GEMEITG-DE 3SBI©TE1T. vernielddertien stokers werden in stoomwolken gehuld of verbrand; twee zijn bereids overleden, een derde heeft zich in het water geworpen en is verdronken. Men vreest, dat «nog vijf andere zullen overlijden. Door een wonder is geen enkel passagier gekwetst. Met uitzondering van den schoorsteen, die in de lucht gesprongen iszijn het vaartuig en de machines in goeden staat gebleven. Uit Italië worden cenige bijzonderheden medegedeeld om trent den toestandwaarin het oostenrijksche leger zich bevond toen de vrede gesloten werd. Generaal Gyulay was reeds ge noodzaakt geweest, zijne kanonnen uit Verona weg te nemen, om Pavia en Piaccnza te wapenennaar welke plaats hij van meening was, dat de Franschen zich het eerst zouden bege ven; men verzekert zelfs, dal de stukken geschut, welke tot wapening van de eerstgenoemde plaats gediend hadden, op het slagveld van Solferino aanwezig waren. Er was te Mantua nog slechts voor eene maand aan levensmiddelen, en men be rekent, dat in dien staat van zaken, Venelie binnen eene maand in handen der verccnigde legers zou zijn geweest. De ver sterkingen van Venetië waren op het zand gebouwd, en hadden niet den minsten weerstand aan de artillerie der Franselie ma rine kunnen bieden. Van de Poolsche grenzen wordt dd. 10 Sept. het vol gende gemeldIn het naburige Polen heerscht in dezen oo- genblik groote ontsteltenis, vermits men wil welen, dat te Warschau bereids bevel is ontvangen tot eene nieuwe recrute- ring, die in November e. k. zou plaats hebben. Dit berigt is ook aan geen twijfel onderhevig, naardien reeds alle toebereid selen, die eene recrulering voorafgaan, zijn getroffen en de noodige voorzorgsmaatregelen aan de westelijke grenzen, om de gebruikelijke vlugt, inzonderheid der Israëlieten, te verhinde- reu, worden genomen. Er worden ook geene reserves meer ontslagen." In de hertogdommen geschied thans alles namens koning Viclor Emmanucl. Te Modena was het wapen van Savoije van de vaandels afgenomen, toen de heer Farini aankwam; deze plaatste er het beeld van Italië op en eene ster met zeven stra len, het zinnebeeld der vereeniging van de zeven staten, waar in Italië vroeger was verdeeld. De minister van oorlog te Mo dena, kolonel Frappolie, heeft thans eene circulaire aan de bevelhebbers der verschillende legercorpsen gezondenmet ver zoek om ook het kruis van Savoye op de vaandels te doen bor duren. SCHEEPST IJ DINGEN- BINNENGEKOMEN: NIEUWEDIEP, 18 Sept. Thecla, Witte, Riga. de Goede vrede Andersen Frederikst. 19 Sept. Admiraal van Wassenaar, Ned. Oorl, fregat, kapt. Jhr. H. J. L. T. de Vaynes van Brakell, Lissabon. Foreningen, Baarsen, Drammen. William, Thorsen, Ckristiania. Dorette, Nie- mapn, Riga. Maria, Molenaar, Yarmouth. Diana (stLonden. Ondine (st.), Bordeaux. Ranger (st.), Londen. Stad Enschedé, Nig- gebrugge, Dundee. Johanna, Elsina, Mulder, Christina Jacoba, de Groot, beiden St. Petersburg. Catbarina, Elisabeth, Zuiderduin, Nerva. 20 Sept. Emma, Hofkamp, Londen. Amor, Tuck, Fabr. UITGEZEILD NIEUWEDIEP, 18 Sept. Graaf van Rechteren (st 1, Huil. Zenobia. Carter, Yarmouth. Urania (st.), Koningsbergen. 19 Sept. Frija. Kjönning, Argo, Schwartz, beiden Drammen. Soeblomsten, Pedersen, Frederikstad, zijn uit zee teruggekomen. Hero, Lorentzen, Drammen, is op de haaks gestrand. BEURSBERIGTEN; Amsterdam. 20 Sept. W.S. 2*- pc. Gij. 5 pc. 78J-. 4 pc. 98J. Spanje. pc. 53'-|. builcnl. 5 pc. 45j binnenl. öpc. 45}^. Rusland. 3 pc. 104g f816, 3 pc. 102 1829, 3 p. Oostenrijk, metall. 3 pc. 53i amst. 3 pc. 74r5^. natio nale 1834 3 pc. 39f. metall. 2J pc. 29|. INGEZONDEN. Op den 16den dezer maand, was het 25 jaren dat de heer J. L. Crap Hellingman, de betrekking van Hoofdambtenaar en Chef der belastingen in dit ressort bekleedde en alhier gevestigd is geweest. Als een bewijs van hoogachting werd ZEd. Gestrenge op dien dag, niet alleen door de onder hem dienende Rijksambtenarenmaar ook door vele andere burgers met het hem geschonken voorregt van harte geluk gewenscht. Van heeren Visiteurs der belastingen ging die gelukwensching gepaard met een fraai geschenk in zilverterwijl hem des avonds door eene alhier bestaande burgerlijke muzijk-en zangvereeniging eene serenade werd gebragt Dienzelfden dag werd hem door eene commissie uit het gemeentebe stuur overhandigd het eervol ontslag uit zijne betrekking van lid van het burgerlijk (vroeger algemeen) armbestuur, waarvan ZEd. vele jaren ook Voorzitter was. Met betuiging van des Raads leedwezen dat de gezond heid van den heer Crap Hellingman hem genoopt had, uit die betrekking ontslag te verzoeken, werd hem, onder dankzegging voor de vele en ge- wigtige diensten in die betrekking bewezenals blijk van erkentelijkheid door het gemeentebestuur, almede een fraai geschenk in zilver aangeboden. Wij houden ons verzekerd, dat die ongeveinsde bewijzen van belangstel ling, hoogachting en erkentelijkheid den heer Crap Hellingman aangenaam zijn geweest, en dat daardoor den 16den September 1S59 genoegelijke herinneringen bij hem en zijne vele vrienden zal achterlaten. In het keizerrijk Marrokka duurt de burgeroorlog voort. Van den 6den tot den 12den dezer zijn te Leeuwarden 66 personen overleden en hadden er slechts 11 geboorten plaats. Bij gelegenheid van de opening der jagt zijn te Winschoten door 3 jagers 75 patrijzen en 2 hazen geschoten. De Com missie lot herziening der verordeningen op de dienst van het loodswezen is bij koninklijk besluit ontbonden onder dankzeg ging voor de belangrijke diensten door haar den lande bewezen. Uil Salzburg wordt gemeld, dat de prachtige kathedraal aldaar is afgebrand. Te Woenen heeft eene vergadering van dagbladschrijvers plaats gehad. Volgens ontvangen berigleu zou Koustantinopcl door eencn opstand van het garnizoen wor den bedreigd; de verdedigers des lands luisteren niet meer naar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 3