Dagelijks komen te Harderwijk vele manschappen aan, die uit het napelsche leger ontslagen en te Marseille en elders voör Oost-Indië aangeworven zijn. Thans zijn op nieuw drie per sonen uit Harderwijk aangesteld als transporteursdie manschappen van Biehcrich naar laatstgenoemde plaatsmoelen geleiden. Het getal aangehragte troepen bedraagt van 1 tot en met lO dezer 510 man. De vorige week hebhen eeaige Arnhemmers van den ker- inis-pleiziertrein gebruik gemaaktom Utrecht te bezoeken. Deze hebben gereedelijk 's morgens den trein kunnen verlatentoen ze echter des avonds weder wilden instappenwerd daartoe de gelegenheid niet opengesteld. De spoorweg-maatschappij had gelijk, er was geen pleizier-trein naar Utrecht maar alleen naar Amsterdam aangekondigd. De reizigers waren er met zoeken van nachllogies af, en konden den volgenden morgen tegen den gewonen prijs naar Arhem terugkeeren. Dat werd echter zoo doende nog een duur pleizierreisje. Uit Brielle wordt het volgende geschreven Ofschoon deze plaats wel nimmer onder de gezondste van ons vaderland geteld werd, is de gezondheidstoestand alhier in den laatslen tijd verre van gunstig te noemen bijna de helft der bevolking wordt dan ook met koortsen gekweld". De commissie uit de Tweede Kamer, belast met het aan bieden aan den Koning van de kandidatenlijst voor het voor zitterschap der Kamer, is onder de gebruikelijke militaire eer bewijzen bij Z. M. toegelaten. De Koning heeft aan de commis sie de verzekering gegeven, dal Z. M. zich onmiddelijk met het doen eener keuze zal bezig houden. Der commissie is daar na op de gebruikelijke wijze uitgeleide gedaan. Door Z. M. is lot voorzitter der Kamer benoemd de eerste c.vndidaat, de heerMr. G. J. C. van Reenen. De heer Soetens heeft eene brochure in 't licht gegeven ever de door hem vervaardigde railroutes (straalsporen) die in en buiten de steden op de straat-, macadam-, grint-, schelp en zandwegen gelegd kunnen worden, en volgens den schrijver, voor ons vaderland geschikt zijn om spoedig, gemak kelijk en voordeelig in alle menschen- en goederen-vervoer te voorzien. Op de railroute (zegt hij) bereiken wij met een goed vlug paard voor een laag sierlijk rijtuig, dat 54 reizigers bevat, tien mijlen per half uur. Naar men verneemtzou Z. M. in het laatst dezer of inliet begin der volgende maand op het paleis het Loo komen, tot bijwoning der jagtenwaartoe een aanzienlijk getal heeren is uitgenoodigdop het paleis worden de noodige maatregelen tot ontvangst der hooge gasten genomen. Het schijnt, dat Sidi Mohamed, de nieuwe keizer van Marokko, niet heeft vergeten, dat hij door de Franschen te Isly is geslagen. Hij heeft toen gezworen zijn baard niet te scheren zoo lang hij Algérie niet zal hebben veroverd. Men gelooft dan ook, dat hij niet in gebreke zal blijven, aan Frank rijk ten spoedigste den oorlog te verklaren. De kleur van zijne vaandels en andere insiguiën is groen, als het onder- sclreidingsleeken der familie van den propheet. SCHEEPSTIJDINGEN- BINNENGEKOMEN: NIEUWEDIEP 21 Sept. Broeders, Kaspersma, A urora,'Ingram, de Vlijt Engelsman, allen Londen. De jonge William, Visser, Cardiff. Snow- drop, Balt, Liyerpool. Martin Fredrich, Breclit Arendahl. 22 Sept. Oost-India Packet, Postma, Batavia, vertr. 21 Mei. Lion (st), Londen. Alert (stHuil. Noordstar, Mooi, St. Petersburg 23 Sept. Graaf v. Rechteren, Voet, Huil. Burgemeester tluidecoper, Takes, dito. JohannesAlbertus Londt. Batavia. UITGEZEILD NIEUWEDIEP, 21 Sept. Niets. 22 Sept. Diana (stLonden is uit zee teruggekomen. 23 Sept. Diana, Ellwood, Londen. Aurora, Pinkbam, Londen. G-BMS2JGDE BEBISTE1T. In Venelie smeult het vuur der omwenteling onder dc ascli. Een Parijzenaar heeft 10OÜO fr. uitgeloofd aan den gene die hem zijn ontstolen kind ongedeerd te huis bezorgt. Het prov. gereglshol van Overijssel heeft eene kindermoordster lot de doodstraf veroordeeld. Frankrijk houdt zich bezig met de drukpersvrijheid. De Paus is hersteld en verleent weder audiëntie. In Konslanlinopel zijn 40 zamenzvveerders ge vangen genomen. Te Amsterdam is eene heistelling hij het strijken uitgeschoten en achterover gevallen op het hoofd van eene oude vrouw, die geen tceken van leven meer gegeven heeft. In de diergaarde te Gend is een der schoonste leeuwen in zijn hok dood gevonden. De nieuw benoemde gouverneur van Suriname R. F. Lansberge heeft het bestuur over die ko lonie aanvaard. De constitutionele partij te Koningsbergen zal een nieuw politiek dagblad uitgeven. Een iersche pro fessor in de landbouwkunde heeft, als resultaat van gedane proefneming openbaar gemaakt, dat arsenicum, gelijk dat in vele kunstmestsoorten aanwezig is in onderscheiden planten als kool en rapen, opgenomen wordt. De beurs van Marseille, waaraan men reeds tien jaren werkt, zal weldra voltooid zijn. W JL DTEHÏE1TTIE1T. SOJarige Echtvereeniging van WILLEM LEENDERTSZ. BAKKER EN ANTJE DEKKER. Hoorn op Texel 24 Sept. 1859

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2