doen van gecombineerde manoeuvres, met de drie wapens vereenigd de brigades zijn echter afzonderlijk gecommandeerd geworden. Tegen 12 uur verlieten de troepen het terrein. Op heden bestonden de oefeningen in het uitzetten van voorposten. De veronderstelling was: een vijandelijk leger gebivouacqueerd bij Oud-Leusden, met zijnen reglervleugel aangeleund legen dat dorpen met den linkervleugel tegen de Freekerduinen. Zijne voorhoede bestaat uit eene brigade inf. en voldoende cavallerie, en dekt het geheele front van het leger. De 2de brigade, vergezeld van twee escadrons dragonders, marcheerde om 9 uur naar Ond-Leusden. Zij beschouwde zich daar gekomen als de voorhoede van het vijandelijk leger corps, koos als zoodanig eene gunstige stelling, en dekte door hare voorposten het front van het leger. De 2de brigade en twee escadrons vereenigden zich om 10 uur voor het centrumen beschouwde zich als voorhoede van ons leger, dat achter den utrechtschen straatweg een bivouac had betrokkenmet voornemen oin den vijand in zijne stelling bij Oud Leusden aan te vallen. De commandant dier brigade verkende de vijandelijke voor posten, koos daarna eene zoo mogelijk bedekte opstelling en stelde de schildwachten en vedetten tot op ruim 400 passen van die der vijandelijke. Aldus geplaatst, heeft de opper-bevelhebber de beide ge- nomene positiën nagegaanen overeenkomstig zijne bevelen bevonden, waarna de troepen naar hun kampement zijn terug- gelrokken. Even als in Frankrijk, hebben ook in Duitschland en elders de geneeskundigen de aandacht der regeringen gevestigd op het levensgevaarlijke van het gebruik van zoogenaamde lucifers of phosphorische zwavelstokjes. Bij de nu en dan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2