dam moeien bezorgd zijnonder vermelding op de adressen van de wijze van verzending. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen lelegrapliisch berigtis Zr. Ms. schroefstoomsehip het Loo, onder bevel van den luit. ter zee '1ste kl. J. van Goghop reis naar Oost-Indie, den 15den dezer maand te Plymoulh aangekomen. Alles was wel aan boord. De door den eerstaanwezenden ingenieur alhier, op 9 dezer alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het veranderen van het aardewerk van het fort Erfprins te dezer plaatse, is toe gewezen aan den minsten inschrijver K. Prinste Papendrecht voor 88,500. Men verneemtdat weldra zal worden overgegaan lot het aanbesteden van het maken van een dijk in den Dollardhet graven van een uilwaterings kanaal naar Termunten en het leg gen van een sluis aldaar, ter uitvoering van het plan tot in poldering van een gedeelte van den Dollard. Z. M. beeft bepaald, dat voortaan ook zoodanige hospi- taal-geemploijeerdendie uit de militaire dienst in de dienst der militaire hospitalen zijn overgegaan, voor 56jarige onafge broken trouwe dienst, de gouden medaille, alsmede /"50 gra tificatie zal worden toegekend. Met zekerheid verneemt mendat er eene geheele nieuwe concessie tot den aanleg van spoorwegen bij de regering is aangevraagd en wel overeenkomstig de ontwerpen der regering. Volgens deze aanvrage zal deze concessie geheel met eigen middelen te werk gaan en alzoo volstrekt geene gelden van de regering aanvragen. In plaats van 4} pCt. zal de regering slechts 2 pCt. behoeven te guaranderen. De eigendom van de spoorwe gen zal reeds over veertig jaren aan den slaat overgaan (en dus niet over 99 jaren volgens de tegenwoordige projecten.) Voorts zou de aanleg der spoorwegen in veel korter lijd plaats vinden dan bij de voorloopig verleende concessiën is bepaald. Het is een uitgewerkt project, aan den minister van binnenlandsche zaken aangeboden, terwijl het verzoek om concessie door Jhr. Francois Leijssius is ingediend. Daarbij wordt verlangd, dat de reeds voorloopig verleende concessiën worden ter zijde ge steld. Zelfs wordt bij deze aanvrage gereserveerd om van de 2 pCt. guarantie van het gouvernement af te zien, hoewel dit in het belang van de zaak voor alsnog noodig wordt geacht. De verzoeker verlangt, dat de vertegenwoordiging met de bij zonderheden zijner aanvrage worde bekend gemaakt. Door den Minister van Marine is dezer dagen ook aan de Israelilen in 's rijks zeedienst binnen 's lands, Gn in dienst bij het corps mariniers, voor zooveel dit met de belangen der dienst kan worden overeengebragtverlof verleend tot viering der aanstaande godsdienstige feesten. Den 25sten dezer vertrekt de O. I. landpost over Mar- scille. De noordsebe bark H e r ogezagvoerder Forenzenis j. 1. maandag middag bij hel uitzeilen op de Noorder Haaks geraakt. De equipage is door de bemanning eener loodsboot afgehaald. Den daaropvolgenden nacht is het vaartuig bij hoog water weder vlot geraakt en door de Stoomboot Texel, kapt. Metzniettegenstaande de hooge zee nabij die zandbank, op sleeptouw genomen en in onze haven binnengebragt. J. 1. maandag heelt in de residentie de plegtige opening van de vergadering der Stalen Generaal plaats gehad. In de troon rede door Z. M. den koning bij die gelegenheid uilgesproken, wordt gezegddat onze betrekkingen met hel buitenland zeer vredelievend zijndat binnen 's lands orde rust en welvaart heerschen en dat de regering de uitvoering van groote werken met kracht bevorderen zal. Omtrent den toestand van onze over- zcesche bezittingen wordt verzekerd, dat de onlusten op Bor- neo en Boni door kracht van wapenen zullen worden bedwon gen. Z. M. heeft den Minister van StaatMinister van Kolo niën, gemagligd, om aan den luitenant ter zee 2de klasse, F. 11. P. van Alp henridder der 4de klasse van de Militaire Willems-orde, namens Zijne Majesteit uiltcreikende eeresa bel, met het opschift: Koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheidlot belooniug van zijn moedig en beleidvol gedrag bij de expeditie legen de kampongs Saribanoa, op het eiland Sepora, in de maand April 1859, lot bestraffing der moorde naars van den luitenant ter zee der 2de klasse J. P. Uytten- liooven en twee inlandsche matrozen. Jl. Donderdag verliet een arbeider in de nabijheid van Hardenberg zijne woning, met achterlating van zijn Sjarig zoontje. Het kind, met zijn tijd vermoedelijk geen raad we tende, maakt een vuurtje van zoden, ontsteekt het met luci fers, en weldra stond de woning in lichte laaije vlam, waar door dan ook binnen kort zoowel woning als inboedelbene vens twee geilen, in de ascli lagen. Alleen aan spoedig aan- gebragle hulp is het te danken, dat het kind gered is. Mogt ook dit voorbeeld onder zoo vele aan ouders tot waarschuwing dienen, om hunne kinderen niet alleen te huis te laten. Uit Frankrijk wordt gemeld dat er den 11 den, te 5 uur 's ochtends een gevecht heeft plaats gehad op de grenzen van Marokko, tusschen de fransche troepen en een corps van 7009 Marokkanen, onder bevel van Mohamed-Ben-Adallahdelaatsten zijn geheel verslagen, met achterlating van paarden, bagage, ammunulie en tenten. Generaal de la Marmora heeft bepaald bevel gegeven, alle soldaten van het corps van generaal Garibaldi verlof te ge ven; er zal eene brigade jagers georganiseerd worden, om dat corps te vervangen. Eene telegraphische dépeche van Portland meldt het volgende: De Great Eastern heeft het anker geworpen. Bij den doortogt van den Norc, bij llaslings te 6 ure 's avonds, had er eene verschrikkelijke ontploffing plaats in den schoorsteen der ketels van het voorste gedeelte van het schip; de dccora- tien van den grooten salon en der beneden kajuiten werden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2